Премини към съдържанието
simtech

Бюрокрация - разрешение за строителство

Препоръчан отговор

Направо съм възмутен от бюрокрацията, която трябва човек да пребори, за да получи разрешение за строителство.
Според действащият закон можеш само да правиш ремонти без да променяш сградата и да строиш парници и надгробни плочи без разрешително.
Това е абсурдно, че дори за един кокошарник или фургон трябва да си плащаш и плащаш и плащаш..
Бюрокрацията е безумна, корупцията огромна, сроковете се проточват до безкрайност. Между другото сам да си изкопаеш и за водата, па и някоя уличка да платиш да бъде направена, ако до имота няма, щото видиш ли държавата нямала пари и ти трябва сам да изземеш функциите й, независимо че плащаш данъците.
Циганите могат да строят без никакви разрешителни и всичко им опростяват, а с нас етническите българи само се гаврят.
Абсурдно е да ти искат разрешителни за строеж по тромава процедура за хиляди левове буквално за кокошарник.
Абсурдно е някой да ти иска 2000лв, за да ти удари един печат, като ти му плащаш заплатата чрез своите данъци.
На практика процедурата за разрешително за строеж ти излиза толкова пари, колкото би ти излязла къща с 4 стаи като цена на строителните материали.

Редактирано от Питоня (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква е целта на темата господин "инженере"?
В цял свят е така. Защо мислиш че в България трябва да е по различно?
Като не ти се плаща купуваш вече построено къде някой друг го е платил това. Лесно е.

Редактирано от BMW Маниак (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я кажи кой ти иска 2000 лв за един печат? Ако е официална тарифа - за какво? Или е плюс към неговата заплата без документ?

Процедурата е описана в ЗУТ. Проблемът е че е една за ново строителство и вече построено. Но в общия случай трябва да има проект от правоспособен и независим контрол. За да има някаква сигурност че някой няма да бутне носеща стена  (за да си разшири стаята) или носеща колона (защото иска от мазето да направи гараж или магазин). Случаи всякакви. Има и наредби за присъединяване към вода, канал и ток. Не може всеки да копае безконтролно навсякъде.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, Филипов написа:

Процедурата е описана в ЗУТ. ... Не може всеки да копае безконтролно навсякъде.

На мои роднини "разрешителното" до тук им излезе над 5000лв и 5  месеца влачене по институции.
Трябва да има проект за структурни промени, но е абсурдно да ти искат проект, за да си построиш кокошарник или да си смениш оградата.
Тия наредби за присъединяване на вода..Знаеш ли колко иска Електроразпределение за "проучване" и свързване?  700лв, за да свържат един кабел от стълба до къщата - 15 метра. С 3 месеца чакане. ВИК пък едва ли не искат сам да си свършиш цялата работа, че и да им платиш.
Не може безконтролно да се копае, но цената за изваждане на бумаги за строителство е АБСУРДНА.
Процедурата била описана в ЗУТ. Какво ме еня мене ЗУТ, като не мога да взема цяла година разрешително за строителство, примерно?
А докато ги събера тия бумаги ми е побеляла косата и съм над 5000лв назад?
Крайно време е режимът да се облекчи. Да се погледне сеизмичната активност и геологията на района не им трябва 5 месеца. 
Разрешение може да се издава за 1 седмица, не за 1 година!!!
Ние нямаме държава, а ПАРАЗИТ. Нямаме администрация, а МАФИЯ.

преди 1 час, BMW Маниак написа:

В цял свят е така. Защо мислиш че в България трябва да е по различно?
Като не ти се плаща купуваш вече построено къде някой друг го е платил това. Лесно е.

В България за строителство се изискват над 50 документа, в Германия - 9, а в Англия - 3.
До завършването на строителството в България и влизането за живеене в дома, документите стават до 178.
И за всеки печат по всеки документ и за "обслужването" на всеки документ си плащаш таксичка. Това е МАФИЯ.
Оръжие в България се взима с 9 документа.
Ако си циганин, можеш да имаш както оръжие, така и незаконна къща и никой нищо не ти прави.
Дори незаконните къщи, построени върху чужди имоти им ги опрощават. Има цели катуни върху частни имоти и държавата пръста не си мърда и пречи на собствениците на имотите да влязат в ефективна собственост.

преди 37 минути, Филипов написа:

Я кажи кой ти иска 2000 лв за един печат? Ако е официална тарифа - за какво? Или е плюс към неговата заплата без документ?

Ти като че ли не знаеш, че ако човек не иска официалната процедура да продължи 15 години и няма връзки, много често дава бонуси без документ.
Но случая в момента не е такъв и не коментирам това, а официалната процедура.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Питоня написа:

В България за строителство се изискват над 50 документа, в Германия - 9, а в Англия - 3.

В Доминиканска се изискват 4 документа както и да направиш застраховки на работниците си. За къща по мой план съм платил само за да започна да работя по празен терен първо олекнах с над 5 зелени за разрешителни и още 3 за някакъв измислен инженер да ми подпечата плана и да ми го принтира на цветния си принтер демек че е негов и всички още подписи за водата и ел инсталацията че са уж на други инженери още малко над 3 в зелено (15 долара на квадрат от плана). Отделно да махна 3 палми които са забранени да се режат ама с по едни 200 долара вече можело и да се режат и така  Та над 8 зелени за да почнеш да строиш къща къде по план трябва да е 215 квадрата. Разбира се след като ги имаш документите вече може да си променяш плана и да си строиш как ти е кеф. Ама първо си плащаш. Е не става да платиш за 200 квадрата а да строиш 500 ама до 50% в повече никой нищо няма да ти каже и ще си затвори очите. Нали вече са те одрусали.
Нали все ревеш че си плащаш данъците ами и това е вид данък. Безплатно и с почерпка ставаше само по соца.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ако е кокошкарник  му направи основите и  горната част движима собственост ......

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Питоня написа:

Разрешение може да се издава за 1 седмица

Няма начин да стане. Има задължителни процедури за мотивирано обжалване от съседи. Веднъж на проектната част и втори път на изпълнението. Поне по 2 седмици за възражение и поне по седмица за реакция на администрацията. И това е по-добрия начин спрямо предишния да събираш подписи от всеки. Винаги ще има някой, който е против всички или поне не те обича и спъва. Така че като е против - да ходи да възразява мотивирано. А така имаш защита срещу съседски произволи.

И това е минималния технически обоснован срок. Няма как да стане по-малко. Като някои обществени поръчки за много милиони с 3 дни срок и 900 стр. документация.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Филипов написа:

И това е минималния технически обоснован срок. Няма как да стане по-малко. Като някои обществени поръчки за много милиони с 3 дни срок и 900 стр. документация.

Милионите страници и обикновена къща с 3 стаи са различна категория строителство. Според теб, процедурата не трябва да се променя и ние обикновените граждани, които искаме да си построим дом, а не туристически комплекс трябва да чакаме с години да получим разрешение, така ли?
А има нещо, което му се вика мълчаливо съгласие. Ако някой не пусне жалба, то тогава директно почваш да строиш и готово.

преди 4 часа, BMW Маниак написа:

Ама първо си плащаш. Е не става да платиш за 200 квадрата а да строиш 500 ама до 50% в повече никой нищо няма да ти каже и ще си затвори очите. Нали вече са те одрусали. Нали все ревеш че си плащаш данъците ами и това е вид данък.

Така, това не е вид данък, Човек иска да си построи ДОМ, не да си построи сграда за бизанес и печелене на пари!!!
В много западни държави с много по-високи доходи процедурите са много по-прости и евтини.
Уж се сравняваме с Европата.
В тая Европа продаваш кола с двустранен договор на хвърчащ лист. Тук продаваш с нотариуси, висене в КАТ и държавната администрация.
АДМИНИСТРАЦИЯТА съществува да ОБСЛУЖВА НАРОДА. Да му УЛЕСНЯВА ЖИВОТА.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Питоня написа:

не да си построи сграда за бизанес

То там цените са още по солени.
Ти все искаш да не плащаш и все си недоволен че на теб не ти плащали подобаващо.
Безплатен все още е само въздуха който дишаш как не си го разбрал?
Е и сиренето в капана ...

преди 15 минути, Питоня написа:

Ако някой не пусне жалба, то тогава директно почваш да строиш и готово.

Ама че си умник. Ами ако ти си от другата страна и не посещаваш с месеци имота си и комшията ти е почнал разни проекти в неговия ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, BMW Маниак написа:

В Доминиканска...

Доминикана не ме интересува. Тя не е в Европа, нито в цивилизования свят и е последна дупка на кавала. Мен ме интересува нашата страна И ЕВРОПА.

преди 8 минути, BMW Маниак написа:

То там цените са още по солени.
Ти все искаш да не плащаш и все си недоволен че на теб не ти плащали подобаващо.
Ама че си умник. Ами ако ти си от другата страна и не посещаваш с месеци имота си и комшията ти е почнал разни проекти в неговия ?

Хората искат да си построят дом и не да плащат всякакви измислени такси, а действително разглеждане на проекта - дали къщата е безопасна, дали спазва сеизмичните норми и каква е геологията на района. Така че да е ясно, че няма да падне, да потъне или да се срути.
В България хората са най-бедните в цяла Европа и са най-затънали в БЮРОКРАЦИЯ.
 Много по-богати страни имат по-малка бюрокрация и нещата стават много по-лесно!!!!!

А като не си посещаваш имота...В САЩ ако не си посещаваш имота и се засели някой и не подадеш жалба, то го отчуждават, отнемат ти го и го дават на тоя, който се е нанесъл. МИ ДА СИ ГО ПОСЕЩАВАЛ БЕ!!!

преди 13 минути, BMW Маниак написа:

Не, не искам да плащам за това, че някой си чеше задника цял ден, не работи и не ми улеснява живота, а ми го прави сложен.
Не искам и няма да плащам и подкупи!!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Питоня написа:

Доминикана не ме интересува. Тя не е в Европа, нито в цивилизования свят и е последна дупка на кавала. Мен ме интересува нашата страна И ЕВРОПА.

Аз ти казвам че това е по цял свят така и дори в България трябва да се радваш на ниски цени. Докато ти пак мърмориш.
Докато теб никаква "нашата страна" не те интересува а те интересува само твоя двор и как да вдигнеш къща в него за без пари.
Тоест всичко да ти излезе само цена материали и труд на черно с три пъти по евтино заплащане.
Кого се опитваш да заблуждаваш ?
Няма да промениш закона така че си приготвяй джоба и го вкарай разрешението към пълната сметка.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, BMW Маниак написа:

Аз ти казвам че това е по цял свят така и дори в България трябва да се радваш на ниски цени.

А аз казвам, че НЕ Е ТАКА ПО ЦЯЛ СВЯТ. Една бананова република нищо не значи и се разкарай от темата, ако това ти единственото мерило.
Администрацията трябва да работи чевръсто и да обслужва хората, да им улеснява живота с правомощията, които са й делегирани.
Не може разрешително за строеж, което е хвърчаща бележка да струва колкото материалите за един дом.
В България хората сами си строят домовете. Без това е трудно тук да се направи нещо, защото със 700лв средна заплата и цена на телевизор 1000лв е ясно как се живее.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

което е хвърчаща бележка да струва колкото материалите за един дом.

А цената на един построен дом дали е същата като цената на материалите + труда ? Или 100-200 -300% отгоре ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А цената на един построен дом дали е същата като цената на материалите + труда ? Или 100-200 -300% отгоре ?

Когато го строиш с двете си ръце струва материалите и твоята храна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато го строиш с двете си ръце струва материалите и твоята храна.

То на философ като тебе е изгубено време да му се обяснява.
Питам те за цената кога тръгнеш да го продаваш на цена материали и твоята храна ли ще бъде или ще го оцениш пак на онези 120 хил.
120 хиляди ли струват материалите ти за бараката в която преживяваш ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Питам те за цената кога тръгнеш да го продаваш на цена материали и твоята храна ли ще бъде

Това е ирелевантен въпрос. Моят труд за мен е безплатен, но за другите струва пари. ЯСНО ЛИ Е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е ирелевантен въпрос. Моят труд за мен е безплатен, но за другите струва пари. ЯСНО ЛИ Е?

Точно. Така че държавата да се застрахова да си вземе данък печалба че да не направиш някоя врътка ти ги взема с онази "хвърчаща белеШка".
Сега ясно ли ти е защо струва толкова ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, BMW Маниак написа:

Точно. Така че държавата да се застрахова да си вземе данък печалба че да не направиш някоя врътка ти ги взема с онази "хвърчаща белеШка".
Сега ясно ли ти е защо струва толкова ?

Държавата съществува, за да обслужва моите интереси. Ако аз я продам, тя ще вземе данък от продажбата. Щом е за мен, значи е за мен.
Държава съществува, за да улеснява живота на хората.
Държавата съществува, за да се грижи всичко да протича така, че да не е необходимо всеки да се грижи за всичко.
На държавата й се делегират правомощия, за да върши работа на хората.
На държавата не й се плащат данъци, за да ти прави живота АД.
На държавата не й се плащат данъци, за да те рекетира.
На държавата не й се плащат данъци, за да е изнудва.
На държавата не й се плащат данъци, за да прибират служителите й рушвети.
На държавата не й се плащат данъци, за да ти спъва работата и да те бави.
На държавата не й се плащат данъци, за да се подиграва с етническите българи, а да храни циганите със социалните помощи.
На държавата не й се плащат данъци, за да може тези които плащат да бъдат спъвани всячески и всяка инициатива убивана, а циганите да строят незаконно и никой да не ги пипа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Питоня написа:

Държавата съществува, за да обслужва моите интереси. Ако аз я продам, тя ще вземе данък от продажбата. Щом е за мен, значи е за мен.
Държава съществува, за да улеснява живота на хората.
Държавата съществува, за да се грижи всичко да протича така, че да не е необходимо всеки да се грижи за всичко.
На държавата й се делегират правомощия, за да върши работа на хората.
На държавата не й се плащат данъци, за да ти прави живота АД.
На държавата не й се плащат данъци, за да те рекетира.
На държавата не й се плащат данъци, за да е изнудва.
На държавата не й се плащат данъци, за да прибират служителите й рушвети.
На държавата не й се плащат данъци, за да ти спъва работата и да те бави.
На държавата не й се плащат данъци, за да се подиграва с етническите българи, а да храни циганите със социалните помощи.
На държавата не й се плащат данъци, за да може тези които плащат да бъдат спъвани всячески и всяка инициатива убивана, а циганите да строят незаконно и никой да не ги пипа.

наверное тебя забыили спросить .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, BMW Маниак написа:

наверное тебя забыили спросить .

Неграмотно. А като не живееш в България, ако обичаш, не пиши в темата.
Не може от цяла Европа нашата администрация да е най-скапаната, а в 21 век да няма електронно правителство.
Има твърде много чиновници, които не вършат никаква работа, освен ако не им се бутат бонуси(подкупи(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чиновникът върши работа, ако знаеш как. Като идеш подготвен и със съответните документи и вземеш входящо номерче - на нвго почва да му тече срока. Има и начини да се ускори. Примерно ако трябва да даде скица за седмица, може да се забърза и на деня. Ако имаш подход (познат, подаръче или да платиш по двойната експресна тарифа).

Ако му дойде някакъв такъв льохман, неподготвен, пък и с претенции - "елате утре" ще е най-малкото.

Като имаш претенции за промяна на закон - знаеш кой ги внася, обсъжда и гласува. Аналогично и за подзаконови актове. Аз примерно преди 3 месеца като дадох едни излишни 6 лв за ненужна хартия се засилих, обясних проблема на депутат и нач. отдел в агенция, хорара се съгласиха и наскоро обявиха че проблемът се решава и следващата година няколкостотин хиляди няма да дадат тези пари. Е, за тях остават червените точки че направили нещо - аз и хората доволни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Филипов написа:

Чиновникът върши работа, ако знаеш как. Като идеш подготвен и със съответните документи и вземеш входящо номерче - на нвго почва да му тече срока. Има и начини да се ускори. Примерно ако трябва да даде скица за седмица, може да се забърза и на деня. Ако имаш подход (познат, подаръче или да платиш по двойната експресна тарифа).

Чакай сега малко, когато човек отива при държавната администрация, той да не би да е държавната администрация, че да е подготвен за всичко като Шива? Те тия дето си търкат задника на стола уста нямат ли да обяснят? Ти виждал ли си една данъчна декларация дори колко е объркана?
Ще го черпиш, подаръчета, връзки, да си платиш под масата?
Това ли са ти съветите на тебе?
Моето мнение е, че чиновника, който търка стола трябва да служи на нас. Ние му плащаме заплатата с нашите данъци.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Хората са търпими само към онова, което не ги засяга.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Питоня написа:

Те тия дето си търкат задника на стола уста нямат ли да обяснят? Ти виждал ли си една данъчна декларация дори колко е объркана?
Ще го черпиш, подаръчета, връзки, да си платиш под масата?
Това ли са ти съветите на тебе?

Държавата е написала своето в "държавен вестник". Като не разбираш - има съответните специалисти за платени консултации  - адвокати и подобни. Данъчни декларации попълвам всяка година от преди да си заченат. Оправят се хора с дори и под средно образование. Като не разбираш пак има счетоводители и подобни.

Примерно едно удостоверение за наследници се вади с 5 лв. за седмица. Може и за деня за 10лв или за 3 дни и 7,50. Ти избираш дали да бързаш и да платиш двойно. Служителят може да ти го даде и на деня по другата тарифа - ако е помолен. Същото е и в полицията с документи - срокът е един месец за обикновена поръчка, макар че са готови за 5 дни и още 25 седят в чекмеджето.

Естествено че не всеки разбира от всичко. И като не разбира ползва услугите на други. А те работят това и трябва да им се плаща. Въпросът е ти като имаш виШУ що не се оправяш с елементарни неща?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Anne, скоро не е писала :) То това ще остане от този форум: една тема на Anne, една на Питоня и така ще се редуват вам :help: 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.