Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте имам лаптоп Lenovo g510 и ми трябва програма която контролира скоростта на вентилатора на процесора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направо от биос можеш да си го настроиш, или ако си с UEFI също.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Devastation написа:

Здравейте имам лаптоп Lenovo g510 и ми трябва програма която контролира скоростта на вентилатора на процесора.

С каква цел?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип си има сензори и скоростта на вентилаторите се наглася според това ама сяя той ако иска да си ги форсира.. което не е много желателно да са на макс обороти дори и когато няма нужда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 5 часа, oic написа:

Цък или алтернативата цък

Така първата програма имам нещо като опция за изтегляне на праха цъкнах го и се увеличи искам така да го направя да го форсирам временно без да го спирам. Спийди фан няма тази опция за леново г510.

*В биос/уефи нямам такава опция.

Целта ми е временно охлаждане в големите жеги.

Редактирано от Devastation (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже използвам леново лаптоп - не тази серия, но софтуера е същия да спомена и как работи софтуера в режим балансиране:

В този режим се управлява честотата на процесора и съответно вентилатора (оборотите му) по следния начин:

1. Зареждаш тежка страница - браузъра иска бързодействие - ОС иска ресурси - честотата на процесора се вдига (включват се повече ядра, ако има) - процесора започва да грее повече - вентилатора завърта на по-високи обороти, за да го охлади.

2. Страницата се зарежда успешно след 30сек до 1 мин. примерно и ти започваш да я четеш (разглеждаш). Какво се случва отзад. Натоварването на браузъра пада - той освобождава ресурсите на ОС - тя подава сигнал, че не иска много ресурси - процесора изключва излишните ядра, сваля си честотата - започва да грее по-малко - вентилатора върти още малко на по-високи обороти и после слиза на по-ниски, защото няма какво да охлажда.

Тоест - системата е достатъчно гъвкава и според мене не трябва много много да се пипа. Защото работата на вентилатора на високи обороти постоянно води до няколко негативни ефекта:

1. Износва се по-бързо. Възможно е след време да се наложи смяна по тази причина.

2. Натрупва повече прах по радиатора по-бързо и се налага по-често чистене.

Ефект за ползващия няма - той процесора си мени тактовата честота нагоре и надолу независимо от оборотите, освен, ако не е постоянно натоварен на максимум. Но това не е обичайно ползване и не би било следвало да е така при нормално използване на лаптопа.

Дано съм бил полезен.

Моя съвет е - инсталирай програмата на леново (ако я нямаш вече) и я остави да си върши работата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, krassleto написа:

Понеже използвам леново лаптоп - не тази серия, но софтуера е същия да спомена и как работи софтуера в режим балансиране:

В този режим се управлява честотата на процесора и съответно вентилатора (оборотите му) по следния начин:

1. Зареждаш тежка страница - браузъра иска бързодействие - ОС иска ресурси - честотата на процесора се вдига (включват се повече ядра, ако има) - процесора започва да грее повече - вентилатора завърта на по-високи обороти, за да го охлади.

2. Страницата се зарежда успешно след 30сек до 1 мин. примерно и ти започваш да я четеш (разглеждаш). Какво се случва отзад. Натоварването на браузъра пада - той освобождава ресурсите на ОС - тя подава сигнал, че не иска много ресурси - процесора изключва излишните ядра, сваля си честотата - започва да грее по-малко - вентилатора върти още малко на по-високи обороти и после слиза на по-ниски, защото няма какво да охлажда.

Тоест - системата е достатъчно гъвкава и според мене не трябва много много да се пипа. Защото работата на вентилатора на високи обороти постоянно води до няколко негативни ефекта:

1. Износва се по-бързо. Възможно е след време да се наложи смяна по тази причина.

2. Натрупва повече прах по радиатора по-бързо и се налага по-често чистене.

Ефект за ползващия няма - той процесора си мени тактовата честота нагоре и надолу независимо от оборотите, освен, ако не е постоянно натоварен на максимум. Но това не е обичайно ползване и не би било следвало да е така при нормално използване на лаптопа.

Дано съм бил полезен.

Моя съвет е - инсталирай програмата на леново (ако я нямаш вече) и я остави да си върши работата...

Е щом казваш ама не знам лаптопа е нов не може обикновенно чистене да ми дигне 80 градуса вчера мн се уплаших..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом вдига такива градуси след почистване - трябва да се прегледа пак.

Не е нормално това!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, krassleto написа:

Щом вдига такива градуси след почистване - трябва да се прегледа пак.

Не е нормално това!!!

Не според мен е за смяна термо пастата... Явно не успява да смогне да охлади в тия жеги 40 градуса..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е щом е 40 градуса, нормално.. Компютърът ми е над 40 през лятото (почистен+сменена термопаста). Ако нямаш подложка с вентилаторчета му вземи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, Mr.n0b0dy написа:

Е щом е 40 градуса, нормално.. Компютърът ми е над 40 през лятото (почистен+сменена термопаста). Ако нямаш подложка с вентилаторчета му вземи.

Имам подложка ама пак грее.. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Последно 40 или 80 градуса е?

Ако процесора е 80 градуса - то се налага ревизия на охладителната система на лаптопа...

Ако процесора е 40 градуса - в тези жеги това са повече от нормални температури...

Редактирано от krassleto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една приятелка ме пита защо лаптопа и се рестартирва сам и реших да проверя градусите които съответно бяха към 90.. А материалът от който е направен процесора се топи към 100 и нещо градуса, та сега точно колко са ти градусите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, krassleto написа:

Последно 40 или 80 градуса е?

Ако процесора е 80 градуса - то се налага ревизия на охладителната система на лаптопа...

Ако процесора е 40 градуса - в тези жеги това са повече от нормални температури...

Сега в момента е 60 градуса.. е той си има защита днешните лаптопи са пълни с защити. на моят процесор макс 100 му е позволено докато умре..

П.С Няма да дам пари за нещо което мога сам да си направя живот и здраве ще взема една термопаста и някакви читави отверки да го отворя и да му сменя пастата на охлаждането също няма проблем.. Нито трака нищо като си допря охото до него е шумно само тогава. Абе работи си.

Отклоняваме се от темата май. Има или няма програма която да поддържа форсирано контролиране на тези вентилатори вече казах, че SpeedFan отива в коша защото няма такава подръжка. Lenovo Energy Managment също не ми позволява да увелича скоростта на вентилаторите.. Та има ли такава програма.

Редактирано от Devastation (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.