Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте.

Става въпрос за една Palit GTX 460, която вдига 98 градуса по време на игра (War Thunder). Всъщност, ако трябва да съм преизен още в "хангара" на играта преди да е започнало някакво реално действие. Самата карта си вдига оборотите на вентилатора постепенно до 100%, когато стигне 90 гадуса и е изклюително шумна.... обяснимо. Когато не играя или просто браузвам в интернет стига 40 примерно (36 в момента). Въпросът ми е дали картата може да повреди нещо друго с такива високи температури и безопасно ли е да се ползва, когато не прегрява, например сега?  

Захранването е XFX TS 650W gold

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Yordan Videnov написа:

Здравейте.

Става въпрос за една Palit GTX 460, която вдига 98 градуса по време на игра (War Thunder). Всъщност, ако трябва да съм преизен още в "хангара" на играта преди да е започнало някакво реално действие. Самата карта си вдига оборотите на вентилатора постепенно до 100%, когато стигне 90 гадуса и е изклюително шумна.... обяснимо. Когато не играя или просто браузвам в интернет стига 40 примерно (36 в момента). Въпросът ми е дали картата може да повреди нещо друго с такива високи температури и безопасно ли е да се ползва, когато не прегрява, например сега?  

Захранването е XFX TS 650W gold

Нормално за модела. Печка си е. Въпроса е може ли да се направи нещо да се подобри охлаждането в кутията. Иначе е безопасно да я ползваш като държи 40 градуса, естествено. И до 80 и е комфортно. Над 80 малко вече трябва да се помисли да се почисти прахоляка и да се направи някакъв въздушен поток в кутията че да охлажда. Все пак сега не са летните жеги че да грее толкова. От друга страна зимата може да се грееш на нея. 

Редактирано от eminem_vr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тя загрява цялата кутия от задната си пластинка, все едно съм на централно парно...

Моделът идва без радиатор на VRM MOSFET транзисторчетата. Дали ще има ефект ако някак си монитрам нещо такова: https://vikiwat.com/aluminiev-radiator-za-ohlazhdane-30mm-29x115mm-bg.html

Редактирано от Yordan Videnov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Yordan Videnov написа:

Тя загрява цялата кутия от задната си пластинка, все едно съм на централно парно...

Моделът идва без радиатор на VRM MOSFET транзисторчетата. Дали ще има ефект ако някак си монитрам нещо такова: https://vikiwat.com/aluminiev-radiator-za-ohlazhdane-30mm-29x115mm-bg.html

Пак казвам - подобри въздушния поток в кутията. Сложи вентилатор да вкарва и един да изкарва например. Няма как да направиш с чук и клещи по-добро охлаждане за самата карта от това дето е сложил производителя. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък имам въпрос, който изначално не беше зададен - въпросната палитка обслужена ли е(паста/почистване/смазване на перка)?

http://www.palit.com/palit/vgapro.php?id=1828&lang=en&pn=NE5X4600HD09-1143F&tab=ga
За този модел ли става дума?

Редактирано от hudyr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, hudyr написа:

Аз пък имам въпрос, който изначално не беше зададен - въпросната палитка обслужена ли е(паста/почистване/смазване на перка)?

http://www.palit.com/palit/vgapro.php?id=1828&lang=en&pn=NE5X4600HD09-1143F&tab=ga
За този модел ли става дума?

По добре да не пипа пастата. За другото съм съгласен. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, eminem_vr написа:

По добре да не пипа пастата.

Защо? Аз лично не виждам причина да "не се пипа пастата".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://hardwarebg.com/12488-ревю-на-видеокартата-palit-gtx-460-sonic-platinum/

Тази е. Нищо още не съм пипал по нея, тъй като е от вчера при мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм. Това няма как да е нормална температура. Аз няколко години бях с една Inno 3D GTX460, но дори след повишаване на напрежението до 1.15 волта ( което е супер много, наложи се да променям BIOS  за целта) и зверски клок до над 900 MHz  на ядрото, температурите се движеха под 80 градуса, най-често малко над 70. И това без вентилатора да развърта над 60-70%. А тая Inno 3D  изобщо не е някакъв супер модел. Напротив, нещо бюджетно си е. Сменял съм термопаста след като вече приключи живота и в компютъра, но температурите не се промениха - нито нагоре, нито надолу. Виж какво е напрежението на ядрото с MSI Afterburner  примерно или някаква друга програма. Според мен проблемите могат да бъдат главно два. Или картата е печена и след това набързо сглобена некадърно с неправилно нанесена термопаста или е вдигнато изкуствено напрежението и в BIOS.  А може и нещо да не се разбира с драйвери. Те тия карти навремето си правеха проблеми. Не специално Палит, но примерно при мен се е случвало вентилаторът да спре или да се включи на 100% без причина. Това заради калпави драйвери. В тоя ред на мисли, драйверите наред ли са?

Ето малко набързо намерена графика за температурата на GTX460:

2017-10-02-23-07-12.jpg

Когато излезе тая карта, то тя бе една от най-хладните като цяло, независимо от модела. Някои хора тук бъркат GTX460  с предходните GTX470,480 и 465. Те си бяха големи печки, но GTX460  макар да се води четвърта серия, няма почти нищо общо с гореспоменатите.  Все едно сега да се сравнява GTX750Ti  с GTX760 или GTX730  да кажем. Няма място за сравнение, съвсем различни архитектури. 

И между другото на графиката се виждат температурите на истинските печки  - GTX465, GTX470 и GTX480. И това при Furmark  във времената, когато честотите още не падаха.

ПП: Не знам откъде си взел картата, но за толкова години няма как да не е минала през печката, освен ако някой не си я е държал в шкафа, както азз си държа една GTX750Ti, ползвана само 6 месеца, макар вече да е на няколко години. 

Редактирано от BG-Team-DRIFT (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Заех я от приятел, който само е играл с нея и не е гледал температури. Но пък и при него е бръмчала. Драйвърът е последният на nVidia, не се инсталира от първия път, но след като програмката на nVidia се ъпдейтна, драйвърът се инсталира успешно.

попеавка: Под "печена" имаш предвид да е сменяна пастата под капачето на чипа? Силно се съмнявам да са извършвани такива действия. В MSI Afterburner показва 1015 mV=1.015V

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Yordan Videnov написа:

Под "печена" имаш предвид да е сменяна пастата под капачето на чипа?

Не, има предвид буквално печена във фурна, което е мит за оправяне на умиращи видео карти. Така и не разбрах сменил ли си пастата?

• Еха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Заиграха те с куп глупости. Термопаста на видеокарта не се сменява. В краен случай ако е належащо. Карат си по 10 години без да се маха фабричното охлаждане, още повече че под повечето има и термолепенки не само паста и става сложно. Там не ти е работа да пипаш и нищо няма да подобриш. Това не е като при процесорите. Почисти прахоляка от вентилатора и толкова. 

Няма как клок да остане от един компютър и да сложиш картата на твоя и да си седи клокната от предния собственик.  Глупости на търкалета няма какво да гледаш напрежения, при положение че ти не си ги пипал. 

И не била 80 градуса нормално, ама сложил графика дето е 74. Печка си е картата. Има малко по-големи печки, но тая не е малка. Сложи поне един вентилатор да изкарва и да свали 3-4 градуса и това е. И недей да четеш повече глупости.

Другите тъпотии разни, че била печена задължително понеже била стар модел. Ако е закрепена с печене няма да изкара и два дни да я тормозиш с игри. Иначе се печат и не е никакъв мит. Лично съм пекъл карта която след това тръгна, а преди това не работеше. Но не се играят игри после.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между другото, проверих колко е стандартния волтаж за картата (0.95 V) и го намалих до там(от 1.015). Има осезаемо подобрение. 

Поправка: видеото е било печено... hudyr бе прав

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Yordan Videnov написа:

Не съм я сменял.

Свали капака и почисти радиатора от прах, както и ако се налага смажи вентилатора. Задължително си монтирай допълнително охлаждане в кутията за да помагаш на самата карта и на видеочиповете, защото те не се охлаждат добре. Не сваляй радиатора, за да сменяш термопастата, за да не останат половината видеочипове по него.

Ако проблема продължава и след тези процедури тази карта просто си заминава.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо е печена? Какъв е бил проблема? 

Като си свалил волтажа си свалил и производителността. От там естествено ще паднат и температурите. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е давала сигнал. Иначе смених пастата и бачка, даже има малко подобрение (или така ми се струва). Реално, радиаторът покрива само основният чип, без DRAM и др.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Yordan Videnov написа:

Не е давала сигнал. Иначе смених пастата и бачка, даже има малко подобрение (или така ми се струва). Реално, радиаторът покрива само основният чип, без DRAM и др.

Да и затова е нужен много добър въздушен поток в кутията. Проблема не е в GPU, а в тези видеочипове. Те не се охлаждат и с течение на времето се разпояват. При опит за махане на радиатора даже падат. Сам се сещаш,, че картата става неизползваема.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво мислите за това: 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Yordan Videnov написа:

Какво мислите за това:

Аз мисля - горката карта. Щом е стигала до фурната, цяло чудо е, че още е използваема. Дано да е било само лоша спойка. Печенето изисква доста подготовка. Задължително се разпояват кондензаторите, евентуално конекторите и всичко, което има запалими, или стопяеми компоненти.

Това охлаждане е неадекватно. Вместо тези 80-ки, които ми изглеждат и наобратно (смучат, вместо да духат), най добре една ефективна 120-ка. Не е лошо да се сложи и термолепенка на паметите под радиатора, така че и те да се охлаждат. Но ако има чипове памет и отдолу а PCB-то, това е леко безсмислено. Като гледам дупките по платката, това охлаждане не е оригиналното. Имало е по-голям радиатор, който е охлаждал и мосфетите отзад и паметите и вероятно е било пълно с термолепенки. Този изглежда от друга карта и контактува само с видеочипът.

Като стана дума - какво са видеочипове? Видеочипът е един (обикновенно), другото са памети, мосфети, дросели и по дребни компоненти. Може да има и конвертори за видеосигнал за VGA портът. Най много греят мосфетите по принцип. Там температури от сорта на 100C се водят нормални. Но един компонент да прегрява, това увеличава общата температура. Най добре да се смени радиаторът, с такъв, с по-голяма площ и да се налепят термолепенки по мосфетите и паметите. Може и малки радиатори като от линкът горе, но е добре да има и въздушен поток през тях.

Иначе картата е герой, щом е издържала на толкова интервенции. Аз бих я ъндърволтнал и да си работи при нормални температури, колкото мощ си има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Картата е ъндърволтната и ъндърклокната. Паметите не се допират до радиатор а мосфетите пък изобщо нямат (фабрично).

Картата от клипчето е абсолютно същата като мойта. Само се чудя как да свържа вентилаторите към pcb то на картата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Yordan Videnov написа:

Само се чудя как да свържа вентилаторите към pcb то на картата.

Тези, няма как. Може директно към захранването и ще въртят на пълни обороти, разбира се. Или към sys_fan на дъното и ще има някаква регулация на оборотите, според температурата в кутията, но това е малко рисковано за картата. Има едни 120-ки, които вървят с термодатчик (на Arctic със сигурност имаше модел), за мен са доста полезни. Датчикът се закачва някъде между ребрата на радиатора, или се натиска отдолу, директно до видеочипа и ще има терморегулация. За отчитане на оборотите - като на клипа горе, жълт кабел към sys_fan на дъното. Другият вариант са две 80-ки като тези, но от други видеокарти карти, за да са с подходящ конектор и регулиране по напрежение. Може и да си поиграеш с 2 обикновенни 80-ки и да ги сложиш в конекторът на видеокартата - черна жица - маса, червена - +, жълтата може да се отдели пак за отчитане на оборотите. Но аз лично съм скептичен как ще им се отрази некалибрираното, регулиране на оборотите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, RagnerBG написа:

Тези, няма как.

Всъщност има - продават се преходници. Тъпото е, че в България май не се продават такива. Отделно идва проблемът с консумацията на желаните вентилатори и характеристиката на самия конектор на видеото.

Пример.

Редактирано от hudyr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, hudyr написа:

Всъщност има - продават се преходници

http://nikem-bg.net/computer-components/Noctua-Fan-splitter-10cm-Y-Split-PWM/  Нещо такова?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, Yordan Videnov написа:

Това става за 2 вентилатора. Но защо ти е изобщо, ако нямаш и горният преходник? Аз съм се бил отнесъл малко и живея със спомени от миналото, когато видеокартите имаха вентилатори само с 2 пина, които се управляваха (ако изобщо), по напрежение. Тези новите вярно, че са 4 пинови (PWM), съответно и такива вентилатори ти трябват - с 4 пинови конектори, 4 жици. Това отгоре, с вентилатори с 3 жици, няма да стане за управление на оборотите. Вместо да редиш преходници, просто отрежи конекторът на стария вентилатор, или си намери такъв от изгоряла видеокарта и снади/запой новите вентилатори, направо в паралел на този конектор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.