Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Компютърът забива при ползване на интегрираната видеокарта

Препоръчан отговор

Здравейте,

Юни месец си взех нова компютърна конфигурация. Е, не е баш нова – втора ръка е, но е по-нова от предишната ми. :) Машината е мисля някаква немска асемблирана марка (май „Tierschund“) и е със следните параметри:

• Дънна платка: ASUS H87Plus. Може да е и ASUS H87M-Plus – не съм сигурен коя от двете е. AIDA64 ми показва че е ASUS H87M-Plus, но това е Micro ATX дънна платка, а машината е настолна с голяма кутия – нима е възможнода се ползва Micro ATX дънна платка в нея?
  • Процесор: Intel Core i5-4670 на 3.40GHz.
  • RAM памет: 8.00GB.
  • Графика: Palit GeForce GT 630 с 1024MB собствена DDR5 памет.
  • Графика: Intel HD Graphics 4600 със 128MB собствена памет (поне мисля че е толкова, ако изобщо има такава).
  • Звукова карта: Realtek ALC887 на Intel Lynx Point PCH - High Definition Audio Controller.

Обикновено използвам допълнителната Palit видеокарта и нямам проблеми. Но тъй като установих че с тази интегрираната на Intel мога да правя записи на игри посредством лентата за игри (Game Bar) на XBox, реших да превключа на интегрираната видеокарта. А и май тя има малко по-добри параметри от външната, колкото и странно да ми звучи дори на мен самия това нещо. Отидох в UEFI на дънната платка и от настройките й превключих видеото от „PCIE“ на „iGPU“ (което е интегрираната видеокарта). Опцията „Multi-Monitor“ я оставих изключена. Въпреки това, в Windows се виждаха и двете видеокарти, но не пробвах дали мога да извеждам сигнал едновременно и от двете – само поотделно (или от едната, или от другата) и работеше.

Но започна да се появява някакъв проблем. Както си работи, машината вземе че забие и се налага да я рестартирам (не се рестартира сам). Когато се случи това забиване, с картината се случва нещо много странно. Ако системата на форума ми позволи, ще прикача снимка и видео, в което се вижда какво имам предвид, защото ми е трудно да го опиша. Мой познат ми каза, че и при него се получавало това с интегрираната видеокарта на Intel, но не каза нищо относно това дали има решение на проблема. Е, поне с Palit видеокартата това не се получава, тъй че имам какво да ползвам. Но ми се искаше да мога и да записвам видео от игри, което с Palit незнайно защо не се получава (Windows показва че машината не отговаря на изискванията когато ползвам нея).

Хъмм, явно с прикачване към темата няма да стане, тъй като и снимката, и видеото са твърде големи (надхвърлят 3МБ). Някакви идеи?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е да. Очевидно щом кутията събира по-големи платки ще събере и по-малка виж обратното не е възможно. А защо е микро ами защото е по-евтина.

Не няма никаква памет. Ползва се системната и явно са заделени 128МБ.

GT630 е много слаба видеокарта въпреки това е по-добра от вградената графика. Като имаме предвид че е и модела с GD5 разликата си е съществена.

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, явно 128МБ е минималната заделена памет, защото иначе ми показва че като заделена от системната RAM памет има 2ГБ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Премахнах снимката, тъй като не знам дали от щракане по линка няма да ми се навърти твърде много публичен трафик и да ми спрат временно публичните линкове в OneDrive (от Dropbox така правеха). А и оставям проблема така засега, поради нисък за мен приоритет.

Редактирано от Костадин Колев
Премахнат линк (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Решението е да смениш процесора, тъй като на този видеото му е дефектно. Игри може да се записват и с отделен софтуер, като ODB, но ще изисква повече ресурси.

Принципно, с nVidia може да се ползва Shadow Play за запис (аз това ползвам), но видеокартата ти май е под минималните изисквания. Но така и така ако играеш по-нови игри, тази карта е слаба.

Редактирано от Петко К (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преди да се сменя процесор, предлагам на автора да поразбута паметите, защото вграденото видео в процесора ползва тях, а този дефект, който виждаме, може да е именно "благодарение" на даваща фира памет. Малко е вероятно наистина, но бих пробвал с друга памет, бих разменил сегашните по слотовете, бих им въртял тестове с часове, преди да нароча процесорът, защото дефект в него, пък дори и във видеото му ми се струва доста екзотично като диагноза макар да сочи натам на прима виста описанието и картинката.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, не съм пробвал да махам допълнителната видеокарта. А и ако в общи линии тя е по-добра от вградената в случая, има ли смисъл? Ще си карам на допълнителната и това е – при ползването й няма проблеми като при вградената (поне засега).

За паметите. Наскоро пусках тест на RAM паметта (мисля че беше с програмата MemTest86) и не показа да има грешки.

За смяна на процесора или взимане на по-добра допълнителна видеокарта и дума не може да става с текущия ми бюджет.

Поставих въпроса тук главно за да разбера евентуално от къде може да идва проблема, ако и друг се е сблъсквал с него. Не ми е наложително да го решавам, имайки предвид че с допълнителната видеокарта той не се проявява и мога засега да ползвам нея. Просто го забелязах този проблем и исках да разбера от какво може да се получава. Та така.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами ако искаш да разберем със сигурност дали работи и дали не прави конфликт нещо с другата, махни отделната, ако си с 2 плочки рам махни едната, после ги размени и тествай вграденото видео как ще е. Направи и обновяване на драйверите на последното за всеки случай. Питаш - даваме отговори и съвети, от тука толкова.

Редактирано от Радослав Матев (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Към момента нямам възможност да бърникам по хардуера, тъй като компютърът ще ми трябва за работа. А и честно казано нямам опит с бърникане по хардуера и предпочитам тая работа да я оставя на по-опитни от мен хора, на които имам доверие. Някой ден може да се наема да го занеса в сервиз за тест без допълнителната видеокарта и дали паметите са в изправност, но няма да е сега.

Иначе, драйверите за вградената видеокарта са актуални – обнових ги наскоро.

Засега оставам с допълнителната видеокарта. Имайки предвид че играя едва няколко игри, най-взискателната от които е GTA V, ще го преживея. :)

Благодаря ви за съдействието. Ако науча нещо повече по проблема, ще пиша тук.

П.П.: Ако е възможно към момента, ще изтрия препратката към снимката, защото не знам дали от щракане по него няма да ми се навърти публичен трафик в OneDrive поради който от Microsoft да решат да ми спрат временно публичните линкове (поне от Dropbox така правят).

Редактирано от Костадин Колев
Допълнение (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване