Премини към съдържанието
Йордан Д

Сигурност на мейл

Препоръчан отговор

Здравейте!

Надявам се, че съм на правилото място. Ако съм сгрешил раздела, моля да ме извините. 

Преди години ми разбиха мейла в АБВ поради мое невнимание  и от там скайп, регистрации в магазини за онлайн пазаруване и какво ли не. Стана голяма бъркотия. Понеже грешката беше моля, а не на АБВ  в случая се регистрирах отново там с по-дълга и сложна парола. Внимавам да не я научи някой, от къде влизам и от тогава не съм имал проблем. Но, който го е преживявал, знае колко неприятно усещане остава.

В последно време, ежедневието ми налага да имам фейсбук и реших да се обърна към Вас за съвет, кой е оптималния вариант за сигурност при регистрация. 

Това, което мислех да направя е отделен мейл само за целта, който да не знае никой, но не знам дали да е отново в АБВ или Gmail? 

Всички Ваши съвети ще са ми огромна полза! :))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Задължително Gmal. Имат доста по-големи възможности за сигурност.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 57 минути, Йордан Д написа:

Здравейте!

Надявам се, че съм на правилото място. Ако съм сгрешил раздела, моля да ме извините. 

Преди години ми разбиха мейла в АБВ поради мое невнимание  и от там скайп, регистрации в магазини за онлайн пазаруване и какво ли не. Стана голяма бъркотия. Понеже грешката беше моля, а не на АБВ  в случая се регистрирах отново там с по-дълга и сложна парола. Внимавам да не я научи някой, от къде влизам и от тогава не съм имал проблем. Но, който го е преживявал, знае колко неприятно усещане остава.

В последно време, ежедневието ми налага да имам фейсбук и реших да се обърна към Вас за съвет, кой е оптималния вариант за сигурност при регистрация. 

Това, което мислех да направя е отделен мейл само за целта, който да не знае никой, но не знам дали да е отново в АБВ или Gmail? 

Резонно е личната поща да не се ползва за разни такива регистрации като фейсбук. Правите си пощи колкото желаете и няма да ви източат важната информация.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още един глас за GMAIL. Всички сме чували как Гугъл четели пощата ти и разни такива... всъщност Гугъл предлага доста добра защита на акаунта - като например верификация на устройството по подразбиране: ако пет пъти сте се включили от едно устройство, а на шестия от друго да речем, ви иска потвърждение с код изпратен по телефона ви. Ако искате може и да включите двустепенна верификация при вписване и подобни. Защитете си, както Gmail, така и Facebook рега си, но ще трябва да се поровите в настройките. Защитена пощенска услуга, също мога да спомена и Protonmail, но подобно на Емо ще ви препоръчам Гугъл. И задължително разгледайте настройките в секция "Сигурност".

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на отзовалите се до момента. 

До сега, най-честно съм въвеждал в пощата истинската ми рождена дата и година. Смятах, че при евентуален проблем, ако трябва да удостоверя, че действително е моя, би се получила доста конфузна ситуация. Смятате ли, че това намалява сигурността? 

От една страна искам информацията да е максимално коректна, от друга съм чувал, че това улеснява хакерски атаки, ако някой ти знае датата и годината или просто си я оставил публична в Facebook или друго място.

Също искам да попитам за полетата в Gmail, които ми излизат за въвеждането на текущия имейл адрес и добавянето на телефон.

Под текущ дали имат предвид алтернативен? Тоест, ако стане фал на него да ми пратят код/парола, след въвеждане на таен отговор на въпрос както при АБВ (при Гугъл има ли таен въпрос/отговор?) или е просто Гугълова врътка за събиране на инфо от предишен мейл без значение за сигурността? 

В случая имам АБВ ( не е въвеждан тел.) от няколко години, ползван е на най-различни места и ми се струва несигурно да го дам като алтернативен/текущ - ако Гугъл влагат същия смисъл. А да правя отделен само за да го дам като алтернативен/текущ ми се струва въртележка, защото за да има смисъл от него трябва да е подсигурен не по-малко от основния... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Йордан Д написа:

Благодаря на отзовалите се до момента. 

До сега, най-честно съм въвеждал в пощата истинската ми рождена дата и година. Смятах, че при евентуален проблем, ако трябва да удостоверя, че действително е моя, би се получила доста конфузна ситуация. Смятате ли, че това намалява сигурността? 

От една страна искам информацията да е максимално коректна, от друга съм чувал, че това улеснява хакерски атаки, ако някой ти знае датата и годината или просто си я оставил публична в Facebook или друго място.

Също искам да попитам за полетата в Gmail, които ми излизат за въвеждането на текущия имейл адрес и добавянето на телефон.

Под текущ дали имат предвид алтернативен? Тоест, ако стане фал на него да ми пратят код/парола, след въвеждане на таен отговор на въпрос както при АБВ (при Гугъл има ли таен въпрос/отговор?) или е просто Гугълова врътка за събиране на инфо от предишен мейл без значение за сигурността? 

В случая имам АБВ ( не е въвеждан тел.) от няколко години, ползван е на най-различни места и ми се струва несигурно да го дам като алтернативен/текущ - ако Гугъл влагат същия смисъл. А да правя отделен само за да го дам като алтернативен/текущ ми се струва въртележка, защото за да има смисъл от него трябва да е подсигурен не по-малко от основния... 

По-добре не давайте абв. И да, хубаво е да не е датата на раждане или поне може да я размесите с нещо: да речем: роден сте на 07.07.1980, гаджето ви се казва Петя и нещо, като p7e07t8j0a... примерно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Мальчик Бананан написа:

По-добре не давайте абв. И да, хубаво е да не е датата на раждане или поне може да я размесите с нещо: да речем: роден сте на 07.07.1980, гаджето ви се казва Петя и нещо, като p7e07t8j0a... примерно.

Може би не сте ме разбрал правилно,във формата за задаване на рождена дата и година съм я давал, не в полето за парола. Паролите винаги си стремя да са сложни и разбираеми само за мен.

Направих един тестов Gmail, за да разуча опциите и искам да споделя с Вас идеите ми на този етап.

Чуждата гледна точка винаги дава по-обширен поглед.

В крайна сметка живеем в 2017, социалните мрежи са изключително масови. Ако ние пазим информация, то нашите приятели, когато си говорят за нас чрез Фб или друга мрежа, споделят тази информация за нас. Също борба с вятърните мелници ми се струва да им казваме "не си качвай снимките от рождения ден, защото и аз съм на тях" примерно. Или "ало, този телефон, от който ми се обаждаш регистриран ли е в Gmail или Facebook, защото чрез твоя влиза и моя в системата", тоест в Системата сме всички, мисля си. Неволно. 

Докато се регистрирах за да разуча Gmail, не срещнах въвеждане на тайни въпроси, което може би обезсмисля въвеждането на текущ/алтернативен мейл.
Това, което мисля да направя с мейла, който ще ползвам за facebook е да се регистрирам със собственото си име, като променя единствено датата на раждане и годината. Въведа телефон и силна парола. Влизам периодично за да не се изтрие, ако е на 3 месеца като АБВ.

В Фейсбук се регистрирам с истинското си име и пак сменям датата и годината  (различна и от тази в гугъл мейла) и въвеждам телефона за допълнително подсигуряване. 

Ще ми е от полза да сподели някой, който ползва Фейсбук и Гмейл как действа и имал ли е неприятности.

Поздрави:))

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към автора на темата... Вие ползвате Facebook и Gmail и в същото време, се чудите как да опазите личните си данни?! В този форум с личното си име ли се регистрирахте?! Давам ви един линк към статия свързана с вашите въпроси. Надявам се да ви е от полза: Линк 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
на 16.08.2017 г. в 15:38, Йордан Д написа:

Здравейте!

Здравей!Отдавна съм оставил и abv и gmail!

Ползвам 2 и 3 -тия от списъка и съм доволен.

https://www.maketecheasier.com/secure-email-services/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Muadib написа:

Към автора на темата... Вие ползвате Facebook и Gmail и в същото време, се чудите как да опазите личните си данни?! В този форум с личното си име ли се регистрирахте?! Давам ви един линк към статия свързана с вашите въпроси. Надявам се да ви е от полза: Линк 

Е, той пита как да защити регистрацията си, не друго. И GMail и Facebook предлагат добри възможности за обезопасяване на акаунта (2FA, използване на автентикатор, контрол на устройства, възможност да премахваш неразпознати устройства, свързвали се с акаунта, известяване по имейл при опит за взлом). Добра парола, включване на допълнителна защита при вписване и повече внимание и ще си защити рега. Това, че Facebook те следят какви страници посещаваш, а Гугъл четат пощата е друга работа... Това се преекспонира вече малко. Споделя някой материал, свързан с нарушаването на личното пространство от страна на Гугъл, и го споделя от Андроид, примерно... lol ... във Фейсбук... 2х lol

Редактирано от Мальчик Бананан (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, Мальчик Бананан написа:

Е, той пита как да защити регистрацията си, не друго.

Аз мисля, че всичко в интернет е свързано. Опазването на личната информация в голяма степен е субективно възприятие. Доколко и какво ще споделяш си е лична отговорност. Опазването паролата на един мейл няма да го спаси от злонамерени действия. А това доколко Facebook защитава личната информация няма да го обсъждам:no-no: Хакването на мейли, фейсбук акаунти е по-често социално инженерство, а не слабост в използваните технологии. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Muadib написа:

А това доколко Facebook защитава личната информация няма да го обсъждам:no-no: Хакването на мейли, фейсбук акаунти е по-често социално инженерство, а не слабост в използваните технологии. 

Споделяйки нещо във Фейсбук, то вече не е само твое, а на Фейсбук. Ма темата май е за сигурност, а не за конфиденциалност. Иначе, както е посочил и URIEL има специализирани пощенски услуги (като Protonmail), насочени към защита на комуникацията, но и там със слаба парола и без допълнителна защита и да се вписваш навсякъде с него... все тая.

Цитат

You may be shocked to find out that once you post on these sites, that although you still “own” the photograph, you grant the social media sites a license to use your photograph anyway they see fit for free AND you grant them the right to let others use you picture as well! This means that not only can Twitter, Twitpic and Facebook make money from the photograph or video (otherwise, a copyright violation), but these sites are making commercial gain by licensing these images, which contains the likeness of the person in the photo or video (otherwise, a violation of their “rights of publicity”).

http://www.nyccounsel.com/business-blogs-websites/who-owns-photos-and-videos-posted-on-facebook-or-twitter/

А дали използвате парола от типа на GyReFOCllwB1c4TOE%0VTQD% и включена верификация при вписване или от типа на gosho88, има разлика. Определено.

Редактирано от Мальчик Бананан (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.