Премини към съдържанието
streleca_stz

(Ubuntu 17.04) Невъзможност за свързване с LAN

Препоръчан отговор

Здравейте,

Имам пробем с линукса ми - не мога да се свърша с никаква LAN мрежа. До колкото виждам от лога (прикачен по-долу) се оказва, че адаптерът е спрян, но не мога да го пусна - през мениджъра в настройките така и не ми дава като опции да го "включа", а ръчното създаване на LAN мрежа не оказа някаква промяна... Някой ако може да даде предложение как да реша този проблем ще съм Ви много благодарен!

Цитат

sudo lshw -class network
  *-network                 
       description: Wireless interface
       product: QCA9565 / AR9565 Wireless Network Adapter
       vendor: Qualcomm Atheros
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:08:00.0
       logical name: wlp8s0
       version: 01
       serial: --:--:--:--:--:--
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm msi pciexpress bus_master cap_list rom ethernet physical wireless
       configuration: broadcast=yes driver=ath9k driverversion=4.10.0-32-generic firmware=N/A ip=192.168.0.104 latency=0 link=yes multicast=yes wireless=IEEE 802.11
       resources: irq:17 memory:b9500000-b957ffff memory:b9580000-b958ffff
  *-network DISABLED
       description: Ethernet interface
       product: QCA8172 Fast Ethernet
       vendor: Qualcomm Atheros
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:09:00.0
       logical name: enp9s0
       version: 10
       serial: --:--:--:--:--:--
       capacity: 100Mbit/s
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm pciexpress msi msix bus_master cap_list ethernet physical tp 10bt 10bt-fd 100bt 100bt-fd autonegotiation
       configuration: autonegotiation=on broadcast=yes driver=alx latency=0 link=no multicast=yes port=twisted pair
       resources: irq:18 memory:b9400000-b943ffff ioport:3000(size=128)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитай чрез инсталиране на други Линукс дистрибуций да решиш този проблем. Аз препоръчвам да започнеш експеримента с Убунто МАТЕ. Виж на www.distrowatch.com  или www.sourceforge.net  да си свалиш и изтеглиш подходяща и безплатна Линукс дистрибуция. Успех.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ммм, няма ли друго решение на казуса ми от преинсталация? Не ми се иска точно в момента да сменям Linux дистрибуции, иначе знам, че има много различни flavors на Убунту.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, ZeroG написа:

Гледам, че си успял да си забраниш NetworkManager.
Можеш да го пуснеш чрез:
a) десен клик върху него -> Enable Networking
b) от конзолата - sudo nmcli networking on

Пуснах го през конзолата, но все още без резултат :/ Все така си пише "Жична мрежа устройството не се управлява"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

sudo systemctl status NetworkManager.service

● NetworkManager.service - Network Manager
   Loaded: loaded (/lib/systemd/system/NetworkManager.service; enabled; vendor p
   Active: active (running) since Sun 2017-08-13 14:03:41 EEST; 3h 9min ago
     Docs: man:NetworkManager(8)
 Main PID: 1073 (NetworkManager)
   CGroup: /system.slice/NetworkManager.service
           ├─1073 /usr/sbin/NetworkManager --no-daemon
           └─7430 /sbin/dhclient -d -q -sf /usr/lib/NetworkManager/nm-dhcp-helpe

авг 13 17:07:30 Plamen-G510 NetworkManager[1073]: <info>  [1502633250.8789] devi
авг 13 17:07:30 Plamen-G510 NetworkManager[1073]: <info>  [1502633250.8792] devi
авг 13 17:07:30 Plamen-G510 NetworkManager[1073]: <info>  [1502633250.8794] mana
авг 13 17:07:31 Plamen-G510 NetworkManager[1073]: <info>  [1502633251.0140] mana
авг 13 17:07:31 Plamen-G510 NetworkManager[1073]: <info>  [1502633251.0142] poli
авг 13 17:07:31 Plamen-G510 NetworkManager[1073]: <info>  [1502633251.0147] devi
авг 13 17:07:31 Plamen-G510 dhclient[7430]: bound to 192.168.0.104 -- renewal in
авг 13 17:07:40 Plamen-G510 NetworkManager[1073]: <info>  [1502633260.7891] keyf
авг 13 17:07:40 Plamen-G510 NetworkManager[1073]: <info>  [1502633260.7899] blue
авг 13 17:07:40 Plamen-G510 NetworkManager[1073]: <info>  [1502633260.7906] mana

Цитат

ip addr

1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN group default qlen 1000
    link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
    inet 127.0.0.1/8 scope host lo
       valid_lft forever preferred_lft forever
    inet6 ::1/128 scope host
2: enp9s0: <BROADCAST,MULTICAST> mtu 1500 qdisc noop state DOWN group default qlen 1000
    link/ether --:--:--:--:--:-- brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
3: wlp8s0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc noqueue state UP group default qlen 1000
    inet 192.168.0.104/24 brd 192.168.0.255 scope global dynamic wlp8s0
       valid_lft 6711sec preferred_lft 6711sec
    inet6 ----:----:----:----:----/64 scope link

Редактирано от streleca_stz (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, ZeroG написа:

Дали пък NetworkManager въобще управлява този интерфейс?

Дай изход от командата: sudo nmcli device status

Амии като гледам само wifi адаптера се управлява :?

Цитат

УСТРОЙСТВО         ВИД       СЪСТОЯНИЕ        CONNECTION
wlp8s0             wifi      има връзка       MyConnection 
--:--:--:--:--:--  bt        не се управлява  --         
enp9s0             ethernet  не се управлява  --         
lo                 loopback  не се управлява  --        

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дай изход от ifconfig .

Ако Network Manager не управлява LAN интерфейса, виж какво има в /etc/network/interfaces . Ако там има ред, в който присъства enp9s0, изтрий секцията и рестартирай (първо си правиш бекъп  - sudo cp /etc/network/interfaces /etc/network/interfaces.old , примерно).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

ifconfig

lo: flags=73<UP,LOOPBACK,RUNNING>  mtu 65536
        inet 127.0.0.1  netmask 255.0.0.0
        inet6 ::1  prefixlen 128  scopeid 0x10<host>
        loop  txqueuelen 1000  (Local Loopback)
        RX packets 2663  bytes 11350654 (11.3 MB)
        RX errors 0  dropped 0  overruns 0  frame 0
        TX packets 2663  bytes 11350654 (11.3 MB)
        TX errors 0  dropped 0 overruns 0  carrier 0  collisions 0

wlp8s0: flags=4163<UP,BROADCAST,RUNNING,MULTICAST>  mtu 1500
        inet 192.168.0.104  netmask 255.255.255.0  broadcast 192.168.0.255
        inet6 fe80::c16e:ae0a:64ee:491b  prefixlen 64  scopeid 0x20<link>
        ether --:--:--:--:--:--  txqueuelen 1000  (Ethernet)
        RX packets 655280  bytes 865985947 (865.9 MB)
        RX errors 0  dropped 0  overruns 0  frame 0
        TX packets 388738  bytes 107962101 (107.9 MB)
        TX errors 0  dropped 0 overruns 0  carrier 0  collisions 0

Ето я и цялата информация от файла

Цитат

# interfaces(5) file used by ifup(8) and ifdown(8)
auto lo
iface lo inet loopback

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

[main]
plugins=ifupdown,keyfile

[ifupdown]
managed=false

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направих го, но без успех.. Все още няма връзка с LAN :/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, streleca_stz написа:

Здравейте,

Имам пробем с линукса ми - не мога да се свърша с никаква LAN мрежа. До колкото виждам от лога (прикачен по-долу) се оказва, че адаптерът е спрян, но не мога да го пусна - през мениджъра в настройките така и не ми дава като опции да го "включа", а ръчното създаване на LAN мрежа не оказа някаква промяна... Някой ако може да даде предложение как да реша този проблем ще съм Ви много благодарен!

За лаптоп ли става въпрос ? Ако е така, провери, дали устройството не е изключено от хардуерен ключ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, ZeroG написа:

Дай пак изход от командата: sudo nmcli device status

1:1 е лога като този, който пуснах по-рано

преди 9 минути, cybercop написа:

За лаптоп ли става въпрос ? Ако е така, провери, дали устройството не е изключено от хардуерен ключ.

Да, за лаптоп става дума и не, няма хардуерен бутон, нито има директен мултимедиен (или бърз клавиш) за пускане и спиране на WI-FI / LAN.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, streleca_stz написа:

Да, за лаптоп става дума и не, няма хардуерен бутон, нито има директен мултимедиен (или бърз клавиш) за пускане и спиране на WI-FI / LAN.

Имаше ли връзка към мрежата по време на инсталацията?

Изпълни в терминал :

cat /etc/network/interfaces

и постни изхода.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN group default qlen 1000
    link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
    inet 127.0.0.1/8 scope host lo
    inet6 ::1/128 scope host
2: enp9s0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq state UP group default qlen 1000
    inet 192.168.0.108/24 scope global enp9s0
3: wlp8s0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc noqueue state UP group default qlen 1000
    inet 192.168.0.104/24 brd 192.168.0.255 scope global dynamic wlp8s0
       valid_lft 5413sec preferred_lft 5413sec

И изхода на interfaces

Цитат

auto lo
iface lo inet loopback

Да, по време на инсталацията използвах мрежа, но wifi, а не LAN

EDIT (да не отварям нови тема):

Между другото имам и някакъв странен проблем с bluetooth адаптера - когато стартирам системата от изключено състояние не се стартира автоматично, нито ми дава да го пусна от панела с настройки (все едно изобщо няма адаптер), но ако след това рестартирам системата - тръгва от раз ???? Ако можете да помогнете и с това ще сте супер!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, streleca_stz написа:

И изхода на interfaces

auto lo
iface lo inet loopback

Ако е само това е добре. Остава само да изтриеш всички запазени мрежи от настройките на NM и да зададеш "Aвтоматично свързаване с Ethernet", като погледни, дали не е махната отметката от "Включване на мрежата". Не се сещам за друг възможен проблем при тази по принцип най- безпроблемна връзка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@ZeroG - Дори и с enabled - пак не сработва.... Не знам вече какво иска......

@cybercop - Честно казано никъде не виждам опцията "Aвтоматично свързаване с Ethernet" :? Иначе премахнах ръчно създадената от мен LAN мрежа.

Снимка от 2017-08-13 20-11-31.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За тази опция писах.

https://s25.postimg.org/y4iklszvj/Auto_Eth.png

Единствената възможна причина за блокираната жична мрежа през NM за която се сещам е автоматично създадената връзка през ifup.

Но не виждам такава в двата реда конфигурация, която публикува.

преди 43 минути, streleca_stz написа:

auto lo
iface lo inet loopback

Надявам се да не си спестил нещо, защото си е за твоя сметка. Лека вечер ти желая !

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами то хубаво, но аз не намирам въпросната опция за автоматично свързване, предполагам, защото системата изобщо не работи с LAN модула?? И разбира се, че не спестявам нищо, защо иначе ще искам да се реши проблема и ще оставя а направим 2 страници публикации във форума.. Явно накрая ще се наложи да направя това, което kalansuv ме посъветва още в началото и ще сменя флейвъра или цялата дистрибуция... Просто не съм чак толкова напред "с материала", за да мога да определя и самичък от къде идва проблема :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, streleca_stz написа:

Явно накрая ще се наложи да направя това, което kalansuv ме посъветва още в началото и ще сменя флейвъра или цялата дистрибуция...

Можеш да стартираш система в режим Live CD за да тестваш връзката преди инсталацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, cybercop написа:

Можеш да стартираш система в режим Live CD за да тестваш връзката преди инсталацията.

Е, поне вече разбирам, че явно има хардуерен проблем - пробвах с live версия на Ubuntu 12.04 (такова имам под ръка на диск) и така и не успях да се свържа с LAN мрежа..... малко ми е странно, защото от година почти не съм използвал жична мрежа.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Амиии нали ще минават на гном, затова реших уж да поседя още докато излезе Ubuntu 17.10 където трябва да е вече без Unity... Но то ако ще ми прави такива "своеволия" ...........

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо и няма на Ubuntu като управление на хардуер. Иначе, че Unity е недъгаво нещо съм съгласен, но някои хора си го харесваха.

Тук обаче, мисля, че е очевидно, че става дума за хардуерен проблем. Щом и с ifup ръчно вдигнат интерфейс и с LiveCD не тръгва, дистрото има малко общо. Може да е някаква клавишна комбинация - lan+wifi, само lan, само wifi, на лаптопите ги има тези неща, но обикновенно искат драйвер за подобна функционалност. Може наистина да има хардуерен ключ някъде, все пак не разбрахме моделът на лаптопа. Като последна възможнот, може да има някакъв проблем с линукският драйвер за lan картата. Може да се пробва и някакъв Live Windows - WinPE, WinToGo. Ако и там не работи е ясно - изгърмяла lan. Ако там тръгва, може да се търси друг драйвер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не би да е изключен интерфейса от BIOS?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, streleca_stz написа:

Е, поне вече разбирам, че явно има хардуерен проблем

Може ли изхода от:

cat /usr/lib/NetworkManager/conf.d/10-globally-managed-devices.conf 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, exwol написа:

Може ли изхода от:

cat /usr/lib/NetworkManager/conf.d/10-globally-managed-devices.conf 

Цитат

ices.conf
[keyfile]
unmanaged-devices=*,except:type:wifi,except:type:wwan

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Ramiram
      Здравейте. Казвам се Рамин и имам един въпрос.
      Имам телефон Nokia с Windows 8.1 и наскоро случайно деинсталирах някои приложения от телефона. Опитах се да ги изтегля от Windows Store, но за съжаление те вече не са достъпни за моя тип телефон. Бихте ли ми казали как мога да изтегля тези приложения и откъде?
    • от barbuncela
      Здравейте!  Не знам какво да правя!
      Имам два лаптопа, единия в стаята, другия в кухнята. Рутера преди време го смениха тези от Мтел, някакъв HUAWEI, нямам достъп до него. От известно време този в кухнята започна да губи сигнала. Излиза удивителна на иконката за мрежата. Забранявам адаптора на WI-FI, разрешавам го, оправи се, кара няколко минути и пак удивителна! Хванах се за драйверите...и по-стари, и по нови, никаква промяна. Помислих си...мамка му хардуер! Сложих една флашка WI-FI, работи на пушка! Лаптопа е на три метра от рутера, през вратата на кухнята, стени няма.Другия лаптоп в стаята на около 5-6 метра през стената, няма проблем. Преди няколко дена спря нета, някакъв проблем...Реших да се вържа с тоя на съседа...Правим си тази услуга когато някой не си е платил сметката!    Хвана веднага. На 15 метра през 4 стени панел. По едно време нещо се сетих, махнах флашката и включих неговият си WI-FI. Моментално свърза, без проблем! И си работи! Пуснаха нета. Въртях антените на моя, нищо и половина. А онзи в стаята си работи.
      Естествено се обаждам На Мтел и обяснявам случката. Слушах 5 минути музика, обажда ми се мацката и ми обяснява, че са проверили, да включа и изключа рутера и т.н. Тоя номер съм го правила много пъти не става. При тях всичко било наред!?   Тръгна нета за около час и пак удивителната!   Пак се обадих, пак същото, при тях проблем нямало?!?! С този на съседа връзва моментално хем е доста далече!
      Тая сутрин кара 30 минути, и сега съм пак с флашката! Домашния комп дето си е с кабел от рутера, проблем също няма! 
       Не знам какво да правя?                                                                
    • от илия кочев
      Купих си нов но на новия като искам да му инсталирам линдолс ми изписва Windows cannout be installed to this disk. Setup does not support configuration of or installation to disks connected through a usb or IEEE 1394 port. Какво означава?
    • от tsvetomir0
      Може ли малко помощ или съвет да ме насочите кам евентуално решение?Благодаря на отзовалите се! Таблет Acer Iconia B1-733-K3G3,  с процесор 4x Cortex-A7 (1.3 GHz), 7.0", 1 GB DDR3L, 16 GB EMMC, Android 6.0 Marshmallow                Таблета работи нормално докато не го изключиш .пробвам да включа и светва екрана с логото на acer и се изключва.така около1ч,1:30ч и да се изключи сам. После го стартирам и трагва нормално да работи,правил сам му хард ресет ама пак го прави този проблем.някои път без да искам го изключвам и влиза в този режим . 
    • от Mantano Mantano08
      Здравейте. От скоро използвам Note 4, N-910F, прекрасен телефон но имам проблем с него. За съжаление работи само на 2g. Не знам какъв е проблема но сменя ли на 3g или 4g не може да се проведе нито разговор, нито да се влезе в нета. Четох в нета всякакви теории и начини но уви нищо не се получава. Влизах с някакви кодове в системни менюта, пробвах но уви нищо. 

Ще съм много благодарен ако някой има информация от къде може да е проблема и какво е решението (ако има такова) 

За разговор не е проблем но за интернет 2g е невъзможно да се ползва, може да ти изкара нервите от всякъде. .
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.