Премини към съдържанието
kemi

Проблем с караванен климатик

Препоръчан отговор

Здравейте, проблемът е следния: 

Имам каравана с климатик. Климатика е COLEMAN MINI MACH 3, американски е и е на 30 години. До миналата година работи прекрасно, но тази година ме предаде. 

Викнах техник, който замери каквото е необходимо е се установи, че компресора е за смяна. Проблемът е, че компресора е 7100 BTU и работи с фреон R22 и съответно никъде в България не се предлага такъв малък компресор. Звънях на всички възможни фирми, но безуспешно.

Въпросът ми е мога ли да го заменя с 9000 BTU, какви са рисковете и изобщо съвместими ли са?

Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Не е проблем в BTU. Трябва да е за R22, защото за R410 работят с почти двойно налягане. Като е толкова стар не е инвертор и трябва да съответства на захранващо напрежение и честота. А почти такива са само от японските втора употреба, ако можеш да намериш нещо толкова старо. Така че търси из фирмите, предлагащи такива. R22 се намира, въпреки екологичната забрана.

Преди да търсиш каквото и да е изясни с какво се захранва. Ако е от мрежата - има ли допълнителен понижаващ трансформатор?

Редактирано от Филипов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре.. Аз намерих в интернет 9000 BTU, който работи с R22, това означава ли, че мога да заменя моята 7-ца с тази 9-ка?

Можеш ли да ми обясниш какво означава последното ти изречение..."Преди да търсиш каквото и да е изясни с какво се захранва. Ако е от мрежата - има ли допълнителен понижаващ трансформатор?"...че май не съм толкова технически грамотен :07:

TOSHIBA  Rotary Цена с ДДС ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ   (всички модели са с вградена термична защита)
ФРЕОН

НАПРЕ-

ЖЕНИЕ

Мощ-

ност

W

Мощ-

ност в BTU

tº на изпа-

ре-

ние

cm³/

rev

Power (W) COP w/w Starting current (A) +/-10% Rated current (RLA)

Oil (ml) Suniso 4GSD

или (NM56EP) за R22 и Ester oil VG74 за R410

Работен конден-

затор   mF/V

кг.
Модел
HBP - КЛИМАТИЧНИ R22
PH160G1C-4DZDE2/ 9000 BTU  198 лв. R22 220V 2760 9410 +7.2ºC 16,0 895 3,05       25/370

Това е, което намерих...

А това е единствената информация за моя

20170613_112104.jpg

Редактирано от kemi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами виж за подобен етикет на самите мотори. На компресора и вентилатора. Най-сигурно е да се измери с уред на клемите им. Подозирах американско захранване 110V / 60Hz, но на приложения етикет пише друго. Вероятно моделът е за европейския пазар. Виж и наляганията, които са дадени в тяхна единица psi, а не като и нас в bar. От разликата в честотата на мрежата може да се яви и съответна разлика в оборотите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Филипов написа:

Ами виж за подобен етикет на самите мотори. На компресора и вентилатора. Най-сигурно е да се измери с уред на клемите им. Подозирах американско захранване 110V / 60Hz, но на приложения етикет пише друго. Вероятно моделът е за европейския пазар. Виж и наляганията, които са дадени в тяхна единица psi, а не като и нас в bar. От разликата в честотата на мрежата може да се яви и съответна разлика в оборотите.

Проблемът е, че няма никаква информация нито на компресора, нито на вентилатора. Как ли не го оглеждах, но няма. Единствената останала табела с инфо е тази от снимката... Не знам какво и как да гледам....

То на табелката има от 150 минимум до 300 максимум PSI, което значи максимум 20.68 бара, а този, който съм намерил как да разбера колко бара е...

Редактирано от kemi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, Филипов написа:

Най-сигурно е да се измери с уред на клемите им.

Нещо неясно? Майсторът да казва какво трябва и откъде да се търси. Най-добре той да се занимае, за да има гаранция за ремонта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смяната на компресора с 9-ка не е проблем.Разбира се нужно е да се промие системата.Pci e мерна единица за налягане широко използвана в хл.техника.Наляганията в системата са работа на хладилния техник.

Редактирано от badr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.