Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Имам питане относно настройките в контрол панела на Nvidia на GTX 760 2GB. Глобалните настройки няма да ги пипам, а само за отделни игри. Има ли смисъл от промяна на опцията на Power management mode на Prefer maximum perfomance и някоя от другите опции. Лично аз не усещам разлика във ФПС-а на игрите от настройките по дефоут. Също така няма и осезаема разлика в новият бенчмарк на Unigine Superposition, където извадих с около 20 точки повече при промяна на настройките. За сметка на това направих тест на GTX 970, където със стандартните настройки от nvidia control panela на един от тестовете имаше около 800 точки, а след промяна на опцията Power management mode на Prefer maximum perfomance извади 2000 точки. Нямах време за тестване на игри. 
Та в моят случай има ли смисъл да товаря картата с тези опции или да не ги пипам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами това е глупава опция. Може и да има някакъв смисъл ако се играе с вертикална синхронизация и там честотата на ядрото може да падне, но това само при по-стари игри. Това теоретично, щото честотата се мени при слабо натоварване на видеокартата, което теоретично може да повлияе на картината, но не и на кадрите. По-скоро, ако има някакви прескачания на картината при смяна на честотата. Поне така мисля. Иначе смисъл няма, щото така и така видеокартата си работи на максимални честоти при повечето игри, особено по-новите. Вече ако има някакви проблеми с честотата при по-стари игри, да се пипне, ама иначе смисъл не виждам от подобни глупости. Най-много ако по случайност включиш тая опция глобално, да се чудиш що видеокартата ти загрява в 2D  режим. Но иначе не мисля, че нещо може да навреди, ако за всяка игра си включиш опцията. 

преди 1 час, Атанас Славов написа:

За сметка на това направих тест на GTX 970, където със стандартните настройки от nvidia control panela на един от тестовете имаше около 800 точки, а след промяна на опцията Power management mode на Prefer maximum perfomance извади 2000 точки.

Не съм ползвал тоя тест, но ме заинтригува, че съм с GTX970. Значи, ако има такива аномалии, то може да са само от спада на честотата при теста. Ако това е нещо като furmark И честотата пада до 700 MHz  при 1500 MHz  нормални, то нормално да имаш 800 точки, а не 2000. 

Сега ще пробвам и аз да видя де е проблема.  Иначе при игри абсурд подобни ексцесии.

Редактирано от BG-Team-DRIFT (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, BG-Team-DRIFT написа:

Не съм ползвал тоя тест, но ме заинтригува, че съм с GTX970. Значи, ако има такива аномалии, то може да са само от спада на честотата при теста. Ако това е нещо като furmark И честотата пада до 700 MHz  при 1500 MHz  нормални, то нормално да имаш 800 точки, а не 2000. 

Сега ще пробвам и аз да видя де е проблема.  Иначе при игри абсурд подобни ексцесии.

Ами така се получи при теста с GTX 970, при теста с моята видеокарта GTX 760 нямаше разлика при бенчмарка с и без опцията.
Иначе без вертикална синхронизация картата се товари на 90-100% с темпераура до 75 градуса при игрите където и кадрите са много. Там където кадрите падат и натоварването пада на 60-70% от там и градусите около 60-65. Игрите, които тествам са WoW, H1Z1 и Assetto Corsa.

Редактирано от Атанас Славов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Атанас Славов написа:

Ами така се получи при теста с GTX 970, при теста с моята видеокарта GTX 760 нямаше разлика при бенчмарка с и без опцията.

Я кажи кой тест, че аз получавам 8100 точки някъде на стандартния тест - medium. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, BG-Team-DRIFT написа:

Я кажи кой тест, че аз получавам 8100 точки някъде на стандартния тест - medium. 

На медиум не съм правил. На High и на Extreme.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами направих, но и при трите опции в контролния панел, получавам все това:

2017-11-13-12-05-11.jpg

Разликата е 3-4 точки максимум, което си е в рамките на грешката. 

Някъде другаде е бил проблема с GTX970, не в тая опция. 

ПП: Тоя опция - Power managment mode  ми е правила проблеми няколко пъти и докато се усетя отначало къде е проблема, се наложи да преинсталирам драйверите. По някаква причина в глобалните настройки се е включила на maximum performance,  което водеше до една висока честота в 2D  режим, задържане на висока температура на видеокарата - около 60 градуса, което при моя модел видеокарта може да доведе до включване единия вентилатор на максимум обороти, а другия спира. 

Редактирано от BG-Team-DRIFT (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами снимките са на компютъра ми в къщи, сега съм на работа. Ще погледна довечера като се прибера. Като цяло се съмнявам за проблем във видеокартата, но не съм сигурен, но това е друга тема. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Атанас Славов написа:

Ами снимките са на компютъра ми в къщи, сега съм на работа. Ще погледна довечера като се прибера. Като цяло се съмнявам за проблем във видеокартата, но не съм сигурен, но това е друга тема. :)

Не съм казал, че е във видеокартата, а в това, че проблемът не е свързан с опцията за която питаш. Поне при мен няма промяна при въртене и на трите опции:

2017-11-13-12-13-20.jpg

Пробвах и трите режима, но разлика няма. Пробвах ги директно от глобалните настройки, но се съмнявам нещо да е различно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, BG-Team-DRIFT написа:

Не съм казал, че е във видеокартата, а в това, че проблемът не е свързан с опцията за която питаш. Поне при мен няма промяна при въртене и на трите опции:

2017-11-13-12-13-20.jpg

Пробвах и трите режима, но разлика няма. Пробвах ги директно от глобалните настройки, но се съмнявам нещо да е различно.

Аз също от глобалните пробвах тестовете. Целта на теста беше да натоваря GTX 970-ката на макс както с бенчмаркове, така и в игрите, защото правеше преди едни проблеми. След като в дадена игра да кажем WoW и H1Z1 се вкл. настройките на играта на макс започваше едно жужукане според мен от картата и компа се рестартираше. Не достигаше високи температури. Намалят ли се графиките няма проблеми и този шум го няма. Понеже картата е на един приятел, той си мисли, че странният звук е от захранването (cooler master 500w), но не знам, за мен е от картата. Таа като го докара компютъра в нас така и не успях да накарам тази карта да се изключи, както му се е получавало при него. Слагах я и на моя компютър (конфигурациите ни са напълно идентични с изключение на видеото), но отново не изкара проблема с изключването. Иначе странният шум пак го имаше сякаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Атанас Славов написа:

Аз също от глобалните пробвах тестовете. Целта на теста беше да натоваря GTX 970-ката на макс както с бенчмаркове, така и в игрите, защото правеше преди едни проблеми. След като в дадена игра да кажем WoW и H1Z1 се вкл. настройките на играта на макс започваше едно жужукане според мен от картата и компа се рестартираше. Не достигаше високи температури. Намалят ли се графиките няма проблеми и този шум го няма. Понеже картата е на един приятел, той си мисли, че странният звук е от захранването (cooler master 500w), но не знам, за мен е от картата. Таа като го докара компютъра в нас така и не успях да накарам тази карта да се изключи, както му се е получавало при него. Слагах я и на моя компютър (конфигурациите ни са напълно идентични с изключение на видеото), но отново не изкара проблема с изключването. Иначе странният шум пак го имаше сякаш.

Ами нормално е при много fps  - в порядъка на няколко стотин при максимални настройки, да има подобно жужене от кондензаторите на някои видеокарти, особено GTX970. За да изчезне жуженето, се включва вертикална синхронизация. А ако не иска, ще кара с жужене. Навремето имаше теории, че това жужене е свързано и с калпаво захранване, но не мога да твърдя това. А това че рестартира при максимални детайли, може да се дължи на овърклок. Каква е историята на картата? Нова ли е купена или на старо? Променян ли е BIOS, клоквана ли е при игри и тестовете?  А това дето каза за 800-те точки може наистина да е някакъв проблем, който кара картата да смъква честотата вероятно до 405 MHz.  Температурите как са при теста? И какъв изобщо е модела на видеокартата?  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами нормално е при много fps  - в порядъка на няколко стотин при максимални настройки, да има подобно жужене от кондензаторите на някои видеокарти, особено GTX970. За да изчезне жуженето, се включва вертикална синхронизация. А ако не иска, ще кара с жужене. Навремето имаше теории, че това жужене е свързано и с калпаво захранване, но не мога да твърдя това. А това че рестартира при максимални детайли, може да се дължи на овърклок. Каква е историята на картата? Нова ли е купена или на старо? Променян ли е BIOS, клоквана ли е при игри и тестовете?  А това дето каза за 800-те точки може наистина да е някакъв проблем, който кара картата да смъква честотата вероятно до 405 MHz.  Температурите как са при теста? И какъв изобщо е модела на видеокартата?  

Видеокартата е купувана втора ръка. Нямам си идея дали е клоквана или нещо друго. Ние не сме я клоквали. Имашеее уужасноо много прах и мръсотия, чак е полепнал и не се махаше със силна струя въздух. Температурите при тестовете са в диапазона 75-78. Модела на картата е GIGABYTE G1 Gaming Windforce 3.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Атанас Славов написа:

Видеокартата е купувана втора ръка. Нямам си идея дали е клоквана или нещо друго. Ние не сме я клоквали. Имашеее уужасноо много прах и мръсотия, чак е полепнал и не се махаше със силна струя въздух. Температурите при тестовете са в диапазона 75-78. Модела на картата е GIGABYTE G1 Gaming Windforce 3.

За тая кара това са прекалено високи температури. При натоварване температурите трябва да са под 65 градуса. Щом стига 78 градуса, значи почва да тротва честотата. Тия карти са настроени 79 градуса да е максималната температура. Обаче доста преди това почват да смъкват постепенно честотата. Затова като имаш време провери на каква честота работи картата при тестовете и каква точно температура вдига. Но не е нормално 78 градуса при тоя модел видеокарта. Да не би да има някакъв волтмод...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, BG-Team-DRIFT написа:

За тая кара това са прекалено високи температури. При натоварване температурите трябва да са под 65 градуса. Щом стига 78 градуса, значи почва да тротва честотата. Тия карти са настроени 79 градуса да е максималната температура. Обаче доста преди това почват да смъкват постепенно честотата. Затова като имаш време провери на каква честота работи картата при тестовете и каква точно температура вдига. Но не е нормално 78 градуса при тоя модел видеокарта. Да не би да има някакъв волтмод...

С коя програма да проверя на какви честоти работи и на каква температура при съответните честоти? А това волтмод какво е и как да проверя наличието ма такъв?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

NVidia Inspector - там може да си регулираш температурата, на която да тротълва, както и честоти и обороти на вентилатора, волтаж и мощност - аз съм с картата от подписа, мога да вдигна до 91 градуса.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Атанас Славов написа:

С коя програма да проверя на какви честоти работи и на каква температура при съответните честоти? А това волтмод какво е и как да проверя наличието ма такъв?

Извинявай, че чак сега отговарям, но на работа не ползвам интернет. Температури и други неща могат да се видят с MSI Afterburner, HWiNFO64 и доста други. Но тия стигат. Също така може да видиш и честотите, на които работи видеокартата.  Това да вдигаш температурата при която да стига видеокартата не е добра идея при теб, защото сама по себе си тая карта трябва да вдига максимум 65 градуса при натоварване. Дори да е затворена кутията, пак не би трябвало да вдигне много повече. 78  градуса ако наистина стига, не е добре. Под "волтмод" имах предвид, да не би предния собственик да е променял BIOS, където да е зададено по-високо напрежение. Но като казваш колко прах имала картата, едва ли е правил точно това, освен ако приятеля ти не е вече трети собственик, а предния просто се е отървал от картата като не знае какво да прави. Това предположения, но 78 градуса никак не са нормални. Затова първо виж дали наистина са толкова градусите и ако са толкова, на каква честота работи картата при теста. Дори теста дето спомена има мониторинг в горниядесен ъгъл, където се виждат честотите на ядро и памет, както и температурата на ядрото. Не ти трябва друга програма в случая, след като може да ползваш данните от Unigine. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи добавям по-точна информация. Резултатите от Superposition отново са, че когато е на Optimal от контролния панел на нвидиа на Extreme теста вади 800-820 точки на честота от 645мхц при температура 46 градуса. При Prefer max power от контролния панел на нвидиа вади 2023 точки, вече с честота 1177мхц при температура от 61 градуса. Като температура виждам, че е добре, но защо така се случва при различните настройки от контролния панел, след като при теб не е така и дори при мен с GTX 760 също не е така, винаги си вади едни и същи резултати и честоти и температури независимо от контролния панел. Другото, което e,  при теста на GTX 970 в Unigine Heaven пък развива до 70-80 градуса.... на какви честоти работи ще кажа мааалко по-късно. :)

П.П. Пресни резултати от Unigine Heaven вади 1356мхц на макс 70 градуса, настройки от нвидиа по дефоулт.

Редактирано от Атанас Славов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи проблеми с температурите няма. По въпроса защо смъква честотата, единственото, което ми хрумва е, че не възприема теста като 3D по някаква причина. Това на твоя компютър ли е или на оригиналния? Защото ако е на твоя, имаш смяна на видеокарти и знам ли, може нещо да се объркват нещата с драйверите. Дал ли си reset  на глобалните настройки да провериш, дали пак ще е така?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, BG-Team-DRIFT написа:

Значи проблеми с температурите няма. По въпроса защо смъква честотата, единственото, което ми хрумва е, че не възприема теста като 3D по някаква причина. Това на твоя компютър ли е или на оригиналния? Защото ако е на твоя, имаш смяна на видеокарти и знам ли, може нещо да се объркват нещата с драйверите. Дал ли си reset  на глобалните настройки да провериш, дали пак ще е така?

И на двете ПС-та е тествата и дава едни и същи резултати, винаги с ресет на глобалните настройки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, Атанас Славов написа:

И на двете ПС-та е тествата и дава едни и същи резултати, винаги с ресет на глобалните настройки.

Windows 7, 8, 10? Чиста преинсталация на драйверите пробвана ли е? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Windows 7, 8, 10? Чиста преинсталация на драйверите пробвана ли е? 

Windows 7, с чиста преинсталация на видео драйверите. Забравих да спомена, че windows-a е май леко омазан. Може евентуално да иска преинсталация, но това вече не го решавам аз. Принципно в игрите няма проблеми, но сякаш от гледане на ревюта трябва да може да извади повечко фпс, а може и да съм се заблудил. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Атанас Славов написа:

Windows 7, с чиста преинсталация на видео драйверите. Забравих да спомена, че windows-a е май леко омазан. Може евентуално да иска преинсталация, но това вече не го решавам аз. Принципно в игрите няма проблеми, но сякаш от гледане на ревюта трябва да може да извади повечко фпс, а може и да съм се заблудил. :)

Ами аз съм с 10, сега повечето нови игри  и софтуер излизат за тая операционна сситема, знам ли... Но ако иска да разбере ззащо при игри е зле, пробвай софтуера за мониторинг който споменах по горе. MSI Afterburner може да покаже по време на игра различна информация. В случая ти трябва честотата и натоварването на ядрото на видеокартата . Ако и там пада честотата, значи има проблеми. Ако не пада, това са и възможностите, стига и натоварването и да е максимално. То натоварването зависи и от наличния процесор. За тая видеокарта поне i5, за предпочитане на по-висока честота. Тогава и ще усетиш разлика. Ако си със слаб процесор, нормално видеокартата да не се товари при някои игри и дори да смъква честота, защото си включил икономичен режим. За да разбереш точните причини, трябва да се направи един по-сериозен мониторинг. В случая дори трябва да се види и процесора как работи, та да не се окаже, че той е проблема за малкото кадри.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да имаме тези програми за мониторинг, ако трябва едно видео ще спретнем и ще кача тук за информация :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11/13/2017 в 10:57, BG-Team-DRIFT написа:

ПП: Тоя опция - Power managment mode  ми е правила проблеми няколко пъти и докато се усетя отначало къде е проблема, се наложи да преинсталирам драйверите. По някаква причина в глобалните настройки се е включила на maximum performance,  което водеше до една висока честота в 2D  режим, задържане на висока температура на видеокарата - около 60 градуса, което при моя модел видеокарта може да доведе до включване единия вентилатор на максимум обороти, а другия спира. 

Точно това му е смисъла на това.

Оптимал пауър е например си пуснал браузер, дето има пуснато хардуерно ускорение. И нормално пуска високи честоти на картата с висок волтаж, даже и да няма реално натоварване на ГПУ-то. По тоя начин картата грее, даже и нищо да те прави. Като сложиш на оптимал пауър няма да е така, сваля честотите.

Обаче в игра можа да сваля и вдига честотите по време на игра и да има дропове във фреймтайма. Това например със слаб процесор, дето не товари на 80-90+%, както и харда ако е бавен и от него може да лаги. В такива случай ако пуснеш максимум перфомънс, няма да падат честотите, а ще си стоят високи.

Най-добре е за всяка програма индивидуално да настройш в контрол панела. Пример - аз браузера съм го сложил на оптимал.

Редактирано от Julius Decimus (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Julius Decimus написа:

Точно това му е смисъла на това.

Оптимал пауър е например си пуснал браузер, дето има пуснато хардуерно ускорение. И нормално пуска високи честоти на картата с висок волтаж, даже и да няма реално натоварване на ГПУ-то. По тоя начин картата грее, даже и нищо да те прави. Като сложиш на оптимал пауър няма да е така, сваля честотите.

Обаче в игра можа да сваля и вдига честотите по време на игра и да има дропове във фреймтайма. Това например със слаб процесор, дето не товари на 80-90+%, както и харда ако е бавен и от него може да лаги. В такива случай ако пуснеш максимум перфомънс, няма да падат честотите, а ще си стоят високи.

Най-добре е за всяка програма индивидуално да настройш в контрол панела. Пример - аз браузера съм го сложил на оптимал.

Може би искаш да кажеш, че когато е на макс перформънс се случва това с браузера при хардуерно ускорение и се пускат високи честоти и грее, а на оптимал сваля честотите и няма да работи на макс. Процесорът иначе е i5 4440 на 3.1 тактова честота. Довечера ще се опитам да направя видео на някоя игра и по-конкретно на H1Z1.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Атанас Славов написа:

Може би искаш да кажеш, че когато е на макс перформънс се случва това с браузера при хардуерно ускорение и се пускат високи честоти и грее, а на оптимал сваля честотите и няма да работи на макс.

Точно тъй.

И според мене е най-добре в главния профил да е на макс перфомънс, а след това да зададеш оптимал за програми като браузера.

Редактирано от Julius Decimus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.