Премини към съдържанието
MARSABOY

Каква дистрибуция да инсталирам

Препоръчан отговор

Здравейте! Налага ми се да изградя наблюдение над компютър през Lan и през интернет на една система.Идеята на цялото това нещо е удобна работа и максимална защита от вируси.

Имаме компютър с инсталиран WIN на който се показва работното състояние на машина,искам да инсталирам ЛИНУКС на лаптоп и посредством VNC да се наблюдава и управлява машината от съседната стая и  съответно примерно през teamviewer да си имам отдалечен достъп през интернет. Възможно ли да се направи това и каква линукс дистрибуция да инсталирам на лаптопа с х-ки :проц. АMD E2-1800 , рам 4GB, video -Radeon HD7340.

Лаптопа ще се използва единствено и само за това.

Редактирано от MARSABOY (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има възможност и, като ти чата поста ми се струва, че вече знаеш как. За GTK базираните дистрибуции се ползваше Vino и Vinagre/Remmina за отдалечен достъп. На този лаптоп можеш да инсталираш всяка дистрибуция с която искаш графична среда. Щом e за работна машина, ориентирай се към дистрибуция с дълъг срок на поддръжка. Примерно - някоя от десктоп разновидностите Ubuntu LTS, Debian или CENTOS.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това буквално ми беше и въпроса , каква разновидност ще е максимално лека и удобна за настройка.Благодаря за отговора а ако някой друг има идея да споделя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Debian/Ubuntu/Mint са максимално опростени, и за тази цел са идеални. Инсталираш някой по-лек WM като LXDE/XFCE, а че защо не и Openbox примерно. CentOS ще ти бъде малко трудна, не че не става.

А иначе какво наблюдение ще се прави на другата машина ?

Аз под наблюдение разбирам съвсем друг инструментариум под Linux - Webmin, Nagios, Cacti, Smokeping и т.н.

VNC си е просто един Remote Desktop, т.е. само логване към конретна машина...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно само Remote Desktop ще се ползва ........наблюдават се температури и и регулиране на мощности.До сега беше с VNC и с Windows , но обекта не разполагаше с изградена интернет мрежа.Сега вече искам да се възползвам максимално от това и не само да се обаждам по телефона за справки а да си влизам директно и да си извличам нужната информация.Просто реших ,че под линукс ще съм с една идея по защитен от вируси и подобни ,че софтуера е едни хиляди евра.От моя лаптоп през които ще влизам си е на Mac и нямам грижи за евентуални последствия , но никога не се знае от къде ще се наложи да влезна.

Получава се нещо такова

Desktop на машина с WIN се наблюдава през LAN от лаптоп с Линукс ,който съответно се наблюдава през интернет с някаква си машина (с MAC) :emoji_smiley-03::emoji_smiley-03:

Това е сценария , идея вържи си директно машината през нета не е удачно да се осъществи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, techmaniac написа:

CentOS ще ти бъде малко трудна, не че не става.

Мисля, че в стандартната конфигурация имаше инсталирам vnc клиент, така, че няма да му е толкова трудно.

преди 3 часа, MARSABOY написа:

Това буквално ми беше и въпроса , каква разновидност ще е максимално лека и удобна за настройка.Благодаря за отговора а ако някой друг има идея да споделя.

Сложи една Xubuntu 14.04/16.04, отключи панела и го издърпай отдолу, ако ти е по- удобно това разположение и започвай да работиш. https://s25.postimg.org/dv4tplt3z/panel.png

Хранилищата са конфигурирани по подразбиране, Аз винаги препоръчвам и инсталацията на пакета xfce4 (базовата сесия) за да е по- стабилен десктопа, но, това вече е въпрос на личен избор.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Xubuntu е добре като за тази цел. Всъщност всяка дистрибуция ще му върши работа, но както каза и ти дългата поддръжка и редовните обновления не са за пренебрегване.

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, MARSABOY написа:

наблюдават се температури и и регулиране на мощности.

Най-вероятно говорите за SCADA система. Преди няколко години имах подобен проблем. Windows конфигурацията не трябваше да има достъп до интернет и в същото време трябваше отдалечено да може да се администрира. Достъпа беше осъществен чрез OpenVPN server инсталиран на Linux. Генерират се ключове и пароли за всеки клиент. Можете да инсталирате драйвери за OpenVPN клиент както на MAC така и на PC. След като се включите във VPN мрежата можете да ползвате която пожелате реализация на VNC. Работи се удобно и в същото време е защитено. Във форума има специалисти, които предполагам биха помогнали за конкретния случай.   

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И за какво ти е отделен лаптоп с Linux?!? Сложи един рутер с Mikrotik (който също е Linux) на Windows-ката машина - ще ти излезе 1/3 от стойността на лаптопа. Конфигурирай firewall-а на рутера да допуска само определени връзки (примерно само входящи на определен порт, ако искаш дори само от определени IP-та) и ще решиш проблема много по-бързо, лесно и евтино.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 27.06.2017 г. в 14:28, Win_user написа:

И за какво ти е отделен лаптоп с Linux?!? Сложи един рутер с Mikrotik (който също е Linux) на Windows-ката машина - ще ти излезе 1/3 от стойността на лаптопа. Конфигурирай firewall-а на рутера да допуска само определени връзки (примерно само входящи на определен порт, ако искаш дори само от определени IP-та) и ще решиш проблема много по-бързо, лесно и евтино.

Лаптопа ми е нужен за да може операторите да си командават машината от изградената офисна част а не през 15 мин. да влизат и излизат от халето.Tака и така това ще го имам, просто ще го използвам лаптопа и да си се връзвам към него.

Благодаря на всички за мненията и помощта ........мисля да заложа Ubuntu LTS ......вече в течение ако срещна някакви затруднения ще се консултирам .

Редактирано от MARSABOY (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 27.06.2017 г. в 8:47, MARSABOY написа:

Здравейте! Налага ми се да изградя наблюдение над компютър през Lan и през интернет на една система.Идеята на цялото това нещо е удобна работа и максимална защита от вируси.

Имаме компютър с инсталиран WIN на който се показва работното състояние на машина,искам да инсталирам ЛИНУКС на лаптоп и посредством VNC да се наблюдава и управлява машината от съседната стая и  съответно примерно през teamviewer да си имам отдалечен достъп през интернет. Възможно ли да се направи това и каква линукс дистрибуция да инсталирам на лаптопа с х-ки :проц. АMD E2-1800 , рам 4GB, video -Radeon HD7340.

Лаптопа ще се използва единствено и само за това.

http://barryk.org/quirky/

А сега сериозно, ако се търси качествена система, с дълга поддръжка, има дистрибуция която тук никога не се споменава.

Но не променя факта че там работят едни от най-гениалните разработчици в цял свят, и отделят специално внимание на всеки детайл.

https://www.rosalinux.ru/

Имаш всичкия този софтуер инсталиран и готов за употреба. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съветвам авторът на темата да се въздържа от Руски софтуер. Руският софтуер включително антивирусния докладва на кгб-фсб и гру. Не ти трябват главоболия. Puppy Linux е орязана дистрибуция с цел да върви под по- слаби компютри.

Веднъж пробвах руската Роса с Плазма изглед и такава мъка и каша не бях срещал. За да отидеш от едно място на друго маса разкарване между прозорци. Избери си от www.distrowatch.com или от www.sourceforge.com нормална дистрибуция.

Можеш да си избереш Линукс дистрибуция и от тук.

Това е подробен списък с линкове и кратко обяснение към популярни и не толкова Линукс дистрибуции.
Има такива насочени към геймарите и такива, които се ползват за тестване, firewall, security, специални задачи.
Избора е голям, а подредбата е според рейтинга на дистрибуцията.

Копиранo мнение от форума на SetComBG.com

http://www.frozentech.com/content/livecd.php

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, kalansuv написа:

Съветвам авторът на темата да се въздържа от Руски софтуер. Руският софтуер включително антивирусния докладва на кгб-фсб и гру. Не ти трябват главоболия. Puppy Linux е орязана дистрибуция с цел да върви под по- слаби компютри.

Веднъж пробвах руската Роса с Плазма изглед и такава мъка и каша не бях срещал. За да отидеш от едно място на друго маса разкарване между прозорци. Избери си от www.distrowatch.com или от www.sourceforge.com нормална дистрибуция.

Можеш да си избереш Линукс дистрибуция и от тук.

Това е подробен списък с линкове и кратко обяснение към популярни и не толкова Линукс дистрибуции.
Има такива насочени към геймарите и такива, които се ползват за тестване, firewall, security, специални задачи.
Избора е голям, а подредбата е според рейтинга на дистрибуцията.

Копиранo мнение от форума на SetComBG.com

http://www.frozentech.com/content/livecd.php

Това не е рейтинг на самата дистрибуция, а брояч на посещенията в сайта им.

А мнението ти за Роса е пълна глупост, без обосновка.

Както и всяко твое изказване което прочетох до момента.

Редактирано от Росен Р. Александров (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

;)

Мадона мия, харесах си DBAN (заради името, странно едно такова, непознато, никой не го е споменавал аз ще съм първия газар), записах го и го пуснах... Аз съм скаран с Английския, излезе нещо там и аз натиснах етъра... И после - ни УЙна ми излиза, ни  Линуха... нали уж трябваше да се инсталира...

Сега съм харесал ubuntu-mini-remix (пак заради името, нещо малко ще е, ще зарежда бързо и ...така). Ама нещо не мога да намеря от де да го сваля. От оня линк не става.

Май ще си седя на 95, то почти ми е набор, ама бичи дъски та фърка, тъй разправяше Васката, че го гледал във Фейса (а Васката е хакер).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, бат'начо написа:

;)

Мадона мия, харесах си DBAN (заради името, странно едно такова, непознато, никой не го е споменавал аз ще съм първия газар), записах го и го пуснах... Аз съм скаран с Английския, излезе нещо там и аз натиснах етъра... И после - ни УЙна ми излиза, ни  Линуха... нали уж трябваше да се инсталира...

Сега съм харесал ubuntu-mini-remix (пак заради името, нещо малко ще е, ще зарежда бързо и ...така). Ама нещо не мога да намеря от де да го сваля. От оня линк не става.

Май ще си седя на 95, то почти ми е набор, ама бичи дъски та фърка, тъй разправяше Васката, че го гледал във Фейса (а Васката е хакер).

Повечето дистрибуции от този списък не съществуват от години, а са там като историческо наследство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.