Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Сглобяване на трилентови тонколони

Препоръчан отговор

Добър ден.С баща ми искаме да сглобиме 2 трилентови тонколони .Ниско честотните са по 120 вата средните са 50 а пищялките 10.Въпроса ми е как да ги свържем какво ни трябва колко филтъра какъв усилвател и така нататък абсолютно всичко ми трябва ,защото си нямам напредстава. Ако ми помогнете ще сам мега благодарен !!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 55
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Нищо не си обяснил, нито параметрите на говорителите си дал, а искаш да правиш филтри. Второ: Има 3-лентови и 3-лентови тонколони. Масово в мини системите се произвеждат втория тип колони, т.е. двулентова с разширен обхват само във високите честоти, състояща се от един басов говорител, високочестотен и супер високочестотен високоговорител. Истинските 3-лентови тонколони са прецизна изработка и се поставя реактивен филтър на басовият говорител, освен ако не намерим такъв с много тясна честотна лента, каквито са говорителите с полипропиленова мембрана

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Материята е толкова обширна, че и часове писане не стига! Без основни понятия по електротехника и акустика нищо няма да стане...Намерете книгата на инж. Д. Попянев "Конструиране на озвучителни тела", прочетете я от кора до кора и тогава може да задавате конкретни въпроси/и грамотни!/!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Можеш да прочетеш малко,просто за информация.Предполагам,че ще добиеш представа за изискванията за изработка на трилентови колони.

http://www.bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=39

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Покажи говорителите да ги видим. Може и да не  стават за колона. И като не си правил до момента може да направиш нещо по просто  - например двулентово. Въпреки, че и двулентово не е лесна работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нищичко не знаете и нищо няма да направите. Както казваше лирическият герой на Тодот колев - ще реализирате кочина.

Отидете си купете нещо, което специалисти са направили. Таман ще изберете нещо за вашия слух.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нискочестотния говорител е 120 вата 8 инча 8 ома.Средния е 50 вата 8 ома 6 инча.Пищялките са 20 вата.Намерих трилентов филтър въпроса ми е как да го свържа към говорителите и към усилвателя има ли някаква схема ,и ако има моля да ми я кажете.

ShowPicture.gif

Ако можете да ми кажете какъв размер кутий да направя ще съм благодарен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

КутиЙте се смятат - не се взема първият сандък и да му се лепнат едни свирки. Освен това филтрите също се смятат - в зависимост от говорителите, като, освен мощността и импеданса, се съобразяват и амплитудно-честотните характеристики на всеки говорител, който ще участва в цялата картинка...

Този филтър е за едно тяло -
на
Amplifier - от усилвателя
Woofer - бас
Midrange - средни
Tweeter - високи

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 10/17/2017 в 20:00, nickolaycho написа:

Материята е толкова обширна, че и часове писане не стига! Без основни понятия по електротехника и акустика нищо няма да стане...Намерете книгата на инж. Д. Попянев "Конструиране на озвучителни тела", прочетете я от кора до кора и тогава може да задавате конкретни въпроси/и грамотни!/!!!

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хаха, е точно никога няма да направиш що-годе свестни колони.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, edokredo написа:

Хаха е сега литнал съм да търся книги.

Вместо да пишеш празни приказки, можеше да го напишеш в Гугъл и да си свалиш книгата от тук:

Димитър Попянев

Всеки специалист трябва да прочете тази книга, колкото и да знае, щото аз така сглобих три чифта тонколони, докато улуча точния размер. Та после трябваше да ги пека във фурна за да ги разлепя от здравото монтажно лепило и от тези кутии после направих други по-малки тонколони, само да не ги изхвърля.

Друг детайл на който трябва да се обърне внимание за подобряване на акустиката е пред говорителите да се постави пластмасов рупор, който представлява лицевата рамка на фабричните тонколони, както и самият грил пред високоговорителите. По правило за избягване на акустично късо съединение, нискочестотния говорител се монтира от предната страна извън кутията, в някои случаи допълнително се извежда напред чрез пластмасова гарнитура. Някои производители взимат компромисно решение като монтират говорителя от вътрешната страна на кутията, а като рупор служат ръбовете около дупката за говорителя на лицевата плоча.

Ако разполагаме с високоговорител с квадратно шаси и го монтираме вътре в кутията, може да се захване с дълги болтове, които да излизат около 1см от предната страна и с гайките се захванат и скобите за решетката пред говорителя. Този монтаж ще спести излишни дупки по кутията за видии за скобите, а гайките е добре да са отпред за да може да се сваля решетката, без да сваляме и говорителя, също и да не се саморазвият от силните вибрации в тонколоната, а дупката на болтовете трябва да е колкото може по-тясна и резбата да се самонареже в дървото при завиването.При по-малки квадратни високоговорители, скобите трябва допълнително да се разпробият за да паснат с дупките на говорителя.

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на ‎10‎/‎19‎/‎2017 в 11:12, edokredo написа:

Нискочестотния говорител е 120 вата 8 инча 8 ома.Средния е 50 вата 8 ома 6 инча.Пищялките са 20 вата.Намерих трилентов филтър въпроса ми е как да го свържа към говорителите и към усилвателя има ли някаква схема ,и ако има моля да ми я кажете.

ShowPicture.gif

Ако можете да ми кажете какъв размер кутий да направя ще съм благодарен.

Ще покажеш ли говорителите с техническите им характеристики?

Този филтър не става.

Размера на кутиите се "гадае" по характеристиките на говорителите.

на ‎10‎/‎19‎/‎2017 в 13:10, edokredo написа:

Хаха е сега литнал съм да търся книги.

Без четене ти гарантирам пълен провал!

Правенето на колони не е като да сковеш порта за кенеф. Там не ти трябват познания, въпреки че за "големи специалисти" може и това да се окаже сложна задача.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, AGD написа:

Ще покажеш ли говорителите с техническите им характеристики?

Този филтър не става.

Размера на кутиите се "гадае" по характеристиките на говорителите.

Без четене ти гарантирам пълен провал!

Правенето на колони не е като да сковеш порта за кенеф. Там не ти трябват познания, въпреки че за "големи специалисти" може и това да се окаже сложна задача.

И как прецени че този филтър не ставал?  Стига да е импедансно съгласуван с високоговорителите и те да възпроизвеждат достатъчно широк честотен спектър, няма причина да не работи. Размера на кутиите може да се избере според някоя фабрична тонколона, общо взето говорителите и кутиите са еднакви, като изключим българските.

Някои обеми на конструкции в книгата на Попянев, не са изяснени, като в примера първоначално се дава ОТ със затворен обем едни определени размери на кутията, а в друг пример със същите високоговорители, но с бас рефлектор, кутията е два пъти по-голяма, което би трябвало да е точно обратното, защото бас рефлектора изпуска налягането в кутията, а големият обем би смъкнал честотата и при затворения обем кутия. Така че при еднакво изискване за долна честота, затвореният обем би трябвало да е малко по-голям от този на ОТ с фазоинвертор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не ме цитирай ако обичаш! Пиши си глупостите и т.н.

Филтъра не става.

От хора дето не могат да сковат и кочина акъл ми не трябва. Имаш претенции, че си чел Попянев, но не си разбрал нищо от прочетеното. Достатъчно глупости написа - стига толкова. Престани да налагаш измислиците си. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще цитирам глупостите ти за да се поправиш, а не да скачаш така импулсивно и първично като маймуна. Мислех си че писането не е като говоренето и хората докато четат ще имат време да помислят, но ти и други дъртаци чули не дочули се тресете като Тарзан на дървото. Говорех за филтъра на снимката, а не за филтрите от книгата на Попянев и този който го е произвел би трябвало да е достатъчно грамотен за да избере най-подходящия честотен обхват на който да свири тонколоната. Когато плюеш по нещо, уточни защо плюеш, защото невежият може да те послуша и да тръгне да прави грешни изчисления и да купува скъпи материали и да навива по 2 кг. бобини, вместо да си купи готовото, изчисленото и евтиното и да си спести доста труд и време.

И разберете най-накрая, електротехниката е точна наука, основана на математиката и случайни неща при нея няма. Всяко устройство преди да бъде направено се смята от от хора които са учили умножение и делене и думи като "Китайско", "Кучи марка" и т.н. си ги говорете на пазара, тук се търси личния опит, изказан макар на народен език, без математически формули, пък технически грамотният човек сам ще си направи изводите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, peppone1 написа:

Ще цитирам глупостите ти за да се поправиш, а не да скачаш така импулсивно и първично като маймуна. Мислех си че писането не е като говоренето и хората докато четат ще имат време да помислят, но ти и други дъртаци чули не дочули се тресете като Тарзан на дървото. Говорех за филтъра на снимката, а не за филтрите от книгата на Попянев и този който го е произвел би трябвало да е достатъчно грамотен за да избере най-подходящия честотен обхват на който да свири тонколоната. Когато плюеш по нещо, уточни защо плюеш, защото невежият може да те послуша и да тръгне да прави грешни изчисления и да купува скъпи материали и да навива по 2 кг. бобини, вместо да си купи готовото, изчисленото и евтиното и да си спести доста труд и време.

И разберете най-накрая, електротехниката е точна наука, основана на математиката и случайни неща при нея няма. Всяко устройство преди да бъде направено се смята от от хора които са учили умножение и делене и думи като "Китайско", "Кучи марка" и т.н. си ги говорете на пазара, тук се търси личния опит, изказан макар на народен език, без математически формули, пък технически грамотният човек сам ще си направи изводите.

Мушморок! Няма ли да мирясаш накрая? Нито ти е ясна тази техника, нито имаш възможност да я владееш. Ти във този форум си най големият дървар за да учиш хората кое как се правело. Когато много хора са се занимавали с това, ти си бил на баща си между краката. Не ми е ясно как може да си толкова просто момче и да продължаваш да пишеш, че си технически грамотен. Че и работел нашият в сервиз! За да работиш точно ти в сервиз, остава единствено възможно само едно - сервиза да е лично твой или на баща ти. Страничен човек не би те назначил за сервизен специалист. И именно затова те гонят от всеки форум. Тук няма да те изгонят, щото политиката на този форум е такава - да се пишат и трупат постове. А дали са стойностни или не - никого не го интересува.Имай малко уважение към другите , които ти опонират и се замисли защо ти опонират, а не да се правиш на клоун и всезнайко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 10/19/2017 в 13:05, edokredo написа:

Е как се смятат ?

Трудно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 19.10.2017 г. в 12:05, edokredo написа:

Е как се смятат ?

Най-простият начин,същевременно близък до реалните изчисления е такъв:Слагаш говорителите в редица,между тях оставяш растояние около 2 пръста.Височината на колоната ще получиш,като добавиш по три пръста на горния и долния говорител.Широчината ще получиш като добавиш по четири пръста от двете страни на бас говорителя(диаметъра му плюс 8 пръста).Дълбочината около 80% от широчината.Бас рефлекс с диаметър около една трета от диаметъра на бас говорителя и тръбата му навътре в колоната на една трета от дълбочината.Дебелината на плоскостите за изработка на колоната 15 максимум 20 мм.Слобяваш ги и може да извадиш късмет да свирят добре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, *LZ4JW* написа:

Мушморок! Няма ли да мирясаш накрая? Нито ти е ясна тази техника, нито имаш възможност да я владееш. Ти във този форум си най големият дървар за да учиш хората кое как се правело. Когато много хора са се занимавали с това, ти си бил на баща си между краката. Не ми е ясно как може да си толкова просто момче и да продължаваш да пишеш, че си технически грамотен. Че и работел нашият в сервиз! За да работиш точно ти в сервиз, остава единствено възможно само едно - сервиза да е лично твой или на баща ти. Страничен човек не би те назначил за сервизен специалист. И именно затова те гонят от всеки форум. Тук няма да те изгонят, щото политиката на този форум е такава - да се пишат и трупат постове. А дали са стойностни или не - никого не го интересува.Имай малко уважение към другите , които ти опонират и се замисли защо ти опонират, а не да се правиш на клоун и всезнайко.

Моля конкуренти да не ми оценяват знанията! Тях ги оценят любознателните и възпитани хора, които непрекъснато искат да трупат нови знания, а не като туземните дървари, издялкали и сковали първият си и последен сандък и си запушили главата за нови идеи и майсторлъци. Аз от моите грешки сега сега имам три чифта правилно изчислени кутии, така че само с това ви водя три стъпки напред. А това на чие име е сервизът ми не те интересува, нека всеки си гледа работата и да не наднича в прозореца на колегата си.

преди 40 минути, Димитър 59 написа:

Най-простият начин,същевременно близък до реалните изчисления е такъв:Слагаш говорителите в редица,между тях оставяш растояние около 2 пръста.Височината на колоната ще получиш,като добавиш по три пръста на горния и долния говорител.Широчината ще получиш като добавиш по четири пръста от двете страни на бас говорителя(диаметъра му плюс 8 пръста).Дълбочината около 80% от широчината.Бас рефлекс с диаметър около една трета от диаметъра на бас говорителя и тръбата му навътре в колоната на една трета от дълбочината.Дебелината на плоскостите за изработка на колоната 15 максимум 20 мм.Слобяваш ги и може да извадиш късмет да свирят добре.

Някои хора имат по-дебели пръсти от другите и някои пищялки и средночестотни високоговорители са по-големи от други. Височината на кутията трябва да е такава, че над нискочестотният високоговорител да има място за още един нискочестотен говорител със същия размер, наредени в колона, т.е. кутията трябва да побере плътно два големи високоговорителя. Дълбочината на кутията трябва да е горе долу равна на широчината й, т.е. кутията да не е плоска.

Все пак аз съветвам автора да си потърси готов филтър, ако държи тонколоната му да е трилентова, стига да отговаря на импеданса на говорителие. А намотъчна жица трудно се намира и е много скъпа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от sauvibgn
      Здравейте, имам проблем с колата.
      Не се заключва отвън нито с ключа, нито с дистанционното.
      Заключва се от вътре от панела, като остават отключени двете задни врати.
      След това се отключва отвън с дистанционното, като даже се отключва с бутона за заключване.
      Казаха ми, че кабелите може да са примачкани. Установих , че са премачкани и ги запоих, но проблема си остава.
      Колата е SEAT ALHAMBRA 2004г.
    • от V_B
      Здравейте, искам да ви попитам как мога да премахна фокусните линии. Използвам Canon M50 заедно с Elgato cam link 4K. Виждам това, което се вижда на камерата на моят компютър, въпросът ми е как мога да направя, че да се вижда изображението без линии и т.н.

• от силвия димитрова стефанова
      Здравейте! Може ли да ми помогнете с точка II.6. Това е условието:
      Да се състави клас Страница BookPage Скрити член променливи: Номер на страница‐ число int; Съдържание – низ string; Публични функции: II.1.КОНСТРУКТОРИ – ЕКСПЛИЦИТЕН, ПОДРАЗБИРАЩ СЕ; II.2.ЧЕТЕНЕ/ЗАПИС II.3.ЗА РАЗМЯНА НА СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАНИЦА С ПОДАДЕНАТА КАТО ПАРАМЕТЪР РЕФЕРЕНЦИЯ КЪМ СТРАНИЦА; II.4.OPERATOR == СРАВНЯВА ПО ВСИЧКИ ДАННИ II.5.OPERATOR< ЗА СРАВНЕНИЕ ЗА ПО‐МАЛКО НА ПОДАДЕНИЯ ПАРАМЕТЪР ОБЕКТ С ТЕКУЩИЯ ПО НОМЕР НА СТРАНИЦА II.6.ПРЕОБРАЗУВА / ВРЪЩА НИЗ ОТ ЧЛЕНОВЕТЕ НА КЛАСА II.7.OPERATOR<<(ИЗВЕЖДА В УКАЗАН ИЗХОДЕН ПОТОК) II.8.OPERATOR>>(ЧЕТЕ ОТ УКАЗАН ВХОДЕН ПОТОК) Направила съм това:
      class BookPage { private: int NumberPage; //номер на страница string Contents; //съдържание public: BookPage(int numberPage, string contents) { NumberPage = numberPage; Contents = contents; } BookPage() { NumberPage = 0; Contents = " "; } const int& getNumberPage()const { return NumberPage; } const string& getContents()const { return Contents; } void setNumberPage(const int& sNumPege) { NumberPage = sNumPege; } void setContents(const string& sContents) { Contents = sContents; } bool operator == (const BookPage& book)const { return this->NumberPage == book.NumberPage, this->Contents == book.Contents; } bool operator < (const BookPage& number) { return this->NumberPage < number.NumberPage; } friend ostream& operator <<(ostream& out, const BookPage& book) { out << book.NumberPage << " " << book.Contents; return out; } friend ifstream& operator >> (ostream& in, BookPage& book) { cin >> book.NumberPage >> book.Contents; return in; } };  
    • от Siseayin
      Здравейте! Имам имам нужда от помощ. Някой добър по английски език може ли да ми помогне? Благодаря предварително!

• от Марио Проданов
      Здравейте на всички! Изпитвам проблем с лаптоп Toshiba Satellite L300 - не иска да стартира без батерия. Батерията е проблемна и е за смяна. Собственикът ме помоли да му разреша проблема - да стартира без батерия.   Това, което съм направил до момента: -разглобил целия лаптоп и направил проверка на всеки компоненет и лентови кабели. Всичко е наред с тях! -Проверил зарядното, защото собственика ми е докарал зарядно с 22V 4.5A, като по manual го дават 19V 3.95A. Тествал съм го с универсалното ми зарядно и съм го направил 19V 3.95A. Същата работа - не стартира! -Махнал съм 1 плочка рам памет и стартирах без нея- отново е така. Дори съм ги сменил 2-те пробно с моите. Не успех!     Моля за помощ и съвет! Ще съм благодарен на всеки един от Вас за помощта и изразеното мнение! Благодаря Ви за отделеното време и внимание! Поздрави!      
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване