Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Изгорях два HDD от смяна на кабел - възможно ли е?

Препоръчан отговор

Привет на всички - преди час имах нещастието да изгоря два чисто нови HDD ST2000DM001, не успявам да зацепя обаче от къде идва проблема - бяха на един дълъг токова кръг с още 2-3 включени неща и реших - ще купя един захранващ кабел:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01N5RIZW7/ref=oh_aui_detailpage_o02_s00?ie=UTF8&psc=1

и на захранването ми си има 6 пинов изход (peripheral SATA) включих ги и само замириса на изгоряло - сега нито ги открива, нито чувам някакви признаци на живот от тях - не завърта въобще - дали имаш някакви вградени предпазителчета в тях - :D да взема да ги сменя...

DSC_0376_1.jpg

DSC_0381_1.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Захранването ти е проблемно, или имаш незанулени контакти у вас. Последното е редно да извикаш техник да провери. Няма как да ти горят два харда един след друг като коледни лампички. Просто е трудно да повярвам, че е от дефектни дискове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли ще ти признаят гаранцията за дисковето, но 

преди 16 минути, Enei написа:

и на захранването ми си има 6 пинов изход (peripheral SATA) включих ги и само замириса на изгоряло - сега нито ги открива, нито чувам някакви признаци на живот от тях - не завърта въобще - дали имаш някакви вградени предпазителчета в тях - :D да взема да ги сменя...

Повечето имат - изглеждат като SMD съпротивление с надпис 0 върху тях. Но горят и диодите дето са за защита от обръщане на захранването , може и някоя по-тънка диря да не издържи и да се изпари преди предпазителя да прекъсне.

Най-вероятно тоя кабел не е за такова захранване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, techmaniac написа:

Захранването ти е проблемно, или имаш незанулени контакти у вас. Последното е редно да извикаш техник да провери. Няма как да ти горят два харда един след друг като коледни лампички. Просто е трудно да повярвам, че е от дефектни дискове.

Значи не бяха един след друг- едновременно ги включих, едновременно изгоряха... Точно това си помислих - дали не е от захранването или кабела... Щото си работеха - късно се присетих, че съм нарушил златното правило - ако нещо работи добре не го пипай...
За контакта - през седмицата ще купя някой мултицет да проверя занулен ли е контакта вкъщи - май така ще мога и да чекна и дали на изводите на захранването подава правилните волтажи... А в такъв случай по харда - със смяна на платката дали ще тръгне?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е кабела да е бил дефектен и да е окъсил нещо.

Да не би да си ги свързвал дисковете при пусната машина ? :no-no:

Относно зануляването на контакта не си играй на майстор, ако нямаш опит, че това е опасна работа ! Викай техник !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, ined написа:

Едва ли ще ти признаят гаранцията за дисковето, но 

Повечето имат - изглеждат като SMD съпротивление с надпис 0 върху тях. Но горят и диодите дето са за защита от обръщане на захранването , може и някоя по-тънка диря да не издържи и да се изпари преди предпазителя да прекъсне.

Най-вероятно тоя кабел не е за такова захранване.

Или по-скоро обратното - тоя кабел не е за такива дискове - сега прочетох за 3-ти път и ми направи впечатление - накрая на кабела пише че е за SSD :( - май погрешно съм включил 2 HDD на 3.5" и от там да е проблема ?

преди 6 минути, techmaniac написа:

Възможно е кабела да е бил дефектен и да е окъсил нещо.

Да не би да си ги свързвал дисковете при пусната машина ? :no-no:

Относно зануляването на контакта не си играй на майстор, ако нямаш опит, че това е опасна работа ! Викай техник !

Имам опит просто няма инструменти.
Не беше пусната машината, макар че на други машини съм го правил тоя номер - не е имало проблеми :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То кабела дали е за ССД/ХДД няма голямо значение. Стига да не е дефектен. А какви напрежения ти подава захранването е друг въпрос. 

ПС: На пусната машина не се пипа нищо в никакъв случай, че и това също води до подобни последствия.

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не правиш нещо както трябва или захранването ти е убиец.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от DizzRos
      Здравейте,
      Имам на моето PC:
      - SSD (за C:/ - ADATA SU650 120 GB)
      - HDD (за всичко останало - TOSHIBA DT01ACA050 - 500 GB, 7200 RPM, 64 MB cache)
      Наскоро си взех HDD Seagate BarraCuda Compute (2TB, 7200 RPM, 256 MB cache). Мога да си го сложа в компютъра, но искам да знам как да прехвърля всички данни (снимки, филми, игри и т.н.) от TOSHIBA-та към BarraCuda-та.

Благодаря предварително и се извинявам, ако има вече подобна тема (търсех известно време)!
    • от Недко
      Здравейте !
      Днес получих 4 хард диска SATA, 
      според продавача, използвани в конзоли за игри.
      1. Seagate LD 25.1
      2. Seagate LD 25.2
      3. Fujitsu N124
      4. HITACHI N13508
      На втория хард диск (Seagate LD 25.2) има текст NOT SUITABLE FOR LAPTOP COMPUTER USE
      Третият и четвъртият имат малки разлики в конекторите (ако така се нарича тази част)
      15 + 7 пластини си ги имат, но след тях има още едно гнездо с 4 пинчета,
      които в №1 и №2 (Seagate) ги има, а на Fujitsu и HITACHI ги няма.

Въпросите ми са :§
      1. Дали ще тръгнат, ако ги сложа в лаптопи ?
      2. Дали ще създават проблеми при работа ?
      3. Каква несъвместимост може да обозначава текста NOT SUITABLE FOR LAPTOP COMPUTER USE ?
      хардуерна, софтуерна, правна/лицензнна или друга ?
      4. Имате ли някакви препоръки, коментари, за които не се сещам да попитам ?

Моля за съвет или за линк, ако вече някъде е писано по подобна тема,
      на български, руски или английски !

Предварително Ви благодаря !

Снимките са тук : !https://imgur.com/a/GDjo2eU
    • от Пешеходецът
      Здравейте!
      От мен се иска да форматирам външен хард диск (изваден от лаптоп), който да може да се ползва на ТВ LG (webos), Windows и на смартфон Samsung S10+.
      Когато го форматирах на компютъра се разпознаваше само от ТВ и компа, но от телефона не. Форматирах го през смартфона и тогава се разпознаваше от него и от компютъра, но от телевизора - не.
      Забележка: винаги при форматирането съм ползвал вградените програми по подразбиране! Иначе имам на флашка тази програма.
      Моля дайте съвет в какъв формат да го направя този диск, че човека да го ползва и на трите устройства?
    • от KiNGSTON97
      Здравейте! До сега не бях срещал такова нещо. При инсталацията на Windows 10 реших да си направя пълен формат и на двата диска SSD+HDD (мощно пречистване на всичко). Правил съм го поне 15 пъти това нещо, но тоя път при инсталацията не ми даде да продължа напред, защото бях заредил GPTм а не MBR формат и оттам нещата станаха кошмарни. Издразних се и разпокъсах дисковете на парчета при менюто за избиране къде да се инсталира Windows-a, след това изтриване, форматиране и куп други глупащини на дисковете. Сега се мъча от два дни да форматирам диска и да се върнат в "default" състояние.Даже нямам икона на втория диск (HDD) в Моят компютър. Имам платена програма за форматиране, създаване, разделяне и др. неща на дискове AOMEI partition assistant UNLIMITED. Със сигурност може да се оправят нещата с нея, ама като си немам понятие от тва...
      Моля, който е компетентен по темата да ми помогне възможно най-скоро и ще съм длъжник. Бих почерпил лицето, което помогне напълно с проблема.
      Може да се работи с Team Viewer версията, дискорд да ви споделя екран и каквото е нужно за поправката.
      Ето снимки на нещата.
      Поздрави.

• от FoxterBG
      Здравейте, утре ще си взема втори хард диск с мисълта да направя Raid 1. Четох доста из форумите и се обърках малко. Как се прави точно този raid 1 - от Bios-а или от disk management. Целта ми е да са ми по-защитени данните. Също така, има ли начин да направя тази гимнастика без да форматирам диска, защото файловене са около 500гб. и ще трябва после да ги прехвърлям пак ?
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване