Премини към съдържанието
Явор Димитров

По-бавен компютър, но с по-високи параметри -- Причини???

Препоръчан отговор

Здравейте!

Нов съм в този форум и се надявам, че съм попаднал на правилния форум.

Имам 2 лаптопа (Lenovo Thinkpad T520 Intel Core i5-2450M (3M Cache, 2.50GHz и HP ENVY Ultrabook 6-1076ez 1.7 GHz Intel Core i5-3317U), които използвам в работата си (предимно за текстообработка).

Искам да си изясня защо на пръв поглед по-силно "въоръженият" Lenovo (двуядрен на 2.5 GHz, Intel Core i5-2450M, с 16 GB RAM DDR3 1333) е видимо по-бавен в сравнение с HP Ultrabook-a (двуядрен на 1.7 GHz, Intel Core i5-337U, s 12 GB RAM DDR3) при отваряне на програмите от Microsoft Office, както и на всички други инсталирани програми, включително при стартиране на видео.

По моята логика на пълен лаик в хардуера би трябвало Леновото да е по-бързо, но както споменах, то е видимо по-бавно, което е някак дразнещо, защото през деня работя на него, а вечерно време ми се налага да си доработвам на HP ултрабука и разликата наистина е видима.

И двата са с 3 MB L3 cache.

Lenovo:

Lenovo T520: Intel Core i5 (2nd Gen) 2450M / 2.5 GHz

Chipset Type: Mobile Intel QM67 Express

HP ENVY 

1.7 GhZ Intel Core i5-3317U

Chipset: Intel HM77 Express

Ако е необходимо, ще пусна още данни за машините, за да се прецени по-добре.

Благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така, HP-то поддържа максимум 8 гигабайта рам. Второто, да не би HP-то да има SSD ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей, niki292002,

Благодаря за отговора!

И двата лаптопа по спецификации поддържат до 8 ГБ РАМ, но и двата очевидно работят на повече: Леновото - на 16 ГБ, а HP-то - на 12 ГБ.

Според теб трябва да оставя и двете машини на оптималната им РАМ от 8 ГБ, така ли? Пиши какво мислиш.

Поздрви!

Твърдият диск на HP ENVY не е SSD. Интерфейсът и типът на интерфейса на твърдия диск на HP ENVY е RAID, 500 GB.

Поздрави!

Редактирано от Явор Димитров (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

по принцип повече от 4 гб рам на тея машинки  не знам въобще за какво ползвате .

преди 4 часа, Явор Димитров написа:

Lenovo:

Lenovo T520: Intel Core i5 (2nd Gen) 2450M / 2.5 GHz

Chipset Type: Mobile Intel QM67 Express

HP ENVY 

1.7 GhZ Intel Core i5-3317U

Chipset: Intel HM77 Express

не са кой знае колко различни като му задръстиш харддиска на единя и 100000000 рам да имаш няма да има значение .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко са ти пълни хард дисквете и на 2-та лаптопа? - Ако на единия комп. харда ти е запълнен да речем 70-80%, А другия комп. е примерно 30-40% ,от това ти е забавянето. Зависи и каква ОС ползваш.

Редактирано от RED ZONE 64 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Yvan Sergeev написа:

по принцип повече от 4 гб рам на тея машинки  не знам въобще за какво ползвате .

не са кой знае колко различни като му задръстиш харддиска на единя и 100000000 рам да имаш няма да има значение .

Благодаря за отговора Ivan Sergeev!

Признавам, че малко се увлякох с повечето РАМ, който поставих и на двете машини, надявайки се, че ще станат по-бързи.

Да, оказва се, че твърдият на диск на HP Envy е 60% свободен, а на Леновото е обратното --> 60% от паметта е заета. От това ли смятате, че идва тази разлика в производителността?

преди 6 часа, RED ZONE 64 написа:

Колко са ти пълни хард дисквете и на 2-та лаптопа? - Ако на единия комп. харда ти е запълнен да речем 70-80%, А другия комп. е примерно 30-40% ,от това ти е забавянето. Зависи и каква ОС ползваш.

Благодаря за отговора RED ZONE 64! 

Моля виж по-горе отговора ми за това колко от паметта е заета на лаптоппите ми. И двете машини са с Windows 7.

Редактирано от Явор Димитров (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Явор Димитров написа:

Да, оказва се, че твърдият на диск на HP Envy е 60% свободен, а на Леновото е обратното --> 60% от паметта е заета

Тези проценти не може да имат никакво влияние върху бързината. Провери ли за фрагментираност-малко досадно бавна процедура, но много полезна. Можеш да използваш вградения дефрагментатор на Уиндоуса или от оптимизираща програма. Интересно би било да се проведат тестове за бързодействие на системите-пак с програма. Ако имаш интерес-ще ти предложа подходяща.

11.jpg

Редактирано от B3M2W0 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, B3M2W0 написа:

Тези проценти не може да имат никакво влияние върху бързината. Провери ли за фрагментираност-малко досадно бавна процедура, но много полезна. Можеш да използваш вградения дефрагментатор на Уиндоуса или от оптимизираща програма. Интересно би било да се проведат тестове за бързодействие на системите-пак с програма. Ако имаш интерес-ще ти предложа подходяща.

11.jpg

Благодаря, B3M2W0!

И двата лаптопа показват 0% фрагментираност.

Да, бих искал да проведа такъв тест за бързодействие. Моля пиши къде и как да си сваля и инсталирам подходяща.

Благодаря!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, B3M2W0 написа:

Тези проценти не може да имат никакво влияние върху бързината.

Отговорът ви е равностоен на сравнението между чисто преинсталиран комп. И този на чиито са инсталирани програми/софтуер. Според вас кой комп. ще работи по-бързо? Този на който е направена чиста преинсталция. Или 2-рия който е пълен с програми. 

- Същото значение важи и за моя пост по-горе, тоест Процентите  имат значение на бързината на самия диск!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако разликата е само в отварянето на файлове, то причинате е в диска, т.е., единия диск е по-бърз от другия. Паметта няма отношение в случая, освен ако не се запълни и не почне да се ползва виртуалната, при което отново опираме до бързината на диска. Друго - работещи на заден фон приложения. Провери кой лаптоп какво има инсталирано и какво работи на заден план. Възможно е единия да има стартирани повече неща, дърпащи ресурси. Провери натоварването на процесора и заетата памет (също и натоварването на диска), преди да отвориш файл и го сравни на двата лаптопа. 

Така и на разбрахме какви са дисковете на двата лаптопа - ССД или не. 

Редактирано от Петко К (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи от много неща; Напр. Колко оборота в мин. е диска (RPM), колко е самия му капацитет, колко кеш памет разполага и т.н. При по-малките ГБ-тни дискове от 50- 80- 120- 186ГБ и т.н ако са прекалено запълнени не могат да понасят товар и съосветно циклят. Докато при по големите дискове от 320 - 500ГБ - 1TB, 2TB т.н разполагат с повече ресурси, и се справят по-добре.  Не случайно подобни дискове се слагат в лаптопите с ОС като Win10, за да има по-голяма производителност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ред зоун, пак три фермана изписа и нищо не каза.

По темата: Гледам, че никой не е питал по-назад - как стои въпросът с драйвърите и инсталирани ли са всички (най-актуални)?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, XYconstant написа:

Ред зоун, пак три фермана изписа и нищо не каза.

Постовете ми са ясно напсиани на БГ език.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, RED ZONE 64 написа:

Или 2-рия който е пълен с програми. 

Бъркаш харддиска с пазарската ти торба-тя, ако я напълниш с покупки, ще е трудно да извадиш най-долните. Какво като е пълен с програми-нали те не са заредени в РАМа( би трябвало). Къде са записите по него няма никакво значение-четящите глави се позиционират където и да е за милисекунди. Едни малко по-умни хора са се погрижили при конструирането на устройството всички тези неща да нямат въздействие върху бързината. 

Два сходни по устройство компютъра се различават по бързодействие -много причини. Задръстени с неизтрити пакетни файлове от актуализации, различен чипсет (нали целият поток информация минава през него-през шините), необходимо е да се попрочистят и тестват, да се види какво става. Яворе, процесорите, макар и еднакви, никога не са едни и същи- в по-евтините им варианти се инсталират процесори с известни малки дефекти на структурата, които се заобикалят от тяхната гъвкавост, но водят до забавяне. Направи тестове и ще видиш сам положението.

33.JPG

34.JPG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, B3M2W0 написа:

Бъркаш харддиска с пазарската ти торба-тя, ако я напълниш с покупки, ще е трудно да извадиш най-долните. Какво като е пълен с програми-нали те не са заредени в РАМа( би трябвало). Къде са записите по него няма никакво значение-четящите глави се позиционират където и да е за милисекунди. Едни малко по-умни хора са се погрижили при конструирането на устройството всички тези неща да нямат въздействие върху бързината. 

Два сходни по устройство компютъра се различават по бързодействие -много причини. Задръстени с неизтрити пакетни файлове от актуализации, различен чипсет (нали целият поток информация минава през него-през шините), необходимо е да се попрочистят и тестват, да се види какво става. Яворе, процесорите, макар и еднакви, никога не са едни и същи- в по-евтините им варианти се инсталират процесори с известни малки дефекти на структурата, които се заобикалят от тяхната гъвкавост, но водят до забавяне. Направи тестове и ще видиш сам положението.

33.JPG

34.JPG

Благодаря, B3M2W0 за отговора и за това, че ме насочихте към нужната програма! Ще направя тестове, за да видя каква е ситуацията. 

Благодаря и на всички други, които ми отговориха!

преди 12 часа, Петко К написа:

Ако разликата е само в отварянето на файлове, то причинате е в диска, т.е., единия диск е по-бърз от другия. Паметта няма отношение в случая, освен ако не се запълни и не почне да се ползва виртуалната, при което отново опираме до бързината на диска. Друго - работещи на заден фон приложения. Провери кой лаптоп какво има инсталирано и какво работи на заден план. Възможно е единия да има стартирани повече неща, дърпащи ресурси. Провери натоварването на процесора и заетата памет (също и натоварването на диска), преди да отвориш файл и го сравни на двата лаптопа. 

Така и на разбрахме какви са дисковете на двата лаптопа - ССД или не. 

Благодаря, Петко! Да, ще направя тестове, за да проверя.

преди 11 часа, RED ZONE 64 написа:

Зависи от много неща; Напр. Колко оборота в мин. е диска (RPM), колко е самия му капацитет, колко кеш памет разполага и т.н. При по-малките ГБ-тни дискове от 50- 80- 120- 186ГБ и т.н ако са прекалено запълнени не могат да понасят товар и съосветно циклят. Докато при по големите дискове от 320 - 500ГБ - 1TB, 2TB т.н разполагат с повече ресурси, и се справят по-добре.  Не случайно подобни дискове се слагат в лаптопите с ОС като Win10, за да има по-голяма производителност.

Благодаря за отговорите, RED ZONE 64!

HP Envy е с 500 ГБ твърд диск, а Леновото -- с 300 ГБ. И двата диска са SATA, но на HP Envy интерфейсът е RAID. 

Скоростта на твърдия диск на Леновото е 5455 Rpm, a на HP мисля, че е 7200 (казвам "мисля", защото не съм с и вкъщи, за да погледна и говоря по спомени). Възможно ли е това да е причината -- тази разлика в скоростта на дисковете? 

Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, RED ZONE 64 написа:

Постовете ми са ясно напсиани на БГ език.

Че са наПСиани на български, далеч не те прави знаещ и можещ капацитет.

На 15 си, а си с егото и самочувствието на компютърен инженер. Ай беги от тук с 300.

Редактирано от XYconstant (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

XYconstant Заяждай се с некой друг. Омръзна ми постоянно да следиш постовете ми, да ми пишеш колко романа/фермана съм писъл, и непрекъснато да ме коментираш. Всичко си има граници! Аз да не би да следя потребителите от форума и да ги упреквам кой какви романи/фермани е писал.........

преди 4 часа, B3M2W0 написа:

Не искам да споря с вас. Но искам да ви попитам едно нещо-  - Защо след като даден хард диск се напълни с инфо. (чак до червена черта),се забавя?  Щом като твърдите че това не указвало влияние. Например компютъра на който работя в училище, има подобна история, дисковете са му пълни  и цикли, на обичайните функции като Ин-ет браузване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

сравнение на чипсетите

Ясно се вижда - кой е по-добрия чипсет - на HP.... Все пак е и по-нов...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, RED ZONE 64 написа:

XYconstant Заяждай се с некой друг. Омръзна ми постоянно да следиш постовете ми, да ми пишеш колко романа/фермана съм писъл, и непрекъснато да ме коментираш. Всичко си има граници! Аз да не би да следя потребителите от форума и да ги упреквам кой какви романи/фермани е писал.........

Не искам да споря с вас. Но искам да ви попитам едно нещо-  - Защо след като даден хард диск се напълни с инфо. (чак до червена черта),се забавя?  Щом като твърдите че това не указвало влияние. Например компютъра на който работя в училище, има подобна история, дисковете са му пълни  и цикли, на обичайните функции като Ин-ет браузване.

Пиши си бе, пиши, ако искаш и по 5 фермана, ама да са адекватни неща, не защо в училище компютърът ти лагва, защото има не един, а хиляда фактора и при сбъркан един - може да лагва. Научили са те на нещо и ти го повтаряш във всяка тема, макар че си некадърен по нея.

преди 23 часа, Явор Димитров написа:

Да, оказва се, че твърдият на диск на HP Envy е 60% свободен, а на Леновото е обратното --> 60% от паметта е заета. От това ли смятате, че идва тази разлика в производителността?

Така като гледаш, да не би на автора да му е пълен харддиска? При пълен харддиск може да се наблюдава забавяне (то и за това е червен индикатора в Win-a; предупреждава).

Аман от разбирачи.

Редактирано от XYconstant (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, XYconstant написа:

При пълен харддиск може да се наблюдава забавяне

при всякакъв може да се  има забавяне

важно е качеството на информацията

колкото е повевече  шансовете да се забавя се увеличават .

даже ако има на хард диска 2  еднакви операционни  първата записана ще е 20 % по- бърза от втората . 

и примерно   е много профилактично от хардиск да не се ползва повече от половината пространство

Редактирано от Yvan Sergeev (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Явор Димитров написа:

Възможно ли е това да е причината -- тази разлика в скоростта на дисковете? 

М'да! Ако е така, ще усетиш разликата. Освен това, не се знае кой на каква SATA е( HP-то може и на 6.0 Gb/s да работи).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 7/10/2017 в 16:26, firestarter написа:

HP-то може и на 6.0 Gb/s да работи

А може и на 15Mbps да работи.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.