Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

В последните 8-10 години използвам само лаптопи, но сега при наличието на модерните телефони, нуждата от мобилност на ПЦ-то отпада, поне за мен. Та обмислям купуването на нова, стационарна машина, която ще се използва  основно за мултимедия, като приоритетно ще се плейва 4к файлове към ТВ 55". Освен това, на компа ще има инсталирана втора ОС Убунто сървър, като това ще бъде бекъп на основен сървър, тоест няма да бъде водещо, но е добре да го има.

Няма да споменавам тук в публичната част на форума, какъв е сървъра, но ако някой много се интересува, ще му кажа на ЛС.

Сега относно конфигурацията, нещата които знам със сигурност, че искам са: приличен процесор, вероятно не по-слаб от Райзън 1600Х, тъй като въпросния сървър, основно се движи от процесора, защото за сега, няма качествена хаш таблица и главно се изчислява от CPU-то, рам памет 16 гб. бих искал 2х8, Хубаво и бързо SSD.

Предполагам, че е важно да кажа, че игри, няма да се играят! Имайки предвид, този факт, бих искал да знам, каква видео карта ще ми бъде нужна, за гледането 4к файлове, и евентуално стриймване на някоя ТВ програма в мрежата и дали изобщо ми е нужна видео карта?

За останалите компоненти, разчитам на вашите предложения, нямам нищо, така, че ще се събира пълен комплект, като периферията може да я обсъдим в друга тема. Монитора искам да е 24" с IPS матрица,  не робувам на марки, така, че тя няма значение.

Относно бюджета, нямам строго определен, но се надявам 2000 - 2500 лв. да стигнат.

Поздрави и благодаря на всички, които ще се включат в темата!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 1 час, hdbox написа:

Предполагам, че нещо от рода на 1050 TI , ще свърши работа?

Да, ще стане.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако няма да играеш, и GTX 1030 е достатъчна. 

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както вече казаха, няма да играя игри, всъщност никога не съм играл, нямам такива влечения. Все пак, щом се налага да купувам видео карта, не бих искал да е от най-нисък клас. Да кажем, че карта съм избрал 1050 TI , или някакъв подобен еквивалент, сега моля за предложения и за останалите компоненти.

Мерси!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая разликата между 1600 и 1600х е малка, но пък 1600х няма боксов охладител и трябва да се предвиди допълнително охлаждане. Не знам дали си заслужава разликата, и двата ще се клокнат почти еднакво. 

Монитор се избира по-трудно, трябва да се гледат ревюта и евентуално да се види на живо. 

Clipboard01.jpg

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пропуснах да спомена, че захранването трябва да има малко запас, защото в последствие ще се включат и някои допълнителни дреболии, като примерно сателитна DVB платка...

Относно процесора, ще го имам предвид. Ще обмисля, щом ще се налага да купувал допълнително охлаждане, дали да се кача на 1700Х, или да сляза на 1600. Това ще го реша, като се сформира крайната сума.

Редактирано от hdbox (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Захранването което са ти препоръчали под товар ще се товари с около 50% тоест запас има много. 

Само че покупката на 1050TI щом не се играят игри е абсурд. 1030 е 150 лв. по-евтина - http://www.vario.bg/msi-geforce-gt-1030-aero-itx-2g-oc-v809-2492r

Картата е предостатъчна за 4К видео дори със слаб процесор (поддържа се хардуерно ускорение х265) тоест няма какво да и се опъне.

Значително по-бързо и с два пъти повече живот - http://www.vario.bg/adata-xpg-sx8000-256gb-asx8000np-256gm-c

CRUCIAL MX300 които са ти препоръчали е добър избор за бюджетно SSD но няма съществена разлика освен в размера

сравнение с други сата устройства на тази цена а си писал че искаш бърз и добър.

Монитор - http://www.vario.bg/lg-24mp58vq-p

http://www.lg.com/bg/monitori/lg-24MP58VQ-ips-monitor

Охладителят на АМД при 1600 е добър и няма нужда от смяна. 1700Х се продава без охладител тоест е необходимо да се закупи.

Нищо не пречи да се вземе 1700 без Х които си има охладител.  Това са 50 лв. разлика от процесора и още толкова за охладител тоест спестяваш стотара.

Като избираш дъното гледай да има необходимия слот за тая сателитна DVB платка.

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е сигурно, че по-слаба карта от 1050TI ще върши работа, тоест няма да има проблем с плейването на 4к файлове и стрийм на ТВ във формат 1080p, ок. ще взема по-евтината, но се опасявам да не се наложи да ъпгрейдвам после? Относно SSD-то, мисля, че 250 ГБ е оптималният вариант и там компровис с качеството не ми се прави, колкото толкова.

Всъщност, SSD от серията M.2 NVME ли е най-добрият вариант?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дал съм ти линк за най-добрия избор които е наличен на пазара. Принципно вече има заместник с подобрени скорости и още по-дълъг живот но преди края на годината едва ли ще го видим.

http://hardwarebg.com/42036-adata-представя-xpg-sx9000-pcie-gen3x4-nvme-1-2-ssd/

п.с. Алтернативи има и обикновено се препоръчва по-скъпия Самсунг но аз на марки не робувам. 

Примерно 960 EVO може да е с малко по-добри скорости но му дават 3 Години за 100 TBW докато SX8000 е 5 години за 160TBW а и е 20 лв. по-евтин.

Сравним е по-скоро с Про серията но и да имаше 256GB модел разликата в цената щеше да е фрапираща. 

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм с sx8000 256 Gb и също ти го препоръчавам.Скоростите са отлични а температурата му е около 40 градуса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да вмъкна, че без видеокарта качествен стрийм на каквото и да е било няма да видиш, с вградено видео (ако все пак се вземе интел, а не райзен) кадрите ще стоят на 30.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За това питам, някой с опит да каже. В темата са коментирани две карти, и двете ли не стават?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, hdbox написа:

Ако е сигурно, че по-слаба карта от 1050TI ще върши работа, тоест няма да има проблем с плейването на 4к файлове и стрийм на ТВ във формат 1080p, ок. ще взема по-евтината, но се опасявам да не се наложи да ъпгрейдвам после? Относно SSD-то, мисля, че 250 ГБ е оптималният вариант и там компровис с качеството не ми се прави, колкото толкова.

Всъщност, SSD от серията M.2 NVME ли е най-добрият вариант?

Зависи много какво искаш да бъде качеството на съдържанието,което се излъчва.При определени условия се ползват и кепчър карти плюс силен процесор.Не съм чел всички мнения,но не разбарх сателитни програми ли искаш да излъчваш чрез интернет?Има много условности качеството и скоростта на интернета,ако се натоварва сериозно този сървър трябва адекватно охлаждане и качествен процесор,който да се справя на ниво с няколко приложения.

Редактирано от V_A_G_A_B_O_N_D (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наясно съм с изискванията за нета и не мисля, че сега трябва да го коментираме. Относно сървърните опции, те няма да са водещи. За тази цел ще се използва, само няколко пъти в годината, когато се правят ъпдейти на основния сървър. Идеята ми е, да сглобя машина с която спокойно да гледам 4к филми и спорт, както и от време на време, да стриймна някое спортно събитие, футболен, или боксов мач в HD  резолюция, битрейта обикновено е 12-18 МБ.

Очаквам предложения за цялостта конфигурация, като не искам да правя големи компромиси с качеството на компонентите, но не искам и да се изхвърлям неоправдано. Както вече казах, надявам се в рамките на 2000 - 2500  да се вместя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно как хората правеха същото нещо като теб преди 7 години с нисък клас видеокарта (специализирана с тунер) а сега не ставало?

Процесора си е процесор както и специализирания хардуер които ще се добави и няма връзка каква видеокарта ще добавиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как изглежда според вас, може ли нещо да се замени с по-подходящо?

XFX TS 550W GOLD P1-550G-TS3X
G.Skill AEGIS DDR4 2x8GB 3000MHz F4-3000C16D-16GISB
1T SG SATA 6G 7200 64M SED ST1000DM010
ASROCK AB350M PRO4 AM4
Case ATX DUKASE v2 USB3.0 DP-ATX-DUKBK2BF
ADATA 256GB XPG SX8000 PCIe Gen3x4 M.2 2280
AMD Ryzen 7 1700 8 Core 3.0GHz 16MB Cache AM4
PALIT GTX1050TI STORMX 4G GD5

Обща стойност - 1 932.75 лв. с ДДС

Между другото, попаднах на обява във OLX в която Ryzen 7 1700 и 1700X са на значително по-ниски цени от тези по онлайн магазините, разбира се без гаранция.

Заслужава ли си да рискувам с подобна поръчка, или да си вземам с гаранция?

https://www.olx.bg/myaccount/answer/434114663/?ref[0][action]=myaccount&ref[0][method]=answers#last

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конфигурацията е добра(ненужно скъпо е само захранването но пък и не е толкова голяма разликата на фона на общия бюджет), но ще трябва да чакаш за процесор и рам памет ( не са налични).

p.s.Ще трябва да си обновиш биоса  (ако е 2.50 или по стара версия) за да подкараш рам паметта на 2933 Mhz.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кутията съм я виждал, само на снимки и не мога да преценя, дали  е прекалено отворена. Та, ако някой има впечатления, моля да сподели, дали е прекалено шумна, съответно предложение за по-затворена, ако тази се вдига много шум.

преди 2 часа, Kamen Zhelyazkov написа:

Конфигурацията е добра(ненужно скъпо е само захранването но пък и не е толкова голяма разликата на фона на общия бюджет), но ще трябва да чакаш за процесор и рам памет ( не са налични).

p.s.Ще трябва да си обновиш биоса  (ако е 2.50 или по стара версия) за да подкараш рам паметта на 2933 Mhz.

Има ли дъно, което със сигурност поддържа софтуерно рамта на 2933 Mhz, без да има нужда от ъпдейт?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В началото на юни излезе agesa 1.0.0.6a която оправяше проблема с честотата на рам паметта.Първи я пуснаха от Аsus и Asrock.Ако дъното ти е произведено преди това , е вероятно да е със стар биос.

Ъпдейтва се лесно ,на сайта на asrock е обяснено подробно,стъпка по стъпка как става ( и то на български  )

Редактирано от Kamen Zhelyazkov (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно. А относно дъната B350, виждам, че има различни вариации и цени...... това което съм избрал аз, дава ли ми възможност за ъпгрейд, или това е най-базовото?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако се налижи, повече рам на по-висока честота, или примерно да клокна малко процесора? Всъщност, стоковото охлаждане на 1700, ще върши ли работа, разбира се, без да се клоква процесора?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да имаш проблем нито с клока(дъното е девет фазово), нито пък с рам паметта( имаш 4 слота за рам памет макс. 64 Gb )

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.