Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Помощ относно избор на гладкоцевно ловно оръжие

Препоръчан отговор

Нито съм бракониер-мутра-ловец. Нито съм бракониер-мутра-дървосекач. То от мутри-дървосекачи гора в България не остана. В горите само подхраст непроходим с диви прасета. Елени и сърни, вълци и лисици няма. Не виреят в изсечени гори с поникнал подхраст, защото нямат храна. Диви зайци може да има в родопите. Въпроса е и с какво ще се придвижваш в гората. Трябва и ловно куче. Ловец- птичар ли ще си? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)
преди 13 минути, kalansuv написа:

Нито съм бракониер-мутра-ловец. Нито съм бракониер-мутра-дървосекач. То от мутри-дървосекачи гора в България не остана. В горите само подхраст непроходим с диви прасета. Елени и сърни, вълци и лисици няма. Не виреят в изсечени гори с поникнал подхраст, защото нямат храна. Диви зайци може да има в родопите. Въпроса е и с какво ще се придвижваш в гората. Трябва и ловно куче. Ловец- птичар ли ще си? 

Повечето от дружинката са там, че да си начешат крастата, да гръмнат няколко пъти и след това да се съберат на раздумка! Дивеч няма кой знае какъв: падпадъци, зайци и лисици, диви прасета! 

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@kalansuv: За лисиците не позна. Гора, може и да няма, но има храсти и села, пълни с изоставени къщи. Мини - гора във всеки двор. Пълно е с лисици и чакали. Кучето е член на семейството и си е отговорност. Това го знам от личен опит, защото аз се грижа за ловното куче на брат ми. Дори да си ловец, не е задължително да имаш куче и не е по възможностите на всеки да има такова.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, cybercop написа:

Емо в много отношение е прав. Запазеното оръжие си личи от бърз преглед и малко пипане.

Има риск и при ново. Както споменах в предишния пост, баща ми си купи една ИЖ27, само защото беше модерна. Оксидацията и си смени цвета на първата година, а, след още 2-3 години се наложи да сменя и приклада, защото се беше напукал при свързването му към кутията с механиката. Това е слабото място на цялата серия. Приклада се държи само на един тънък и дълъг болт, а дървото в мястото на контактуване с метала е много тънко и се пука при вибрациите.

Ти, сериозно ли ? Като чета поста ти, ми се струва, че си много преуспяващ бизнесмен. Успоредки и надцевки (също са двуцевки) има всякакво изпълнение и на всякакви цени. Виждал съм такива, купени за пет цифрена сума. В пъти по- скъпи от псевдо ловното оръжие, на което си пуснал снимки. Руските пушки са прилични, но, тези имитации на щурмова пушка са смешни, дори на фона на обикновения, но истински тек. Който си е оръжие за истински ловци, а не за такива, които са гледали снимки в Google.

Имаш ли някакво оръжие изобщо? Виждам, че пропусна да споменеш таксите за ловния билет, носене и съхранение на оръжието, като фактор, правещ този "спорт" скъп.

Да ,имам. Това са празни приказки "оръжие за истински ловци" дрън дрън. Аз лично с лов не се занимавам ,но имам приятел и може да се каже от части колега, на който това му е хоби ,и за лов ползва точно Сайга-12. Той не е нито от "преуспелите бизнесмени" даващи огромни суми за скъпи ловни оръжия ,нито от кварталните алкохолици без достатъчно пари и познания за нормална пушка. Бивш служител от СОБТ е ,не вярвам да не знае ,какво точно купува.

А ти за какъв "експерт" точно се взе ,че да ми се изказваш така? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Soviet Soldier написа:

Да ,имам. Това са празни приказки "оръжие за истински ловци" дрън дрън. Аз лично с лов не се занимавам ,но имам приятел и може да се каже от части колега, на който това му е хоби ,и за лов ползва точно Сайга-12. Той не е нито от "преуспелите бизнесмени" даващи огромни суми за скъпи ловни оръжия ,нито от кварталните алкохолици без достатъчно пари и познания за нормална пушка. Бивш служител от СОБТ е ,не вярвам да не знае ,какво точно купува.

А ти за какъв "експерт" точно се взе ,че да ми се изказваш така? 

Попитах те имаш ли изобщо оръжие за да даваш съвети от практически опит. Бивш служител на отряда за борба с тероризма, може да те консултира за качествата на картечен пистолет "Шипка". Не за ловно оръжие. Аз не съм ловец, но имам късоцевни оръжия и, цялото ми семейство, без майка ми са ловци. От много поколения по всички линии.  Без да съм експерт, имам някакъв практически опит, защото съм израснал с тях.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сайга! Има един от дружинката с такава подобна, но са някак кът за нашия край. За това ще заложа на по - разпознаваемото и масово използваното!

Впрочем преди време в еидн от оръжейните ни магазини бе оставен за препродажба ловен автомат Калашников. Още тогава като го видях и нещо ми трепна. Е това бе преди доста години и тогава нямах намерение да се занимавам с лов. Впрочем аз не знам дали въобще ловните автомати са законни у нас - не, че ще си купя, а от чисто любопитство!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, cybercop написа:

Попитах те имаш ли изобщо оръжие за да даваш съвети. Аз не съм ловец, но имам късоцевни оръжия и, цялото ми семейство, без майка ми са ловци. От много поколение по всички линии.  Без да съм експерт, имам някакъв практически опит.

Ти четеш ли какво пиша? Имам ,но не е ловно. Имам опит предимно с бойно оръжие ,с ловно малко покрай приятели. Хубаво че имаш "опит" ,обаче си много далеч от истината Цитирам: "тези имитации на щурмова пушка са смешни". Сайга 12 е едно от най-добрите гладкоцеви оръжие ,както за спорт ,така и за работа. Скоростта ,с която можеш да я презаредиш и капацитета на пълнителите е отличен. Поставят се без проблем разни дулни спирачи и отката се намалява значително. С дълга цев ,по никакъв начин не отстъпват на обикновените ловни двуцевки. Можеш реално да изпитваш удоволствие от стрелбата с подобно оръжие. Сайга-12 е дори на въоръжение в полицията в САЩ. Това е сред най-продаваните гладкоцеви в света. Много ловци не само в България я ползват. Не виждам ,какво не ти харесва в нея. Замисляш ли се ,че факта ,че не ти допада персонално ,не я прави задължително "смешна". Достатъчно професионалисти са я признали ,че да правиш подобни крайни и неверни заключения. Кажи просто ,че на теб не ти допада. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Soviet Soldier написа:

Ти четеш ли какво пиша? Имам ,но не е ловно. Имам опит предимно с бойно оръжие ,с ловно малко покрай приятели. Хубаво че имаш "опит" ,обаче си много далеч от истината Цитирам: "тези имитации на щурмова пушка са смешни". Сайга 12 е едно от най-добрите гладкоцеви оръжие ,както за спорт ,така и за работа. Скоростта ,с която можеш да я презаредиш и капацитета на пълнителите е отличен. Поставят се без проблем разни дулни спирачи и отката се намалява значително. С дълга цев ,по никакъв начин не отстъпват на обикновените ловни двуцевки. Можеш реално да изпитваш удоволствие от стрелбата с подобно оръжие. Сайга-12 е дори на въоръжение в полицията в САЩ. Това е сред най-продаваните гладкоцеви в света. Много ловци не само в България я ползват. Не виждам ,какво не ти харесва в нея. Замисляш ли се ,че факта ,че не ти допада персонално ,не я прави задължително "смешна". Достатъчно професионалисти са я признали ,че да правиш подобни крайни и неверни заключения. Кажи просто ,че на теб не ти допада. 

Ти продължаваш да се шегуваш. Виждал ли си истинско ловно оръжие, което прилича на ловно оръжие, а не на щурмова пушка ? Отвори някой каталог на Меркел и, разгледай "евтините" пушки в него. Полицията в САЩ с лов ли се занимава през работно време? Може и да имат някакви качества, но, самия им вид не буди доверия. За карабините Калашников имам практически наблюдение. Това, обаче е различна оръжейна система и, няма място в тази тема.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Кумчо вълчооо написа:

Сайга! Има един от дружинката с такава, но са някак кът за нашия край. За това ще заложа на по - разпознаваемото и масово използваното!

Впрочем преди време в еидн от оръжейните ни магазини бе оставен за препродажба ловен автомат Калашников. Още тогава като го видях и нещо ми трепна. Е това бе преди доста години и тогава нямах намерение да се занимавам с лов. Впрочем аз не знам дали въобще ловните автомати са законни у нас - не, че ще си купя, а от чисто любопитство!

Сайгата в този си вариант е законна. Те са полу-автоматични. Незаконни са версиите с възможност за автоматична стрелба или с други думи задържаш спусъка и ти изпразва пълнителя. При ловните полу-автоматични версии ,при всяко дърпане на спусъка се произвежда 1 изстрел. Пак има автоматика с газово бутало ,но тя отговаря само за изхвърлянето на гилзата и вкарването на следващ патрон в цевта. При въпросните ловни Сайга-12 и българските ловни версии на "Калашников" няма автоматичен режим. Има и някои други особености ,стрелял съм с български СЛР ,разглеждал съм го ,фрезована цевна кутия ,полу-автоматичен ,само дето дулния спирач не се сваля. При бойния АК можеш да го свалиш и да поставиш ПБС (което е незаконно) примерно или муфа за халосни. 

преди 6 минути, cybercop написа:

Ти продължаваш да се шегуваш. Виждал ли си истинско ловно оръжие, което прилича на ловно оръжие, а не на щурмова пушка ? Отвори някой каталог на Меркел и, разгледай "евтините" пушки в него. Полицията в САЩ с лов ли се занимава през работно време? Може и да имат някакви качества, но, самия им вид не буди доверия. За карабините Калашников имам практически наблюдение. Това, обаче е различна оръжейна система и, няма място в тази тема.

И какво ,като е създадена на основата на бойно оръжие? СЛР ,който си е чист калашник е една от най-използваните ловни нарезни. Руския "Тигр" ,което си е ловна версия на бойното СВД също е доста ползвано. Дори оптиките ПОСП са на основа на ПСО-1 ,разликата е ,че далекомерната скала при ловната е спрямо ръст 50см. ,а при бойната спрямо 170см. Не виждам какво според теб прави Сайга-12 непригодна за лов. Виждаш ,че е доволно разпространена и се продава като ловно оръжие. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нещо за разпускане! Стар ловен разказ, препредаван в различните райони различно но:

Ловец се хвали!

- Люта зима, страшен студ. Минавам покрай язовира и що да видя - сума ти патици! Гръмя веднъж, ма патиците не литват. Пристъпвам и гледам - краката им замръзнали! Тичам до нас за косата и се връщам и косих, косих, косих!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Кумчо вълчооо написа:

Нещо за разпускане! Стар ловен разказ, препредаван в различните райони различно но:

Ловец се хвали!

- Люта зима, страшен студ. Минавам покрай язовира и що да видя - сума ти патици! Гръмя веднъж, ма патиците не литват. Пристъпвам и гледам - краката им замръзнали! Тичам до нас за косата и се връщам и косих, косих, косих!

Като спомена "разпускане": 

Това с двуцевката няма да се получи. Ха ха 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 49 минути, Soviet Soldier написа:

Това с двуцевката  ххххххххххххх

То и по - горе писах! Идеята е друга т.е да излезеш, да гръмнеш, да седнеш след това на тиферич и това без значение дали си ударил нещо или не! Бе, иначе казано да си начешаш крастата, да седнеш след това на богата софра от дивечови мезета и на прекрасно винце и ракийка! Всеки ловджия знае за какво говоря. 

За точна стрелба се упражнявах със законното си лично огнестрелно оръжие! Лошото е, че останахме без стрелбище! И като подхванах за това, та много ме дразни глупавото зелено картонче от две части, което не знам кой болен мозък измисли!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, Иво Димов написа:

Емо  ти прайш ли разлика между ловно и армейско оръжие :) .

Ба винаги има риск .то е ясно ,че е добре да вземе некой специалист с него дето разбира повече ,и да я огледа  добре таз пушка .

Естествено, че правя разлика. Имам в предвид, че като си бил в казармата се научаваш да познаваш оръжията. Риск няма как да има. Като ще си купува пушата ще вземе и специалист или някой от ловджийте с него, за да провери.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Емил Костов написа:

Като ще си купува пушата ще вземе и специалист или някой от ловджийте с него, за да провери.

Това - задължително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, Кумчо вълчооо написа:

Това - задължително!

Ами не виждам от какво се притесняваш. Направо МАРШ да стреляш ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Кумчо вълчооо написа:

И като подхванах за това, та много ме дразни глупавото зелено картонче от две части, което не знам кой болен мозък измисли!

А, старото разрешително с размер А4, дали беше по- удобно ? Картончетата се събират точно в калъфчето с лични документи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, cybercop написа:

Картончетата се събират точно в калъфчето с лични документи.

Вярно, но можеше да го измислят само едно, една пластика пр. При документите какво ли не, карти, книжки  и като се слепят тия 2-те и в първия момент направо изтръпвам!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Кумчо вълчооо написа:

Вярно, но можеше да го измислят само едно, една пластика пр.

Едното е за носене, а другото - за съхранение. Едното в касата, а другото при теб. Или и двете при теб, заедно с ключа от касата. Двете хартийки, дори ламинирани не тежат и два грама. И не заемат повече място от една дебитна карта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, cybercop написа:

Едното е за носене, а другото - за съхранение. Едното в касата, а другото при теб. Или и двете при теб, заедно с ключа от касата. Двете хартийки, дори ламинирани не тежат и два грама. И не заемат повече място от една дебитна карта.

Спрямо стария формат са по удобни - факт! Аз ги нося и 2-те. Може би грешка. Единствено това ме шашка   - " като се слепят тия 2-те и в първия момент направо изтръпвам! "

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, Кумчо вълчооо написа:

Вярно, но можеше да го измислят само едно, една пластика пр. При документите какво ли не, карти, книжки  и като се слепят тия 2-те и в първия момент направо изтръпвам!

От какво изтръпваш. Ако го изгубиш ще си извадиш дубликат. Не е, като да си изгубиш оръжието. Аз регистрирах една въздухарка и даже не съм търсил да ми издават удостоверение. Който го интересува, нека сам да си проверява. Аз подлежа на санкция, само, ако не съм я регистрирал. Но за огнестрелните оръжия ще трябва да си носиш разрешението за носене, защото подлежиш на санкция, ако го пренасяш без него. Но, загубването на картончето не е голям проблем. Всички документи и бележки за платени такси се пазят в КОС.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Темата е базик. Не разбирам, защо всички хвалят руско оръжие, а никой американско, японско или западно европейско. Особенно трябва да му се препоръча производството на САЩ. Нали Кумчо Вълчо е член на БЛРС с зеленото картонче и член на ловна дружинка. Да си пита колегите от ловната дружинка и Българският Ловно Рибарски съюз. Едва ли някой в Калдата Форум ще му подари на Кумчо Вълчо Ловна Пушка.

Ако Някой иска да наруши закона. Ако някой иска да си сложи главата в торбата. То да ми даде линк къде от интернет мога да изтегля  SolidWorks, CATIA, PTC Creo- Pro/ENGINEER и др. видове файлове на огнестрелно оръжие. Първо ще ги пусна на три измерен принтер. Имам на разположение под мене ГАПС- Гъвкава Автоматизирана Производствена Система и АТЛ- Автоматизирана технологична Линия OKUMA - Japan и Georg Fischer GF+ Agie Charmill- Swiss. Райбероването и Хонинговането на цевта са мой проблем. G- code  и M-code  са мой проблем. Дали ще е чрез щамповане или фрезоване е мой проблем. Метал Титан и титанови сплави имам. Извинявам се за майтапа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, kalansuv написа:

Темата е базик. Не разбирам, защо всички хвалят руско оръжие, а никой американско, японско или западно европейско.

Защото не е ловен форум. Класици при ловните оръжия са италианците и французите. Немските, без да имат такива традиции също са много качествени. Чешките са средно качество. А, руските са най- достъпни за българите. Евтини са и вършат работа, без да имат претенции да се сравняват с известните западни марки.  Общо взето - на крив ловец, пушката му пречи. Дядовците ми са ловували с тек- ове 16 кал. и не са се оплаквали, че зайците им бягат прекалено бързо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

'що не опитате лов с лък да видите тръпка?! Кеф ти рекърв, кеф ти компаунд.
Не отричам тръпката о стрелбата с ловно оръжие, ноо...

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, ExaFlop написа:

'що не опитате лов с лък да видите тръпка?! Кеф ти рекърв, кеф ти компаунд.
Не отричам тръпката о стрелбата с ловно оръжие, ноо...

Що-то е забранено в България.  Ти, видял ли си я ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване