Премини към съдържанието
rado84

Много странен проблем с Windows

Препоръчан отговор

Значи, т'ва е компът на сестра ми. Преди година и половина, когато го купихме, му инсталирах Windows 7 с драконовски родителски контрол за избягване на вируси и година и половина си работеше перфектно. До оня ден. При включване на компа изкарва Windows error екрана (онзи, който позволява стартиране в безопасен режим) и след това стигаше само до логото, но не и до десктопа. Реших да го преинсталирам - пак същото с оня екран за грешките. Реших да изтрия малкия дял, който Windows 7 си създава (ония 500 мегабайта, резервирани от системата) и го инсталирах наново. Пак същото. Тук вече започнах с нестандартните идеи и реших да пусна флашка с Федора, та да мога да съхраня важните файлове на флашка с идеята да форматирам целия хард диск. То хубаво, ама Федората не тръгна. Стоеше само на "boot: _ ", курсорът мигаше и явно чакаше нещо. Прехвърлих флашката на моя комп - Федората си буутна без проблем и стартира "живият" режим. ОК, значи не е от флашката. Връщам се обратно - пак стига до "буут две точки" и толкоз. Слагам диск с XP SP3 2014 и чудо: XP-то се инсталира и влезе в десктоп режим без абсолютно никакви проблеми или екрани за грешки. Тогава ми хрумна, че може да се е прецакал DVD дискът със сетъпа и за всеки случай записах 7-цата на ново DVD. Пак същия чеп с оня екран. Свалих по-нова версия - все същото. И сега пак инсталирам XP, защото друго явно няма да тръгне, по неясни причини.

Аз лично такъв проблем досега не съм срещал и нямам идея какво може да го причинява, така че приемам всякакви предложения и предположения какво да се пробва. Също кажете и някоя добра (по възможност безплатна) програма за диагностика на хард диск (и физическа, и логическа), защото имам леките съмнения, че може да е от харда. Но пък от друга страна, ако беше от харда, то и XP-то нямаше да иска да стартира.

cb62dfc57f9aa75da3bd4cdfa2667b3a.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вероятни причини за проблема.

1. Повреден DVD диск или Windows ISO файл.

2. Повредено DVD устройство.

3. Федората не ти е тръгнала, защото трябва да окажеш от bios USB Flash да ти е first boot device

4. Повреден хард диск.

Ако компютъра е този от подписа, за хардуера няма драйвери за XP, така че няма как да работиш с него. Да не говорим, че XP не се поддържа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вероятно има някакъв проблем по хардуера който инсталатора на Windows 7 намира и не ти позволява да инсталираш. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен изброеното вече от Емо, бих допълнил и да се види в настройките на BIOS да не е минал от AHCI на IDE, примерно ако е спирал тока и по някаква причина BIOS се е върнал на настройки по подразбиране. Обаче не казваш какъв е хардуера, нито каква грешка ти е извел Win 7. Освен това, ако си изтрил "онзи малкия дял", е трябвало да форматираш целия диск, според мен. Има някаква неяснота, поне за мен, а не ми се иска да гадая как е форматиран диска, BIOS или UEFI и т.н., нито ми се правят справки XP какво поддържаше и форматирал ли си диска при инсталацията. Аз бих погледнал в BIOS, после една чиста инсталация на Win 10 от флашка с изтриване на всички дялове и създаването им наново. Ако имаш нещо, което трябва да се запази, пробвай с Windows To Go на десятката с Rufus да направиш една флашка (поне 16 гб., по-добре 32)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 час, Емил Костов написа:

Вероятни причини за проблема.

1. Повреден DVD диск или Windows ISO файл.

2. Повредено DVD устройство.

3. Федората не ти е тръгнала, защото трябва да окажеш от bios USB Flash да ти е first boot device

4. Повреден хард диск.

Ако компютъра е този от подписа, за хардуера няма драйвери за XP, така че няма как да работиш с него. Да не говорим, че XP не се поддържа.

1. Не са. При мен същите DVD дискове си работят нормално. Имам гоуст бекъп, от който си възстановявам ОС, така че мога да правя всякакви експерименти и специално проверих как протича инсталацията на моя комп: безпроблемно.

2. Не ми се вярва да е повредено. Ако беше, нямаше да прочете и DVD-то с Windows XP, а както вече споменах, инсталацията на XP протече съвсем гладко и безпроблемно.

3. Аз правя друго - влизам в буут менюто и ръчно избирам флашката. Същото е. И на моя комп го правя така, и на нейния. При мен Федората тръгва, а при нея - не.

4. И аз натам клоня, но не виждам логиката в това XP да се инсталира и да върви безпроблемно, а 7-цата да прави тия номера след година и половина идеален вървеж. Като и 7-цата, и ХР са инсталирани на NTFS дял.

преди 33 минути, djagi написа:

Освен изброеното вече от Емо, бих допълнил и да се види в настройките на BIOS да не е минал от AHCI на IDE, примерно ако е спирал тока и по някаква причина BIOS се е върнал на настройки по подразбиране. Обаче не казваш какъв е хардуера, нито каква грешка ти е извел Win 7. Освен това, ако си изтрил "онзи малкия дял", е трябвало да форматираш целия диск, според мен. Има някаква неяснота, поне за мен, а не ми се иска да гадая как е форматиран диска, BIOS или UEFI и т.н., нито ми се правят справки XP какво поддържаше и форматирал ли си диска при инсталацията. Аз бих погледнал в BIOS, после една чиста инсталация на Win 10 от флашка с изтриване на всички дялове и създаването им наново. Ако имаш нещо, което трябва да се запази, пробвай с Windows To Go на десятката с Rufus да направиш една флашка (поне 16 гб., по-добре 32)

Не е този от подписа. Нейният комп е HP Pavilion P6310BE с някакво дъно, което чувам за първи път в живота си: Megatron IPMEL-AE (Evans). Ще погледна в БИОС за нещата, които спомена, а за форматирането на харда не си съвсем прав, защото за разлика от някои сервизи за компютри, аз не бухам всичко на един дял върху харда, а го разделям на два дяла (не броим малкия дял, който 7-цата си създава). Така че след като изтрих малкия дял, изтрих и дяла, на който беше 7-цата. След това създадох нов дял с новия размер и го форматирах. Цялостният формат на харда дойде по-късно, след няколко експеримента, но и това не помогна.

Редактирано от capnemo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Диагностика се прави най-лесно с диск или с флашка с Hiren's. Има различни способи и софтуер за направа на бутваща флашка - използвай друг. Ако не ти стигат силите да тестваш диска на място, свали го и го тествай на друга машина. След като вече си го "забърсал", пусни му формат на ниско ниво с инструмента на производителя му.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз казвам вероятни причини, а не точните. Това, че DVD-то ти е прочело диска с XP, а не диска с Windows 7 не значи, че не може да е повредено макар и малко вероятно. 

Иначе провери HDD за грешки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е добра идея да изтриваш малкият дял, който Windows 7 си създава... Там се съхраняват файлове нужни за стартирането на системата ( като bootmgr; BOOTSECT.bak; самата Boot папка и папката с информацията на дяловете ) + криптирани файлове от BitLocker. Може SATA конфигурацията да не е настроена на AHCI в BIOS-а.. Една проверка на хард диска няма да бъде излишна също.

Проверка на HDD може да направиш с:

• Hard Disk Sentinel;
  • HDDScan;
  • DiskCheckup;
  • Можеш да пробваш да изтеглиш инструмент за проверяване от официалния сайт на производителят на твърдото устройство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.