Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Добър ден на всички! Имам проблем с добавянето на допълнителна RAM. Конфигурацията е Intel E7500 2.93GHZ, Nvidia 9600GT 512MB, дъно Asrock 4Core1333-GLAN. Досега работеше с 2 плочки по 1GB DDR2 PC2-6400 800MHz на Transcend. Поръчах още 2 плочки по 1GB със същите характеристики обаче на Samsung и ги инсталирах,  но компютъра не буутва. Включва се, върти всички перки, но монитора не се включва и не буутва. Пробвах по всякакъв начин, комбинирах 1 плочка от досегашните и една от новите и така си работи, пробвах това на абсолютно всички слотове и си работи, дори в момента пиша така. И един път, не знам как се случи тръгна и с 4-те платки и BIOS-а ми изписа нещо като: Capable but disabled. След като стигнах до тук, разбрах, че нямам проблеми нито с паметта, нито със слотовете, а до това, че проблемът е в BIOS-a. Та дотук добре. Натиснах F1 за да вляза в настройките на биоса, но екрана изгасна, а компютъра продължи да си върти перките. Рестартирах и махнах всички плочки до издаване на POST кода (вид ресет) и след повтаряне на всичко все ми дава черен екран, а когато съм с 2 плочки, си работи. Та въпроса ми е, как да подредя самите платки и какво трябва да бутна от настройките на BIOS-а, за да сработят едновременно? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)
Цитат

» Due to chipset limitation, if you plan to install three or four memory modules on this motherboard, please install only single-sided memory modules.
» To install two memory modules on this motherboard, please install them on DDRII_1 and DDRII_3 DIMM sockets.

Каклви са модулите памет? Едностранни/двустранни? Зада се ползва 4GB трябва да се инсталират САМО едностранни модули памет.
http://www.asrock.com/MB/Intel/4Core1333-GLAN/index.asp?cat=Manual

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, ExaFlop написа:

Каклви са модулите памет? Едностранни/двустранни? Зада се ползва 4GB трябва да се инсталират САМО едностранни модули памет.
http://www.asrock.com/MB/Intel/4Core1333-GLAN/index.asp?cat=Manual

По какво да ги разпозная дали са едностранни или двустранни? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ExaFlop написа:

Ами новите са двустранни, а на старите не пише. 

Сега проверих в CPU-Z, старите също са двустранни.

Редактирано от osko97 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А трябва да са едностранни, за да се ползват четирите слота!
На два слота и то по препоръка на 1 и 3 слот могат да са двустранни, но за да се ползват и 4-те слота - 4бр едностранни модули.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, ExaFlop написа:

А трябва да са едностранни, за да се ползват четирите слота!
На два слота и то по препоръка на 1 и 3 слот могат да са двустранни, но за да се ползват и 4-те слота - 4бр едностранни модули.

Благодаря! Значи директно да изхвърлям тая кошница и да обмислям покупка на нов компютър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Продай/размени наличните памети

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А само трите не могат ли да се използват или това горе важи и за двата случая?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

» Due to chipset limitation, if you plan to install three or four memory modules on this motherboard, please install only single-sided memory modules.
» To install two memory modules on this motherboard, please install them on DDRII_1 and DDRII_3 DIMM sockets.

https://www.olx.bg/ad/promotsiya-ram-pamet-s-garantsiya-ddr3-ddr2-ddr-1gb-2gb-4-gb-ram-ddr2-ddr-ID6jCgU.html#27227818e1;promoted

Питаш за едностранни и за 20-ина и няколко лева щв се сдобиеш с 4 модула

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, благодаря! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, osko97 написа:

А само трите не могат ли да се използват или това горе важи и за двата случая?

По принцип на старата щайга ако си с 32 битов  Windows, могат да се позлват. Той така и така не разпознава повече от 3 GB RAM. А ако сложиш 4ГБ на 64 битов Windows, ще ги разпознае, но и ще заеме много повече RAM. Така, че смисъл не виждам от 4 GB RAM. Ако е до двуканалния режим, то някои дъна могат да позлват част от плочките РАМ в двуканален режим. За твоето не знам, не съм проверявал, но това си го пише в упътването. Личното ми мнение е следното. На тая щайга и остави 3 GB, инасталирай 32 битов Windows, купи едно SSD  на старо и я ползвай за сърфиране най вече. Друг вариант е да продадеш всичко, да потърсиш нещо по-ново пак със SSD  ако ще се позлва за интернет главно, а и да не се ползва, примерно един нов Селерон дори е по-добър от твоя процесор за игри, ако и игри искаш да играеш. И то с доста. Може да намериш тия неща на старо буквално за левове, заедно с нова DDR 3. разходите ти няма да са големи, ако изключим доставките на отделните компоненти, ако не са от едно място. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, bildera_ написа:

По принцип на старата щайга ако си с 32 битов  Windows, могат да се позлват. Той така и така не разпознава повече от 3 GB RAM. А ако сложиш 4ГБ на 64 битов Windows, ще ги разпознае, но и ще заеме много повече RAM. Така, че смисъл не виждам от 4 GB RAM. Ако е до двуканалния режим, то някои дъна могат да позлват част от плочките РАМ в двуканален режим. За твоето не знам, не съм проверявал, но това си го пише в упътването. Личното ми мнение е следното. На тая щайга и остави 3 GB, инасталирай 32 битов Windows, купи едно SSD  на старо и я ползвай за сърфиране най вече. Друг вариант е да продадеш всичко, да потърсиш нещо по-ново пак със SSD  ако ще се позлва за интернет главно, а и да не се ползва, примерно един нов Селерон дори е по-добър от твоя процесор за игри, ако и игри искаш да играеш. И то с доста. Може да намериш тия неща на старо буквално за левове, заедно с нова DDR 3. разходите ти няма да са големи, ако изключим доставките на отделните компоненти, ако не са от едно място. 

Това с х32 битовия Windows, имате предвид с едностранни плочки RAM нали? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, bildera_ написа:

Така, че смисъл не виждам от 4 GB RAM

От това, че ти не го вождаш смисъла, не следва, че е напълно меродавно! И какво предлагаш? - да си пшолзва двата гигабайта?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От това, че ти не го вождаш смисъла, не следва, че е напълно меродавно! И какво предлагаш? - да си пшолзва двата гигабайта?

Казах 3, а не 2. Има разлика. Доста годинки правехй това, дори след като си взех 2х2GB DDR2. Естествено, 3-4 месеца след тая авантюра диретно минах на LGA1155, но това е друга тема с продължение. Казвам ти, че няма разлика дали си с 3 или 4 GB DDR2 при положение, че единия 32 битов windows  разпознава само 3 GB,  а другия си лапа памет и всичко се обезсмисля. Ами това е положението. едно SSD  с 3 GB  РАМ върши чудесна работа за сърфиране. При игрите, дори BF3  пълни до дупка и 3-те и 4-те ГБ рам, та на високи резолюции и повечко детайли не може да се играе. Под високи резолюции разбирам стандартните днес 1080p.,  а под "високи детайли" разбирам ultra вместо high.Ако това е целта, не става!!!! И това за игра отпреди амнайсет години. За съвременните изобщо не споменавам нищо. Ако е за сърфиране обаче, това си е чудесна система и нищо не трябва да и се бута. и 3 GB  вършат работа за интернет и филми, но при положение, че има поне едно 32 GB SSD. 

ПП: И да, правели сме тия чалъми навремето, когато никой не е искал 8 нишков процесор и видеокарта за 1500 лева. Обаче не стана!!! Нямаше SSD-та просто. Сега има и всичко става!

преди 1 час, osko97 написа:

Това с х32 битовия Windows, имате предвид с едностранни плочки RAM нали? 

Абе щом ти тръгва, какво значение има? Знам ли какво поддържа дъното ти и в какво състояние е?  Тръгва ли? Ако тръгва, давай така! Ако не, махай всичко, вземай нещо или ново или на старопоне за платформа LGA1155  и си ОК! Дори с тая видеокарта, ако си се прицелил в някоя игра. Ако не, просто вземаш едно SSD, поне 4 GB RAM  за сърфиране, а по-добре 2х4ГБ   и не му мислиш години наред. Варианти много, ама ни един не минава без SSD,  ако целта ти е да човъркаш с мишката. 

Един GB  повече или по-малко с тая платформа е без значение. просто 4х1 не ти върши абсолютно никаква работа за нищо!

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, bildera_ написа:

Казах 3, а не 2. Има разлика.

Ти хубаво си казал, ама се разбери с производителя на дъното:

преди 3 часа, ExaFlop написа:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, ExaFlop написа:

Ти хубаво си казал, ама се разбери с производителя на дъното:

Добре. Казах каквото имах да казвам. Мъка много по тая Земя. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, bildera_ написа:

Казах каквото имах да казвам

Добре е и казаното да  е полезно...
Най-великата способност на умните хора, е да могат да си признават грешките!
Лека вечер!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, ExaFlop написа:

Добре е и казаното да  е полезно...
Най-великата способност на умните хора, е да могат да си признават грешките!
Лека вечер!

"Колега"...аз грешки винаги признавам. Според теб какво трябва да нарпави питащия, след акто се е набутал с още 2 GB DDR2, a? А отговори ми на тоя въпрос! Аман от тъпи заяждания. Точно от теб пък не очаквах това, ама все някога има и първи път.  Виж, да ми бе написал това човек като Хек или Джони, да го подмина. Ама от теб не очаквах това. В правото си си разбира се, може да не си на кеф, знам ли...Лека вечер!

ПП: Казах "колега" нарочно. Едва ли някой тук мога да сметна за мой колега...не заради неговото его, а заради моето ;)

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, bildera_ написа:

А отговори ми на тоя въпрос!

Ами, на чукчи няма да отговарям!

Spoiler

чукча - писатель, чукча не читатель!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами мисля да минавам директно на най-новата платформа с LGA 1151 Kaby-Lake. Поне за вбъдеще ще имам машина, позволяваща бърз и най-вече ЛЕСЕН ъпгрейд. Благодаря на всички! Лека вечер. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@osko97 Недей. В момента Intel са в такова положение, че оправдават i5 extreme edition(процесор с 4 ядра/4 нишки) на HEDT сокет. На всичкото отгоре смехотворно количество PCI-E линии и ограничаване до двуканален режим на паметта - всичко това на дъна, които поддържат четириканален режим на паметта.

Играй на червено - повече ядра/нишки, сходна производителност за по-малко пари.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.