Премини към съдържанието
simtech

Сивият сектор в България е по-голям, отколкото си мислите

Препоръчан отговор

Протестиращи работници, които не получават заплащането си с месеци..И ръководители на фирми, които сменят името на фирмата си, ликвидират, обявяват фалити, прехвърлят собственост на неграмотни цигани, само и само да избегнат плащания.
Собственици на фирми, които карат нови луксозни коли и работници, които за 10 години работа не виждат и 1лв повишение на заплатата.
Измислени наказания и глоби...
Схеми с не плащане на реални осигуровки и какви ли не други.
Малко от характеристиките  частта от работодателите в България, които се намират в сивия сектор.
Кога най-накрая нещата ще се вкарат в релси и ще се приемат ефективни мерки за защита на работниците?
Защо работниците трябва да се нареждат като кредитори и то последни на опашката, ако им се дължат пари от заплати?
До кога? Кога ще спрат схемите, задните вратички...Кога най-накрая пътят да получиш нещо е труд, който е съразмерен с желанието ти, а не с възможността да търсиш вратички в законите?
Защо не плащане на заплати не се води углавно деяние?

Редактирано от simtech (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, simtech написа:

Защо не плащане на заплати не се води углавно деяние?

защото вече няма диктатура на пролетариата!;)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преподавател в университет е известен с това, че търси пари за да пуска студентите на изпитите, независимо дали знаят или не. Колко пъти са го пребивали само той си знае, но акъл така и не му дойде.

Отива човек на лекар. Оказва се, че трябва да се прави операция. Хирургът поискал пари под масата, за да е всичко точно и чисто. Болният си платил. Все пак здравето е по-ценно от парите. След време личния автомобил на въпросния хирург се самозапали.

Работодател не плаща обещаното - изчезват му инструменти, машини, поврежда се техника и т.н.

Проблемът е, че това са единични случаи.

И да не съм съвсем извън темата - ако работодателят не ти плати заплатата имаш право да го съдиш. Или се заблуждавам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, A.com написа:

И да не съм съвсем извън темата - ако работодателят не ти плати заплатата имаш право да го съдиш. Или се заблуждавам?

Имаш право..Но работодателят при проверка може да се оправдае с временни финансови затруднения, с които си измива ръцете.
Може да я прехвърли на друго лице преди това. Тогава парите от кого се търсят?
А ако реши да обяви несъстоятелност..материалните активи се разпродават..
А работниците са най-назад като кредитори счетени...
-------
За мен нещата стоят така..Трябва законът да се промени.
Не ти се плаща заплата 1 месец..На втория подаваш жалба.
След доказване на това, че не ти е изплатено заплащането.
Без съдебни дела с години.
Идва директно съдия изпълнител във фирмата.
И продава каквото намери.
Дават ти парите.
А работодателят в черен списък
С по-високи данъци ли..
Със забрана да дава обяви на трудовата борса..
Или други санкции по избор.
Да видим дали ще има тарикатчета.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, A.com написа:

Ако имаш излишни пари, може и да го осъдиш ... след около 10 години, когато той вече е прехвърлил фирмата на безработен ром от когото няма какво да вземеш.

Ще си платил съдебните разноски, адвокатския хонорар, но пък ще си морално удовлетворен, че си победил.:)

Основният проблем е че няма работеща съдебна система, а законите са писани по поръчка. Докато си избираме мафията да ни управлява ще е така.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, oavramov написа:

Докато си избираме мафията да ни управлява

Избираме ли я?  Мен нещо ми се вижда, че тя си купува изборите. И по-скоро е купила..ВСИЧКИ, които участват в изборите.
Финансови инжекции за предизборните кампании - от къде бе???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, simtech написа:

Имаш право..Но работодателят при проверка може да се оправдае с временни финансови затруднения, с които си измива ръцете.
А ако реши да обяви несъстоятелност..материалните активи се разпродават..
А работниците са най-назад като кредитори счетени...
-------
За мен нещата стоят така..Трябва законът да се промени.
След доказване на това, че не ти е изплатено заплащането.
Без съдебни дела с години.
Идва директно съдия изпълнител във фирмата.
И продава каквото намери.
Дават ти парите.
А работодателят в черен списък
С по-високи данъци ли..
Със забрана да дава обяви на трудовата борса..
Или други санкции по избор.
Да видим дали ще има тарикатчета.

Тарикатчета винаги ще има разбира се но няма да е толкова безогледно като сега. Сега закона е направен така че провокира работодателите да злоупотребяват с работниците. И според мен работниците трябва да са на първо място сред кредиторите при несъстоятелност. 

преди 19 часа, glen написа:

защото вече няма диктатура на пролетариата!;)

Човече аман от простотии.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, simtech написа:

преди 14 часа, oavramov написа:

Основният проблем е че няма работеща съдебна система, а законите са писани по поръчка. Докато си избираме мафията да ни управлява ще е така.

Точно затова е първата част от мнението ми, която уж е извън темата. И това, което съм написал наистина се е случило.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎16‎.‎10‎.‎2017‎ г. в 2:45, simtech написа:

.........

Съдията изпълнител има повече келепир от шефчето, отколкото от работника.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 16.10.2017 г. в 6:43, simtech написа:

Избираме ли я?  Мен нещо ми се вижда, че тя си купува изборите. И по-скоро е купила..ВСИЧКИ, които участват в изборите.
Финансови инжекции за предизборните кампании - от къде бе???

Тогава остава да си живуркаш на село и да не се нервираш толкова.
От теб нищо не зависи. Това е положението.

на 15.10.2017 г. в 19:45, simtech написа:

Не ти се плаща заплата !!! Разваляш си трудовия договор и излизаш в неплатена докато не си я  получиш.
Някой да те кара да работиш за без пари ?
Гледате все къде са големите заплати а не кой ще ти плаща по малко ама редовно. Проблема си е ваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, BMW Маниак написа:

Гледате все къде са големите заплати а не кой ще ти плаща по малко ама редовно. Проблема си е ваш.

Големите заплати са заслужени, а малките дори и редовно са подигравка. Хората трябва да могат да живеят достойно, а не просто да оцеляват физически.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, BMW Маниак написа:

Тогава остава да си живуркаш на село и да не се нервираш толкова.
От теб нищо не зависи. Това е положението.

Не е точно така!!! Защо трябва да живееш на село и пак да се сблъскваш със същите проблеми??? Хващаш си багажчето и отиваш в някоя бяла държава, където не се подиграват с труда ти!!! Дори като общ работник, пак ще взимаш повече отколкото висшист в България, ще живееш нормално и няма да се сблъскваш с подобни простотии!!! Това правят и повечето хора в момента!!! И действително, там не да не се нервиш толкова, а въобще не се нервиш!!! Имаш избор!!! Работодателите и набедените ни бизнесмени са тези, които нямат избор, затова ще се задоволяват с некадърни работници, ще реват как нямало квалифицирана работна ръка!!! Не е вярно това!!! Няма квалифицирана работна ръка за тези подаяния, които те дават!!! Аз например за под 3 000-4 000 лева в България няма да се върна!!! Дори и да се върна за тези пари, това означава че пак правя много компромиси със себе си!!! Ама въобще не ме интересуват техните излияния!!! Значи за инвестиции в бизнеса и за заплати няма пари, а за скъпи коли, скъпи имоти, скъпи екскурзии и поддръжка на любовници, пари колкото си искаш!!!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, simtech написа:

Големите заплати са заслужени, а малките дори и редовно са подигравка. Хората трябва да могат да живеят достойно, а не просто да оцеляват физически.

Големите заплати са само в твоята глава. Ако си толкова незаменим за колкото се мислиш хората отдавна да са те открили и предложили голяма заплата.
Щом са намерили някой да свърши работата за по малко пари значи и че работата толкова струва реално а ти си слагаш някакви си надценки де са само в главата ти.
Виж какво Питонски. Ако под достойно имаш предвид да издържаш и любовница парите ти никога няма да са достатъчни дори и да работиш същото нещо на запад. Аве ти мърмориш от години че си недооценен а защо не отидеш на вън и да ни разкажеш как е?

преди 1 час, Джугашвили написа:

Няма квалифицирана работна ръка за тези подаяния, които те дават!!!

Съгласете се че в България това е стандарта и няма как някой си който си е въобразил че е IT специалист и то още не доказал се да взема 3 пъти по висока заплата от един лекар например нали ?
Това е България, храната е евтина, квартирите също няма как заплатите да са европейски.
Как е в чужбина ? Като замини някой и почват едни басни ...
Колко струва е Европа едно жилище ? Колко струват квартирите. Накрая като теглиш чертата и ми е интересно какво се получава ако си един строител или не доказал се IT специалист.

преди 1 час, Джугашвили написа:

Значи за инвестиции в бизнеса и за заплати няма пари, а за скъпи коли, скъпи имоти, скъпи екскурзии и поддръжка на любовници, пари колкото си искаш!!!

Чак пари колкото искаш не? На никой не му стигат дори и на шефовете.
И никой не кара никого нито в България нито на запад да работи на сила. Всеки има право на избор къде да работи. Шефа като остане без работници ще вдигне цените ама ако може някой да му свърши една работа не по зле от друг за Х пари тогава защо да плаща на "специалиста" 2хХ?
Кога ми затрябва баш специалист тогава ще го намери и ще му предложи 2хХ пари.
Не забравяйте че вече живеем в капитализъм и частника ще си прави каквото иска в неговия завод или цех.
Приемаш или не приемаш условията на договора. Това е.
Никой никого не ограбва или кара някой да му работи ангария.

Един пример например със сайта в който пишем.
Питона отново е недоволен как му работел сайта на стария му като хардуер компютър! И пак някакво правило не му харесвало кой потребител му пречел  ... и още много.
Нито пари му искат нито с пистолет на главата го карат да отваря сайта ама го прави.  На такива хора никой не може да им угоди.
Има хора каквото и да направиш за тях винаги ще са недоволни.
Те винаги ще гледат в паницата на шефа и ще се питат защо моите пари отиват при на шефа любовницата.
Пак има решение. Става шеф и готово.
Ама той не можел да бъде шеф защото бил морален и етичен !
Няма угодия просто за автора на темата. Той си иска някакви пари къде си е въобразил че някой е длъжен да му ги даде и край.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласете се че в България това е стандарта

В България стандартът го правят хора, които не искат да плащат. И съответно работниците си заминават. А после реват как не просто нямат квалифицирана работна ръка, ами дори нямат грамотна работна ръка.
Мисля, че бях писал нещо за уважението по-рано. Явно ти си просто един ниско интелигентен човек, който не може да възприеме какво му се говори.

Това е България, храната е евтина, квартирите също няма как заплатите да са европейски.

Кое е евтино бе, серсемин? Нашето гориво е едно от най-скъпите в Европа, получаваме храна с цена съпоставима с европейската, но с по-лошо качество. Едно шоколадче Своге е по-евтино в Нидерландия, отколкото в България.
Като удариш чертата - 300лв квартира, 100лв сметки...а култура, храна, забавления, дрехи? Хората да не роби ве, серсемино? Да не бачкат само, за да ядат? Интересно и как се гледат деца с тия мизерни заплати.
Ама ти си един тотален дървен философ. Ти бедно не си живял и ти нямаш нито един ден работен стаж.
Искам да ми се махнеш от темата, защото си нагъл до безкрайна степен. Няма такава дума, която да ти опише долната миризлива наглост.

преди 14 минути, BMW Маниак написа:

Приемаш или не приемаш условията на договора. Това е.

Ай млък вече. Прави каквото иска, най-вече безнаказано нарушава закона като не извънреден труд и заплати.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, simtech написа:

Явно ти си просто един ниско интелигентен човек, който не може да възприеме какво му се говори.

А явно вие сте един мърморко на който никой не може да ви угоди!
Какво уважение търсиш пък ти ве ? Някой да не ти е длъжен на теб да ти даде високоплатена работа защото ти си учел много. Знаеш ли колко има още като теб ?
Е то кой ще работи ? Той учел и иска да е директор!
Капитализъм Питоне.
Уважение ще търсиш от жена си или от приятелите си при шефа ти отношенията са ти професионални и имаш подписан договор който и двете страни трябва да спазват. Там ако има точка за уважение тогава ще го търсиш и него.
За това има бонуси Питоне един вид форма на уважение или стимулация.
Запрятай ръкави и стига рева. И недей гледа в паницата на другия. Винаги че се намери някой с по пълна от твоята.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, BMW Маниак написа:

Уважение ще търсиш от жена си или от приятелите си при шефа ти отношенията са ти професионални и имаш подписан договор който и двете страни трябва да спазват.

Уважение означава да цениш труда на кадрите си и да се отнасяш с тях коректно и добре.
Независимо дали са най-долно ниво чистачи или са експерти.
 БОНУСИ? Ти ПРОСТ ЛИ СИ? Ти кого си видял да раздава бонуси? Само депутатите си раздават самички бонуси!
Ако ще да съм чистач, то в Германия бих живял по-добре като чистач, отколкото тука. При "по-високите им цени" и стандарт.
Ония високите цени, където образованието е безплатно, а тук не е.
Мръсен наглец!

преди 3 часа, BMW Маниак написа:

Запрятай ръкави и стига рева.

МЛЪКВАЙ, Да не ти чувам ГЛАСЧЕТО, готованче такова. Ти нямаш 1 ден работен стаж и данъци не плащаш тук.
Искам да мълчиш, защото иначе мога да ти пожелая само някой в банановата република да ти затвори устата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, BMW Маниак написа:

Кога ми затрябва баш специалист тогава ще го намери и ще му предложи 2хХ пари.

Само че това не е салам та кога ти се прияде отиваш и си купуваш драги. Това преди всичко са хора които трябва да бъдат уважавани и заплащането е само един от елементите показващи нужното уважение. Когато се отнасяш с хората като с предмети които можеш да си напазаруваш когато ти харесва естествено ще получиш подобно "уважение" и качество което си си заслужил.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, BMW Маниак написа:

А явно вие сте един мърморко на който никой не може да ви угоди!
Какво уважение търсиш пък ти ве ? Някой да не ти е длъжен на теб да ти даде високоплатена работа защото ти си учел много. Знаеш ли колко има още като теб ?
Е то кой ще работи ? Той учел и иска да е директор!
Капитализъм Питоне.
Уважение ще търсиш от жена си или от приятелите си при шефа ти отношенията са ти професионални и имаш подписан договор който и двете страни трябва да спазват. Там ако има точка за уважение тогава ще го търсиш и него.
За това има бонуси Питоне един вид форма на уважение или стимулация.
Запрятай ръкави и стига рева. И недей гледа в паницата на другия. Винаги че се намери някой с по пълна от твоята.

За съжаление си много прав. Аз работя в частна фирма и нещата стоят точно така.

преди 16 часа, lsmurf написа:

Само че това не е салам та кога ти се прияде отиваш и си купуваш драги. Това преди всичко са хора които трябва да бъдат уважавани и заплащането е само един от елементите показващи нужното уважение. Когато се отнасяш с хората като с предмети които можеш да си напазаруваш когато ти харесва естествено ще получиш подобно "уважение" и качество което си си заслужил.

Не знам ти изобщо в кой свят живееш, но за няколко години пред очите ми доста "салам" се смени. Няма незаменими хора. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, иноТ написа:

Не знам ти изобщо в кой свят живееш, но за няколко години пред очите ми доста "салам" се смени. Няма незаменими хора. 

Незаменими няма , въпросът е обаче с какво ги заменяме.. Обикновено с по неподготвени хора които са готови да работят почти без пари но те и възможностите им са за толкова. А "салама" за който говориш че се е сменил заминава в чужбина за да го ползват хората които знаят какво струва квалифицирания труд. Между другото хората май ценят всякакъв труд защото дори и ниско квалифицирания е заплатен така че да осигурява достоен живот на работника. А нашите работодатели ще има още дълго да пищят че няма квалифицирани кадри. Че откъде да има бе господа като вие самите ги изгонвате извън България!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш ли някакви роднини, или познати, които са в чужбина? Малцина са тези, които се установяват трайно и успяват. Болшинството работят нещо, което никой местен не иска да работи, взимат смешни пари и си ги харчат в България, защото тук 1000 евро си е цяло богатство. Освен това отношението е по-лошо и от това тук, но поне взимат пари, които в България трудно се взимат. 

Обаче знаеш ли какво ми направи впечатление? Една позната замина за Англия и след една седмица написа, че живее в някаква кутийка, няма какво да яде и времето е скапано, но пак е било по-добре от нашето. Дори времето било някакво друго. Нищо, че е роб там. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, иноТ написа:

Имаш ли някакви роднини, или познати, които са в чужбина? Малцина са тези, които се установяват трайно и успяват. Болшинството работят нещо, което никой местен не иска да работи, взимат смешни пари и си ги харчат в България, защото тук 1000 евро си е цяло богатство. Освен това отношението е по-лошо и от това тук, но поне взимат пари, които в България трудно се взимат. 

...

Имам, бивши колеги, приятели. И то доста. Чехия, Германия, Англия, Унгария... Отидоха, после си прибраха и семействата или си създадоха на място, купиха си жилище, живеят си и се наслаждават на живота. И идват в България само за да видят роднините си или да се порадват на природата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, иноТ написа:

Обаче знаеш ли какво ми направи впечатление? Една позната замина за Англия и след една седмица написа, че живее в някаква кутийка, няма какво да яде и времето е скапано, но пак е било по-добре от нашето. Дори времето било някакво друго. Нищо, че е роб там. 

Имам , както и повечето мои познати. Въобще не е вярно че работят каквото им падне там. Българите за които съм се интересувал и познавам работят престижни професии с нормално заплащане . Времето във Великобритания наистина е скапано но няма идеални неща. За кутийките не знам откъде го измисли но в британия обикновено не се строи така като в България. Ако има малки "стаи" в които се навират нашенци това са килери или дрешници :)

Тази приказка за робите там я извадете най - сетне от опорните си точки - всеки има роднини или поне познати и е информиран от първа ръка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, capnemo написа:

Имам, бивши колеги, приятели. И то доста. Чехия, Германия, Англия, Унгария... Отидоха, после си прибраха и семействата или си създадоха на място, купиха си жилище, живеят си и се наслаждават на живота. И идват в България само за да видят роднините си или да се порадват на природата...

Никой не казва обратното. Успели българи има по цял свят както и в България. Съотношението им успели/ не успели в чужбина е същото горе долу и както в България.
И повечето ги смята за втора категория хора на работното им място и точно работят работа къде никой местен няма да я работи за тези пари. Ама дълга е темата и човек докато не отиде и да види му е лесно да приказва.
А за твоите бивши колеги, приятели къде са успели съм сигурен че и в България не са били зле.

преди 9 минути, lsmurf написа:

Имам , както и повечето мои познати. Въобще не е вярно че работят каквото им падне там. Българите за които съм се интересувал и познавам работят престижни професии с нормално заплащане . Времето във Великобритания наистина е скапано но няма идеални неща. За кутийките не знам откъде го измисли но в британия обикновено не се строи така като в България. Ако има малки "стаи" в които се навират нашенци това са килери или дрешници :)

Тази приказка за робите там я извадете най - сетне от опорните си точки - всеки има роднини или поне познати и е информиран от първа ръка.

Да ве, да! Разхвърлят се още с пристигането в четиристайни жилища за по 150 паунда на месец.
Ами ти като е толкова добре що не отидеш и да ни го покажеш в картинки този рай?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, иноТ написа:

Нищо, че е роб там. 

'що, малко са данните за роби в България? За работещи заключени в цеха по 10-12 часа на под минимална заплата? Или са осигуряани на около минималната заплата, а получаащи нещо по-различно.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.