Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

По какви формули се смята подобно вързване на тригер на Шмит? (не съм сигурен как се казва) на минусовия вход напрежението е постоянно, а се променя захранващото напрежение - напреженията на сработване на релето и изклюването му предварително не се знаят, но трябва с оградените резистори да се настроят с точност до 0.1V.  Платките са готови с LM393P и трябва само да се настроят да сработват при зададените напрежения - примерно да сработва при 13.6v и да изключва като падне под 13.0V

2017-06-20-054.thumb.jpg.400b98f257332b5915902501659c2a4b.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някои му викат двупрагов компаратор:
http://www.tu-varna.bg/tu-varnaetm/images/for_students/Analogovi komparatori.pdf

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

аве, що бях останал с убеждението, че разбираш електрониката?!!!

и как да пишем сега, като няма номерация на елементите?!!!

хистерезиса на релето в случая не е от значение
хистерезиса на схемата се определя от ....мбаси мамата...ъ-ъ-ъ...тъй де от 300к:D
и не е задължително всички заградени в кръгчета да се изчисляват
прагът може да се зададе с един тример на мястото на един от двата резистора на входа (-)
аз бих избрал резистора 56к

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Добре де, номерата да са примерно

R1  5.1k

R2  56k

R3 1.8k

R4 1k

R5  300k

Щеше да е прекалено хубаво ако можеше да се сложи тример, ама модула е SMD въшка, и ако трябва да се увеличи с малко R3 запояваш примерно 2к и върху него още едно съпротвление от 20к и става приблизително 1.82к.  Колегата дето я вършеше тая работа по метода на Нагласенко губеше доста време докато настрои някоя платка. Само че се скара с шефа и напусна и аз трябва да ги настройвам ама имам и друга работа и ми се щеше ако има някакви формули да ги сметна предварително съпротивленията и да ги запоя вместо да губя време с проби и грешки.

Редактирано от ined (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

при тригера на шмит, винаги става с нагласяне, дори в идеалния вариант , резисторите ти са с някакъв толеранс
докато, при прозоречния компаратор, по-лесно би задал горна и долна граница, при тригера на шмит, това зависи  от обратната връзка
в случая в делителя със стабилно напрежение R1, R2 ти определя прагът...демек спрямо маса, при 13,6V, падът върху R2 трябва да е равен на пада върху R4, така че надвишаването със стотни над 13,6 да превключи тригера, а R5 ти определя хистерезиса, а тъй като схемата не е в елементарния и вариант, тук няма как да направиш прости изчисления и се налага да правиш като твоят колега...ъ-ъ-ъ...тъй де, тука има, тука няма:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.