Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Вчера както си работи лаптопа модел lenovo b 5400 и го бях оставил за около 30 минути и се връщам и като поглеждам се е рестартирал и ме пита от къде да си зареди ОС. На ССД-то беше инсталиран Уиндоус 7, а на ХДД нямаше ОС. Инсталирах на ХДД ОС и всичко си е добре, но не намирам ССД-то. Модела на ССД-то е ATATA Premiere SP600. Закупено е преди 2 години и има още 1 година гаранция. Какво бихте ме посъветвали да направя? С помощта на някой софтуер да се помъча да го намеря и да го форматирам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

провери да не се е откачил

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SSD дискът вижда ли се в BIOS? Ако не - пращай го на търговеца, от когото си го закупил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи когато вляза в BIOS и в бутващото меню не се вижда!

Пробвах да го махна и сложа на ново, но няма ефект.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи SSD е дефектирал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, baikolio95 написа:

Сменя ли кабела?

В лаптопа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

BIOS не го ли открива работата е ясна. Все пак да се пробва ССД-то и на настолна машина. Ако и там не го открива - да се възползва от гаранцията.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С М.2 Стандарт е! Няма как да го пробвам освен на друг лаптоп които има м.2 слот

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направо си ползвай гаранцията

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвах да сваля HDD и да се зареди по-подразбиране ссд-то, но ми излезе това

IMG_20170628_174309.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ти какво очакваш? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Току що ми се обадиха от сервиза за ССД-то. Не подлежи на ремонт, проблем е бил в чипа. Изпращат ми ново ссд и утре ще е при мен. Та да Ви попитам какво да направя, че за напред да не се получи същи проблем. ССТ-то го ползвам и на него съм инсталирал ОС Уиндоус 7. Чувал съм ще за да се увеличи живота на ссд-то трябва да се спират някакви процеси на самата ОС. Кои са тези процеси?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, pacyy написа:

Току що ми се обадиха от сервиза за ССД-то. Не подлежи на ремонт, проблем е бил в чипа. Изпращат ми ново ссд и утре ще е при мен. Та да Ви попитам какво да направя, че за напред да не се получи същи проблем. ССТ-то го ползвам и на него съм инсталирал ОС Уиндоус 7. Чувал съм ще за да се увеличи живота на ссд-то трябва да се спират някакви процеси на самата ОС. Кои са тези процеси?

Проблема се е оказал в лоша бройка. Не се обвинявай, че някакви твои действия са довели до повредата на чипа. Всички ОС от 7 насам "виждат", че се инсталират на SSD и се конфигурират в съответствие с него. Всеки производител на SSD има и софтуер за настройки и оптимизация, но дори и да не го ползваш, с това няма да навредиш на диска.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 6.07.2017 г. в 17:15, baikolio95 написа:

и се конфигурират в съответствие с него.

Това не е съвсем така,особено що касае 7цата.Почти всички настройки за щадене на ссд диск се правят ръчно(ако въобще се предприема такава стъпка),системата няма как сама да изключи няколко services или някои други неща......

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 7/6/2017 в 15:43, pacyy написа:

Глупости! Не пипай нищо и си остави pagefile-a на SSD-то - нали това е смисъла - системата да ти е по-бърза! на SSD-то само не съхранявай лични файлове, снимки, видео, музика и най-вече не сваляй на него нищо което ще изтриеш скоро - това е което износва SSD-то - файловете които се свалят и трият. И даже да започне да го правиш се очаква че може да да сваляш и триеш 20-50GB (в зависимост от големината на диска) всеки ден в продължение на 5 години преди да се износи. Очаквания живот на един SSD е 20-30 години нормална употреба. Инсталирай си всички програми и забрави за тия глупости. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Любомир Ико написа:

Глупости! Не пипай нищо и си остави pagefile-a на SSD-то - нали това е смисъла - системата да ти е по-бърза! на SSD-то само не съхранявай лични файлове, снимки, видео, музика и най-вече не сваляй на него нищо което ще изтриеш скоро - това е което износва SSD-то - файловете които се свалят и трият. И даже да започне да го правиш се очаква че може да да сваляш и триеш 20-50GB (в зависимост от големината на диска) всеки ден в продължение на 5 години преди да се износи. Очаквания живот на един SSD е 20-30 години нормална употреба. Инсталирай си всички програми и забрави за тия глупости. 

Стигне ли уйндоуса до pagefile повярвай,че хич няма да работи бързо,дори и да е на ссд.При достатъчно рам този pagefile не се използва и по принцип се задава да няма такъв.Другото дето съветваш да не се пипа нищо-навярно е добре за ссд диска и да се правят редовните дефрагментации,които са по подразбиране?Аз по принцип съм за ссд дискове и вярвам в тяхното развитие и надежност,но тези 20-30 год. нормална употреба са твърде,твърде оптимистични..............на повечето съвременни ссд дискове животът им при нормална употреба е в рамките на 5-10 год.,което е напълно достатъчно!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Немското списание  c't завършиха преди 2 седмици едногодишен тест за издръжливост на ССД. Сметнали са че един компютър в бюро на който се работи по цял ден пише 10 до 35 гб. на ден. При теоретични 40 гб дори и най-евтините ССД-та биха издържали 5 години,защото са си надвишили дадения живот цикли на писане с минимум 2,5 пъти от зададеното. Това са crucial b200 и някакво OCZ. Samsung 850 pro е умрял на 9.1 ПЕТАбайта,при гарантирани 150 ТЕРАбайта. Проста сметка показва че с 40 гб писане на ден би издържал 623 години...

Мисълта ми е че с нормално ползване по някой и друг час на ден 5-10 години са някакъв абсолютен минимум а 20-30 не са някаква невероятна цифра. Другото е просто кофти бройка или спайк в напрежението.Аз имам Samsung 830,трябва да го вържа да видя колко живот му е останал.Не знам на колко години е,но го купих в момента на излизането му и години наред Wow ми беше на него.А това е игра по-лоша от торент за хардовете.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Tommygun написа:

Немското списание  c't завършиха преди 2 седмици едногодишен тест за издръжливост на ССД. Сметнали са че един компютър в бюро на който се работи по цял ден пише 10 до 35 гб. на ден. При теоретични 40 гб дори и най-евтините ССД-та биха издържали 5 години,защото са си надвишили дадения живот цикли на писане с минимум 2,5 пъти от зададеното. Това са crucial b200 и някакво OCZ. Samsung 850 pro е умрял на 9.1 ПЕТАбайта,при гарантирани 150 ТЕРАбайта. Проста сметка показва че с 40 гб писане на ден би издържал 623 години...

Мисълта ми е че с нормално ползване по някой и друг час на ден 5-10 години са някакъв абсолютен минимум а 20-30 не са някаква невероятна цифра. Другото е просто кофти бройка или спайк в напрежението.Аз имам Samsung 830,трябва да го вържа да видя колко живот му е останал.Не знам на колко години е,но го купих в момента на излизането му и години наред Wow ми беше на него.А това е игра по-лоша от торент за хардовете.

Това навярно е така,само че под "повечето" съм имал предвид масовия клас ссд дискове,които ползват повечето потребители,наясно съм ,че при про серията на самсунг и някои други по-скъпи ссд дискове нещата са доста по-добре,но все си мисля,че те не спадат към масовия клас.;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Слави Маринов написа:

Стигне ли уйндоуса до pagefile повярвай,че хич няма да работи бързо,дори и да е на ссд.При достатъчно рам този pagefile не се използва и по принцип се задава да няма такъв.

Pagefile-а не се изключва никога. Независимо колко рам имаш. Това няма да направи системата по-бърза, а просто ще я постави в ситуация в която може да забие без възможност за реакция.

Disabling the Pagefile Can Lead to System Problems

Why it is bad to store the page file on a RAM disk?

+ че човека пита за лаптоп от сравнително нисък клас - това да остави Pagefile на SSD-то не е светлинна скорост но е дааалеч по-добре отколкото на отделно HDD.

другото което може да пипа е restore point-а което пак по-добре да го остави включен.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това кое е добре е много индивидуално,а това с линковете и заучените фрази си ги чети ти.Аз мога да ти дам 100 линка пък където съветват да се изключва.Аз съм махнал този  Pagefile преди 3 години и как пък веднъж не ми се е сринала системата или пък да съм имал някакви проблеми?Всичко е въпрос на познаване на уйндоуса и премерени действия.............другото,аз като ползвам system image като възможност да поправя(върна)системата си,за какво ми е този restore point,да ми прави точки на възтановяване и да ми чегърта по диска за щяло и нещяло?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, Слави Маринов написа:

Това кое е добре е много индивидуално,а това с линковете и заучените фрази си ги чети ти.Аз мога да ти дам 100 линка пък където съветват да се изключва.Аз съм махнал този  Pagefile преди 3 години и как пък веднъж не ми се е сринала системата или пък да съм имал някакви проблеми?Всичко е въпрос на познаване на уйндоуса и премерени действия.............другото,аз като ползвам system image като възможност да поправя(върна)системата си,за какво ми е този restore point,да ми прави точки на възтановяване и да ми чегърта по диска за щяло и нещяло?

В случая не е "твоето индивидуарно" - лаптопа на човека е от нисък клас вече поне на две години сигурно с 4GB рам

Не е добре нито да си мести Pagefile-а нито да го изключва, надявам се зацепваш? 

А че може без него - очевидно, но това че ако превишиш лимита на рамта - не е индивидуално - следва неоспорим краш на системата, надявам се отново зацепваш?

Редактирано от Любомир Ико (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Любомир Ико написа:

В случая не е "твоето индивидуарно" - лаптопа на човека е от нисък клас вече поне на две години сигурно с 4GB рам

Не е добре нито да си мести Pagefile-а нито да го изключва, надявам се зацепваш? 

А че може без него - очевидно, но това че ако превишиш лимита на рамта - не е индивидуално - следва неоспорим краш на системата, надявам се отново зацепваш?

Брей,дали зацепвам според теб?Тея съвети от ширпотреба ги давай другаде и на някой друг,зацепваш?И си направи 10гб минимум Pagefile.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Слави Маринов написа:

Тея съвети от ширпотреба ги давай другаде и на някой друг,зацепваш?

Изобщо не ги давам на теб - точно това не зацепваш.:lol6: Твоя ли е темата, ти ли търсиш съвет?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.