Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте, трябва ми вата за една тонколона, като според препоръките в книгата на инж. Димитър Попянев, количеството трябва да бъде 150 грама. Намерих една силиконова бяла вата от Викиват, но тя е с много ниска плътност, с широки пори и не се залепва добре и парчето на задната стена с вътрешни размери 22 х 44см. тежи едва 15 гр. и дори да облепя всички страни ще стане не повече от 50 гр. Имаше и друга сива вата, но и тя беше тънка и разпарчальосана, не такава многослойна и пресована както на фабричните тонколони с дебелина до 5-6см. Доколкото съм забелязвал не трябва всички стени да се облицоват, както правят някои майстори в самоделни кутии, защото ще се влоши акустиката, а се слага само зад басовият говорител или зад бас рефлектора. За други по-малки тонколони използвах вата за абсорбатори Nitex, която е много добре пресована, но не достатъчно дебела, както и такава с активен въглен, която е дебела и твърда, но с големи пори. Мислех да разтеля памук, но той ще се разпадне и ще се разплющи от въздушното налягане. Забелязах също че и бас рефлектора се разплющява при ниско честотен сигнал 50Hz и най-вероятно и той трябва да се облицова или да се запуши с едро пореста вата.

При запушването на бас рефлектора, както би трябвало да е, защото шаблонната тонколона ОТМ1-11е със затворен обем и по чиито размери съм сглобил тази, налягането вътре става голямо и мембраната изпада в резонанс, разтрептяваща се своеволно, не в синхрон с басите, което говори че обемът й е недостатъчен за тяло със затворен обем. Използвал съм същият високоговорител ВВК201Б4, който съм го пренавил с малко по-тънка жица Ф0,22 от фабричната Ф0,23, но пък е с двуслойна изолация, така че размерите на намотката са същите. Високочестотният е ВВ108-01Б, който вади много добри високи и средни честоти, поради което съм спестил средночестотният, който и без това е излишен при такъв басов високоговорител с широка честотна лента.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ат завода за  дунапрен

1кг 10 лв

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От всички елементи в една колона,ватата е елемента от последно значение за звука.Помага малко за намаляване на резонанса,който се получава от ниските честоти и толкова.Идеална работа може да свърши материала една възглавница.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е същата вата като във Викиват, с много ниска плътност. Мисля че с абсорбаторната вата Nitec на няколко ката ще стане по-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, peppone1 написа:

Това е същата вата като във Викиват, с много ниска плътност. 

Като я направиш на няколко ката ще стане дебела и плътна колкото ти трябва.

Баш от тази съм ползвал без проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще стане много обемиста и ще се намали свободният въздушен обем, въпреки че общият обем ще е същият като с по-плътната вата, локализацията на въздушния поток при раздутата вата ще се разпилее по цялата повърхност и може да предизвика резонанс в мембраната, вместо да се локализира концентрирано зад басовият високоговорител и свободно да излезе през бас рефлектора, без паразитно шумолене и плющене. Мисля да покрия само задната стена, тъй като ударите от баса се отразяват предимно в нея и в частта зад бас рефлектора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да не стане обемиста след като я сгънеш на няколко ката и направи една тропоска през 5-10 см. И после я ковеш с такера или малки пирончета с по едно картонче на главата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пъпеш, отново ръсиш глупост до простотия.Ей ,много хитро човече си, на екимосите хладилници ще продадеш.И още ще искат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Крумов написа:

Пъпеш, отново ръсиш глупост до простотия.Ей ,много хитро човече си, на екимосите хладилници ще продадеш.И още ще искат.

Поредният некадърник, който не знае какво има в тонколоните и накрая пък решил да ги ремонтира. Пак си отделих от ценното време за да пиша глупости и да водя тъпи, безсмислени спорове с безделници, които в жегите не могат нищо полезно да свършат. Казах ти веднъж, не ми е приятно да дискутирам с хора като теб, така че ако обичаш, напусни темата ми. И без това каза че не сме колеги, спори си с други колеги, ако имаш такива.

преди 2 часа, AGD написа:

За да не стане обемиста след като я сгънеш на няколко ката и направи една тропоска през 5-10 см. И после я ковеш с такера или малки пирончета с по едно картонче на главата.

Скобите от такера ще разкъсат ватата като с нож. Коването на пирончета и кабарчета в талашит, те рано или късно ще изпадат от силните вибрации. Скобите много трудно се вадят и ще се развали плоскостта. Най-добре е залепване със силикон или лепило.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никакви телчета, скобички, пирончета, гвоздейчета....само лепило или силикон! И най-добре ако намерите вата от старите дюшеци-отпадък от текстилната промишленост, все някъде има/например при мен/

Не е желателно дунапрен, с времето се скапва и започва да се рони!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази вата като се лепи и самото лепило степцва и и променя свойствата. Затова се приковава. Няма слчай от вибрации да падне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ма ти имаш тема?!?Аз що не съм видял?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днеска видях в Mr. Bricolage много плътно пресована Мергелна вата на палети с дебелина около 3 см. и със залепено алуминиево фолио от едната страна. Аз взех по-тънка вата 2 см. за окачен таван с ПВЦ фолио и баса стана значително по-мек. Ватата я залепих върху цялата задна плоча на тонколоната с размери 22 х 42 см и тегло 80 гр. без фолиото. Трябват още 70 гр. за да стане като фабричната ОТМ1-11, но пък тя е с по-тънки плочи, което не е за пренебрегване.

products_217_1151641992izover.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.