Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Трябва ми нещо подобно на лустер клема с което да свържа няколко жици с дебелина 2мм. нямат изолация, ще минава ток по тях, ще стоят на открито - под дъжда, слънцето, връзката трябва да издържа на 5кг. опън и да е най-евтиният вариант. Лустър клемата е вариант но проблемът е че е пластмасова, а слънцето ще разгради плстмасата бързо и ще се скъса връзката там си мисля. Имате ли някакви идеи ?

Редактирано от 1stStep2Die (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искаш да правиш нещо, от което си нямаш идея, нещото ще е опасно за живота на околните (ток на открито, под дъжда), и в същото време - да бъде възможно най-евтино?

Забрави. Извикай специалист, да го направи както трябва, защото иначе някой ден ще съжаляваш. Може да стане много голяма беля. А ако нещо може да се случи - то непременно ще се случи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеи различни. Без претенции,:) ето една , с риск тук многознайковците да не започнат да се подиграват! Ползваш лустер клейми ,но порцеланови такива каквито  са за ел печки. всичко това вкарваш в пластмасова бутилка  .а за да няма усилие върху връзката  трябва да завържеш предния и задния край на връзката .ако искаш прекарай преди връзката жиците  през тръба .  Тука един навярно даскал при една подобна идея ми казваше : МИСЛИ „ МИСЛИ :( ,а не знае че аз вече 65 г мисля!

Ако обаче искаш наистина да направиш нещо надеждно  , направи така наречената кербовка , това което  правят професионалните ел.техници- връзка с болтове и изолиране с вулканизиращо се тиксо или с тези шлаухи ,които с нагряване облепват здрави връзката.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С порцеланови клеми ще стане добра идея е, аз първо мислих да навия медна тел с 1мм дебелина около нещо да стане като пружина с 3-4мм диаметър изпилена отвътре за да се махне оксидния слой и след това с чешмиджииски ключ да смачкам пружината с двете жици вкарани от двете страни, но много натиск се иска за да стане здрав захвата и чешмиджииския ключ не беше достатъчен така че отпадна идеята. Другата ми идея е да пробия дупка в болт и с гайка и шайба да стегна двете жици след като ги прекарам през дупката, но като раждяса болта дали ще се увеличи осезаемо съпротивлението ?

Редактирано от 1stStep2Die (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и защо да издържат  5 кг а не 6 кг примерно ?

New_Bitmap_Image_18.jpg

там в синия  кръг се завързват двата кабеба на куп 

кафявото - червеното и зеленото  се усукват с клещи и се изолират след това се взима едно парче от обвивката на кабела или 2 парчета и се  поставят върху вече изолираните жици и се намотава хубаво черно тиксо отгоре. и някъде  десетина сантиметра  и  от двата края  и в средата  10 общо 30 см тиксо на   поне 2 слоя в краяищата 3 слоя да не влезе вода и стегнато. 5-6 навивки тиксо 

и друг вариант

New_Bitmap_Image_19.jpg

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, 1stStep2Die написа:

...

Пак те питам - за какво са ти жици без изолация?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си играйте най-добре с такива снадки. Ставал съм свидетел на подобно изпълнение, от което резултата може да бъде много опасен ! Най-често проводника се къса, и от влагата става страхотия ! 

Прекарай си нов кабел, и да ти е спокойно. Най-добре извикай техник !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си уточнил какво е сечението на проводника, който искаш да удължиш.
Меден проводник със сечение 1кв.мм.  издържа на опън около 5 кг.
За работа при атмосферни условия се използва конектор с метална тръбичка, поставена в специална термосвиваема обвивка.  Размерите са за проводници от 0.1 до 6мм.  След като заголените проводници се съединят челно се кримпват с клещи  и след това с горещ въздух около 100 градуса се нагрява слоя, който се свива. Стената и здравината му са многократно по-големи от обикновен термошлаух. По този начин се херметизира връзката.
Не се занимавайте с глупости - лустър клеми, болтове, гайки, възли за здравина и т.н.  за проводници изложени на атмосферни условия.
Най-добре да  го направи електротехник, знаещ и разбиращ от тези работи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Викни някой електротехник от местното ЕРП от тия, които поддържат уличната въздушна мрежа. Те знаят как се снаждат въздушни линии. ВсякаквиТНТМ глупости с лустър клеми и подобни са неприложими при дъжд и ток - от различните метали и протичането на ток стават разни електролизи и дефектиране. Повече няма да кажа, има закони и правилници за изграждане на електрически линии и като утрепеш някого с глупостите си и откровената некомпетентност няма да давам обяснения че съм ти казал каквото и да е. Не се занимавай с това, опасно е за живота. Поне на другите. За твоя си е  твоя работа. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Даже е много по-добре без изолация. Ще се охлаждат и ще могат да работят на много по-високи температури. Не са ограничени от температурата на топене на изолацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Atanas Pachov написа:

Даже е много по-добре без изолация. Ще се охлаждат и ще могат да работят на много по-високи температури. Не са ограничени от температурата на топене на изолацията.

:D   и сметката за ток ще е  по -голяма с по- ниско капд :D 

преди 3 часа, Рик написа:

Не си уточнил какво е сечението на проводника, който искаш да удължиш.

уточнил  е 2мм

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, techmaniac написа:

Не си играйте най-добре с такива снадки. Ставал съм свидетел на подобно изпълнение, от което резултата може да бъде много опасен !

не случайно има надписи не пипай опасно за живота

твърди проводници се свързват без проблем като се усукват и изолират важното е да са добре изолирани без свободен достъп  на деца и тнт

ускване с клещи поне   десетина пъти за по сигурно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, Atanas Pachov написа:

Мда! И не са ограничени от това, че проводимостта на металите се влошава с покачване на температурата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко зависи от това какъв е проводника -цял или многожичен, каква е линията , най-лесно е ако е цял проводник и линията е въздушна на жирета и чашки . Правиш уши  с поне двайсет навивки и свързваш с болт ,шайби и две гайки ,колко се може по-здрава връзка. Ако удължаваш многожичен с гумена изолация , задължителни калайдисваш крайщата за да станат компактни и има метални снадки с болтове и изолираш добре  и т.н. Няма нищо сложно . Уточни какво правиш  и ще ти кажа как да го направиш. При тока най-важното е здравата връзка!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правя електрическа ограда, няма нужда да недоволствате, не го написах в началото защото не сметнах за нужно все пак мисля че обясних достатъчно подробно и без това какво искам да направя. Иначе много благодаря за отговорите и за онези рисунки на свързването също, много са интересни абстрактни дори, понеже е електрическа ограда и в идеалния случай освен да свързват връзките трябва и да не изолират, 3000 волта ще протичат а самата жица е многонишкова. Та все още мисля че варианта с пробиването на дупка в болт и стягането с гайка и шайба е най-добрият вариант. Мога и да ги калайдисам за по-добър контакт жиците там. Какво ще кажете ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, 1stStep2Die написа:

Та все още мисля че варианта с пробиването на дупка в болт и стягането с гайка и шайба е най-добрият вариант. Мога и да ги калайдисам за по-добър контакт жиците там. Какво ще кажете ?

Кербовай с подходящи гилзи. Ако проводниците са медни, може да се запоят един за друг.
Пробиването на дупка в болт не е вариант. Ще разбереш, че е много трудоемко, а болтът ако е с малък диаметър просто ще се счупи през пробитото място, когато почнеш да затягаш. Отделно поцинкованите болтове ръждясват и после връзката става изолатор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, 1stStep2Die написа:

Правя електрическа ограда, няма нужда да недоволствате, не го написах в началото защото не сметнах за нужно все пак мисля че обясних достатъчно подробно и без това какво искам да направя. Иначе много благодаря за отговорите и за онези рисунки на свързването също, много са интересни абстрактни дори, понеже е електрическа ограда и в идеалния случай освен да свързват връзките трябва и да не изолират, 3000 волта ще протичат а самата жица е многонишкова. Та все още мисля че варианта с пробиването на дупка в болт и стягането с гайка и шайба е най-добрият вариант. Мога и да ги калайдисам за по-добър контакт жиците там. Какво ще кажете ?

Така го направи. Ако посетиш ел магазини ще намериш и метални скрепителни елементи ,стягай здраво ,слагай федерки или две гайки против самоотвиване,хубаво е да калайдисваш краищата , но ако не ти се разправя и е много, карай без калай ,но най-важното е стягането,ако е добро няма как да корозира връзката,няма да има достъп на въздух и вода на допирните повърхности.Също така можеш да сложиш на връзките по една анти корозийна боичка-миниум,грунд ит.н.. Но пак ти напомням топло/студено,топло/студено разхлабват връзките и вземи мерки.

Редактирано от bigiadri (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.