Премини към съдържанието
Mr.n0b0dy

Липсва на драйвери за Windows 8.1 при Asus VivoBook Max

Препоръчан отговор

След преинсталацията осъзнах, че тъчпада не работи, Wi-Fi също и като погледнах в диспечера на устройства имаше още доста удивителни.

Та посетих сайта на асус и се оказа, че там препоръчват Win.10 както си беше дошъл фабрично, но след ъпдейтите тази поставка за кафе спря тотално, та явно препоръчват 10 не защото ще работи по-добре ами защото се оказва, че има драйвери само за нея. И сега какво, айде пак на 10-ка..

Защо няма написани официални драйвери за 8 ами новите лаптопи ги бутат само към 10.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами като не искаш 10-ка що си купуваш нов лаптоп - купи си някой дето да има драйвeри за windows 7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Драйвери за Win 7 и Win 8.1 има за всичко. Съвсем скоро инсталирах Win 7 x64 на Lenovo X1 Carbon rev.5 с чипсет Kaby Lake, само USB 3 портове и само един хард - NVMe диск. Основният проблем беше, че инсталационният Windows не виждаше нито харда, нито USB порта на флашката, от която инсталирах. Наложи се да инжектирам драйверите им в инсталационното ISO, от което правя флашката. След това - лесно. Търсиш съответния драйвер за всяко устройство по Hardware ID и инсталираш. Или, ако те мързи - теглиш си някой пакет от типа на SamDrivers и той ти инсталира всички драйвери. Аз предпочитам първия метод. Леки проблеми ми създаде само драйверът за видеото - Intel HD 620, което официално не поддържа Win 7. Реших проблема с дописването на един ред в .INF файла.

Между другото - с тъчпада също имах проблеми. Оказа се, че не работят нито драйверът за 8-ца и за 10-ка от официалния сайт, нито този за 7-ца пак от там, но за 4-та генерация X1 Carbon. След няколко експеримента намерих подходящ - от някакъв модел Yoga.

Така че - инсталирането на Win 7 (или, ако те мързи - на 8.1) е само въпрос на време и желание за четене. Ако нямаш желание да се учиш, можеш да намериш някого, който да ти свърши работата срещу скромно заплащане. А ако си хем беден, хем глупав и мързелив - добре дошъл, Windows 10 е създаден точно за теб! :D

Edit:
Единственото изключение са само някои особено гнусни модели лаптопи на Asus, чийто BIOS поддържа единствено UEFI Boot. Там няма какво да се прави - принуден си да сложиш 8.1.

Редактирано от Win_user (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Win_user написа:

някои особено гнусни модели лаптопи на Asus, чийто BIOS поддържа единствено UEFI Boot

https://blogs.technet.microsoft.com/askcore/2011/05/31/installing-windows-7-on-uefi-based-computer/

Или в Windows PE (наапример Strelec) и малко "ръчна" подготовка на диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много драйвери за Уиндоус 8.1 стават и за 10 , и обратно. За това, за лаптопи , с техните тъчпадове и безжични карти, преди всяка преинсталация е много важно да се направи  BackUp на всички драйвери.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, B3M2W0 написа:

а се направи  BackUp на всички драйвер

В Windows 8/8.1 - в Powershell
Export-WindowsDriver –Online -Destination D:\drivers-export

След експортиране на драйвърите, може да се види какво е експортирано:
$BackupDrivers = Export-WindowsDriver -Online -Destination D:\drivers-export
и да ги видите в табличен вид:
$BackupDrivers | Select-Object ClassName, ProviderName, Date, Version | Sort-Object ClassName

Ако няма достъп за вписване в Windows (счупен) или машината е вписана в друг Windows или системата е заредена в Windows инсталатора от флашка/DVD (натиска се Shift+F10 за да се появи конзолата. За да се видят буквите на дяловете, напишете notepad и с негова помощ ги вижте):
Export-WindowsDriver -Path D:\Windows -Destination E:\drivers-export
(Тук D: е делът с Windows папката, а Е: е дял на който ще се архивират драйвърите)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Win_user написа:

Intel HD 620, което официално не поддържа Win 7. Реших проблема с дописването на един ред в .INF файла.

Да беше споделил и дописания стринг за конкретния Hardware Id - ей тъй за информация. 
Или направо редактиания inf файл. :ph34r:

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, ExaFlop написа:

В Windows 8/8.1 - в Powershell
Export-WindowsDriver –Online -Destination D:\drivers-export

След експортиране на драйвърите, може да се види какво е експортирано:
$BackupDrivers = Export-WindowsDriver -Online -Destination D:\drivers-export
и да ги видите в табличен вид:
$BackupDrivers | Select-Object ClassName, ProviderName, Date, Version | Sort-Object ClassName

Ако няма достъп за вписване в Windows (счупен) или машината е вписана в друг Windows или системата е заредена в Windows инсталатора от флашка/DVD (натиска се Shift+F10 за да се появи конзолата. За да се видят буквите на дяловете, напишете notepad и с негова помощ ги вижте):
Export-WindowsDriver -Path D:\Windows -Destination E:\drivers-export
(Тук D: е делът с Windows папката, а Е: е дял на който ще се архивират драйвърите)

Това е много ценна информация, ще си я копна някъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, B3M2W0 написа:

Това е много ценна информация, ще си я копна някъде.

на Флопито инфото, записвам в текстови файл, дето доста е набъбнал

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, дръндю написа:

на Флопито инфото, записвам в текстови файл, дето доста е набъбнал

Май ще трябва да си направим картотека.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Драйвери за Win 7 и Win 8.1 има за всичко. Съвсем скоро инсталирах Win 7 x64 на Lenovo X1 Carbon rev.5 с чипсет Kaby Lake, само USB 3 портове и само един хард - NVMe диск. Основният проблем беше, че инсталационният Windows не виждаше нито харда, нито USB порта на флашката, от която инсталирах. Наложи се да инжектирам драйверите им в инсталационното ISO, от което правя флашката. След това - лесно. Търсиш съответния драйвер за всяко устройство по Hardware ID и инсталираш. Или, ако те мързи - теглиш си някой пакет от типа на SamDrivers и той ти инсталира всички драйвери. Аз предпочитам първия метод. Леки проблеми ми създаде само драйверът за видеото - Intel HD 620, което официално не поддържа Win 7. Реших проблема с дописването на един ред в .INF файла.
Между другото - с тъчпада също имах проблеми. Оказа се, че не работят нито драйверът за 8-ца и за 10-ка от официалния сайт, нито този за 7-ца пак от там, но за 4-та генерация X1 Carbon. След няколко експеримента намерих подходящ - от някакъв модел Yoga.
Така че - инсталирането на Win 7 (или, ако те мързи - на 8.1) е само въпрос на време и желание за четене. Ако нямаш желание да се учиш, можеш да намериш някого, който да ти свърши работата срещу скромно заплащане. А ако си хем беден, хем глупав и мързелив - добре дошъл, Windows 10 е създаден точно за теб!
Edit:
Единственото изключение са само някои особено гнусни модели лаптопи на Asus, чийто BIOS поддържа единствено UEFI Boot. Там няма какво да се прави - принуден си да сложиш 8.1.
Лаптопа не е мой, такъв никога няма да си взема, ама въпроса е, че нямам време да инжектирвам драйвери и да разпечатвам исо пакети, или да модвам драйвери да заработват с 8. Пробвах и драйверите за 10 от сайта на асус, но не се получиха нещата. И да със UEFI, е първия път не стартира трябваше да пипам настройки в биос secure boot, fast boot.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

моята текстова картотека е 200MB+таа под фонтанелата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква е точната идея да не е с 10 , а да е с 8 така и не разбрах . Вече на доста машини има проблеми с тъчпада , звука , юсб , ако не се използва 10 . Разбира се всичко това може да бъде "заобиколено " и оправено , но си е игра , съобразно конкретната марка и съответния модел . Толкова часове си загубил , да беше си сложил 10 и толкова . Разликата с 8 аз лично не я виждам да е толкова огромна , та пък да не говорим да е в полза на 8 .

Ако все пак държиш на един от най - скапаните продукти на Майкрософт - Уин 8 , то тогава ще трябва да ровиш ,четеш и пробваш докато стане .

Поздрави и успех !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, ExaFlop написа:

Да беше споделил и дописания стринг за конкретния Hardware Id - ей тъй за информация. 
Или направо редактиания inf файл. :ph34r:

и на мен ще ми е интересно
преди около 2 години имах проблем с графичния драйвър на една машина
след ровене в нета и сравняване на инфофайлове
промених Class=Window на Class=Display и за голяма моя изненада...тръгна
нямам ни най-малка представа защо е така
:no-no:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Mr.n0b0dy написа:

Лаптопа не е мой, такъв никога няма да си взема, ама въпроса е, че нямам време...

Ти искаш за 20-ина минути да го претупах и да дръпнеш двайсетарка. :ph34r:
Машина се насипва за 1/2-1 час. Ама се издава след поне  едно денонощие.

преди 1 час, Mr.n0b0dy написа:

да разпечатвам исо пакети

Трябва да разкажеш това как става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, ExaFlop написа:

Ти искаш за 20-ина минути да го претупах и да дръпнеш двайсетарка. :ph34r:
Машина се насипва за 1/2-1 час. Ама се издава след поне  едно денонощие.

Трябва да разкажеш това как става.

Пачването на официални исо изображения със програми подобни на NTLite та с нея би трябвало да могат да се вмъкнат драйверите, но в момента ще го върна на 10 защото знам колко време отнема ръчно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колегата автор на темата , ако е колега изобщо , иска да върне лаптопа скоростно , но цялата му "скорост " е вече блозо 15 часа разправии с един лаптоп и една инсталация на Windows . Тук се разтяга някъв локум за 8.1 , пък драйвери нямало , пък нещо си . Ми има всичко , въпрос на знания , четене , ровене и пробване . Повечето знания са правопропорционални на намаляване на ровенето и пробите за успешна работа . Ако трябва да си определя цена за труда за ден , с тоя един лаптоп тая инсталация трябва да струва доста двайсетарки .За  толкова време се инсталират минимум 3 машини от -до .Пък и честно да кажа аз лично не познавам човек жив ( може и да има ) с проблем дали машината му е с Win 8, 8.1 или 10 . Толкова пък борене и драпане за тая 8.1 на мен лично не ми звучи вече нормално . Има си сайт , има си драйвери за 10 , инсталира се и се приклюва . Ако собственика на лаптопа държи на 7 тогава човек да загуби време за да го направи , но да се занимаваш с десетки часове с 8.1 и не инсталираш 10 си е извън всякаква нормалност

Еееее, разгеле .

Поздрави и поздравления !!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, PC doctor написа:

Колегата автор на темата , ако е колега изобщо , иска да върне лаптопа скоростно , но цялата му "скорост " е вече блозо 15 часа разправии с един лаптоп и една инсталация на Windows . Тук се разтяга някъв локум за 8.1 , пък драйвери нямало , пък нещо си . Ми има всичко , въпрос на знания , четене , ровене и пробване . Повечето знания са правопропорционални на намаляване на ровенето и пробите за успешна работа . Ако трябва да си определя цена за труда за ден , с тоя един лаптоп тая инсталация трябва да струва доста двайсетарки .За  толкова време се инсталират минимум 3 машини от -до .Пък и честно да кажа аз лично не познавам човек жив ( може и да има ) с проблем дали машината му е с Win 8, 8.1 или 10 . Толкова пък борене и драпане за тая 8.1 на мен лично не ми звучи вече нормално . Има си сайт , има си драйвери за 10 , инсталира се и се приклюва . Ако собственика на лаптопа държи на 7 тогава човек да загуби време за да го направи , но да се занимаваш с десетки часове с 8.1 и не инсталираш 10 си е извън всякаква нормалност

След известно време работа лаптопа увисна тотално, връщане на състояние след ъпдейта не помогна. Та ме помолиха да сложа 8.1, но грешката ми е, че не погледнах дали има официални драйвери от Асус. На собственика не му се чака така, че се връщам на 10, но 32бит.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв 32 бит Уиндоус колега ????? Тоя лаптоп с колко рам е ????? Зависнал е не поради версията на ОС , а поради други възможни причини , една от която е и кофти копие на 10 .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, PC doctor написа:

Какъв 32 бит Уиндоус колега ????? Тоя лаптоп с колко рам е ????? Зависнал е не поради версията на ОС , а поради други възможни причини , една от която е и кофти копие на 10 .

Не казвам, че причината е там просто с 4гб рам кое мислиш ще е по-подходящо? 4гб са минимума за 64бит.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега , колегаааа, е сега разбрах защо имаш проблем с инсталации и т.н . Слагай х 64 и приключвай въпроса че 32 бит ще ти прочете до 3 гб и толкова . Слагай това което ти се казва и стига се излага да пишеш за минимуми и максимуми че звучи смешно . Пишеш че си инсталирал това и онова , но си си доста далече , та чак много . Това което написа в предния си пост предизвиква усмивки във всеки човек който е в материята .

Няма лошо човек да не знае нещо , лошото е когато почне да се излага показвайки " знания "

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз отново казвам , на машини с 4 и нагоре Гб рам се инсталира 64 бит ОС . Зависванията на машините не са проблем на инсталацията дали е 32 или 64 бит  , а на копието от което е направена , на драйвери , на добавен  софтуер или на хардуерни проблеми ( диск , рам ) .

Намери си читаво ( доказано такова ) копие на Win 10 x 64  , инсталирай го на машината , инсталирай драйверите от сайта и ако машината е хардуерно ок , всичко ще е наред . За месец правя поне 60-70 инсталации и ми е пределно ясно какво знаеш и какво не знаеш . Има си и правила за инсталиране на драйвери и т.н . Намери , прочети , сам ще си попълниш знанията , никаква загуба няма да ти е .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Mr.n0b0dy написа:

Пачването на официални исо изображения

Windows си има инструмент за добавяне на драйвъри, поправки и други такива - казва се dism. Няма нужда от инструменти от рода на ntlite, която освен това е и опасна, защото много често поврежда файлове.

преди 13 минути, PC doctor написа:

Намери си читаво ( доказано такова ) копие на Win 10 x 64

По-читаво от това на сървърите на Майкрософт...
https://tb.rg-adguard.net

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.