Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Знам че в нета въпросът е задаван страшно много пъти но явно нещо изпускам, защото отговорите на моя въпрос са основно или не става или обнови си драйверите. Драйверите ги обнових, а да не става?!? Е как става?

Проблемът е че искам да използвам лаптопът си, който има ХДМИ да пуска филми на телевизор, но от лаптопа излизат само 2 аудио канала. Като отворя Sound devices ми показва телевизорът Sony, който може да бъде конфигуриран само като стерео и още 2 хдми аут устройства, които показва като несвързани. Телевизорът ми има оптичен изход, който свързвам към стар ресийвър и когата пусна филм от флашка, закачена за телевизора, получавам 5.1 сигнал в ресийвъра и всичко е 6. Обаче ми се иска да гледам директно от лаптопа, а не от флашки. Като пускам от лаптопа получавам само стерео сигнал в ресийвъра.

Гледах из нета и реших, че телевизорът не позволява да му вкараш повече от 2 канала звук по хдми. Щото нали си има само 2 говорителчета в него. И е направен да свържеш първо хдми ресийвър към лаптопа и от ресийвъра още една връзка към телевизора. Т.е. целия сигнал минава първо през ресийвъра. Понеже нямам хдми ресийвър си закупих едно устройство което разделя сигнала на хдми и оптичен. Т.е. има един hdmi in, hdmi out и optical out за ресийвъра. Проблемът с това устройство, че не ми изкара никакъв сигнал по оптиката. Червената светлина я има, но ресийвърът не получава сигнал. Може устройството да е скапано или аз въобще да не съм на прав път... :(

Видеото на лаптопа е интел ХД3000, но закачах и за настолния и работата е същата. Единствено показва повече несвързани hdmi out устройства в sound devices ама картата на настолния има 2 хдми-а.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет.

Виж каква е аудио картата на лаптопа. Най-вероятно е стерео. Ако е така няма как да извадиш 5.1 звук каквото и да опитваш. Що се отнася до това странно устройство, което си купил то аз за такова не съм чувал и не бих се доверил на подобни експерименти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Какво значение има аудио картата на лаптопа като аз вадя сигнала от видео картата? И по принцип няма лаптопи с многоканално аудио на пазара. Устройството е това https://www.aliexpress.com/item/Top-Quality-Black-HDMI-ARC-Adapter-to-HDMI-Optical-Audio-Converter-4k-3D-1080P-CEC-with/32608507101.html?spm=2114.13010608.0.0.VIWYwD

Как се прави домашно кино с компютър, ресийвър и телевизор бе деба?

Редактирано от achkoto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такива лаптопи със съраунд по принцип има но говорим за други цени. В твоя случай звукът от лаптопа е стерео и няма начин да стане друг. Има няколко начина да си свържеш техниката но пак ще слушаш само стерео. Това устройство няма как да ти преобразува звук. Още повече, че показаните изходи имат различни функции. Оптиката е само за звук а HDMI кабелът е комбиниран.

Единствения вариант, при който искаш да имаш 5.1 звук от лаптопа е да си сложиш външна карта. Това разбира се е посредствена идея. Изобщо връзка между лаптоп, ресивър е компромис в много отношения. Аз не бих го правил дори и с външна карта. Ако е компютър това вече е друга работа.Но пак трябва да се види дали картата на компа поддържа 5.1 звук. Ако не, то тогава се купува нова карта.

Редактирано от Buhal55 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси за отговора ама коя карта? Графичната или звуковата? Щото айде да кажем че мога да сложа един настолен със звукова карта с много канали ама после как да си закача аудиото? С Y кабели 3 стерео жака към 3 двойки чинчове ли? Басси дървенията :( Неща да е така. Плюс това тоя ресивър нали има в него някакъв DAC, нали би трябвало само с един кабел хдми да работи щото по него може да мине всичко? Ако си купя ресивър с ХДМИ не мога ли от някакъв компютър с ХДМИ да му пусна сигнал?

И пак да питам саунд картата прави ли нещо при положение, че не е свързана директно с ресивъра?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дай ми марка и модел на ресивъра.Що се отнася до връзките с кабели ползвам за гледане на кино само оптика и цифрови коаксиални.Ако имаш хубава видео карта то тя трябва да има и оптика и HDMI. Принципно можеш да вържеш комп с ресивър чрез HDMI.

Виж сега. За да гледаш филм не ти е нужна специална видео карта. Дъното на компа има всички ресурси за да ти пусне филм.Един от компонентите на дъното е и аудио картата. Ако имаш хубаво дъно много е вероятно да имаш и хубаво аудио /5.1/ Всички компоненти работят в синхрон и ако на дъното има HDMI то това ти е напълно достатъчно. Ако не е така то следва да купиш по -  добра карта.Това е. Ресивъра  няма DAC.Той има различни видео декодери. Неговата задача е да пренесе и усили сигнала както и да го "развие" до 5.1, 7.1, 9.1 и Т.Н. Не виждам причини да се мъчиш да дърпаш сигнал от комп. Ако нямаш нужните компоненти и следва да ги купуваш по-добре си вземи за същите пари един приличен медиа плеър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се заяждам ама не съм съгласен с доста от написаното. Какви са тия хубави дъна и хубави карти с оптика? Ми тя gtx 1080 няма оптика и то няма щото по оптика аудио с висока резолюция не минава. Оптика имаше един компютър едно време ама тия времена отминаха. Имаше и многоканално аудио на дъното ама не защото това аудио е много хубаво, а защото тогава слагаха какво ли не по дъната. Смятам да си купя един ресийвър с хдми и се надявам всичко да ми тръгне без да трябва да се правя на умен.

А тоя медия плейър за какво ми е като телевизора пуска филми от хард? Включително изкарва сигнал 5.1 на ресивъра. Просто искам да тръгват от компа за да не прехвърлям файлове по разни носители и да знам че винаги мога да си ъпдейтна кодеците ако нещо някъде не тръгне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо задаваш въпроси и после казваш как ще го направиш. Не го приемам за заяждане но виждам, че си доста "зелен" по темата. Оптичния кабел служи точно за аудио поток с високо качество. Купуването на ресивър няма да ти реши проблема защото проблемът ти е именно в източника на сигнал/компа/. И повярвай няма да ти тръгне 5.1 сигнал и да, не се прави на умен.

Успех с купуването на ресивър и решаването наа проблема. Само да вметна, че аз говоря за аудио карта, която се намира на дъното а ти ми даваш за пример видео карта. Правиш ли разлика между едното и другото?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така и не ми отговори на въпроса какво прави аудио картата ако единствената ти връзка с ресивъра е HDMI?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти сериозно ли ме питаш? Аудио картата е част от дъното и участва в процеса на показване на филм /в твоя случай/ през компа. Тя е този детайл, който ти подава звук. /5.1 или стерео/. Когато връзваш компа с HDMI тази карта ти осигурява аудио потока. Тя е част от целия процес. Затова ти казвам, че връзваш компа с HDMI закачен именно за дъното. Но картата ти трябва да е 5.1 ако искаш съраунд. Иначе оставаш със стерео сигнал па ако ще си купи и 10 ресивъра.

Явно не схващаш нещата. Иди в някой магазин за компютри и всичко ще ти покажат за 5-10 минути.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес си закупих модерен ресивър модел 2014-та и напълно се убедих, че Бухалът не е прав. ХДМИ е сигнал и се обработва от ресивъра, затова аудио картата на компютъра няма никакво значение. Ресивърът има DAC и представлява, освен всичко друго, един вид външна аудио карта, коята се свързва само с HDMI. Свързването с оптика е вариант, но оптиката пренася само lossless стерео. За многоканално аудио максът ѝ е 192 килобита на канал, което е мп3-ка. Не съм сигурен на 100% за тия цифри, но така или иначе има нови аудио кoдирания като TrueHD Atmos, които минават само по HDMI. Ако си мислите, че са някаква рядкост - не са. Новите блурей филми са с подобно аудио. От 25 гигабайта .mkv филм, аудио частта е над 3 ГБ.

Качвам и една снимка, защото предполагам, че на Бухалът ще му е трудно да ми повярва и ще вземе да ми разправя, че аз все още си слушам стерео ама през много тонколони. Не, не слушам дискретен съраунд, а истински.

Пиша това, не за да се заяждам, а за да остане във форума някакво решение. Дадените съвети по-горе просто не са верни, а аз съм прекарал доста време, борейки се, без да съм професионалист, с различни компютърни и технически проблеми

20272961_1347749621940000_106025510_o.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази тема ми стана интересна., защото не бях се замислял, че е възможно с стерео аудио карта да стане.

И за това попитам, автора, в крайна сметка пусна ли истинско многоканално аудио на телевизора (5.1/7.1).?

С два HDMI кабела ли осъществи свързването: лаптоп> ресийвър>телевизор.

Ако си го направил, значи декодирането на звукът го прави ресивъра. т.е. (кабела пренася "суров" цифров звук от към ресийвъра)

Възможността да пренася дискретен звук на оптиката е до 96 kHz 5.1 (DTS, Dolby Digital).

Докато през HDMI  може да пренася DTS-HD, Dolby True HD, Dolby Atmos, DTS X, ( 192 kHz )

В този сайт thedigitaltheater, може да си свалите видео семпли/трейлъри и да тестваш много каналният звук в различен формат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не само, че става ами така се прави. Научих още нещо. В настройките на кодеците цъкаш ресивъра да декодира аудиото, а компа да изпраща суров сигнал Bitstreaming.

Какво става ако ресивъра не поддръжа някакво кодиране?

В моя случай Атмос. Ами настройваш кодеците да не битстримват даденото кодиране и го прави компютъра някак си - пак звукът си е съраунд ама с пряк тест на поддържаните кодирания ресивъра вади по-добър звук когато му пращаш суров сигнал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от dancho730616
      Значи трябва да се купи ефтин телевизор за стар човек, защото кинескопния изгоря днес. Не се търси нищо с екстри с интернет или друго такова. Най ефтиния до 200 лева. Мисля от Зора да купя има crown и finlux гледам. Кой от двата да взема. Главното е 32 инча  до 200 лева. 
      https://zora.bg/product/32-fhb-4560
    • от Radoslav Karacenov
      Здравейте! Предстой ми да си закупя нов телевизор и понеже не съм много наясно с технологиите на телевизорите,бих искал ако може да дадете мнение 🙂 .

За сега съм се спрял на три телевизора, Сони,Самсунг и ЛГ, ако може да кажете нещо и за операционните системи (смартфона ми е с Андроид,ако има значение).

Ето ги и моделите на който съм се спрял:
      https://www.technomarket.bg/televizor/sony-kd-49xf7596-baep-smart-uhd-led-tv-09165227
      https://www.technomarket.bg/televizor/samsung-ue-49nu7172-uxxn-uhd-smart-tv-09164650
      https://www.technomarket.bg/televizor/lg-49um7400-smart-uhd-led-tv-09174919

Приемам и други предложения ако има 🙂

• от Boycho Atanasov
      Здравейте колеги, за първи път пиша тук с надежда за помощ... 
      Проблема е следния:
      Имам доста добър смарт тв Самсунг фул ейч ди 4К който е вързан за саундбар чрез оптичен кабел. 
      Връзвам си писито към телевизора чрез hdmi to dvi кабел, пускам филм но няма звук, всички индикатори реагират но звук няма... 
      Къде бъркам според вас... 🤔
    • от Dani 01
      Здравейте! Обмислям скоро да закупя телевизор, но понеже не съм много запознат с важните неща на които трябва да се обърне внимание реших да потърся вашата помощ. Телевизора ще е до 32 инча. Държа да има поне един HDMI port понеже мисля да закупя Chromecast с HDMI чрез който да предавам екрана от телефона/лаптопа на телевизора. Та въпроса ми е струва ли си и има ли други подобни устройства за тази цел? Бях го видял някъде за 30лв. Chromecast-а и цената ме устройва. 
      Понеже няма да сключвам договор за кабелна телевизия бих искал телевизора да има вграден тунер и посредством стайна антена да гледам свободните телевизии. Чрез вгадения тунер искам да избегна покупкатя на DVB-T приемник (декодер). Бях чел и за някакви джаджи, които често закупуват от Aliexpress и нещо свързано с KODI.... Чрез тази приставка хващат ли се други телевизизии освен свободните и има ли на българския онлайн пазар такава приставка на достъпна цена?
      Телевизора няма да е за стена... 
      Забравих да спомена че бюджета ми за телевизора е около 300лв.
      Спрял съм се на този - https://www.technomarket.bg/televizor/philips-24pfs5303-fhd-led-tv-09164399
      Какво мислите? 
      Съжалявам за многото въпроси! 
      Благодаря предварително! 
    • от prolife
      Здравейте,
      За в момента съм се спрял на бранда LG и по-точно на следния им модел телевизор: LG 49UK7550MLA (4K-Ultra-HD-LED)

Мога ли да същите пари да си взема нещо по-добро от това, което съм споменал.

По здрави,
      Георги К.
  • Дарение

• Добави ново...