Премини към съдържанието
simtech

Какви са перспективите в България?

Препоръчан отговор

Седя и си мисля..в тоя късен час...
Какви са перспективите за един млад човек в България...
Дали със стоенето тук сам не си режа клона на който седя...
Какво бъдеще има България и хората в нея?

• Тъжен 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гост
преди 15 минути, simtech написа:

И аз си мислех така едно време, когато бях на твоята възраст и накрая...остарях от "мислене" .Теб те чака същата участ!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, *LZ4JW* написа:

И аз си мислех така едно време, когато бях на твоята възраст и накрая...остарях от "мислене" .Теб те чака същата участ!

Не разбра. Чудя се дали да не си стегна багажа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, simtech написа:

Не разбра. Чудя се дали да не си стегна багажа.

Ако се действа докато си млад има промяна ,остарееш ли няма да се промениш. Човек се променя докато е млад. Мое мнение. Нали всеки знае себе си . Късмет в земането на сериозното решение и попътен вятър.  cowboypistol.gif 

party0031.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, simtech написа:

Много често ми се налага да ходя в цигански махали. Там си задавам същият въпрос. Все едно съм в чужбина. Друг цвят на кожата, друг говор, друга инфраструктура. Виждам как живеят и как си вадят хляба.

Същото ще си помисли и един чужденец, ако дойде в моят район и види инфраструктурата, лошите пътища, условията ми на труд и доходите ми. Предполагам ще се почувства по същия начин както аз в циганската махала или в затънтено село със 100% безработица и пълно само с пенсионери без нито един младеж.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Перспективите са в подходящо образование и здрава работа. От личните си впечатления с колеги забелязвам че са първи в мрънкането и оплакването, но последни в работата. Няма да направят нищо повече от абсолютния задължителен минимум за длъжността си, а дори и това не правят. Но когато трябва да се оплакват за заплатите или за условията на труд не можеш да ги надприказваш. Мое лично мнение е че нещата ще потръгнат когато даваш всичко от себе си в това което вършиш, а чак след това очакваш някой да забележи това и да ти се отплати за труда ти. Реалната самооценка също е нещо много важно. 

И в чужбина няма да ти дават парите наготово. Вярно е че се плаща повече за същия труд в много области, но пък никой няма да те търпи ако не си вършиш работата както трябва. 

Редактирано от eminem_vr (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си мисли, че в чужбина само теб чакат. Като отидеш там не всичко ще бъде мед и масло. Ако имаш някой познат да удари едно рамо става, иначе е много трудно. Още по-трудно ще ти е, ако не знаеш език. Имам познати които са във Великобритания и не са постигнали много. Вярно, като дойдат в България са "баровци", но там /по техни думи/ се сдухват от бачкане и най-лошото е, че ги газят шефове, които са българи. Други познати са в Германия. Младо семейство с 2 деца родени в Германия. Жената работи във фирма от типа на нашия социален патронаж , а мъжът е тираджия. Споделят, че много трудно се оправят и не им стигат доходите. Живеят под наем в две стаи. Дневна-спалня и кухня, за която плащат около 400 евро.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конкуренцията в развита западна държава е много по-силна от колкото тук. Да за шофьор, строителен работник и прочее все бачкаторски професии, наплива не е огромен и общо взето не е трудно да си намери човек работа. За IT специалист аз пък си мисля, че в момента в България се живее много по-добре от колкото дори Германия (изключая светила, защото те са си добре и в Долно Нанагорнище да седнат, само и-нет им трябва).
Та обратно на конкуренцията, там трябва да се пребориш с индийци, турци и всички други народности то Източна Европа, знам че ти си уникален (поне по твои самооценки), но все пак не бих тръгнал на твое място е така, трябва да имаш поне една елементарна па макар и минимално платена работа в началото.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, eminem_vr написа:

И в чужбина няма да ти дават парите наготово. Вярно е че се плаща повече за същия труд в много области, но пък никой няма да те търпи ако не си вършиш работата както трябва. 

Еминем, 2 са важните неща за мен.
Да работиш качествено, но като си удариш чертата накрая, да си е струвало
И
С по-малко работа да вадиш повече пари.
-----------------------
Двете условия не виждам как са изпълними тук, където работниците и трудът като цяло не се ценят въобще. Малко ми е неприятно, че мои колеги в чужбина работят същото време или по-малко, с повече документирани дивиденти, а пък аз да съм будалата тук, която работи залудо?
Утре ще имам семейство, как ще го храня тук? Родолюбието то е нещо хубаво, ама да обрека децата си на безперспективност тук?
Защото аз например винаги си работя както трябва, за разлика от мои колеги. Или поне се старая...
Имам увеличаващ се брой клиенти, но от моята дейност не е нещо, което ще ме направи богат.
И какво, цял живот бачкатор ли?

преди 1 час, icekiller написа:

За IT специалист аз пък си мисля, че в момента в България се живее много по-добре от колкото дори Германия

В България не се живее добре с IT, освен ако не си програмист. Ама то ако си променя леко профила, да си променя и местоположението направо. То аз камион да отида да карам, ще вадя повече пари, отколкото тук IT. Завърших, поработих и си работя..Ама се чудя едно такова..Не си ли пилея живота тук...
------------
Общо взето всички млади са поставени пред тая дилема. Учих специалност, която смятах за перспективна, а в края на краищата отново няма свобода за изява. Има една тясна ниша, която утре може да секне - програмист.
Защото като правят аутсорсинг в България, така могат да го направят и в Бангладеш и да им плащат по 50 долара на месец и да са доволни.

преди 2 часа, andreygg написа:

Не си мисли, че в чужбина само теб чакат. Като отидеш там не всичко ще бъде мед и масло.... Младо семейство с 2 деца родени в Германия. Жената работи във фирма от типа на нашия социален патронаж , а мъжът е тираджия. Споделят, че много трудно се оправят и не им стигат доходите. Живеят под наем в две стаи. Дневна-спалня и кухня, за която плащат около 400 евро.

Не, ама в чужбина очакват основно ниско образовани кадри. Тези с висше или по-висока степен дори в САЩ ги приветстват.
Аз пък съм чувал от наши цигани, че като си пуснат помощите там, плащали им да учат немски и не знам си какво и си живеели добре..
За езици - знам 2 езика. Говорим руски и търпим писмен и много добър английски...

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш много погрешни и розови представи за "запада", не знам дали някога са се "вадели" тези пари, които си мислиш ти и толкова лесно, но сега изобщо не е така.

Да шофьор ще вземаш повече пари там ако ги обърнеш в левовата им стойност тук, но тук с 2000лева ще живееш 10 пъти по-добре отколкото в Лондон да речем с 1500паунда-2000паунда. Проучи си малко цените на наеми, (студен/топъл) по градове държави, средна раб. заплата (минимална дори, трябва да си подготвен за най-лошото, пък всичко отгоре е плюс) и прочее.
Не знам къде в западна Европа ще дадат на tier 1 help desk, както тук между 1 500 - 2 000 лева чисти, там може и да ти дадат 1 500 евро, но пак казвам тези пари ще ти донесат само ръба на оцеляването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, simtech написа:

Не, ама в чужбина очакват основно ниско образовани кадри. Тези с висше или по-висока степен дори в САЩ ги приветстват.
Аз пък съм чувал от наши цигани, че като си пуснат помощите там, плащали им да учат немски и не знам си какво и си живеели добре..
За езици - знам 2 езика. Говорим руски и търпим писмен и много добър английски...

Не мисли, че на запад нямат качествени кадри и са опрели точно до българските висшисти. Ако си някакъв много добър учен биха те приели навсякъде, но зъвършил висше образование в България и тръгнал да търси реализация на запад, малко трудно. Доколкото си спомням само дипломите от Софийския университет се признават на запад. Другите не се котират. Успех в реализацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, andreygg написа:

Не мисли, че на запад нямат качествени кадри и са опрели точно до българските висшисти.

Да, но една къща е 100 хиляди лева, една кола нова е 45 хиляди малко по-хубава.
В България от къде тези пари, освен ако не си спечелил от ТОТО-то?
В немско 1 кола е 12  заплати, тук - 45 заплати. Цял живот ще спестяваме все за нещо?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, simtech написа:

Имам увеличаващ се брой клиенти, но от моята дейност не е нещо, което ще ме направи богат.

Какво разбираш под богат?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Гемето написа:

Какво разбираш под богат?

2 мерцедеса, къща, вила и влог по 50 хиляди долара за всяко дете, което имам - за образованието му.
Доволен ли си от отговора? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 18 часа, simtech написа:

2 мерцедеса, къща, вила и влог по 50 хиляди долара за всяко дете, което имам - за образованието му.

Мерцедесите нали не ти харесваха бре! За къща, добре, ама като за теб да е по малка. Кога ще я чистиш, кога ще я подреждаш. За Вилата съм също съгласен, но такава, с която лятно време ще събираш сено, та да не мъркаш из форумите. За децата! Нека да са 10 бре,че сумата става къде по голяма. Но и тук има условие. Ти още не можеш да си намериш приятелка, камо ли жена! А ако я намериш, да знаеш,че ще ти "сипе башкъ".Я грабвай поялника и изкарай някой лев. Тези мечти не са за теб!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Перспективите... Според зависи. Какво искаш, като краен резултат и с какво си готов да се разделиш. За чужбина трябва да направиш повече компромиси, за да успееш, оттук. Така си мисля, наблюдавайки приятели. И разбира се, зависи какво наричаш "успех". Защото два мерцедеса ще получиш по-лесно тук, отколкото в чужбина. Ставаш "ало-измамник" и готово. Ако мислиш, че на строеж на Запад, където ще изкарваш по 7-9 евро на час, обаче ще си останеш общак до края на живота си е перспективно, значи имаш перспектива. Почти всичко си е до ЛИЧНА перспектива. Казвам "почти всичко", защото може да завършиш перспективна специалност, като "Медицина" и да попаднеш във Враца. Примерно. Но пък ще си получил перспектива да те лапнат навсякъде навън. И тук идва въпроса за компромисите. Изоставяш родители, изоставяш приятели, изоставяш всичко и то с дълготрайна перспектива, демек няма да си идваш, когато си искаш (един приятел така и не можа да изпрати татко си в последния му път, защото не можа да си дойде).

Познавам достатъчно успели хора тук. "Успели"... живеят нормален живот, не се притесняват за това да осигуряват всичко на децата си, кола, свой покрив над главата, възможност за почивка на някое нормално място, не у нас, веднъж-два пъти в годината. И не са крали, за да постигнат. Упорити са като магарета и имат определено багаж в главата си. И в чужбина имам успели приятели - не говоря за общаците, но са много по-малко, и са постигнали този успех, скъсвайки си задн**иците с години наред. Трябва ти да си избереш приоритетите и представата за успех. От мой личен опит бих те посъветвал, ако имаш лично усещане, че просто нещата няма да станат така, както са тръгнали, променяй ги овреме, щото времето върви.

Редактирано от Мальчик Бананан (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.10.2017 г. в 4:21, icekiller написа:

знам че ти си уникален (поне по твои самооценки),

Тръшна всички инженери във форума. Хората ги е срам да споделят че са му колеги като го четат.

Ама аз тази тема как съм я пропуснал !
Питоне в чужбина еврото е по дърветата. Само вземаш по големи чували и тръгваш да береш евро по дърветата.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, simtech написа:

Това въобще не е да си богат! Това е един среден европеец! Всичко обаче е : Най-напред добро  образование , работа нон стоп като "робот " заради кредити и застраховки и някакво бавно катерене по  кариерната стълбица! Според мен в БГ след създаването на индустриалните зони и оживлението на бизнесклимата се очертава добра перспектива за сегашните млади хора! Мисля че тепърва ще има голям глад за всякакви инженери , а и за всякакъв ТЕХНИЧЕСКИ среден персонал! В туризма също има голяма перпектива за млади хора , особено тези които знаят езици! Разбира се за програмисти перспективата е най-добра, особено с така наречените хоумофиси, седиш си в къщи  тук в БГ и получаваш западна заплата,двама мои племеника точно това правят -много работа ,няма ограничение във времето , но си струва!Най-важното е ЧОВЕК ДА ИМА САМОЧУВСТВИЕ ,ДА НЕ СЕ СЪГЛАСЯВА НА ВСЯКАКВА РАБОТА , НО ДА БЪДЕ ПРОФЕСИОНАЛИСТ. Всичко това иска МНОООГО ЧЕТЕНЕ,  Винаги съм твърдал : Свършенството се постига с познание , а познанието с четене - това е моя девиз! На всичките ми компютри имам отворени поне по 3-4 книга от различно естество.България следва пътя на другите бивши соц. страни  , вижте ПОЛША която имаше най -много емигранти - масово се завръщат!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, bigiadri написа:

работа нон стоп като "робот " заради кредити и застраховки и някакво бавно катерене по  кариерната стълбица!

те така било в Канада.

Редактирано от _nib_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, bigiadri написа:

...Според мен в БГ след създаването на индустриалните зони и оживлението на бизнесклимата се очертава добра перспектива за сегашните млади хора! Мисля че тепърва ще има голям глад за всякакви инженери , а и за всякакъв ТЕХНИЧЕСКИ среден персонал! В туризма също има голяма перпектива за млади хора , особено тези които знаят езици!

Чакай сега. Аз не съм казал, че ми се работи. Но като работя - работя както трябва. Ако мога за същата работа, която върша тук..да живея по-добре..Защо не? Какви индустриални зони, какъв бизнес климат? Европейските анализатори съветват никой да не си влага тук парите, заради корумпираната администрация. По техни данни единственият начин да успееш да направиш нещо е да не се месиш с бюрокрацията или интересите на големите играчи. ТУРИЗМЪТ не е перспектива. Аз живея на морето. Заплащането на работниците не е добро.. А работят на не нормиран работен ден, по над 12 часа, без почивки. И работата е сезонна.
Искам да работя от 9 до 5,.. Като стане точно 5.0.1 секунда тръшвам всичко и заминавам. Боли ме к*ра за всичко и всеки. И толкова. И да получавам си достойно заплащане, ама по европейски показател.
Инженери..То и сега реват, че нямат кадри. Ама като ги питаш за заплащане и мълчат - вадиш думите с ченгела.
Срам ги е дори да пишат заплатите в обявите.
-----
Аз работя за себе си. Но искам повече.

преди 43 минути, BMW Маниак написа:

Питоне в чужбина еврото е по дърветата.

Не, ама ако мога да работя по-малко и да получавам повече... Защото това зависи пряко от това колко добре е платен труда...

преди 52 минути, Мальчик Бананан написа:

Познавам достатъчно успели хора тук.

Успели, но като искаш да си купиш къща..колко е заплащането, а какви са цените? По 100-200 хиляди лева? Колко години? 20?
Аз не искам да започна да ходя с бастун, докато си изплатя живота.

преди 1 час, *LZ4JW* написа:

Тези мечти не са за теб!

Мечти колкото искам ще имам. :) А ми се иска преди да се задомя да си уредя живота и после само да си гледам кефа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе ,ти си млад човек , к"во толкова ! Иди, па види! Терминал 2!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, bigiadri написа:

Абе ,ти си млад човек , к"во толкова ! Иди, па види! Терминал 2!

Чакам още половин до една година и ако видя, че нещата няма да търпят подобрение усещам как ще се случи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, simtech написа:

Успели, но като искаш да си купиш къща..колко е заплащането, а какви са цените? По 100-200 хиляди лева? Колко години? 20?
Аз не искам да започна да ходя с бастун, докато си изплатя живота.

Що пък 100-200 хиляди? И защо къща, а не апартамент? И въобще... не мога да схвана. Казах ти варианта за бързо забогатяване: почваш да въртиш телефона и да лъжеш хората. И "да успееш" го измерваш само в пари ли? Ако не е тайна, на колко си години? 15? Сори, ама разсъждаваш, като лапе. Навсякъде хората, които с честен труд са постигнали успех, са си скъсали за...ите за това.

преди 24 минути, simtech написа:

Чакам още половин до една година и ако видя, че нещата няма да търпят подобрение усещам как ще се случи.

Недей чака. Щом си ги решил, действай. Една патка така чакала, чакала...

Редактирано от Мальчик Бананан (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎12‎.‎10‎.‎2017‎ г. в 1:29, simtech написа:

Навремето тръгвах да убеждавам младите да стоят в България...

После си промених мнението и едва ли не им казвах бягайтеееееее....

Сега всеки сам да решава.... То дали ще слугуваш на чуж ербанин или на своя вяра - е твоя работа...

Аз минах прехода и вече съм залеза... понесох каквото можах....

Вече не знам какво да съветвам.... знам в какво съм се превърнал...

НО, не съжалявам!

Аз съм бил тук, съм, и ще бъда, защото вярвам в България!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.