Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

От скоро на сайта на Виваком се предлагат пакети през медния кабел с 30 и 50 мбит доунлоад и 10 мбит ъплоуд. Това може да е само някакъв вид VDSL, защото друг стандарт през медната жица не предлага такива високи скорости. Обаче няма никаква информация къде го предлагат тоя VDSL. В магазините на Виваком цари пълно недоумение какви са тия пакети и къде могат да се инсталират. Та въпросът е кога ще ги има в София, защото единствената информация която намерих за тях в нета е че били някакъв бета тест в няколко малки града, вярно ли е?

Редактирано от kurana (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, услугата е VDSL и ще започне да се предлага. Където има възможност клиентите ще бъдат уведомени. Имай малко търпение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, ще чакам. Щом съм толкова години клиент на Виваком може да се каже че съм от търпеливите. Но има ли някой малко информация от кухнята?

-кой модел рутер се раздава с VDSL-а им? Предполагам пак някой Huawei?
-IP адресите статични или динамични са?
-и най-важния въпрос, може ли да се докопа човек до PPPoE паролата в рутера както това ставаше при ADSL рутерите? Щото ако не може ще си остана на ADSL

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, kurana написа:

Добре, ще чакам. Щом съм толкова години клиент на Виваком може да се каже че съм от търпеливите. Но има ли някой малко информация от кухнята?

-и най-важния въпрос, може ли да се докопа човек до PPPoE паролата в рутера както това ставаше при ADSL рутерите? Щото ако не може ще си остана на ADSL

И какво мислите че ще постигнете ако имате достъп до паролата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще си инсталирам собствен рутер с много повече възможности, както съм направил в момента.

EDIT: ОК, Виваком са пуснали списък на сайта си къде имат VDSL. Става дума за 4 села плюс Драгоман и град Искър. :whist: Явно ще трябва да чакаме още няколко години докато еволюцията достигне до широкия кръг от потребители.

Редактирано от kurana (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От 1.11. пускат VDSL в Кресна, Якоруда и други места, списъкът е обновен. Обаче като цяло доста бавно стартират. И не става ясно кога ще го има в София и дали изобщо?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, kurana написа:

И не става ясно кога ще го има в София и дали изобщо?

И какъв е смисъла да го пускат в София, където има много други възможности? Не съм чувал за квартал на София в който да няма поне две възможности за високоскоростен интернет. И това без да се брои 3G/4G мобилен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 6.10.2017 г. в 12:43, kurana написа:

VDSL е просто подобрена версия на ADSL. Нещата ще си бъдат същите, просто скоростите ще са много по-добри ( особено тази на upload). Модема естествено ще бъде такъв, който поддържа VDSL технологията. Дали ще е HUAWEI или друга марка ще се види в последствие. 

И не знам за какво ти е PPPoE паролата.

на 6.10.2017 г. в 12:46, kurana написа:

Ще си инсталирам собствен рутер с много повече възможности, както съм направил в момента.

EDIT: ОК, Виваком са пуснали списък на сайта си къде имат VDSL. Става дума за 4 села плюс Драгоман и град Искър. :whist: Явно ще трябва да чакаме още няколко години докато еволюцията достигне до широкия кръг от потребители.

Ами слагай си рутер след модема и си го настройвай. Какво ти пречи.

преди 14 часа, oavramov написа:

И какъв е смисъла да го пускат в София, където има много други възможности? Не съм чувал за квартал на София в който да няма поне две възможности за високоскоростен интернет. И това без да се брои 3G/4G мобилен.

Ще се пуска там, където медните чифтове са добри. Вече компанията си преценява. А че възможности има това си зависи от потребителите.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Емил Костов написа:

И не знам за какво ти е PPPoE паролата.

Ами слагай си рутер след модема и си го настройвай. Какво ти пречи.

Не е толкова просто. Като оставим настрана че ще имам две кутии които ще ми горят два пъти ток излишно, знаем че Виваком модемите са пълни боклуци и не пускат нормално портове и трафик както ни се иска. Куцото им настройване през contact.bg не помага ако искаш да си настроиш смисленo ASTERISK или да си пуснеш нормален VPN отзад. А рутери от по-висок клас си ги имат тия неща вградени.

По темата: медния ми чифт е идеален, но се опасявам, че тъй като до нашата кооперация пуснаха и GPON VDSL така и няма да пуснат. Може даже и да спрат един ден ADSLа за да изнудват хората за оптиката им. Все пак са монополисти и могат да си правят каквото си поискат. А в Сърбия вече пета година откак масово навлезе VDSLa, да кажеш че там са много напред с технологиите, не са. Ама нещата не се случват толкова мудно като у нас.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, kurana написа:

Не е толкова просто. Като оставим настрана че ще имам две кутии които ще ми горят два пъти ток излишно, знаем че Виваком модемите са пълни боклуци и не пускат нормално портове и трафик както ни се иска. Куцото им настройване през contact.bg не помага ако искаш да си настроиш смисленo ASTERISK или да си пуснеш нормален VPN отзад. А рутери от по-висок клас си ги имат тия неща вградени.

По темата: медния ми чифт е идеален, но се опасявам, че тъй като до нашата кооперация пуснаха и GPON VDSL така и няма да пуснат. Може даже и да спрат един ден ADSLа за да изнудват хората за оптиката им. Все пак са монополисти и могат да си правят каквото си поискат. А в Сърбия вече пета година откак масово навлезе VDSLa, да кажеш че там са много напред с технологиите, не са. Ама нещата не се случват толкова мудно като у нас.

Оптиката е в пъти по-добра от VDSL така че не виждам какъв е проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами един проблем е начина по който я инсталират. Всеки гамен който влиза във входа може с една ножица да ми клъцне оптичния кабел. Друг проблем може да е фиксираното IP. Някои хора не искат фикс адрес, все още динамичния има някои предимства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм от 10тина дни на въпросния VDSL и  съм доста изненадан,а бях скептичен по принцип,това ми е скоростта при договор за до 50 Mbps!

Екранна снимка (323).png

Екранна снимка (324).png

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слави Маринов, може ли да разкажете малко по-подробно какъв хардуер ви дадоха към VDSL-a?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми само рутера де факто смениха,с такъв дето поддържа VDSL.То ми дадоха и другите кабели дето са от розетката до рутера и от рутера до компа,но те са същите като тези дето имах и съответно ме накараха да върна старият комплект.Рутера е този:httpshttps://chucheng.en.alibaba.com/product/1902653786-220197601/Huawei_HG630_white_ONU_ADSL2_VDSL2_4FE_WIFI_USB.html:,само че моя е черен и очевидно става въпрос за технологията VDSL 2, защото VDSL1 поддържа до 55Mbps,поне така пише в уикипедия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това за съжаление не са много добри новини, защото все още не съм намерил работещ начин да се докопам до root паролата на HG630. А може ли да пробвате дали PPPoE паролата е същата от ADSL модема или са я сменили със смяната на модема?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам какво имаш предвид,паролата в my contact ?Там си имам достъп.На рутерите обаче вече явно им сменят фабричните пароли от виваком и се съмнявам,че е само с този модел.Ти с такъв нет ли си?

Екранна снимка (328).png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, kurana написа:

Това за съжаление не са много добри новини, защото все още не съм намерил работещ начин да се докопам до root паролата на HG630. А може ли да пробвате дали PPPoE паролата е същата от ADSL модема или са я сменили със смяната на модема?

Какво си се запънал за тези PPPoE user//pass. Това е обикновен модем. Ако ти се дадат няма да може да ти се направи проверка на услугата и ако има проблем да се отстрани.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, Слави Маринов написа:

Не знам какво имаш предвид,паролата в my contact ?Там си имам достъп.На рутерите обаче вече явно им сменят фабричните пароли от виваком и се съмнявам,че е само с този модел.Ти с такъв нет ли си?

Не, аз съм с ADSL. PPPoE паролата и паролата за mycontact са различни. Както обясних по-горе PPPoE паролата e нужна, ако човек иска да си сложи рутер с вграден VPN. На старите Huawei рутери паролите седяха некриптирани и лесно се прочитаха, обаче на новите VDSL-ски са криптирани и не могат да се разчетат толкова лесно. Има python скрипт за декриптване за Huawei HG658C, обаче за HG630 не работи ето тук: https://hg658c.wordpress.com/2015/03/17/hg658c_configtool/. Та последната ми надежда беше, че PPPoE паролата от ADSL e индентична с тази на VDSLa, обаче това трябва да го потвърди някой, който от ADSL го обърнат директно на VDSL, а такива случаи няма много за сега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми аз съм го направил автоматично още в началото това свързване и сега като се замисля май не знам каква е паролата............има ли начин да я видя някъде?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече не, защото стария рутер Виваком са си го взели, а паролата е била записана в него. Трябвало е преди да се върне да се свали PPPoE паролата от него. Ще чакаме някой друг да се обади, който са го сменили от ADSL на VDSL.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първият стандарт е одобрен още през 2001, а VDSL от второ поколение (VDSL2) - през 2006. За да позволи скорости на трансфер до 100 Mbit/s едновременно в двете посоки, честотният диапазон на втората версия е разширен до 30 MHz. Оптималната скорост се поддържа до разстояние 300 метра, като с увеличаването му се увеличава и степентта на зативхване на сигнала.

Технологията работи в 7 различни честотни ленти, което зависи както от предлаганата услуга, така и от регулациите на спектъра за конкретна държава. Първоначално VDSL поддържа 2 типа модулация: QAM (квадратурно-амплитудна) и DMS (дискретна мулти-тонова), но във второто поколение се използва само DMS.

При този тип модулация най-общо носещата честота се разделя на 247 отделни канала (всеки широк 4 kHz). Каналите се наблюдават непрекъснато и ако качеството на трансфера в един от тях спадне, той се пренасочва към друг. По този начин непрекъснато се прави превключване между каналите за максимално бърз трансфер.

VDSL се използва най-често в рамките на една сграда или учреждение. Предназначен е да замести нуждата от изграждане на оптични трасета между партера на бизнес-сградите и етажните разпределители, като използва съществуващото окабеляване и по този начин икономисва значителни средства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 6.05.2018 г. в 23:43, kurana написа:

Вече не, защото стария рутер Виваком са си го взели, а паролата е била записана в него. Трябвало е преди да се върне да се свали PPPoE паролата от него. Ще чакаме някой друг да се обади, който са го сменили от ADSL на VDSL.

Ти си с нов профил. Имаш вероятно и нова PPPoe, която е различна от тази в стария ти модем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вероятно или със сигурност? Няма нужда от предположения и гадаене в конкретния случай, а някой трябва да го изпробва и да потвърди 100%, това може да го каже само потребител на VDSL услугата който е бил преди това на ADSL

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 24.04.2018 г. в 0:23, Слави Маринов написа:

Аз съм от 10тина дни на въпросния VDSL и  съм доста изненадан,а бях скептичен по принцип,това ми е скоростта при договор за до 50 Mbps!

Екранна снимка (323).png

Явно си от късметлиите, които са по-близо до DSLAM-а, и нямаш шейпър от ISP-то. Или пък са добавили и bandwith provisioning, което е добре.

Ще споделиш ли и какво се достига навън - Frankfurt, Amsterdam, London, New York, Los Angeles... Там е важното, иначе всяко ISP е ясно че има добър локален пиъринг.

Видях и тук в моя град наскоро да разпъват оптики до шкафовете. Вероятно поетапно пускат VDSL-а.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, techmaniac написа:

Ще споделиш ли и какво се достига навън - Frankfurt, Amsterdam, London, New York, Los Angeles... Там е важното, иначе всяко ISP е ясно че има добър локален пиъринг

Ето,като гледам са добре нещата.............между другото това последното не го разбрах нещо-VDSL не е оптика!

Екранна снимка (348).png

Екранна снимка (344).png

Екранна снимка (345).png

Екранна снимка (347).png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Stefi Vasileva
      В новите промоционални планове на Виваком SMART M 2018, SMART M+ 2018 (на стр.2 в договора)има клауза, според която след изчерпването на бързите мегабайти ви включват пакети с 100MB на максимална скорост за 1лв. (до 3 такива пакета). Още по-неприятно е, че не може да ги откажеш с един SMS, а трябва всеки месец да пращаш съобщение за отказ от услугата за съответния таксуващ период.
      След възражение до Виваком ми отговориха следното:
      "VIVACOM смята, че всеки клиент се запознава със съдържанието на какъвто и да било документ, преди да положи подпис под него."
    • от Петко Цанков
      Колеги, как трябва да настроя антената от Виваком на Булсатком? 

Благодаря на всички които се отзоват! 
    • от GhostRider69
      Здравейте! Търся най - доброто, което може да се намери в сайта на Виваком, на изплащане (до 20лв някъде, може и малко отгоре), с план Smart S+. Благодаря предварително!
    • от mihaylovski
      Здравейте от 3 месеца интернетът ми е лош и прекъсва на интервали 5,10,15 мин. гасне DNS и Internet и след 1,2 мин. пак идва в повечето случаи слаб. Звънях на Виваком  2 пъти първия път абсолютно нищо не направиха дойде някакъв интернет за 15 мин. и след това пак същата работа.
      Вторият път ми донесоха 1 модем в интерес на истината аз имам 3 такива...та включихме го,зареди всичко добре,но интернет мн-слаб пробвахме да заредим клип и нищо не стана следователно те ми казаха,че няма как да има повече интернет във съответното ми село.
      Интересното обаче е,че един приятел  1 улица под мен със същият интернет на виваком няма никакви проблеми моят прекъсва неговият не което ме кара да мисля,че има проблем със кабелите при мен.
      НЕЩА КОИТО СЪМ ОПИТВАЛ:
      1-  4 различни модема 3 от 1 вид мисля,че по-стар и 1 по-нов с които ми е най-добре.
      2-  Рестарт на модема.
      3-  Оголване и свързване на кабелите отвън които бяха окислени (интернетът се оправи за 1,2 дни и после пак същото).
      4-  Преинсталация на Windows-а 3 пъти + инсталиране и сканиране с Антивирусна програма.
      5-  Google DNS (8.8.8.8 / 8.8.4.4)
      Speedtest снимка:
      https://s10.postimg.org/qkmhj46nd/Speedtest.jpg

Аз не търся "СУПЕР ИНТЕРНЕТ" просто искам да е такъв какъвто беше преди 2,3 месеца и да спре да прекъсва по 30 пъти на ден.
    • от Soviet Soldier
      Здравейте! Днес получавам следния СМС от номер 1421: 

КАТЕГОРИЧНО Аз подобна услуга не съм активирал!!! Проверих в сайтът на "Виваком" и там пише следното "Абонирайте се със SMS с текст START  NOVINI  на кратък номер 1421" Както виждате по-горе в хронологията на телефона ми ,подобен СМС за активиране на услугата към 1421 изобщо не е изпращан. 
      Обадих се ,разговарях със служител на "Виваком" ,на който ясно заявих ,че подобна услуга не съм активирам ,а тя започна да ме уверява ,че това не била услуга на "Виваком" и да ме пита ,сигурен ли съм ,че не съм активирал подобна услуга чрез интернет. Аз категорично заявих ,че не съм. От там нататък ми бе препоръчано да изпратя СМС с отказ на същия телефон. Направих го ,но на края на другия месец ,вероятно въпросната "услуга" ще фигурира в сметката ми ,плюс СМС за отказ ,което аз не възнамерявам да платя. 
      Ако има и други потърпевши на подобен вид измами ,с удоволствие може да се разберем да подадем колективен съдебен иск. В крайна смета има деца и възрастни хора ,които дори не биха реагирали в подобна ситуация. Това в крайна сметка е една крупна измама. 

• Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.