Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте. Преди няколко дни се появи съобщение, че имам проблем с харддиска. След доста изчетени статии и съвети изтеглих програма HD Tune Pro, която прави проверка на състоянието на харддиска и се установиха тези проблеми. Въпросът ми е има ли как те да бъдат поправени или е време да се замисля за нов хард или нов лаптоп. Благодаря предварително! Приятен следобед. :)

New_Bitmap_Image.png

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвайте да закачите диска с друг кабел за данни.
Направете сканиране на диска - в раздела Error Scan на програмата и покажете снимка на този раздел след сканирането..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет! Благодаря за бързият отговор. Изпълних това, което ми написахте и ето резултата:

New_Bitmap_Image_2.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ZeroG, нямам намерение да го изхвърлям, просто от известно време ми дава известие, че имам проблем с диска, за това реших да се консултирам и тук. Лаптопът е на години на които едва ли някой от по- новите би могъл да издържи. Благодаря за отделеното внимание и отговорът. :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, има проблемен сектор, но не е болка за умиране. Единият вариант е да се преоразмерят дяловете така, че този сектор да остане извън тях.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво е ако имате някакви важни данни само на този диска да им направите бекъп колкото се може по-скоро.

Да, диска може да се ползва и така, може и да надживее дори новия диск, но преди това е хубаво да се освободи и форматира (Low Level Format) за да се види тези слаби сектори в коя посока ще поемат. След това се гледат къде са въпросните лоши сектори (дали са поредни, близки един до друг или разхвърляни) и се преценя как би било удачно да се раздели на дялове.

Сподели какъв е лаптопа ти за да се знае дали смяна на диска или на лаптопа е по-удачна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, plamen_petrov_80 написа:

дали смяна на диска или на лаптопа е по-удачна.

Заради копче балтон да сменяш...

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вие разбирачите дето работите в малки квартални сервизи заа една грешка на харда казвате за смяна е -Какво ще стане ако не го сменя на време ще гръмне лаптопа ли

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали диска ще се смени или не е решение на питащия.

Диска в момента има 3 лоши сектора и 8 слаби, както и 2 грешки породени от свързването му. Тъй като е в лаптоп обаче няма как да подмени кабел, а и не се знае от кога са въпросните грешки (дори всичките). Да 11 сектора от диска са по-малко и от копчето на балтон, но поправи ме дали бъркам, че и един лош сектор може да ти провали деня да не казвам нещо по-лошо.

Не лаптопа няма да гръмне и не съм "разбирачите дето работите в малки квартални сервизи".

Не веднъж съм поправял слаби сектори изолирал и т.н. въпроса е, че съм бил на ясно какви могат да са последиците и съм бил готов да ги поема ако се случат, а ако машината не е моя то е обяснено на ползващия техниката какво може да стане (каквото и с абсолютно всеки един носител на информация - може да спре да я носи).

Редактирано от plamen_petrov_80 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много е лесно да го кажеш но един нов хард диск не струва 40 50 лв

преди 9 минути, plamen_petrov_80 написа:

Дали диска ще се смени или не е решение на питащия.

Диска в момента има 3 лоши сектора и 8 слаби, както и 2 грешки породени от свързването му. Тъй като е в лаптоп обаче няма как да подмени кабел, а и не се знае от кога са въпросните грешки (дори всичките). Да 11 сектора от диска са по-малко и от копчето на балтон, но поправи ме дали бъркам, че и един лош сектор може да ти провали деня да не казвам нещо по-лошо.

и моя има 3 лоши сектора но си летии

Ще  го сменя с нов когато откаже да зареди ОС много сте хитри да бързам да давам 150 200 лв за нов  хард

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, ExaFlop написа:

Заради копче балтон да сменяш...

харесва ми израза и много точно описва проблема:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, plamen_petrov_80 написа:

един лош сектор може да ти провали деня

само, ако е нулев.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@adersa

Смени си тона! Нито съм хитър нито печеля нещо от евентуална покупка на нов диск. Всъщност никой не е казал, че диска трябва да е чисто нов, а по-скоро обсъждаме дали да не бъде заменен с друг технически изряден.

Тук съм за да помагам, ти ако си за друго кажи си го направо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, plamen_petrov_80 написа:

Диска в момента има 3 лоши сектора и 8 слаби, както и 2 грешки породени от свързването му

Дискът в момента няма лоши сектори / атрибут 05 /. Има 3 опита / успешни или не /,атрибут С4,  за реалокиране / преместване в резервната зона на диска - т.е. " лоши " сектори /, което виждаме от атрибут 05, че не се е случило. Има текущо и 8 нестабилни сектора / С5 /, четенето върху тях е над 500 милисекунди, които всеки момент могат да преминат в атрибути 05 и С4. Атрибут С7 са грешки по кабела и да не те притесняват. Направете си бекъп на важните неща. Преди няколко години заради  един  " лош " сектор преинсталирах на ново ОС. В момента този 11 - годишен диск има 242 " лоши " сектори и си джиткам чат - пат на него без проблеми, но не държа на него нищо важно! Вярно, че е доста бавен, но не бързам за никъде като сърфирам из нета. На дъщеря ми, въпреки предупрежденията ми , си замина един хард с всички налични снимки без да мога да ги възстановя. При положение, че и направих предупреждение да си ги свали на външен носител. " Лошите " сектори бяха над 2600.

Редактирано от deke (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този хард диск може да ги използваш като втори. На него може да съхраняваш информация, но ако е ценна задължително на още един носител. Търси си нов хард диск или SSD. С този OS ще започне да зарежда бавно, приложенията в нея също.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, deke написа:

Дискът в момента няма лоши сектори / атрибут 05 /. Има 3 опита / успешни или не /,атрибут С4,  за реалокиране / преместване в резервната зона на диска - т.е. " лоши " сектори /, което виждаме от атрибут 05, че не се е случило. Има текущо и 8 нестабилни сектора / С5 /, четенето върху тях е над 500 милисекунди, които всеки момент могат да преминат в атрибути 05 и С4. Атрибут С7 са грешки по кабела и да не те притесняват. Направете си бекъп на важните неща. Преди няколко години заради  един  " лош " сектор преинсталирах на ново ОС. В момента този 11 - годишен диск има 242 " лоши " сектори и си джиткам чат - пат на него без проблеми, но не държа на него нищо важно! Вярно, че е доста бавен, но не бързам за никъде като сърфирам из нета. На дъщеря ми, въпреки предупрежденията ми , си замина един хард с всички налични снимки без да мога да ги възстановя. При положение, че и направих предупреждение да си ги свали на външен носител. " Лошите " сектори бяха над 2600.

Прав си!

Недоглеждане от моя страна, но това не го прави безпроблемен диска. Има си предупреждение и трябва да се погледне сериозно на него.

Тук не диска или парите са важните, а евентуална загуба на информация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз съм на мнение диска да се ползва, като важните неща периодично се архивират. Виждал съм чисто нови дискове да умират внезапно, така че няма гаранция дори и да се вземе нов диск ще изкара толкова време или повече. В момента на десктоп машината ми ползвам 2 диска х500 гб, единия има

ID    Attribute Description    Threshold    Value    Worst    Data    Status
05    Reallocated Sector Count    36            91          91       396    OK: Value is normal

другия е по-добре:

ID    Attribute Description    Threshold    Value    Worst    Data    Status
05    Reallocated Sector Count    36          100        100           9    OK: Value is normal

ползвам си ги в RAID0 под Windows, като там записвам игри само, OS ми е на SSD и имам още един 3000гб диск за други неща. Увеличават се лошите сектори на първия диск по 1 на месец-два средно, но нито имат проблеми със скорости нито с данните. Така са от години, ще ги ползвам докато умрат :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички отзовали се. Не предполагах, че въпросът ми ще доведе до неприлично държание и заяждане между някои от потребителите и се извинявам за това, че съм го предизвикала.  plamen_petrov_80 лаптопът е модел ACER  E1- 531 ( Intel Celeron B830 (2- ядрен, 1.8 GHz, 2MB L3 кеш) ; Intel HD Graphics (със споделена памет); 500GB SATA; 15.6-инчов (39.62 см.) - 1366x768, гланцов) При него има и друг проблем, които и в сервиз не можаха да ми помогнат да разреша.  Решиха да взема втора рам и да ги направя приблизително 6Gb, но след всичко възможно изчетено по форуми, споделено с преподаватели, приятели, сервиз, така и не можах да разбера,защо не чете и двете плочки рам, а само едната? Без значение коя от двете сложа в първото гнездо я чете, но ако сложа и двете не разпознава тази, която е в долното гнездо. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На първо търсене трябва да работи с 6 гб рам : https://www.notebookcheck.net/Review-Acer-Aspire-E1-531-Notebook.84594.0.html

Варианта е да се пробва с друга марка/модел плочка памет - може да има някаква несъвместимост. В BIOS пак ли отчита само едната плочка? С каква OS е - 32 или 64 битова? Пробвайте с друга памет, ако не се обърнете към гаранционния сервиз (ако лаптопа е в гаранция).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвах 4- ри плочки с памет и в сервиза с още 3 доколкото ми е известно. В BIOS пак отчита само едната. OS e 64- Bit, a лаптопът е на 6 години за гаранция нямам как да стане дума. Сега го ползвам с 4GB ram, но мисля, че ми идва малка, защото при стартиране на Arduino, Labview i Skype :D се получава ненормално забиване. Няма как да не стартирам някоя от трите програми, защото с тях работя. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами значи работата отива на нов лаптоп, този и без това гледам е доста слаб, особено с този процесор сигурно едвам крета. Може да се пробва диска да се смени със SSD, но едва ли ще има кой знае какъв ефект. Хубаво е да се вземе някой с поне I5 процесор и то с реални 4 ядра, а не U версиите. Вече нов или втора употреба ще си изберете според бюджета.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали е пробвано с две еднакви платки? Също така каква точно е била DDR3 (1066Mhz, 1333Mhz и т.н.), а на колко и каква е оригиналната?

Може да проверите с колко заета памет тръгва лаптопа Ви, след което да пускате само по една от 3 те програми и да видите до колко се качва потреблението на паметта, след всяка програма за изчистване на паметта може да правите и рестарт. Накрая пускате и 3 те и събирате разликите от предните 3 опита: заета с програмата - начална би трябвало да са много близки.

Като казвате "получава ненормално забиване" забива ли лаптопа или просто работи много бавно?

Може да се види и как се движат натоварванията на процесор, памет и твърд диск. Така може да се прецени кое най-много спъва нещата.

Нямам опит с въпросния софтуер и не мога да преценя как е спрямо лаптопа Ви, но той все още не е за хвърляне.

Редактирано от plamen_petrov_80 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Машината би трябвало да поддържа до 8GB RAM:

Acer Aspire E1-531-2801 - Maximum RAM
original?v=mpbl-1&px=-1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.