Премини към съдържанието
IvoB

Приспиване на твърди дискове WD Red?

Препоръчан отговор

Здравейте,

Имам домашен файлов сървър с Убунту 16.04 (сървър) и 2х2TB Western Digital Red в Raid 1 (ОС е на трети диск).

Как да настроя дисковете да се приспиват след определен период на неактивност? В интернет информацията е, че софтуера на 

хардовете не работел с hdparm, стандартния инструмент в Убунту.

Въобще има ли смисъл да ги спирам от време на време. Интересува ме само дълговечността, не икономията на електричество.

Дисковете се ползват понякога по цял ден, друг път ведъж на седмица.

Лек ден на всички. :emoji_objects-12:

Редактирано от IvoB (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е целесъобразно. Честото пускане и спиране на HDD ги кара да се повреждат повече, отколкото постоянната им работа. 

Така ми замина първият HDD.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, П.Петров написа:

Не е целесъобразно. Честото пускане и спиране на HDD ги кара да се повреждат повече, отколкото постоянната им работа. 

Така ми замина първият HDD.

Това е голямото чудене, колко често е "често" :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, IvoB написа:

Това е голямото чудене, колко често е "често" :)

Това никой не може да ти каже. Строго индивидуално за всяко устройство. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А знаете ли все пак как се прави, след като hdparm не баца?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

WD Red серията са оптимизирани да работят по NAS и именно задачата им е да са 24/7. Мисля това със спирането няма да окаже кой знае какъв ефект в/у самата дълготрайност на диска и всичко си е според зависи колко ще изтраят. Принципно сам знаеш - няма вечни дискове и те са си консуматив един вид така, че рано или късно трябва да се подменят. Инак вероятно точно заради целите им не бацат с hdparm, обаче  ако все пак държиш да пестиш малко точец и т.н. има един вариант, за който се сещам в момента и може да ползваш hd-idlе. Аз лично не съм се занимавал с това, но от колеги знам, че би трябвало да ти свърши работа. Разтърси за примери и виж документацията как да ги нагласиш нещата.

Моето лично мнение обаче, е че не си заслужава да гасиш дисковете. Щом е домашен файлов сървър и има моменти кога се ползва само 1 в седмицата, по-добре помисли как да си организираш да гасиш/пускаш машината само когато ти трябва примерно.

Редактирано от exwol (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моя NAS QNAP е на фабрични настройки и дисковете спират на 20 мин ако не се ползват.
Така че щом това са настройки по подразбиране явно е по добре дисковете да спират ако не се ползват от колкото да са онлайн 24/7.
WD Red серията са.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, exwol написа:

WD Red серията са оптимизирани да работят по NAS и именно задачата им е да са 24/7. Мисля това със спирането няма да окаже кой знае какъв ефект в/у самата дълготрайност на диска и всичко си е според зависи колко ще изтраят. Принципно сам знаеш - няма вечни дискове и те са си консуматив един вид така, че рано или късно трябва да се подменят. Инак вероятно точно заради целите им не бацат с hdparm, обаче  ако все пак държиш да пестиш малко точец и т.н. има един вариант, за който се сещам в момента и може да ползваш hd-idlе. Аз лично не съм се занимавал с това, но от колеги знам, че би трябвало да ти свърши работа. Разтърси за примери и виж документацията как да ги нагласиш нещата.

Моето лично мнение обаче, е че не си заслужава да гасиш дисковете. Щом е домашен файлов сървър и има моменти кога се ползва само 1 в седмицата, по-добре помисли как да си организираш да гасиш/пускаш машината само когато ти трябва примерно.

Освен файлов сървър, машината сервира още един куп неща, така че винаги е включена, тук чудене няма. Ще го погледна hd-idle.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.