Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Проблема е следния. От известно време компютъра се държи много особено и имам проблеми от всякакъв сорт, но е задръстен и процесора е стар и не съм се занимавал да проверя дали има сериозен проблем или му трябва просто рефреш. ( въпреки че наскоро преинсталирах с уин 10 но не беше чиста преинсталация, а само ъпгрейд и не очаквах особено подобрение) В игрите, дори лека игра като Rocket league получвам фрейм дропове, които в миналото никога не съм изпитвал. Картата ми е amd r9 390 и нямам проблеми с нея до колкото ми е известно. Пуснах един Cinebench и процесора изкарва резултат 520 когато в миналото е правил много повече от порядъка над 700. Сток трябва да вади над 650. Аз съм клоквал процесора до 4.7, но в момента е на 4.5. Мисля да върна клок и биос настройките да видя това дали ще му даде живот, но се притеснявам да не е нещо друго. Много ще ми помогнете ако дадете идеи или ако сте имали подобен случай. ( да спомена че имам адекватно охлаждане и със сигурност не тротълва от температура)

Редактирано от azdiaka (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, azdiaka написа:

( да спомена че имам адекватно охлаждане и със сигурност не тротълва от температура)

Може да тротва и от недостиг на напрежение, при което си запазва честотата и температурата, но не и производителността. Опитай стокова честота или с намалена честота на процесора и виж има ли разлика.

Редактирано от nikolela (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, nikolela написа:

Може да тротва и от недостиг на напрежение, при което си запазва честотата и температурата, но не и производителността. Опитай стокова честота или с намалена честота на процесора и виж има ли разлика.

В биос менюто върнах настройките на оптимизираните дефаулти и дава ОЩЕ по-нисък резултат 430 в cinebench. А за напрежението искаш да кажеш че може да е нещо от захранването ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, това иска да каже колегата. Охлаждането може да е адекватно, но ако се е спекла пастата под радиатора? Напълно възможно е датчика за температурата да се е скапал също и да не отчита вярно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я виж на диспечера  дето отдолу е физическата памет колко процента пише да речем като отвориш браузер .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, azdiaka написа:

В биос менюто върнах настройките на оптимизираните дефаулти и дава ОЩЕ по-нисък резултат 430 в cinebench. А за напрежението искаш да кажеш че може да е нещо от захранването ли?

Това е сериозен спад на производителност. На сток честота трябва да вадиш около 660 а на 5GHz около 770 в cinebench R 15.

Виж в какво състояние е захранването. Aida 64 или в HWiNFO 64 се виждат напреженията на 12V линия. Виж под товар на цялата система дали не пропада волтажа на 12v до около 11.40v  И напиши какви са температурите на всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, azdiaka написа:

Сток трябва да вади над 650. Аз съм клоквал процесора до 4.7, но в момента е на 5.5

Я дай една снимка, че нещо ме съмнява да е на толкова. За подобен резултат (ако изобщо е възможен) трябва сериозно водно охлаждане. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Петко К написа:

Я дай една снимка, че нещо ме съмнява да е на толкова. За подобен резултат (ако изобщо е възможен) трябва сериозно водно охлаждане. 

На 5GHz вади 779 точки.

Редактирано от nikolela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз за точките знам, имах подобен процесор и съм го клоквал.

Просто ме съмнява, че го е пуснал на 5.5 ГХц. Или е правописна грешка, или има някаква уникална бройка. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Петко К написа:

Аз за точките знам, имах подобен процесор и съм го клоквал.

Просто ме съмнява, че го е пуснал на 5.5 ГХц. Или е правописна грешка, или има някаква уникална бройка. 

Да. Разбира се че не е 5.5 !!   Написах го грешно. Трябва да го поправя още сега на 4.5

преди 5 часа, adersa написа:

Я виж на диспечера  дето отдолу е физическата памет колко процента пише да речем като отвориш браузер .

Надявам се това имаш предвид, защото не съм сигурен. image.png.4b5fd2564fd725c3803cf6f024b835d7.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пусни си някой сензор да ти следи температурата и честотата, докато работи Cinebench и следи дали има дропове на честота и високи температури. Този процесор над 63-64 градуса тротълва, имах го същия. Пробвай със сензорите на HWInfo64.

Редактирано от Радослав Матев (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, azdiaka написа:

Да. Разбира се че не е 5.5 !!   Написах го грешно. Трябва да го поправя още сега на 4.5

Надявам се това имаш предвид, защото не съм сигурен. image.png.4b5fd2564fd725c3803cf6f024b835d7.png

Нещо си похапва от процесорното време. Стоков FX 8350 би трябвало да докарва 640-650 точки на CB. При твоята картинка се вижда голямо натоварване на RAM-та и цели 24% на процесора при ситуация със запуснат браузър(поне така предполагам виждайки питанката на Адерса).

преди 1 час, Радослав Матев написа:

Този процесор над 53-54 градуса тротълва, имах го същия.

Дообре. :shock11:

преди 1 час, Радослав Матев написа:

Пробвай със сензорите на HWInfo64.

С кое?:cantbelieve:

Редактирано от XECUTIONER (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

image.png.69c85f4351bc2fc5aac577f9725ad86e.pngimage.png.b523e26628fa7edcfb13658571b5d08d.png

Значи това е температурата от MSI afterburner и резултатите от Cinebench като върнах биос настройките такива каквито бяха при тъмнооранжевия резултат. Виждате сами разлика с светлко оранжевия. Наистина не се оправям с Аида64 за да ви покажа напрежение както казва @nikolela А мисля че температурата адекватно я мери, защото стига малко над 70 градуса с 4.7 хрц клок както е на снимката, а пък със сток настройки е около 55. Не знам как да проверя захранването, м

преди 6 часа, nikolela написа:

Виж в какво състояние е захранването. Aida 64 или в HWiNFO 64 се виждат напреженията на 12V линия. Виж под товар на цялата система дали не пропада волтажа на 12v до около 11.40v  И напиши какви са температурите на всичко.

Съжелявам ако съм невеж по въпроса, но наистиан незнам как да направя това. Дори не съм сигурен какво да гугълна, че да науча вместо да ви занимавам, но въпреки това ще погледна как да видя 12v линия в аида64

Ок. Разбрах как. Ето ви статистики от срес тест, където май се вижда всичко нужно. Клока скача от 4.2 на 4.7 и обратно от време на време. Волтажа изглежда нормално. Но това е с биос настройки, позволяващи клок. Трябва да пробвам същия стрес тест със сток клок и настройки, може волтажа да е различен. statistics.thumb.JPG.8913ccb92e2621179774b24f96d7a557.JPG

Редактирано от azdiaka (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, azdiaka написа:

image.png.69c85f4351bc2fc5aac577f9725ad86e.pngimage.png.b523e26628fa7edcfb13658571b5d08d.png

Значи това е температурата от MSI afterburner и резултатите от Cinebench като върнах биос настройките такива каквито бяха при тъмнооранжевия резултат. Виждате сами разлика с светлко оранжевия. Наистина не се оправям с Аида64 за да ви покажа напрежение както казва @nikolela А мисля че температурата адекватно я мери, защото стига малко над 70 градуса с 4.7 хрц клок както е на снимката, а пък със сток настройки е около 55. Не знам как да проверя захранването, м

Съжелявам ако съм невеж по въпроса, но наистиан незнам как да направя това. Дори не съм сигурен какво да гугълна, че да науча вместо да ви занимавам, но въпреки това ще погледна как да видя 12v линия в аида64

Ок. Разбрах как. Ето ви статистики от срес тест, където май се вижда всичко нужно. Клока скача от 4.2 на 4.7 и обратно от време на време. Волтажа изглежда нормално. Но това е с биос настройки, позволяващи клок. Трябва да пробвам същия стрес тест със сток клок и настройки, може волтажа да е различен. statistics.thumb.JPG.8913ccb92e2621179774b24f96d7a557.JPG

Няма как при стресов тест честотите да играят, ако си действал както трябва с ''клока''. Инак температурите са добре. Ако вярвахме на АИДА бих оприличил захранването като некачествено. Но не това е проблема. 

Редактирано от XECUTIONER (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имах предвид 63-64 градуса, поне моя тротълваше при толкова, въпреки че уж бях гледал на бенчове да си вдига 80+ не помня точно колко...то човек да не се обърка едни 10 градуса колко е то :)

А до автора - изтегли тази програма, има сензори за всичко: https://www.hwinfo.com/download.php

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, XECUTIONER написа:

Няма как при стресов тест честотите да играят, ако си действал както трябва с ''клока''. Инак температурите са добре. Ако вярвахме на АИДА бих оприличил захранването като некачествено. Но не това е проблема. 

Възможно е да му има нещо на захранването, но защо се отразява само на процесора. В Cinebench видео картата няма разлика само преди и не съм забелязал проблеми с другите компоненти. Относно клока, може и дасъм оплескал нещо че да бяга от 4.2 на 4.7, но пък на 4.5 беше стабилно. Със сигурност и да имам грешка при овърклокването това е отделно от тази загуба на производителност. Мисля че показах правилните неща които искаше @nikolela. Ако още нещо трябва или съм качил грешните моля кажете. Сега ще пробвам HWINFO.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, azdiaka написа:

Ето ви статистики от срес тест, където май се вижда всичко нужно. Клока скача от 4.2 на 4.7 и обратно от време на време. Волтажа изглежда нормално.

Захранването отпада като заподозрян. Трябва да се разбере, защо при стрес теста пада честотата на процесора. Причините са доста и не знам как да се отсеят бързо.

В биоса би трябвало да имаш опция, която сваля честотата на процесора когато не е натоварен. Като свали честотата се сваля и напрежението на процесора. Примерно от 1.450v на 1.400v Тази функция при клокване на процесора се спира. В биоса на АМД се подвизава под името Cool'n'Quiet. Сложи го на DISABLE.  Когато си клокваш процесора, идва един момент в който, биоса не може да му подаде нужния волтаж. За това се задава ръчно. Ако не му е зададен е нормално да тротне процесора а ако тротването не му помогне се стига до крашване на системата или направо до син екран.

От друга страна, ти опита и на стокова честота, където отново имаш ниски резултати в производителността на процесора а заетата памет и товара на процесора при снимката с отворения ти браузер не ми изглежда да е наред. Нещо смята този процесор на заден план и ако е от някакъв вирус е нормално да извадиш и ниска производителност. Не е зле да минеш през антивирусният отдел, но понеже отнема време от ня-колко дни аз бих преинсталирал на чисто windows. Едо как е товара при мен с отворен браузер и вървящо видео в тубата.

9192757O.png

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За този процесор 70 градуса са много, аз бях с Asrock 990fx Extreme 3 и колкото и да махах throttling пак не можех да мина 64 градуса без да пада честотата. А относно това, че честотата не е постоянна, когато не е под товар процесора е нормално от опциите за енергоспестяване, турбо и др. Ако се изключат и се зададе постоянна честота (може и windows да я променя от опциите на захранването) - трябва да му се зададе на 100% за минимум и максимум, ако искаш да е постоянно на максимум, но не виждам смисъл?!? По-скоро, както казах, следи температурата под максимален товар и честотата, но щом казваш, че като се вдигне температурата и честотата пада значи си тротълва процесора - няма какво да спорим. Смени му охлаждането, защото стоковото, освен ако не е Wraith cooler, не става за нищо, а и вие като сирена, когато се усили перката на макс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Радослав Матев написа:

но щом казваш, че като се вдигне температурата и честотата пада значи си тротълва процесора - няма какво да спорим.

Може би не съм се изразил правилно. С този клок 4.7 не пада на 4.2 като дигне температура, а просто скача от едното на другото. Не знам дали 70 градуса е твърде много, но охлаждането не е оригиналното. Ако не греша е coolermaster и трябва да покрива нуждите на този процесор за овърклок. Скоро му сменях пастата, защото смених дънна платка, но може и да има нещо нередно. Как мога да разбера дали е хардуерен проблем. Все пак го ползвам от около 5 години процесора, но не съм в положения за ъпгрейд и бих го заменил само ако е дало фира нещо. Възможно ли е да е нещо от дъннатата платка. Мисля наистина да го преинсталирам, както предлага @nikolela, понеже за щастие уиндоуса ми е на ссд и мога да го направя в затворена среда. Ако след чиста преинсталация още имам проблеми лошо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За начало махни клока и пробвай как ще се държи при температури под товар под 65 градуса - ако трябва направи udnerclock за да ги постигнеш. А относно дали охлаждането е достатъчно да държи процесора клокнат - това никой не може да ти го гарантира, все пак това е и доста голяма печка - 125 ватов процесор не е малко и му трябва сериозно охлаждане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм работил с този процесор, но имах преди време процесор на АМД, който работеше добре под 65 градуса. Прехвърлили 63 градуса и игрите започваха да секат и то без да му пада честотата. За това първоначално кутията ми беше с отворен страничен капак и с насочен към процесора стаен вентилатор. Така можех да си играя спокойно на игрите, но бързо се задръстваше от прах. След това преправих кутията, като създадох възможност за монтаж на по-вече вентилатори. В моя случай се събраха три вентилатора от пред и два от зад, които изкарваха. Изкарваха и захранването и видеокартата. За това се получи и отличен въздушен поток. Добавих и филтри за да спират праха и компютърчето започна да не ми създава грижи и проблеми. Сега след смяната на платформата с по-нова, аз продължавам да спазвам тези два фактора. Въздушен поток и задължително през филтри спиращи праха. Нали се сещаш, че и най качествения охладител се охлажда в кутията и ако нямаш въздушен поток, който да отведе топлината на вън се губи и смисъла на този скъп охладител.:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, drakula975 написа:

Защо АИДА отчита само 4 ядра?

Това е интересен въпрос. На мен ми убягна броя на ядрата. Преди време, когато бях на АМД, след клок на процесора програмите го разпознаваха под друго име. Предполагам софтуера го разпознава по честотата на която работи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А в Tasks manager  колко ядра се виждат?
Да не би да са заключени?

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казах, процесора тротълва и затова насича с тези температури. В друг форум имаше подобна тема, автора си смени охлаждането и се оправи работата. Препоръчвам Hyper 212 EVO. Има в youtube клипове как се справя перфектно с FX-8350. Относно това, че Windows task manager го дава с 4 ядра, 8 логически (снимките в началото) - това си е от таск менъджера, просто така го дава. Другите програми си го пишат както трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.