Премини към съдържанието
vasilray65

Проблем с връзката между два компютъра с crossover кабел

Препоръчан отговор

Здравейте!

Искам да свържа два компютъра помежду им. Единият е с Windows 7 Ultimate, а другият с Windows 10 Professional. Използвах crossover Ethernet кабел и извърших всички настройки описани по-долу в статията "Как да свържем два компютъра в мрежа (LAN)"

На компютъра с Windows 7 Ultimate споделих (шернъх) желаната папка, рестартирах и двата компютъра и споделената папка на компютъра с Windows 7 Ultimate стана видима в компютъра с Windows 10 Professional. Но като кликна върху тази споделена папка от компютъра с Windows 10 Professional не ми дава да вляза в нея и да видя подпапките.

Как да свържем два компютъра в мрежа (LAN)

Cвъpзвaнeтo нa двa ĸoмпютъpa в мpeжa c пoмoщтa нa ĸpocнaт ĸaбeл e нaй-лecният и нaй-cигypeн нaчин зa тpaнcфep нa cнимĸи, фaйлoвe, мyзиĸa и видeo. Чpeз изпoлзвaнeтo нa тoзи мeтoд ce избягвaт вcяĸaĸъв вид дpyги ycтpoйcтвa ĸaтo нaпpимep pyтep или cyич, в ĸoитo лecнo мoжe дa бъдe пpoниĸнaтo oт нeдoбpoжeлaтeли.

Kaĸвo щe ни e нeoбxoдимo:

двa ĸoмпютъpa (щe ги нapeчeм РС1 и РС2);

ĸpocнaт Еthеrnеt ĸaбeл;

Kaĸ ce пpaви:

Cвъpжeтe ĸaбeлa ĸъм двaтa ĸoмпютъpa и нaпpaвeтe cлeднитe нacтpoйĸи:

Hacтpoйвaнe нa РС1

oтидeтe нa Му Соmрutеr и oт тaм c дeceн бyтoн нa Рrореrtіеѕ

cмeнeтe Wоrkgrоuр имeтo нa МЅНОМЕ (или дpyгo пo избop) и нaтиcнeтe ОК

oтидeтe нa Соntrоl Раnеl > Nеtwоrk аnd Іntеrnеt > Vіеw nеtwоrk ѕtаtuѕ аnd tаѕkѕ > Сhаngе аdарtеr ѕеttіngѕ

щpaĸнeтe c дecния бyтoн въpxy лaн вpъзĸaтa и избepeтe Рrореrtіеѕ

избepeтe Іntеrnеt Рrоtосоl (ТСР/ІР) и oт тaм Рrореrtіеѕ

въвeдeтe cлeднитe cтoйнocти в пoлeтaтa

ІР Аddrеѕѕ – 192.168.0.1

Ѕubnеt Маѕk – 255.255.255.0

ocтaвeтe дpyгитe пoлeтa пpaзни и нaтиcнeтe OK, зa дa зaпaзитe пpoмeнитe

Hacтpoйвaнe нa РС2

cмeнeтe Wоrkgrоuр имeтo нa МЅНОМЕ  (или дpyгo пo избop, нo зaдължитeлнo дa e cъщoтo ĸaтo нa РС1) и нaтиcнeтe ОК

oтидeтe нa Соntrоl Раnеl > Nеtwоrk Соnnесtіоnѕ

ІР Аddrеѕѕ – 192.168.0.2

Hacтpoйвaнe нa РС2

cмeнeтe Wоrkgrоuр имeтo нa МЅНОМЕ  (или дpyгo пo избop, нo зaдължитeлнo дa e cъщoтo ĸaтo нa РС1) и нaтиcнeтe ОК

oтидeтe нa Соntrоl Раnеl > Nеtwоrk Соnnесtіоnѕ

ІР Аddrеѕѕ – 192.168.0.2

Cлeд ĸaтo cтe въвeли нacтpoйĸитe и нa двaтa ĸoмпютъpa, вeчe би тpябвaлo дa имaтe paбoтeщa лaн вpъзĸa. Bъзмoжнo e дa ce нaлoжи дa pecтapтиpaтe ĸoмпютpитe, aĸo вpъзĸaтa нe пpopaбoти oт пъpвия път.

Ceгa вeчe мoжeтe дa видитe ĸoмпютpитe в Му Nеtwоrk Рlасеѕ, ĸъдeтo cъщo тaĸa щe видитe и cпoдeлeнитe oт тяx диpeĸтopии. Moжe дa изпoлзвaтe вeчe cъздaдeнaтa лaн мpeжa ĸaĸтo зa cпoдeлянe нa фaйлoвe, тaĸa и зa игpи в мpeжa.

Или

Ако няма да ползвате на тия машини други форми на споделено свързване

На единия комп за IPv4:

192.168.137.1

255.255.255.0

На другия комп за IPv4:

192.168.137.2

255.255.255.0

В Change advanced sharing settings в Home and Work разреши:

network discovery

file and printing sharing

Turn off pasword protected sharing

Allow Win to manage homegroup computers

======================

Ако ще ползвате на тия машини други форми на споделено свързване

На единия комп за IPv4:

10.1.1.1

255.255.255.0

На другия комп за IPv4:

10.1.1.2

255.255.255.0

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато сподели папката, разреши ли пълен достъп на Everyone до споделената папка?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, ExaFlop написа:

Когато сподели папката, разреши ли пълен достъп на Everyone до споделената папка?

Как точно става това за Windows 7. Отидох на Advanced Sharing и споделих папката, не помня дали ми излиза кой какви права има на достъпа. Кажете ми какво точно трябва да направя и къде?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно там има бутон Permissions, зад който се задават разрешенията. за профилите. 
Провери в услугите
Computer Browser
Network Location Awareness
Server
Workstation
стартирани ли са.

Пусни един Troubleshoot за мрежата и следвай съветника.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, vasilray65 написа:

Как точно става това за Windows 7. Отидох на Advanced Sharing и споделих папката, не помня дали ми излиза кой какви права има на достъпа. Кажете ми какво точно трябва да направя и къде?

Да, достъпа до споделената папка е пълен - Everyone.

преди 4 часа, vasilray65 написа:

Да, достъпа до споделената папка е пълен - Everyone.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А услугите работят ли и на двете машини?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Провери си файъруол-а на Windows 10 машината дали разрешава NETBIOS протокола...

Виж дали File and Printer Sharing for Microsoft Networks услугата е инсталирана и активирана на Windows 10 машината...

Отиди на самата папка и провери permissions и от Sharing (Advanced Sgaring) и от Security табовете...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложи обикновен ЛАН кабел. Не е нучно вече да е корснат. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Не е нужно само на гигабитови устройства. На мегабитови не се знае.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Емил Костов написа:

Пробвах и с прав (обикновен) и с кроснат кабел все тая. Единствено не съм пробвал да изключа Firewall-a.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А някой знае ли как по-бързо да прехвърля файловете от един компютър на друг, с кроснат кабел или с флашка USB 3.0? Къде скоростта е по-голяма при флашката или при кроснатия LAN кабел?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако нямаш USB 3.0 контролер на компютъра, по LAN (Gbit) е по-добре.
PC > USB > USB>PC
PC>LAN>PC
Второто ще е по-бързо ако е Gbit LAN

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, vasilray65 написа:

На компютъра с Windows 7 Ultimate споделих (шернъх) желаната папка, рестартирах и двата компютъра и споделената папка на компютъра с Windows 7 Ultimate стана видима в компютъра с Windows 10 Professional. Но като кликна върху тази споделена папка от компютъра с Windows 10 Professional не ми дава да вляза в нея и да видя подпапките.

Споделянето в бозата винаги е било едно малко мъчение. В по-модерните Windows-и вече е по лесно. Става като направиш "домашна група" на единят комп, най добре 10-ката (Control Panel\Network and Internet\HomeGroup) и присъединиш другия към тази група. Под модерни се разбира от 7 нагоре. Но мисля, че пак поради някаква странна, микромека логика, за да става споделянето, компът, който е с шернатите папки, трябва да има парола на акаунтът, който ги притежава (дори и да им е сложено everyone в permissions). Тук една забележка, че ако е изключено простото споделяне (simple file sharing), а понякога като се заинати, се и налага да се изключи, трябва да се добави everyone с права и в "Security" таба. Но винаги има възможност да стане засечка с недомислените им пермишъни, групи, полисис и т.н. За това може да пробваш безотказният начин, с който се шерва най безпроблемно на бозите под 7. Активираш Guest акаунтът и му слагаш парола (защото по-подразбиране няма, или няма как да я разбереш). После папките, които са шернати и имат Everyone с пълни права, се отварят с юзър - Guest и паролата, която си сложил. След като си свършиш работа, е препоръчително па да забраниш Guest акаунтът. Но аз лично, препоръчвам като най бърз и нерво-щадящ вариант, за еднократно прехвърляне да използваш флашка, или преносим диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На компютъра с Win 7:
1. Control Panel
2. Network and Sharing Center
3. Change Advanced sharing settings
4. И в двата профила "Home or Work" и "Public" променяш следните настройки:
-  Turn on file and printer sharing
- Turn off Public folder sharing
- Enable file sharing for devices that use 40- or 56-bit encription
- Turn off password protected sharing
5 Save changes

Отиваш на 10-ката и имаш достъп до share-натите файлове и папки на 7-цата.

Edit:
На писаниците на RagnerBG можеш да не обръщаш внимание. Човекът е пингвиновъд :) Те са свикнали по цял ден да администрират себе си и ако им се наложи да ползват по-малко от два акаунта, всеки от които с различна парола, за да направят и най-простото нещо (например да копират пет файла от един компютър на друг) - изпадат в нервна криза :D

Редактирано от Win_user (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-бързият начин за прехвърляне между компютри в локална мрежа в Windows е с помощта на Teamviewer с разрешен достъп по LAN. И при достъпване на отдалечена машина се използва IP адреса й, вместо ID.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Win_user написа:

Edit:

На писаниците на RagnerBG можеш да не обръщаш внимание. Човекът е пингвиновъд :) Те са свикнали по цял ден да администрират себе си и ако им се наложи да ползват по-малко от два акаунта, всеки от които с различна парола, за да направят и най-простото нещо (например да копират пет файла от един компютър на друг) - изпадат в нервна криза :D

Хората са казали - "не питай старило, питай патило". Това, че като един класически "Win user", си преписал съпорта на микромек (където същественото е само Turn off password protected sharing ), не значи, че като хване нещата на практика, няма да опре до моите "писаници". Които са взети от практиката, защото съм се занимавал с прозорци в пъти повече,отколкото да развъждам пингвини. Всъщност, едното следва логически от другото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той, човекът, първоначално е имал видимост от Win10 към Win7. Липсвала му е обратната връзка от 7 към 10. Най-чести проблеми са пермишъни, неразрешена NETBIOS услуга или неразрешен/неинсталиран NETBIOS сървис.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-бързия начин без мрежа е закачането на твърдия диск от единия компютър към САТА контролера на другия компютър с кабел и простото копиране от диск на диск. Това разбира се се прави за инфо над 100ГБ и много на брой малки файлове (например).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 18.10.2017 г. в 9:59, krassleto написа:

Най-бързия начин без мрежа е закачането на твърдия диск от единия компютър към САТА контролера на другия компютър с кабел и простото копиране от диск на диск. Това разбира се се прави за инфо над 100ГБ и много на брой малки файлове (например).

Да, но новия компютър с Windows 10 e гаранционен на 1 месец и ако закача твърдия диск от другия, ще наруша гаранцията. Може и с адаптер SATA към USB ама кой знае и там какви проблеми ще имам и само ще го купя напразно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Компютър с гаранционна лепенка е най-голямата глупост за предпазване на гаранцията.

Затова и никога не бих си купил 'сглобена' конфигурация, а ще си взема частите с отделна гаранция и ще си го сглобя сам. Отделно от това на повечето компоненти гаранцията е над 12м., даже над 24м.

С usb е по-зле отколкото гигабитова мрежа и с usb 3.0 е по-добре от 100 мегабитова мрежа.

И за да не съм съвсем офтопик - спри си Firewall услугата и на двата компютъра и след рестарт виж дали имаш връзка между тях. Добре е да са също и в една workgroup - това се настройва там където се дава името на компютъра в мрежата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 10/18/2017 в 8:28, darkterminal написа:

Той, човекът, първоначално е имал видимост от Win10 към Win7. Липсвала му е обратната връзка от 7 към 10.

Че за какво му е тази обратна връзка? Ако е само за прехвърляне на файлове, какво значение има, че от единия компютър не вижда другия, когато от другия вижда първия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.