Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Термо паста за лаптоп

Препоръчан отговор

В случай, че някой се сблъска с обслужване на този лаптоп (или е просто любопитен) съм сглобил видео от снимките които направих докато разглобявах - линк.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 12.07.2017 г. в 15:27, dynamo написа:

Хубаво би било да сложиш нещо с повече от 6 W/mK проводимост!

Като гледаш помията, която се слага заводски в лаптопите, прилича ли ти на 6W/m.k?
И само да ти кажа - на термопастата някои от вас твърде голямо значение отдават. Разликата между 6W/m.k и 4W/m.k да е половин градус. Обикновено ефективността на охладителя ограничава топлоотдаването. Каквато и паста да сложиш на лаптопа, просто няма да смогва охладителя.
А пастата не е да я мажеш като майонеза или лютеница, тя е да запълва малките неравности по охладителя, а не за да е навсякъде.

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

simtech - подкрепям и с уважение .

Нещо на последък всех да се сблъсквам с все повече машини на които собствениците си мислят че като си купили и сложили пасти за по 30-40 лева и това е края на грижите за машината по отношение на температурите . Дори днес донесоха едно HP dv6 на което човека го разглобявал и слагал паста Arctic не можа да обясни точно но бил дал 45 лв за по голяма расфасовка за да си имал резерв и се чудел защо лаптопа в един момент мига само капслока до безкрай и дисплея -мъртъв . Разглобих го вътре кече на радиатора от косми и тънки конци съответно amd-то видео - умряло . А човека си го стартирал след като се изключи отново и отново през 20-30 мин докато нещата стигнали до ...мигане на синя лампичка и дъно за боклука , но пък си има паста за 40 лв в резерв .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За пастата е много по-важно да не е изсъхнала, отколкото дали е 4/m.k или 6W/m.k Между различните пасти разликите в градусите често са 1-2 и то при синтетични тестове на десктоп машини. Ако отворите един лаптоп, ще видите че 90% от заводската паста поставена върху процесора се е разплискала отстрани на охладителя, а върху самият чип няма почти нищо.
Когато една паста изсъхне, тя се превръща в изолатор на топлината, а не проводник.  Така че е важно редовно да се прави профилактика.
Аз лично смятам паста с 4W/m.k за средна хубост. Ако слагам на клиентите си по-скъпа, то профилактиката на лаптопа трябва да струва доста повече пари, а като удариш чертата резултатът ще е практически същия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ехе значи да слагаме евтинко за да сме тънкана, еле пък и не могат да оценят пастата обикновените юзъри.

За всеки влак си има пътници, някои знаят какво искат и за тях си има значение. Както и има лаптопи, които не минават с китайски изцепки от спринцовки на кило. Примерно капризни охладители (с традиционно малки радиатори) като тези на Fujitsu - там и 1 градус разлика е решаващ. 

Колкото до качеството на пастите и термопроводимостта, темата е прекалено обширна и сложна за да я опростяваме в стотинки спестяване.

Стана като навремето с полковия зъболекар - каква паста да си зема за зъби го питах, ами каквато ти е по джоба - рече той. :)

преди 22 часа, Sa3ana3a написа:

В случай, че някой се сблъска с обслужване на този лаптоп (или е просто любопитен) съм сглобил видео от снимките които направих докато разглобявах - линк.

Браво, подходил си прецизно, няма нищо по-хубаво от това сам свършиш нещо успешно, поздравявам те за видеото!

Редактирано от dynamo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 14.07.2017 г. в 22:35, dynamo написа:

Ехе значи да слагаме евтинко за да сме тънкана, еле пък и не могат да оценят пастата обикновените юзъри. За всеки влак си има пътници, някои знаят какво искат и за тях си има значение. Както и има лаптопи, които не минават с китайски изцепки от спринцовки на кило. Примерно капризни охладители (с традиционно малки радиатори) като тези на Fujitsu - там и 1 градус разлика е решаващ.

Китайски изцепки друг път. Тези W/m.k все повече си мисля, че са повече маркетингов трик. Пробвал съм лаптоп с евтина паста с 1.5W/m.k, а след това сложих паста с 3.8W/m.k В температурите забележима разлика нямаше.
В лаптопите положението е следното:
- ограничено охлаждане
Та ти хубаво имаш хубава паста, но когато охлаждането е ограничено в системата се установява термодинамичен баланс спрямо капацитета на охладителя. И с евтина и с хубава паста един лаптоп, работещ дълго на максимум ще прегрее. Причината е, че охладителят няма да смогва, а не пастата ще е лимита. Пастата може да даде +/-1градус, но няма да свали работната температура от 90 на 60 градуса, ако си изнасилваш компютъра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Atanas Pachov написа:

Simtech пак пише глупости...:no-no:

Ей, господин вчерашен, няма да ми говориш така. Никоя термопаста няма да компенсира факта, че охладителят в лаптопа едва смогва да охлажда при сериозно натоварване. Замлъкни с дрисливите си коментари, освен ако нямаш да кажеш нещо по същество. Май те опровергах за USB-тата, искаш и тук да те направя за посмешище ли?

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има разлика, но пак зависи и от охлаждането. Постнал съм тема за Asus G551jm http://hardwarebg.com/forum/showthread.php/277682-Термопаста-и-лек-мод-на-охлаждането-на-Asus-G551jm

Има разлика между Спойко и Arctic MX-4 и то доста голяма.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@simtech Момченце, имаш сериозни проблеми. Не разбра ли че твоето място не е тук ?

Редактирано от Atanas Pachov (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, Радослав Матев написа:

Има разлика между Спойко и Arctic MX-4 и то доста голяма.

Спойко е паста за транзистори.Говорим за сравнение между нормални термопасти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не бих казал, че е само за транзистори, на невзискателни машини и дори на десктопа ми се държеше доста добре. На десктопа дори няма разлика с Arctic (да не казвам, че дори е по-добре)...Xeon E3-1225v2, Hyper 412S.

Лаптопа с фабричната паста пак си тротълваше (тогава още не бях му направил дупките под вентилатора).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Радослав Матев написа:

Не бих казал, че е само за транзистори, на невзискателни машини и дори на десктопа ми се държеше доста добре. На десктопа дори няма разлика с Arctic (да не казвам, че дори е по-добре)...Xeon E3-1225v2, Hyper 412S.

Лаптопа с фабричната паста пак си тротълваше (тогава още не бях му направил дупките под вентилатора).

Специално тази паста прекалено бързо изсъхва. На NN е по-добра, но "силиковата паста" и на двата производителя е около 0.9W/m.k, което вече си е зле.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване