Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте! Прочетох доста теми по въпроса и намерих доста информация, но искам да попитам нещо по-конкретно. Занимавам се с озвучение на различни мероприятия по кафета, ресторанти и т.н. Утре обаче ми предстой да съм на открито в жегата на един басейн и силно ме притеснява температурата, която по прогноза ще е 40-45 градуса. Лаптопа няма да е изложен на пряка слънчева светлина, но въпреки това градусите са много. Програмата която използвам за музиката натоварва процесора и от части видеото. При 4 часа(г/д) експлоатация CPU -  75-80 градуса, GPU - 50-55 градуса, но това е на закрито и при стайна температура около 26-27 градуса. Също така използвам охладител и почиствам лаптопа редовно, но за съжаление термо пастата е заводската. Тоест е на 1 година и 4 месеца и нямам възможност да я сменя за утре... Конфигурацията е

Lenovo G50-80

Intel i7 5500U 2.4GHz Dual (Има вградено GPU, но съм го направил да използва външната видео карта за програмата)

AMD Radeon R5 M330 /2GB /Core Clock 750 MHz/ Memory Clock 900 MHz

8 GB RAM

Изкажете мнения и съвети моля ви! Не знам дали няма да си опържа лаптопа на тая жега утре... 

Прикачвам снимка на температури, волтажи и т.н. при отворен chrome с един таб.

Лаптопа е с настройки за High performance , затова CPU-то е на почти 3GHz

Untitled2.png

Редактирано от Dobromir Kirov (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като за начало си вземи един външен охладител. Той няма да направи чудеса, но ще свали малко темепратурите и ще пази отворите на охлаждането на самия лаптоп. 

За една година едва ли пастата се е опекла, но това вече трябва да се провери при разглобяване на машината. Трябвало е да го направиш преди да ти се наложи да работиш така. Все пак е хубаво да следиш температурите. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Емил Костов написа:

Като за начало си вземи един външен охладител. Той няма да направи чудеса, но ще свали малко темепратурите и ще пази отворите на охлаждането на самия лаптоп. 

За една година едва ли пастата се е опекла, но това вече трябва да се провери при разглобяване на машината. Трябвало е да го направиш преди да ти се наложи да работиш така. Все пак е хубаво да следиш температурите. 

Охладител имам и го ползвам. Относно термо пастата - според мен в завода е сложена много хамалската защото се вижда как излиза отстрани. Дори съм я побутвал да проверя дали е твърда, но не е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Dobromir Kirov написа:

Охладител имам и го ползвам. Относно термо пастата - според мен в завода е сложена много хамалската защото се вижда как излиза отстрани. Дори съм я побутвал да проверя дали е твърда, но не е.

Ами следиш температурите. Минат ли 80 градуса спираш лаптопа. Хубаво е наистина да се провери. Този процесор не трябва да грее толкоз много.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Емил Костов написа:

Ами следиш температурите. Минат ли 80 градуса спираш лаптопа. Хубаво е наистина да се провери. Този процесор не трябва да грее толкоз много.

Ами аз съм бил доста заблуден... мислех си, фаталната граница за процесора е около 95-100 градуса.... това значи не е добре

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Dobromir Kirov написа:

Ами аз съм бил доста заблуден... мислех си, фаталната граница за процесора е около 95-100 градуса.... това значи не е добре

Той процесора може да работи на тази температура. Проблема е, че другите компоненти около него не могат. В крайна сметка ще си убиеш лаптопа. Дори 80 градуса за мен са много. Ако ще е постоянен товар с часове повече от 70 градуса една машина не трябва да вдига, особено пък лаптоп.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Емил Костов написа:

Той процесора може да работи на тази температура. Проблема е, че другите компоненти около него не могат. В крайна сметка ще си убиеш лаптопа. Дори 80 градуса за мен са много. Ако ще е постоянен товар с часове повече от 70 градуса една машина не трябва да вдига, особено пък лаптоп.

Ахх... стана ми зле... Става въпрос за 7-8 часа нон-стоп... От 10 сутринта до към 7 вечерта... Мисля, че ще го съсипя... и по-добре да не ходя

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, Dobromir Kirov написа:

Ахх... стана ми зле... Става въпрос за 7-8 часа нон-стоп... От 10 сутринта до към 7 вечерта... Мисля, че ще го съсипя... и по-добре да не ходя

Хайде стига глупости. Инсталираш си програмата AIDA или Speccy и си следиш температурите. Ако е възможно може да сложите един голям вентилатор около лаптопа да раздвижва въздуха. И задължително го занеси някъде да му сменят термопастата ако ти не можеш. За мен този процесор не бива да вдита чак такива темепратури.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Емил Костов написа:

Хайде стига глупости. Инсталираш си програмата AIDA или Speccy и си следиш температурите. Ако е възможно може да сложите един голям вентилатор около лаптопа да раздвижва въздуха. И задължително го занеси някъде да му сменят термопастата ако ти не можеш. За мен този процесор не бива да вдита чак такива темепратури.

Не знам дали си заслужава да рискувам... Благодаря ти много за изчерпателните отговори все пак! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Dobromir Kirov написа:

Не знам дали си заслужава да рискувам... Благодаря ти много за изчерпателните отговори все пак! 

Е ще му даваш малко почивка и готово. През това време охладителя ще работи. Вероятно термопастата не е сложена добре.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Върни му настройките на захранването на Балансирано.

Щом си му "побутвал" пастата, значи си свалял охлаждането. Това действие, без да е комбинирано с почистване на старата и слагане на нова паста има ужасно негативен ефект. Сам си си виновен за всичко.

Редактирано от baikolio95 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Dobromir Kirov написа:

Kaто начало от Power Options избери план Balanced, след това в Advanced Settings - Processor Power Management - задай първо 90%, и виж как е, ако пак ходи към 70-80, свали на 80%. Така ще го закрепиш за участието, а после директно в сервиза.

Редактирано от dynamo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, dynamo написа:

Kaто начало от Power Options избери план Balanced, след това в Advanced Settings - Processor Power Management - задай първо 90%, и виж как е, ако пак ходи към 70-80, свали на 80%. Така ще го закрепиш за участието, а после директно в сервиза.

Виж затова не се бях сетил.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...
на 30.06.2017 г. в 20:41, baikolio95 написа:

Върни му настройките на захранването на Балансирано.

Щом си му "побутвал" пастата, значи си свалял охлаждането. Това действие, без да е комбинирано с почистване на старата и слагане на нова паста има ужасно негативен ефект. Сам си си виновен за всичко.

Охлаждането не съм свалял... По-горе бях написал, че пастата е сложена доста мурдарски и излиза отстрани. Свалял съм единствено вентилатора, но това не изисква сваляне на цялата система за охлаждане. 

Update по темата: за цял ден работа на Balanced максималната достигната температура беше 102 градуса и просто изключих компютъра.... На другия ден ми казаха в сервиза, че е нормално да нагрява защото е i7.... но въпреки това 102 градуса са много ама много... термопастата си беше като нова... след смяната сега си работи добре но пак има пикови температури от сорта на 95-100 градуса... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Занеси го на сервиз където ще го диагноситцират и ще ти решат проблема, а не да казват, че е нормалко да си вариш яйца на него.

Може да имаш проблемни драйвъри за видеото като начало, не рядко драйвърите или липсата им създават подобни проблеми с температури. След това може да се види да не би да имаш някой гад, като копач или подобно, по-добре пиши в софтуерната част на форума, виж там правилата и следвай стъпките, които ти кажат там за да си сигурен, че системата ти е чиста от вируси.

Като приключиш с горното - остава дефектно охлаждане или калпав монтаж, ако изключим второто, значи е първото. Ще се реши с нов охладител.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Подобни теми

• от Метин Шабан
      Здравейте, пиша относно лаптопа ми, който наскоро забелязах, че издава странен звук, който се повтаря през доста кратък интервал. Понякога стихва за известно време. Чува се точно до жака за зареждане. Тъй като има функция Acer Nitrosense & Coolboost, да не би да е вентилатор, който се пуска и спира, въпреки че не мога да си обясня, защо като се пусне работи едва 4-5 секунди и спира. За този интервал няма как да охлади толкова бързо,че да спре. Ако някой може да помогне ще съм благодарен. Прикачен е звукозапис
      Обаждане 001.m4a
    • от dimo70
      Почистване на лаптопи. Профилактика против прегряване.
      Смяна термопаста при необходимост
    • от hspro
      Здравейте. Преди около 3 години си закупих въпросния таблет втора ръка. Работи изключително бавно и забива постоянно. Можете ли да кажете каква би могла да е причината и дали може таблетът да се поправи?
    • от tepmu
      Проблемът е доста странен и за първи път ми се случва такова нещо. Имам две проблемни копчета - стрелката за надолу и Delete (над backspace). Веднъж работят, друг път не искат. Има моменти,в които си работят без грешка, друг път ги натискам по 5 минути за да мръдна със стрелката надолу. По механиката всичко е наред. Клавиатурата е чистена, лаптопът не е изпускан и не е мокрен. В BIOS, Safe Mode, под Линукс също ги има въпросния проблем, така че стигнах до извода, че проблемът е хардуерен. Най-интересното е, че смених клавиатурата същия модел втора употреба, която на другия лаптоп си работи както трябва, но на моя не искаха да работят "W" и "2" (над W) по същия начин.
      Та някой сблъсквал ли си е е с подобен проблем и някакви идеи от какво може да причинен проблема.
    • от nikolay_avr
      Здравейте,
      Датчикът на дъното показва -55.0 С температура на процеса и максимални обороти на вентилатора 800 об/м (през биоса). Реалната температура е сериозна. 
      Носих го в сервиз (компа е гаранционен) и чудо - там всичко си работи както трябва: +40-50 градуса и 2000 об/м....
      Взимам си компа, прибирам се, пускам го и отново -55 С и 800 оборота... Реалните градуси остват чудовищни, процесора тротълва и дори се гаси сам заради прегряване. 
      Ryzen 5 3600XT
      Wraith Spire (AMD stock)
      Gigabyte Auros B550 elite v2
      Помощ! :))

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване