Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Сглобяване на трилентови тонколони

Препоръчан отговор

преди 12 минути, edokredo написа:

Благодаря на Димитър 59 за отговора аз тоя отговор го чакам от 3 дни тука се скарахте заради мене хаха :D

Имай на предвид,че за изчислението на едни колони не е измислена точна формула.Големите фирми,преди да направят реалната кутия,правят стотици тестове в акустично помещение, с различни размери,материал,лепила,покритие и още много характеристики от които зависи звукът. Оригиналните колони изглеждат сглобени съвсем просто,но звучат много по-добре,по тази причина.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 55
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 1 час, peppone1 написа:

А намотъчна жица трудно се намира

Чак пък трудно...Виж за скъпото е скъпо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Казва се намотЪчна жица или бобинажен проводник, т.е. проводник за намотки/бобини.
http://www.contragent.com/?cid=9&cat=86&pid=290
http://www.cablecommerce.bg/bg/allproducts.php?catid=12

http://www.filkab.com/main/bg/news/ПРОМОЦИЯ_НА_ЕМАЙЛИРАН_ПРОВОДНИК/95/

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, peppone1 написа:

Някои хора имат по-дебели пръсти от другите ...

А други пък имат повече акъл в главата...!Когато размерът е в пръсти е ясно,че се допуска по-голям процент плюс или минус.Аз заради теб не съм дал размери в сантиметри,защото бях сигурен,че ще оспорваш размера и не съм се излъгал.Височината както я искаш ти,отговаряща на два наредени бас говорителя,ще е почти същата както по моя начин.А дълбочината и широчината някои фирми ги правят еднакви или дори по-дълбоки.Тук съм съгласен с теб,защото се увеличава обема,което евентуално усилва баса.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Естествено че ще оспорвам дори и в сантиметри, защото отношението е различно спрямо малки и големи тонколони, малки и големи средночестотни и високочестотни говорители, може и в проценти, т.е. нискочестония високоговорител трябва да заема около 50% от площта на лицевата плоча.

преди 7 часа, ExaFlop написа:

Казва се намотЪчна жица или бобинажен проводник, т.е. проводник за намотки/бобини.
http://www.contragent.com/?cid=9&cat=86&pid=290
http://www.cablecommerce.bg/bg/allproducts.php?catid=12

http://www.filkab.com/main/bg/news/ПРОМОЦИЯ_НА_ЕМАЙЛИРАН_ПРОВОДНИК/95/

Че аз какво по-различно съм написал? Проводника може да е квадратен или плосък, а жицата е винаги кръгла.

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 39 минути, peppone1 написа:

Проводника може да е квадратен или плосък, а жицата е винаги кръгла.

Освен да кажа "Хааа-хааа" друго не мога в случая. Ама ти си за бисерите, бре! Я дефинирай проводник и после дефинирай жица.
Ама ще кажа(напиша)
Вземи попрочети. Ще дам пример - ПЕЛ ф0,10 - това е ПРОВОДНИК с емайллакова изолация с ДИАМЕТЪР 0,10мм.
Та, 'що стандартът позволява да е кръгло и да е проводник? :ph34r:
С такива публикации ти си направо за забрана за писане в техническата част, за да не вкараш в беля някой четящ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проводника може да бъде и пластмасов, например за оптичен сигнал. Жица е проводник с кръгло сечение, АПХК и ПСД-F е бобинажен проводник с формата на шина.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, peppone1 написа:

Проводника може да бъде и пластмасов

Особено, когато говорим за електрически проводници, нали. Що не се направиш на умен и премълчиш поредния бисер?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, peppone1 написа:

ЖИЦАТА Е ПРОВОДНИК, ТЕЛ, СТРУНА, КАНАП И ДР. С КРЪГЛО СЕЧЕНИЕ.

В тема за направа на тонколони,ти наистина пишеш само бисери(казаха ти го вече веднъж).Твоите бобини от канап ли си ги правиш...?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проводника може да бъде и пластмасов, например за оптичен сигнал

Пластмасов проводник няма, проводник идва от там, че провежда нещо. Пластмасата нищо не провежда. На оптичния кабел, проводника е съставен от нишки, които се правят от специално стъкло, което се разтяга с бърза скорост и при високи температури. Пластмасова изолация бих казал, че също няма, на оптичните кабели изолацията е от поливинилхлорид демек PVC или от HDPE, демек полиетилен с висока плътност, ако не се лъжа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пак не си разбрал, ЖИЦАТА Е ПРОВОДНИК, ТЕЛ, СТРУНА, КАНАП И ДР. С КРЪГЛО СЕЧЕНИЕ.

Единственото нещо, което е полезно за теб от този форум е когато разглеждаш началната страница и ...МЪЛЧИШ!  Тогава поне и бисери не ръсиш.

ScreenShot001.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, peppone1 написа:

Пак не си разбрал, ЖИЦАТА Е ПРОВОДНИК, ТЕЛ, СТРУНА, КАНАП И ДР. С КРЪГЛО СЕЧЕНИЕ.

Момче, когато аз съм навивал електродвигатели (най-голямото ми животно е 20kW Siemens от 1928г.! ;) ама не с канап), ти си тикал камионче в детската градина. Та, хайде да спреш да се напъваш да обясняваш неща, които леко не са ти в компетенциите, МОЛЯ!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, *LZ4JW* написа:

Единственото нещо, което е полезно за теб от този форум е когато разглеждаш началната страница и ...МЪЛЧИШ!  Тогава поне и бисери не ръсиш.

ScreenShot001.jpg

А бре с теб нещо не помня да съм дискутирал до сега, та поради каква причина се включваш сега, хляба ли ти изядоха, та си решил да разчистваш терена и да казваш кой къде ходи, да не си модератор случайно?

Специално в България колегите така се плюят и мразят, че гледат кой повече луканка да налапа. Тези дни един човек си беше занесъл един телевизор на ремонт и след няколко дена звука на телевизора се намали почти до нула, а когато изключи телевизора и го включи отново звука се възстановява, но след 20 секунди пак се намаля. Човекът върнал телевизора в сервиза и техника го пуснал само за няколко секунди, без да го изчака повече и видял че работи и го отпратил обратно с разваления си телевизор. Техниците вече искат пари само за една кратка консултация, то лакомията им няма край. Като не могат да си помагат, нека поне да не си пречат, пък аз си мисля че това е един невинен форум, но вие гледате и него да изядете, лакомия до шия.

Така че ако обичаш недей пъчи снимката ми, защото можеше да бъде истинската ми снимка и си ходи там откъдето си дошъл, както казах с конкуренти не ща да се надпреварвам.

преди 7 часа, ExaFlop написа:

Момче, когато аз съм навивал електродвигатели (най-голямото ми животно е 20kW Siemens от 1928г.! ;) ама не с канап), ти си тикал камионче в детската градина. Та, хайде да спреш да се напъваш да обясняваш неща, които леко не са ти в компетенциите, МОЛЯ!

Какво значение има времето, българската жица не се изменила до сега, освен сеченията станаха по американските стандарти и някои стандарти като Ф0,23, Ф0,59 и Ф0,72 и такива с еднослойна изолация вече не се произвеждат и поради тази причина старите български високоговорители си остават най-добри.

Когато ти си навивал мощни мотори, аз съм си теглил камиончетата с такава жица и оплетох цялата къща с телове. Наскоро пренавих един автомобилен ротор с 12 намотки, всяка застъпена една под друга, то не беше рисуване, чертаене, лепене на етикетчета от които после нищо не можах да си прочета и си играх с него цели 8 часа и накрая моторчето тръгна от първия път. Ако някой ми намери схема за навиване на навит ротор, ще съм му много благодарен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

НЯМА такъв термин ЖИЦА!!!!! И на челна стойка да застанеш, и (забележи) срещу целия форум да се изправиш (да видя някой да те подкрепи (елементарната логика на правото го предполага)). Ако беше прав, а тия, които се опитваме та ди обясним, че не си, нали все щеше да се намери поне един да те подкрепи. Е НЕМА такъв пост, ами ти си бетер магаре на мост. Твоята крава да е мъжка на ВСЯКА цена.
"Жица" е разговорна дума за проводник!

Дефиниция за проводник
Дефиниция за жица

Наскоро пренавих един автомобилен ротор

Само ще попитам как балансира ротора и в какво го пече? И ако не си - спирам да коментирам с теб бобиньорство. След месец-два ще хвърли лагери.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво да му балансирам на ротора и за какво да го пека? Нещо почваш да си измисляш. Лакирал съм с го обикновен нитроцелулозен лак, а можеше да мине и без лакирване, когато намотките са навити плътно и подредени навивка до навивка, да не говорим че повечето хора не знаят как да навиват, мотат сякаш въртят прежда и отгоре виждат че намотката е добре, а отдолу се издула. А трябва внимателно да се обиколи целия ротор, което става бавно.

Проводник има общо значение и не се отнася само за електротехниката, докато тел и жица е по-конкретизирано. Все още се казва заваръчна тел, а не проводник нали, макар че е същата електро проводяща медна жица. Тези комунистически термини хич не ме интересуват, в миналото се е използвал "жило" или "жица" и затова един нормален буквален превод на чуждестранната литература не можем да направим, само в нашта държава се говори за проводник. Както се шегуваше Тодор Живков при откриването на завода за полупроводникови изделия "Днес произвеждаме полупроводници, а до година цели и още по-цели проводници".

Напоследък започна официално да се налага терминът кабел, като едножилен кабел, мостов кабел, което е неправилно, но като значение е по-точно от неопределеният проводник. На хората им омръзнаха тези многозначещи думи, а и някои не ги разбират, все пак езика трябва да се развива.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 56 минути, peppone1 написа:

Напоследък започна официално да се налага терминът кабел

:ph34r:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

за какво да го пека? Нещо почваш да си измисляш. Лакирал съм с го обикновен нитроцелулозен лак, а можеше да мине и без лакирване, когато намотките са навити плътно и подредени навивка до навивка

https://www.eldvigateli.com/нови/електродвигатели/нови-електродвигатели/вакуумно-пресова-импрегнация

Учи. преди да се изказваш и отново неподготвен. Ставаш смешен и не се усещаш, че спамиш грозно!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на ‎10‎/‎21‎/‎2017 в 10:40, Димитър 59 написа:

Най-простият начин,същевременно близък до реалните изчисления е такъв:Слагаш говорителите в редица,между тях оставяш растояние около 2 пръста.Височината на колоната ще получиш,като добавиш по три пръста на горния и долния говорител.Широчината ще получиш като добавиш по четири пръста от двете страни на бас говорителя(диаметъра му плюс 8 пръста).Дълбочината около 80% от широчината.Бас рефлекс с диаметър около една трета от диаметъра на бас говорителя и тръбата му навътре в колоната на една трета от дълбочината.Дебелината на плоскостите за изработка на колоната 15 максимум 20 мм.Слобяваш ги и може да извадиш късмет да свирят добре.

Не съм очаквал такова "чудно" обяснение от теб!

Не може така, дори и да правиш колоните за продажба.

А какво правим ако изобщо на човека не му стават говорителите за колона /защото той се изкефи страшно от отговора ти и започва да реже дъски/? Примерно ако ги комбинира като пипона1, какво ще стане. Ако дупките в честотната лента са недопустими, какво ще стане? 

Повече няма да пиша в темата, защото собственика и отказва да покаже с какви говорители възнамерява да прави колони, а от тука на там се обезмислят  всички коментари.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Едва 10% от производителите използват вакуумното лакиране, а ти искаш аз да го използвам за някакъв изгорял мотор, откъде накъде, да нямам собствен завод? Който не му хареса ремонта да си купи нов мотор.

Не аз започнах да спамя, смешното е че ти си модератора, който започна този безсмислен спор, дали жицата била кръгла или канап, а шината какво е? Не може да не спамя грозно на грозни спорове.

преди 37 минути, AGD написа:

Не съм очаквал такова "чудно" обяснение от теб!

Не може така, дори и да правиш колоните за продажба.

А какво правим ако изобщо на човека не му стават говорителите за колона /защото той се изкефи страшно от отговора ти и започва да реже дъски/? Примерно ако ги комбинира като пипона1, какво ще стане. Ако дупките в честотната лента са недопустими, какво ще стане? 

Повече няма да пиша в темата, защото собственика и отказва да покаже с какви говорители възнамерява да прави колони, а от тука на там се обезмислят  всички коментари.

Очаквах че ще попиташ и това. Високоговорителите не могат да не станат за тонколона, тъй като автора в началото каза че иска да прави трилентова, която задължително изисква тризвенен филтър. Ако някой от говорителите не възпроизведе желаните честоти, той най-вероятно е дефектен и трябва да се изхвърли (отнася се само за българските ВКВ0423), останалото е работа на филтъра, който да ги раздели честотно.

И какво съм направил аз че не е станало? Онези високоговорители T6PH06G6 които препоръчах са много добри високочестотни високоговорители и са подходящи за всяка една тонколона, дори и двулентова, поддържат много широк честотен диапазон, аз съм много доволен от тях.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, AGD написа:

Ако дупките в честотната лента са недопустими, какво ще стане? 

преди 22 минути, peppone1 написа:

Ако някой от говорителите не възпроизведе желаните честоти, той най-вероятно е дефектен и трябва да се изхвърли

Отново пишеш простотии.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, peppone1 написа:

Очаквах че ще попиташ и това. Високоговорителите не могат да не станат за тонколона, тъй като автора в началото каза че иска да прави трилентова, която задължително изисква тризвенен филтър. Ако някой от говорителите не възпроизведе желаните честоти, той най-вероятно е дефектен и трябва да се изхвърли (отнася се само за българските ВКВ0423), останалото е работа на филтъра, който да ги раздели честотно.

Забрави ли вече, че ти казах да не ме цитираш?

Не желая да ти чета глупавите измислици.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, peppone1 написа:

Едва 10% от производителите използват вакуумното лакиране, а ти искаш аз да го използвам за някакъв изгорял мотор, откъде накъде, да нямам собствен завод? Който не му хареса ремонта да си купи нов мотор.

Я, изведнъж колко компетентен стана - даже и със статистика. В ремонтни условия (не заводски) се прави с подходящия лак, който се налива загрят за по-висока степен на проникване и се пече в камера. Я сега си представи заливането ти с "твоя" лак, който изобщо не е за такива цели и е нискотемпературен и заформи радости. А смяната на лагери от небаланс на ротора? Ти ли ще му я поемеш?
Ама си велик майстор, а?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 45 минути, AGD написа:

Забрави ли вече, че ти казах да не ме цитираш?

Не желая да ти чета глупавите измислици.

Не съм забравил, просто лъжата трябва да се разобличи. Но се радвам че си го прочел, аз не се обръщам към теб, не съм ти писал на лични, нали, та да си присвояваш цялата аудитория, а се обръщам към всички читатели. Ти не можеш да ми забраниш да ти отговарям, освен ако не спреш да ме споменаваш.

Дори и невежите имат способността да мислят и да преценят кое звучи логично и друго което звучи обречено на провал, като това "Този говорител не ставал за тонколона", ако говорителя не става за тонколона за какво тогава ще стане? Филтъра също не ставал по непонятни за нас причини.

преди 43 минути, ExaFlop написа:

Я, изведнъж колко компетентен стана - даже и със статистика. В ремонтни условия (не заводски) се прави с подходящия лак, който се налива загрят за по-висока степен на проникване и се пече в камера. Я сега си представи заливането ти с "твоя" лак, който изобщо не е за такива цели и е нискотемпературен и заформи радости. А смяната на лагери от небаланс на ротора? Ти ли ще му я поемеш?
Ама си велик майстор, а?

Статистиката не съм я направил аз, ти ми показа материала, дори не си направил труда да си го прочетеш, смях! Смяната на лагери си е смяна, пренавиването си е пренавиване, всичко се прави по отделно и когато лагерите се износят ще се сменят, аз няма да правя перипетуум мобиле. Ротора не може да бъде дебалансиран, когато е навит подредено и красиво и навивките са точно преброени (Фабрично се разминаваха с по 1-2 навивки, но аз прибавям още 1-2, когато има свободно място, да се използва пълноценно).

Както казах който иска нека си купи ново, ако въобще намери, а и всички колеги отказват тази услуга, на път бях да се откажа и аз, но любопитството надделя. Но друг път ще го препратя на теб, аз имам и два ротора от прахосмукачки за пренавиване, дано ти е забавно да ги ремонтираш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от sauvibgn
      Здравейте, имам проблем с колата.
      Не се заключва отвън нито с ключа, нито с дистанционното.
      Заключва се от вътре от панела, като остават отключени двете задни врати.
      След това се отключва отвън с дистанционното, като даже се отключва с бутона за заключване.
      Казаха ми, че кабелите може да са примачкани. Установих , че са премачкани и ги запоих, но проблема си остава.
      Колата е SEAT ALHAMBRA 2004г.
    • от V_B
      Здравейте, искам да ви попитам как мога да премахна фокусните линии. Използвам Canon M50 заедно с Elgato cam link 4K. Виждам това, което се вижда на камерата на моят компютър, въпросът ми е как мога да направя, че да се вижда изображението без линии и т.н.

• от силвия димитрова стефанова
      Здравейте! Може ли да ми помогнете с точка II.6. Това е условието:
      Да се състави клас Страница BookPage Скрити член променливи: Номер на страница‐ число int; Съдържание – низ string; Публични функции: II.1.КОНСТРУКТОРИ – ЕКСПЛИЦИТЕН, ПОДРАЗБИРАЩ СЕ; II.2.ЧЕТЕНЕ/ЗАПИС II.3.ЗА РАЗМЯНА НА СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАНИЦА С ПОДАДЕНАТА КАТО ПАРАМЕТЪР РЕФЕРЕНЦИЯ КЪМ СТРАНИЦА; II.4.OPERATOR == СРАВНЯВА ПО ВСИЧКИ ДАННИ II.5.OPERATOR< ЗА СРАВНЕНИЕ ЗА ПО‐МАЛКО НА ПОДАДЕНИЯ ПАРАМЕТЪР ОБЕКТ С ТЕКУЩИЯ ПО НОМЕР НА СТРАНИЦА II.6.ПРЕОБРАЗУВА / ВРЪЩА НИЗ ОТ ЧЛЕНОВЕТЕ НА КЛАСА II.7.OPERATOR<<(ИЗВЕЖДА В УКАЗАН ИЗХОДЕН ПОТОК) II.8.OPERATOR>>(ЧЕТЕ ОТ УКАЗАН ВХОДЕН ПОТОК) Направила съм това:
      class BookPage { private: int NumberPage; //номер на страница string Contents; //съдържание public: BookPage(int numberPage, string contents) { NumberPage = numberPage; Contents = contents; } BookPage() { NumberPage = 0; Contents = " "; } const int& getNumberPage()const { return NumberPage; } const string& getContents()const { return Contents; } void setNumberPage(const int& sNumPege) { NumberPage = sNumPege; } void setContents(const string& sContents) { Contents = sContents; } bool operator == (const BookPage& book)const { return this->NumberPage == book.NumberPage, this->Contents == book.Contents; } bool operator < (const BookPage& number) { return this->NumberPage < number.NumberPage; } friend ostream& operator <<(ostream& out, const BookPage& book) { out << book.NumberPage << " " << book.Contents; return out; } friend ifstream& operator >> (ostream& in, BookPage& book) { cin >> book.NumberPage >> book.Contents; return in; } };  
    • от Siseayin
      Здравейте! Имам имам нужда от помощ. Някой добър по английски език може ли да ми помогне? Благодаря предварително!

• от Марио Проданов
      Здравейте на всички! Изпитвам проблем с лаптоп Toshiba Satellite L300 - не иска да стартира без батерия. Батерията е проблемна и е за смяна. Собственикът ме помоли да му разреша проблема - да стартира без батерия.   Това, което съм направил до момента: -разглобил целия лаптоп и направил проверка на всеки компоненет и лентови кабели. Всичко е наред с тях! -Проверил зарядното, защото собственика ми е докарал зарядно с 22V 4.5A, като по manual го дават 19V 3.95A. Тествал съм го с универсалното ми зарядно и съм го направил 19V 3.95A. Същата работа - не стартира! -Махнал съм 1 плочка рам памет и стартирах без нея- отново е така. Дори съм ги сменил 2-те пробно с моите. Не успех!     Моля за помощ и съвет! Ще съм благодарен на всеки един от Вас за помощта и изразеното мнение! Благодаря Ви за отделеното време и внимание! Поздрави!      
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване