Премини към съдържанието
Blyatman

Регистрация на МПС в КАТ

Препоръчан отговор

Здравейте, през следващата седмица ми предстои покупката на втори автомобил нов внос, но имам няколко въпроса. Първият ми въпрос е дали се въведе това което се говореше преди време, че вече не трябва да ходиш в КАТ за талоните и да чакаш на опашка, а ставало чрез нотариус, и просто ти ги пращали по адрес. Аз лично съм много назад с каквито и да било новини, понеже съм по 12 часа на работа, 6 дни в седмицата и не знам какво се случва :D Вторият ми въпрос е до колко време трябва да се регистрира колата в КАТ? Понеже е нов внос и няма номера, ще трябва ли да бързам да я регистрирам или мога да си я оставя в гаража и да направя гражданска, и да мине през канала след месец примерно? И накрая да питам как стоят нещата с чакането в КАТ ако пак трябва да ходя за талоните, защото преди години като ходих да регистрирам една E46ца си загубих целия ден в чакане по опашки и разправии. Мерси предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Без да се обиждате, ама или предната Ви кола не е била нов внос или просто не сте наясно - няма как да се сключи гражданска без да е минала през КАТ, нали трябват номера за целта?

Относно това талона да се издава чрез нотариус пак не сте разбрали и е пълна глупост - няма такова нещо и ще трябва да ходите до кат заедно с колата да мине на канала и да си подадете документите за регистрация. Мнозина работят постоянно и само един телефон до КАТ щеше да Ви свърши работа.

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Процедурата е същата, независимо какво дрънкат журналята. Дори и да напишат нещо в "държавен вестник" докато излязат и съответните наредби може бая време да мине. Но със сигурност нотариуси няма да се занимават с тази работа. И първоначална регистрация е задължително в КАТ  Фирмите, които продават предлагат небезплатно и тази услуга.  Има и посредници ако ти нямаш време за губене. Пак небезплатно.

Какво трябва за регистрация го пише в нета, вкл има теми и в този форум. Търсачките работят.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Viiipeer написа:

Здравейте!

Без да се обиждате, ама или предната Ви кола не е била нов внос или просто не сте наясно - няма как да се сключи гражданска без да е минала през КАТ, нали трябват номера за целта?

Относно това талона да се издава чрез нотариус пак не сте разбрали и е пълна глупост - няма такова нещо и ще трябва да ходите до кат заедно с колата да мине на канала и да си подадете документите за регистрация. Мнозина работят постоянно и само един телефон до КАТ щеше да Ви свърши работа.

Поздрави!

Благодаря за отговора, да за нотариуса не съм разбрал, но исках да попитам защото в интернет виждам някакви ''новини'' от съмнителни новинарски сайтове. Напоследък са се пръкнали навсякъде тези сайтове за фалшиви новини! А до гражданската, предната ми кола беше нов внос от авто къща и след като я купих ми предложиха на място да сключа гражданска и си я платих там още преди да се качи на репатрака по спомен. Платих еко такса, след това директно на опашката с документите, взех новите документи, сложиха номерата на канала и лепнаха стикера за ГТП, накрая минах през касата където правят каско пред КАТ, пратиха ме на оглед и след това директно вкъщи. Може и да греша беше преди повече от 2 години, но така си го  спомням.  Знам че за кола купена от частно лице имам срок от 2 седмици да си оправя документи и номерата в КАТ, но за кола нов внос не можах да открия информация колко време имам...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, Viiipeer написа:

...няма как да се сключи гражданска без да е минала през КАТ, нали трябват номера за целта?

Това мисля не е вярно. Не съм регистрирал стара кола нов внос скоро, но по последни спомени, за да минеш в КАТ ти трябва предварително сключена застраховка гражданска отговорност, която се сключваше на база договора за покупка-продажба. Ако няма изменения това си важи и днес. Мисля, че няма изменения поне от сайта на СБА се вижда и предполагам, че те са наясно с процедурата: http://www.uab.org/какво-е-необходимо-да-знаем-след-закуп/

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, Viiipeer написа:

Здравейте!

Поздрави!

Не е вярно. Само преди 5 месеца, купих кола нов внос и първото нещо, което направих беше гражданската, защото беше на съседната пряка. Същият ден ми я закараха до КАТ София област, регистрирахме я и до края на деня си извадих допълнителен документ към гражданската с номера, който  е получила колата и минах технически. Цялата процедура по покупка и регистрация ми отне 6-7 часа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Blyatman написа:

И накрая да питам как стоят нещата с чакането в КАТ ако пак трябва да ходя за талоните, защото преди години като ходих да регистрирам една E46ца си загубих целия ден в чакане по опашки и разправии. Мерси предварително!

Нищо не става през нотариус. Отиваш при нотариус, плащаш такса, взимаш договор, отиваш в КАТ.
Ако колата е от същата област и е с новите номера със знаменцето и жълтите талони - големия ламиниран и малкия..можеш да отидеш само с талоните, договора за покупка и валидна застраховка ГО и да прехвърлиш колата.
Ако колата е със старите номера, нова регистрация или от друга област - редиш се на канала в КАТ, чакаш около 2 дни на  опашката с колите, защото кибиците пускат по 1 кола на 30 минути, гледат ти номера на рамата, плащаш за нови номера и заминаваш ядосан от безумието в КАТ.
Колата трябва да се регистрира в КАТ до 14 КАЛЕНДАРНИ дни. Мен щяха да ме глобят, защото пише 14 дни, а аз отидох на 14-ти работен ден.
Може да пише 14 дни, но са календарни, ако ги броиш работни се заяждат.

Редактирано от Питоня (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чуждите транзитни номера си имат застраховка в срока на валидността им (примерно 2 седмици). Това ако колата е купена отвън на собствен ход.

Колко е времето зависи от натовареността на съответния КАТ. В Сф традиционно е голяма - там по правило се регистрират и лизинговите.

При нотариус се прехвърлят само вече регистрирани автомобили, но не и нов внос.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Игнатов написа:

Не е вярно. Само преди 5 месеца, купих кола нов внос и първото нещо, което направих беше гражданската, защото беше на съседната пряка. Същият ден ми я закараха до КАТ София област, регистрирахме я и до края на деня си извадих допълнителен документ към гражданската с номера, който  е получила колата и минах технически. Цялата процедура по покупка и регистрация ми отне 6-7 часа.

А представи си, че регистрацията не минава поради някоа причина. Какво ще правиш после със застраховката. Имам вече случай с познат, който договори кола нов внос от автокъща и при регистрация излезе крадена. Добре, че не беше плащал нищо.

Към постващия: Мини си през КАТ както си му е реда, за да се знае че колата е законна и е регистрирана и вече си прави застраховки и прочие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Емил Костов написа:

А представи си, че регистрацията не минава поради някоа причина. Какво ще правиш после със застраховката. Имам вече случай с познат, който договори кола нов внос от автокъща и при регистрация излезе крадена. Добре, че не беше плащал нищо.

Към постващия: Мини си през КАТ както си му е реда, за да се знае че колата е законна и е регистрирана и вече си прави застраховки и прочие.

Аз лично си намерих човек, който прави проверки по VIN и т.н. 

А в случая даже говорехме просто за възможност. Да - може да се направи гражданска преди да се регистрира. Дали е разумно - според ситуацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Емил Костов написа:

Абе Емиле, как ще мине през КАТ за регистрация, като изобщо за да тръгне да се регистрира автомобила е необходима сключена застраховка ГО. Ако колата се окаже крадена това ще му е най-малкия проблем. Ако е на разсрочено плащане ГО, ще загуби някакви си дребни пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето информация. Постващия ако иска да я прочете. 

За момента така се правят регистрациите.

Цък и Цък

Exwol e прав. Извинения!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, exwol написа:

Това мисля не е вярно. Не съм регистрирал стара кола нов внос скоро, но по последни спомени, за да минеш в КАТ ти трябва предварително сключена застраховка гражданска отговорност, която се сключваше на база договора за покупка-продажба. Ако няма изменения това си важи и днес. Мисля, че няма изменения поне от сайта на СБА се вижда и предполагам, че те са наясно с процедурата: http://www.uab.org/какво-е-необходимо-да-знаем-след-закуп/

Виж, това да не се попълва номера на автомобила не се сетих, моя грешка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Емил Костов написа:

Ето информация. Постващия ако иска да я прочете. 

За момента така се правят регистрациите.

Цък и Цък

Exwol e прав. Извинения!!

Точно и ясно беше написано това което търсех! Много ти благодаря за линковете! Знаех че за МПС което вече има регистрация срокът е 2 седмици, но мислех че за нов внос няма срок и може когато ти си пожелаеш. Имам троен гараж и планирах да я заключа до 20ти октомври докато си взема заплатата, за да ми останат повече пари за харчене, но уви... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.