Премини към съдържанието
backinblack

ЗА и ПРОТИВ графичния интерфейс за управление и настройки на сървъри!

Препоръчан отговор

В Линукс форума ме посъветваха, че при тях не е мястото да се обсъждат такива кощунствени теми :) ! За такива дето искат да ползват Линукс по уиндоуски мястото било в този форум, та и за това реших да пробвам тук какво мислят Линукс потребителите по този въпрос :) .

Моето лично мнение е, че без графичен интерфейс могат да се управляват само елементарни и прости нещица, а за по-сложните без графичен интерфейс не става! Става, но е прекалено трудоемко и времеемко и всеки потребител трябва да е едва ли не ИТ специалист, а хората в общия случай не желаят да изучават компютрите, а да ги ползват за работа или забавления. Естествено, че без конзолата не може да се мине, но трябва много внимателно да се пипа с нея, защото обикновено с поправката на едно се прецаква друго в графичния интерфейс. 

Аз лично от има-няма 5 години ползвам освен Уиндоус и Линукс и без Webmin съм като в не брано лОзе  :( ! 

Не съм фанатик и за сървър Линукс е най-доброто, но за десктоп още дълго време се очертава Уиндоус да е по-добрия десктоп :( . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, backinblack написа:

В Линукс форума ме посъветваха, че при тях не е мястото да се обсъждат такива кощунствени теми :) ! За такива дето искат да ползват Линукс по уиндоуски мястото било в този форум, та и за това реших да пробвам тук какво мислят Линукс потребителите по този въпрос :) .

Моето лично мнение е, че без графичен интерфейс могат да се управляват само елементарни и прости нещица, а за по-сложните без графичен интерфейс не става! Става, но е прекалено трудоемко и времеемко и всеки потребител трябва да е едва ли не ИТ специалист, а хората в общия случай не желаят да изучават компютрите, а да ги ползват за работа или забавления. Естествено, че без конзолата не може да се мине, но трябва много внимателно да се пипа с нея, защото обикновено с поправката на едно се прецаква друго в графичния интерфейс. 

Аз лично от има-няма 5 години ползвам освен Уиндоус и Линукс и без Webmin съм като в не брано лОзе  :( ! 

Не съм фанатик и за сървър Линукс е най-доброто, но за десктоп още дълго време се очертава Уиндоус да е по-добрия десктоп :( . 

Какъв е проблема да инсталираш сървър и да имаш някакъв графичен интерфейс ? Независимо, дали е панел за управление или друго приложение. Защото има полезни приложения, които могат да стартират само в мениджър на прозорци. Отново се сещам за репликата на един китайски вожд : "Не е важно, дали котката е черна или бяла. Важното е да лови мишки".  

А, тия с философията трупат постове само в темите за обща раздумка. На технически въпроси рязко занемяват.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Френде, очаквах да се намесиш в споровете ми в другия форум и да ме защитиш, ама остана неутрален :) !

Някои казват, че времената на ентусиастите били отминали, но аз мисля, че все още се намират, а свободния софтуер ни дава едно огромно поле за ентусиазъм :) .

В другия форум дадох идея да се обединим около няколко цялостни решения за конкретни нужди и да възродим ентусиазма на малко по-високо ниво. 

Аз лично ползвам Webmin/Virtualmin и тук съм написал една инструкция за цялостно решение за дома или офиса с идеята се развива или друг да сподели друга подобна алтернатива, но темата доста се изроди :( .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напоследък не пиша в теми, които не ме интересуват особено и, дори не ги чета. С цитиране репликата на Дън Сяо Пин се изчерпва и участието ми в тази тема. Парадирането с майсторлък в командния ред го възприемам с насмешка. Лек ден ти желая !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично не виждам, какво лошо има в GUI. НО има едно голямо НО: интерфейса да е направен като за хора - нали това е целта! Мога да дам примери от моя опит (основно се занимавам с router/firewall OS-и). Например Микротик с тяхната RouterOS (Linux базирана) - ами там GUI-то, наречено WinBox е едно малко "чудо" с интерфейс от ерата на windows 3. Иначе устройствата им са ефтини, качествени и можеш да правиш всякакви мрежови извращения, но за един конфиг от 50-60 реда, в WinBox кликаш като замаян един час. На другия полюс например, е веб интерфейса на pfsense (FreeBSD) - ясен, с достатъчно "подсказки" и почти не се налага да стигаш до конзолата.

ПС За IOS на Cisco - няма какво да се говори - там без конзолата няма никаква оправия

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За разлика от Уиндоус, Линукс системите работят само с команден ред и всеки графичен интерфейс, това което прави е да изпраща команди със съответното съдържание от името на потребителя при цъкане на съответното място в интерфейса. Поради тази причина, графичния интерфейс никога няма да елиминира или замени конзолата, но графичния интерфейс добър или лош създава някакви унифицирани за всички правила и този, който пипа с конзолата трябва да е много добре запознат със съответния графичен интерфейс, който се използва на машината, а без него е абсолютно невъзможно да се управлява много сервизи и услуги на една машина, а само съвсем елементарни неща. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, backinblack написа:

За разлика от Уиндоус, Линукс системите работят само с команден ред и всеки графичен интерфейс, това което прави е да изпраща команди със съответното съдържание от името на потребителя при цъкане на съответното място в интерфейса.

И при Windows е така..и при него е така..просто графичният интерфейс е интегриран по друг начин...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Питоня написа:

И при Windows е така..и при него е така..просто графичният интерфейс е интегриран по друг начин...

Май не е баш така, защото за най-новия Уиндоус сървър изтъкваха като едно от най-големите му предимства, че вече можел изцяло да се управлява с командно с паур шела, което на мен ми звучи като невъзможно в предишните му версии! Аз с командите и конзолите съм скаран и нямам нямам лична база за сравнение. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лайняндосите са с графичен интерфейс и работят като пробити каруци, ако ти е по-удобно си сложи Xfce.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто е.
1. Командният ред е консистентен в продължение на години и десетилетия.
2. Не съществуват системни настройки, сървиси и сървери, които да не могат да се настроят с последователност от команди, но рядко има GUI 100% функционалност сравнено с командния ред, с което да се постигнат тези цели. В масовия случай GUI-тата са подмножества от възможности на командния ред.
3. GUI-тата са неконсистентни и непрекъснато се променят, и ако ползвател не е запознат поне отчасти с командния ред, рано или късно изпада в положението на обикновен ошашавен Уиндоус юзер, който при поредна смяна на съответно GUI почва яростно да се чеше по тиквата и пита - "Къде ми изчезна бутона?", "Я, сменили са менютата!", "Тук ли беше това, или пък там беше?", "Кликах, ама нещо не сработи" и т.н.
4. В Линукс най-лесният и бърз начин да намериш причините за проблем със сървер е да стартираш процесите от конзолата и го изледваш с други допълнителни конзолни команди. Важи даже и за уж 100% GUI процеси.

Не е случайност, че и в Уиндоус са се осъзнали и все повече наблягат и на сътветния си команден ред/шел. 
Това е професионалният подход. Знанието единствено на GUI е времепоглъщащо и в повечето случаи ненужно обременяващо, нетрайно е и в голяма степен непрофесионално до леймърско. Докато ползвател на командния ред му е все тая дали в GUI-то са му скрили бутоните или разместили менютата. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зеро, ама нали се сещаш, че всички не могат да са специалисти по всичко! Сървъра е място, където се събира работата на различни специалисти и тези различни специалисти трябва и да работят заедно по установени правила и точно графичния интерфейс ги установява тези правила! Един програмист примерно, ако работи нещо си на този сървър, трябва ли да разбира от системна и мрежова администрация за да не омаже работата на колегата си????? Защото в момента, над 90% от ПХП програмистите, които се занимават с изработката на сайтове, като ги пуснеш на гол Линукс ВПС хостинг и не могат нищо да направят, защото са свикнали да ползват панела за уеб хостинг на дейта центровете. Та, ето един пример само! Ами от тук вече, този ИТ специалист, ако не познава спецификата на графичния интерфейс, каква е ползата от него, че оправил едно, а прецакал друго в графичния интерфейс и другите не могат да си вършат работата!!!!???? 

От друга страна, и без дълбоки познания, графичния интерфейс със скриптовете си създадени от екипи са далеч по-големи знания и умения инсталират по правилния начин за нула време нещата, които после само трябва да се къстамизират по съответния начин, но пусто му къстамизиране, пак опира до познаване на графичния интерфейс, а не на конзолата! 

преди 1 час, bvbfan написа:

Лайняндосите са с графичен интерфейс и работят като пробити каруци, ако ти е по-удобно си сложи Xfce.

Говорим за сървъри, а не за десктои :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ZeroG написа:

Това е професионалният подход. Знанието единствено на GUI е времепоглъщащо и в повечето случаи ненужно обременяващо, нетрайно е и в голяма степен непрофесионално до леймърско. Докато ползвател на командния ред му е все тая дали в GUI-то са му скрили бутоните или разместили менютата. 

Нали? Като във времето на DOS - ще залепиш един списък с команди с размер на билборд и ще си ги търсиш, та да си ги напишеш...
Кое е по-интуитивно - да напишеш в търсачката Wireless Settings и да ти излезе..или да пишеш команди?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, backinblack написа:

Зеро, ама нали се сещаш, че всички не могат да са специалисти по всичко! Сървъра е място, където се събира работата на различни специалисти и тези различни специалисти трябва и да работят заедно по установени правила и точно графичния интерфейс ги установява тези правила! Един програмист примерно, ако работи нещо си на този сървър, трябва ли да разбира от системна и мрежова администрация за да не омаже работата на колегата си????? Защото в момента, над 90% от ПХП програмистите, които се занимават с изработката на сайтове, като ги пуснеш на гол Линукс ВПС хостинг и не могат нищо да направят, защото са свикнали да ползват панела за уеб хостинг на дейта центровете. Та, ето един пример само! Ами от тук вече, този ИТ специалист, ако не познава спецификата на графичния интерфейс, каква е ползата от него, че оправил едно, а прецакал друго в графичния интерфейс и другите не могат да си вършат работата!!!!???? 

От друга страна, и без дълбоки познания, графичния интерфейс със скриптовете си създадени от екипи са далеч по-големи знания и умения инсталират по правилния начин за нула време нещата, които после само трябва да се къстамизират по съответния начин, но пусто му къстамизиране, пак опира до познаване на графичния интерфейс, а не на конзолата! 

Има доста истина в думите ти, но и аз ще ти дам един (истински) пример: В един обект съм изградил вътрешната мрежа (4 VLAN-a, два ISP, failover ......т.н.). Зад рутер/стената, работят различни услуги, вкл. Ubunto server с SQL, репликации и прочие. Програмиста, който е писал и поддържа цялата система за контрол на дейността в обекта (м/у другуто, изключително кадърен и в час), на няколко пъти ми прави мизерии по настройките на рутера през GUI-то! Защо пипаш там бе? Отговор: Ами мислех, че това се прави от тук! Пуснах му remoot през SSH и човека не ме занимава вече с тъпотии от сорта на пускане на услуги, пренасочване на портове, тригери и т.н - прави си ги сам, без да създава проблеми на другите услуги

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Питоня написа:

Нали? Като във времето на DOS - ще залепиш един списък с команди с размер на билборд и ще си ги търсиш, та да си ги напишеш...
Кое е по-интуитивно - да напишеш в търсачката Wireless Settings и да ти излезе..или да пишеш команди?

Ми да, така ще направя. Не зная дали се досещаш, че по този начин имам програмируемост, ред, повтарямост и приложимост за десетки други клонирани сървери от същия тъп във фирмата. А ти всеки път ли ще кликаш ръчно и индивидуално  по GUI-то. Ами ако имаш 20-30-50 сървера, пак ли ще кликаш на всеки поотделно?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, backinblack написа:

Хаха, така ли казаха? :D  Може би имат право.

Иначе е вярно, много често /но не абсолютно винаги/ графичният интерфейс е по-добре. Само че го има проблема, че на който и графичен тулкит да се спреш един вид се забатачваш и после почва да пречи. Примерно, ако е Win, програмата ти спира да работи на Mac и Linux. Същото е с Mac - отрязваш останалите. Единият начин да се прехапеш езика и да напишеш отделни приложения за всички платформи. Другият е да се спреш на QT. Но и той не е съвсем лишен от недостатъци. Тежки избори.

преди 5 часа, backinblack написа:

Това не е вярно. Най-добрият и най-красивият десктоп е на Mac. Само че ги няма хилядите безплатни програми със стотиците опции, познати от Windows. Така че най-доброто не печели.

преди 34 минути, Питоня написа:

Има и контра пример - графични програми с по 12 таба и общо 630 чавки. Където цял ден се кьориш и пре-проверяваш по няколко пъти дали си задал тези дето трябва и си разкарал тези дето не трябва.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, ZeroG написа:

Не зная дали се досещаш, че по този начин имам програмируемост, ред, повтарямост и приложимост за десетки други клонирани сървери от същия тъп във фирмата.

И ти дава възможност да счупиш много повече неща.
Като си инсталирах една дистрибуция, знаеш ли как ме подразни, че графичната среда няма адекватен network manager?
Значи за нещо просто като свързване към мрежа ще отварям конзолата, така ли?
Мога, но защо? Аз не искам да пиша.

Редактирано от Питоня (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен основното, което трябва да се има предвид е, че от една страна сървърите обикновено се настройват и управляват от потребители,  които в общия случай са запознати и с конзолните решения, т.е. графичните такива не им дават чак такова предимство и от друга, че сървърите се очаква да работят в по-екстрени условия - сигурност, стабилност, производителност, т.н. а всеки допълнителен слой софтуер оказва негативно влияние за тези - колкото по-малко код, по-малко бъгове.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Питоня написа:

И ти дава възможност да счупиш много повече неща.

Сори, точно обратното.

Реална ситуация - имаш 4 часа позволен даунтайм (от 24 часа позволени общо на годишна база) да подмениш множество настройки на 8 клонирани сървера. Очакваният резултат - трябва да са сменени на всичките заедно, или ако не успееш поради непредвиден проблем, да ги върнеш в предишното състояние. Ако възникне грешка при моя метод, тя ще е систематична за всички сървери и лесно отстранима.

Как ще го направиш с кликане индивидуално по всеки, и ще си сигурен че не си забравил някоя настройка на някой от сърверите. Ами ако срещнеш и ти непредвиден проблем? Ами ако не успееш да се вместиш във времето - и няма да успееш  с 2-3 сървера - ще имаш ли времето да върнеш до първоначално състояние с кликане индивидуално другите вече настроени 5-6 сървера? В твоя случай ще бъде ХАОС, а бизнесът ще те изяде жив с парцалите.

Редактирано от ZeroG (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз ползвам една програма ddrescue за клониране на дискове с лоши сектори. и за нея има графичен интерфейс, който няма как да се мери с конзолните възможности... принципно съм твърдо ЗА конзола, щото просто ще направя скрипт и го стартирам (и ще ми спестява сумати време на всяко стартиране), а на дървения лайняндоус сървър как да направя правило за secpol през конзола? няма как... от конзолата мога само да ъпдейтна политиките (да прочете какво съм нацъкал с мишката)... команда в конзолата може да стане с 1 ред, че на това отгоре ще се запомни в баш хисторито и само стрелка нагоре няколко пъти и става без ново писане... а с мишка това не става. друг пример спиране/рестартиране на компютър с windows: с мишката цък старт, цък рестарт, ама сигурни ли сте? - да! ... след 1 минута чакане - ми тука едни програми не искат да се затворят - да ги килна ли? - да. и след 1 минута се спира/рестартира. от cmd: "shutdown -s -f -t 0" това е. без питане, без бавене. точка. друг пример триене на папка от cmd: rd /q /s %tmp%  ще изтрие всичко което може и ще игнорира недостъпните файлове в темп-а, от GUI първо ще чакам да калкулира колко мегабайти ще изтрия, после почва да пита като стигне до файл, който е отворен и ще отнеме  поне 3 пъти повече време, особено ако са много файловете. някои неща трябва да ги има за конзола, други за gui... обаче е идиотско да има само gui, при писането на командите можеш да си много по гъвкав и бърз. и както е написал zeroG при стартиране на нещо от gui ако се затвори само или не тръгне хич няма да разбереш защо, но от конзолата като видиш какви грешки дъни е друго...

gui хаби ресурси. пример под windows вземате една папка с много файлове - примерно 10000 или повече снимки копирайте я на друго място, първия път по време на копирането преместете прозореца с копирането, така че да не се вижда нищо освен лентата отгоре и засечете времето, втория път копирайте пак същите файлове но с прозорец на преден фон - да се вижда какво се копира и пак засечете времето (ако дадете да показва и детайли, времето ще стане още по голямо)... даже и като архивирам архив през конзолата като  показва % и какво архивира в момента отнема повече време от колкото ако е quiet...

Редактирано от the professor (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Темата в този си вид е абсолютно безсмислена и некоректно поставена и изобщо не заслужава съдържателни коментари. Трябва да се установят ясни условия в какви ситуации може да се предпочете едното или другото. Така само се пораждат безсмислени спорове, като се дават общи неподходящи примери за прилагане от привържениците на GUI или команден ред и това е видно от развоя на темата до момента. Има ситуации, в които GUI е за предпочитане и обратно, има и такива в които се ползва комбинация от двете. И все пак трябва да се разграничи работата и задачите на един сървър и на един десктоп примерно. От сървъра се очаква стабилност, непрекъсваемост на процесите, унифициране, ускоряване на работата и конфигурацията при повече от една система. Освен това с GUI най-малкото имаме повече код, което може да е причина за повече бъгове или тежести в изпълнението на дадени услуги.

Не виждам нищо сложно или извънземно даден Линукс сървър да се управлява изцяло под команден ред и в много случаи това е за предпочитане и пак зависи от конкретния случай и за какво точно ще се използва сървъра. Командния ред предоставя достатъчна гъвкавост и всеобхватност за конфигуриране на системата, както и последваща работа по нея. Не казвам обаче, че GUI е нещо съвсем лошо. Не съм съгласен също, че да разцъкваш по разни бутони и да запомниш кое, как и що е в пъти по-лесно или бързо от колко да напишеш няколко команди, като разбира се  отново е според зависи. За някои неща е вярно и GUI би бил по-удобен, бърз и лесен начин за управление на дадена услуга, но в много от случаите това не е така. Нека не забравяме, че почти всички команди имат подробна и достъпна документация и може лесно да се допиташ до нея. Също така да не подминаваме и екстрите - много команди или комплекс от такива, които често се налага да се ползват, могат да бъдат съкратени до няколко символа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Темата в този си вид е абсолютно безсмислена и некоректно поставена и изобщо не заслужава съдържателни коментари. Трябва да се установят ясни условия в какви ситуации може да се предпочете едното или другото. Така само се пораждат безсмислени спорове, като се дават общи неподходящи примери за прилагане от привържениците на GUI или команден ред и това е видно от развоя на темата до момента. Има ситуации, в които GUI е за предпочитане и обратно, има и такива в които се ползва комбинация от двете. И все пак трябва да се разграничи работата и задачите на един сървър и на един десктоп примерно. От сървъра се очаква стабилност, непрекъсваемост на процесите, унифициране, ускоряване на работата и конфигурацията при повече от една система. Освен това с GUI най-малкото имаме повече код, което може да е причина за повече бъгове или тежести в изпълнението на дадени услуги.

Май първо трябва да уточним що е то сървър и що е то десктоп! Не мислех, че е нужно да го уточняваме, но май има неразбрали! Сървъра е компютър за предоставяне на услуги, а десктопа е компютър на който се работи. Това колко стабилно работи или не работи няма нищо общо с това дали е сървър или десктоп! 

Сървъра обикновено се управлява дистанционно и поради тази причина и графичните им среди са уеб базирани. Темата ми е за Линукс сървъри, а не за Уиндоус такива и още по-малко пък за Линукс десктопи. 

Редактирано от backinblack (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, backinblack написа:

Май първо трябва да уточним що е то сървър и що е то десктоп! Не мислех, че е нужно да го уточняваме, но май има неразбрали! Сървъра е компютър за предоставяне на услуги, а десктопа е компютър на който се работи. Това колко стабилно работи или не работи няма нищо общо с това дали е сървър или десктоп! 

Сървъра обикновено се управлява дистанционно и поради тази причина и графичните им среди са уеб базирани. Темата ми е за Линукс сървъри, а не за Уиндоус такива и още по-малко пък за Линукс десктопи. 

Сърдечно благодаря за информацията! Тепърва навлизам в тези работи и не съм съвсем наясно с някои неща, за което ще ме извиниш. Обърках се кое е Линукс и кое Уиндоус, кое е десктоп и кое сървър. Нали това с графичния интерфейс е Уиндоус пък другото било Линукс... Съжалявам за невежеството си. Гледам обаче си доста напред и понеже ми е трудно, ще може ли да взема няколко урока от теб. Готов съм да си платя. Също ще се радвам по-обстойно да обясниш, може и тук в темата кое е сървър и кое десктоп. Благодаря.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, exwol написа:

Сърдечно благодаря за информацията! Тепърва навлизам в тези работи и не съм съвсем наясно с някои неща, за което ще ме извиниш. Обърках се кое е Линукс и кое Уиндоус, кое е десктоп и кое сървър. Нали това с графичния интерфейс е Уиндоус пък другото било Линукс... Съжалявам за невежеството си. Гледам обаче си доста напред и понеже ми е трудно, ще може ли да взема няколко урока от теб. Готов съм да си платя. Също ще се радвам по-обстойно да обясниш, може и тук в темата кое е сървър и кое десктоп. Благодаря.

Ами аз съм го обяснил Колега! Сървъра е компютър за предоставяне на услуги. Обикновено стоят захвърлени някъде без да е свързан към тях монитор мишка и клавиатура и се ползват предимно за уеб хостинг, мел сървър, файлов сървър на мрежа от компютри, често и за рутер дори и все такива неща. Дали е Уиндоус или Линукс е без значение! И двете ОС-и могат да вършат тази работа. Коя от коя по-добре или по-зле, а десктопа компютър на който се работи. Гледат се филми, обработват се картинки и ей такива неща. 

Според не само моето лично мнение, за сървър Линукс е по-доброто, а за десктоп Уиндоус е по-доброто, но това вече е съвсем друга тема. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, backinblack написа:

Ами аз съм го обяснил Колега! Сървъра е компютър за предоставяне на услуги. Обикновено стоят захвърлени някъде без да е свързан към тях монитор мишка и клавиатура и се ползват предимно за уеб хостинг, мел сървър, файлов сървър на мрежа от компютри, често и за рутер дори и все такива неща. Дали е Уиндоус или Линукс е без значение! И двете ОС-и могат да вършат тази работа. Коя от коя по-добре или по-зле, а десктопа компютър на който се работи. Гледат се филми, обработват се картинки и ей такива неща. 

Според не само моето лично мнение, за сървър Линукс е по-доброто, а за десктоп Уиндоус е по-доброто, но това вече е съвсем друга тема. 

Ааа ясно, мерси много КОЛЕГА, да си жив и здрав и повече добри хора като теб да има! Значи сървър е компютър, на който няма свързани мишка, клавиатура и монитор. Също така разбрах, че понеже обикновено се управлява дистанционно и поради тази причина графичните им среди са уеб базирани, а него не може да се гледат филми и да се обработват картинки и разни такива неща, за последното е нужен десктоп. T.е това дето сега пиша от него е десктоп понеже си гледам филма Naruto .

За операционните системи също мисля, че разбрах. Значи те били две - едната е Уиндоус а другата е Линукс нали така, а не се определят от това дали има графичен интерфейс или няма? Също така казваш Линукс е по-добър за сървър и понеже аз отдавна все си мисля да си направя сървър, можеш ли да ми дадеш такъв Линукс да си направя един сървър.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, backinblack написа:

Ем да де, Виндовс сървър, колкото и оксиморон да звучи, е с графична среда и работи също толкова лайняно като десктопа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.