Премини към съдържанието
Miro40

Логване в системата

Препоръчан отговор

Здравейте,

С Lubuntu 14.04 съм  и не мога да се логна(вляза) в системата.Като въведа името и паролата си и кликна на Log in (enter),не се случва нищо.Прозорчето за логване изчезва,но екрана остава син(тапета на Lubuntu).Поправим ли е проблема,или трябва да преинсталирам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 44 минути, Miro40 написа:

Здравейте,

С Lubuntu 14.04 съм  и не мога да се логна(вляза) в системата.Като въведа името и паролата си и кликна на Log in (enter),не се случва нищо.Прозорчето за логване изчезва,но екрана остава син(тапета на Lubuntu).Поправим ли е проблема,или трябва да преинсталирам?

Пипал ли си нещо по драйвърите за видеото ? Извърши ли каквото и да е системно действие, преди да констатираш проблема?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, cybercop написа:

Пипал ли си нещо по драйвърите за видеото ? Извърши ли каквото и да е системно действие, преди да констатираш проблема?

Беше ми ичезнало менюто долу в ляво на лентата и се опитвах с команди,които гледах в Ask Ubuntu форума да го инсталирам в терминала отново,и тогава се получи това.Никога не съм пипал никакви драйвери,откакто ползвам Linux Ubuntu.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това меню не е самостоятелно приложение, а част от панела на LXDE. Много пъти съм препоръчвал след инсталация на Lubuntu да се инсталира и lxde-core, която е базова сесия и с нея десктопа става много по- стабилен.

Имаш ли начин да влезеш в режим на възстановяване или да се добереш поне до tty терминал ? Мисля, че при зареждане на GRUB, опциите се изкарваха с натискане на бутона Shift, но не съм го правил отдавна и е възможно да е нещо друго. Това, което трябва да направиш е да инсталираш xorg lightdm-gtk-greeter lightdm lxde-core и да изпълниш sudo reboot.

sudo apt-get update

sudo apt-get install --reinstall xorg lightdm-gtk-greeter lightdm lxde-core

sudo reboot

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Влязох в системата  като -Guest session- и опитах горните команди в Терминала,но "действието не е позволено" ми изписва.Опитах в Потребители и групи да сменя паролата,но и там не става.При стартиране на GRUB,натисках бутона Shift,също нищо не излиза.А да се добера до tty терминал не мога,защото не съм наясно каква е разликата между Терминал,tty терминал и Конзола(ако има разлика).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Miro40 написа:

Влязох в системата  като -Guest session- и опитах горните команди в Терминала,но "действието не е позволено" ми изписва.Опитах в Потребители и групи да сменя паролата,но и там не става.При стартиране на GRUB,натисках бутона Shift,също нищо не излиза.А да се добера до tty терминал не мога,защото не съм наясно каква е разликата между Терминал,tty терминал и Конзола(ако има разлика).

Опитай, като гост да се впишеш в терминала със :

sudo su

Не е чист администраторски акаунт (той е блокиран по подразбиране),  но, все пак опитай.

Задържа се бутона Shift в момента, когато видиш Splash екрана. Ако го няма, щеше да видиш отброяването преди стартиране, което е времето ти за избор. Това вече го пиша по памет, защото не ползвам Plymouth от много време.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И със "Sudo Su "-изписва "действието не е позволено".А бутона Shift точно тогава задържам,но се отброяват само 10 секунди преди стартиране на избраната OS.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, ZeroG написа:

Като го докараш до този момент натсисни Ctrl-Alt-F2, логни се от терминала и изпълни онези команди, където са ти ги дали по-нагоре.

По този начин успях да се логна от терминала,командите също успешно изпълних,но не ме пуска в системата.Какво ли иска още?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Miro40 написа:

По този начин успях да се логна от терминала,командите също успешно изпълних,но не ме пуска в системата.Какво ли иска още?

Кой драйвър за видеото ползваш ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, ZeroG написа:

Щом влизаш като guest в графичен режим, а не можеш през акаунта на основния си юзер  това означава, че си омазал конфигурацията за последния.
Оттук натам има три различни пътя:
1. Фиксване на повредената конфигурация на основния ти юзер - иска някакво познание на работа с конзола от твоя страна за да определим къде какво да пипнеш след изясняване на проблема по омазването.
2. Създаване на нов юзер - олекотен вариант на 1.
3. Преинсталация - грубиянско ... 

Познание на работа с конзола нямам така,че този вариант отпада.Преинсталация мога да направя винаги,но това оставам като последен вариант.Остава-Създаване на нов юзер.Ако имаш време да ме светнеш малко как става,бих опитал.Поразрових се в Гугъл и намерих това:

https://websetnet.com/bg/howto-create-a-new-user-account-in-linux-w-usage/   https://itservice-bg.net/как-да-създадем-нов-потребител-в-ubuntudebian-със/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ZeroG написа:

Да, линкът ти е близо до това, което трябва да направиш, но аз ще ти го дам направо смляно ;)

Просто е.
По-долу съдържанието между <> означава задължително предоставяне на съдържание, без да се изписват самите <> !! Стандарт от десетилетия в командната линия...

0. Отново влизаш в конзолата чрез Ctrl-Alt-F2, както преди при неуспех с логването на основния омазан потребител
1. id
От тази команда получаваш информация за текущия омазан потребител и групите към които е прикачен. Изпълнява се без sudo!
2. Създаване на нов потребител, ползвайки информацията от команда #1
sudo useradd -g <групата на основния потребител> -G <изброяваш имената на всички други групи плътно със запетя между тях> -m -s /bin/bash <името на новия потребител>
3. sudo passwd <името на новия потребител>
4. sudo reboot

Като се престартираш избери новосъздадения потребител и се логни с неговата новосъздадена парола

Ако се затрудняваш с комaнда #2, препиши изхода от #1 на ръка и го дай, за да ти разпиша командата с правилното съдържание. Но мисля, че и ти можеш да се справиш сам.
Нищо в горните команди не е фатално и окончателно, и можеш да се пробваш докато успееш.

Ето изхода от команда id:

uid=1000(micho) gid=1000(micho) групи=1000(micho),4(adm),24(cdrom),27(sudo),30(dip),46(plugdev),108(lpadmin),118(sambashare)

Два пъти опитвах команда 2,но ми изписва и двата пъти следното:-bash:синтактична грешка в близост до неочакваната лексема ,,(''

Не знам какво значи това.Може би да не пиша командата с правилното съдържание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ZeroG написа:

sudo useradd -g micho -G adm,cdrom,sudo,dip,plugdev,lpadmin,sambashare -m -s /bin/bash името_на_новия_потребител

Изход: useradd:existino lock fille/etc/subuid.lock without a PID

useradd:cannot lock/etc/subuid;try again later

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, ZeroG написа:

Този lock е останал от предишното неуспешно изпълнение на командата. Изтриваш го:

sudo rm /etc/subuid.lock

и изпълняваш разписаната ти команда наново

Изход: rm:Не може да се изтрие ,,/etc/subuid.lock''.Няма такъв файл или директория.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По същия начин го правя и аз,но защо не се получава не мога да кажа.Впрочем не съм сигурен дали начините ни са еднакви.Ти си инсталирал Лубунту с основен потребител kvlub ,логваш се с него и влизаш в системата.След това отваряш терминала и с горните команди успешно създаваш нов потребител rookie.А как е при мен?Аз с основния потребител micho не мога да вляза в системата(това ми е и проблема),а с Ctrl+Alt+F2 влизам в нещо,което дори не знам какво е(терминал ли,tty ли) и там изпълнявам командите.Извинявам се за лаишките разсъждения,но това ми хрумва в момента,като евентуална причина, да не се получава при мен,защото го правя едно към едно също като теб.Все пак сърдечно ти благодаря за изключителното внимание,което ми оказа.Следя редовно темите във Форума,и виждам,че вземаш дейно участие в тях.Успех.

P.S:Като оправя нещата(може би с друго убунту Дистро),първата ми работа ще бъде да създам нов потребител,за да видя дали ще се получи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С командата-sudo apt-get install - -reinstall lightdm-(мениджър на дисплея),нещата придобиха друг вид.Сега при въвеждане паролата,прозорчето се скрива за миг и пак се появява.Също като в този видеоклип:В клипа проблема се решава с-mv .xauthority .xauthority.bac-.Когато аз излълня същото в терминала ми изписва:-mv:не могат да се получат атрибутите на ,,xauthority"' :няма такъв файл или директория.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вероятната причина да не можех да поправя проблема е тази,че изписвах файла,,Xauthority''' с малка буква,а задължтелно е да е с голяма(това се вижда и в клипа,ама кой да гледа),но това разбрах чак когато бях инсталирал вече Ubuntu Mate.Темата е закрита.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.