Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Така.

Лаптопът е Samsung 600 B.

Два USB-Порта от лявата страна, два - от дясната страна ( единият е за външен хард) 

Само единият от четирите порта може да зарежда телефон или друго устройство при затворен капак ( намира се от лявата страна на лаптопа) 

Проблемът се появи днес : от ЛЯВО, при затворен капак на лаптопа в порта има напрежение - телефонът се зарежда.

Когато отворя капака и включ лаптопа - напрежението спира и телефонът спира да се зарежда.

Когато се зареди ОС ( Windows 10) - двата USB-порта от лявата страна няма напрежение и каквото и да се включи в тях не бива разпознато - все едно портовете не работят изобщо. В контролния панел, в divice menager - няма грешки в хардуера.

Когато изключа лаптопа - в левия USB порт отново се появява напрежение и телефонът започва да се зарежда.

проверих в BIOS- няма никакви проблемим, нито промени - проблемът се появи днес, следобяд, като преди това всичко си работеше без проблеми.

Въпросът е - хардуерен или софтуерен проблем е ? 

Възможно ли е да тествам и отстраня проблема самостоятелно ? 

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Док, а тия манипулации с или без включен захранващ адаптер са? И как отчиташ наличието на захранване на порта?

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като за начало си направи еднo LiveCD или USB с линукс ОС и тествай през нея дали ще се получи същия проблем. Ако е така то значи е хардуерен? Ако не е , явно има проблеми с драйверите на 10. 

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, ExaFlop написа:

Док, а тия манипулации с или без включен захранващ адаптер са? И как отчиташ наличието на захранване на порта?

и с включен и без изключен

за захранване съдя по включен външен консуматор ( мобилен телефон) - в момента, в който лаптопът се изключи ( нито една лампичка не свети) - телефонът започва да се зарежда. В момента, в който натисна бутонът за включване - телефонът спира да се зарежда 

преди 14 минути, Емил Костов написа:

Като за начало си направи еднo LiveCD или USB с линукс ОС и тествай през нея дали ще се получи същия проблем. Ако е така то значи е хардуерен? Ако не е явно има проблеми с драйверите на 10. 

проблемът със зареждане се получава още ПРЕДИ да се зареди ОС - на ниво още черен екран спира зареждането на телефона.

След зареждането на ОС - все едно двата порта от лявата страна ги няма : включвам флашка , включвам телефон - все едно нищо не включвам - няма ги в експлорера.

От дясната страна - двата порта работят без проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А с флашка/външен твърд диск по същия начин ли отпада захранване?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е хардуерен проблемът 0 е лесно - нося го в сервиз и проблемът се решава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж в настройките на BIOS опцията USB Legacy включена ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, ExaFlop написа:

Виж в настройките на BIOS опцията USB Legacy включена ли е?

Включена е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Trichocephalus написа:

Ако е хардуерен проблемът 0 е лесно - нося го в сервиз и проблемът се решава.

Едва ли е софтуерен при положение, че се появява при включване на захранването. Вариант е зареждане на настройки по подразбиране в BIOS. Ако и това не реши проблема - в сервиз...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, ExaFlop написа:

А с флашка/външен твърд диск по същия начин ли отпада захранване?

При изключен лаптоп флашката не светва при нито един порт ( нито от ляво, нито от дясно ) , а външен хард нямам за да тествам.

ТЕлефонът започва зареждане на порта от ляво, но само при изключен лаптоп.

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, ExaFlop написа:

Вариант е зареждане на настройки по подразбиране в BIOS

Или ресет на BIOS

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, ExaFlop написа:

Едва ли е софтуерен при положение, че се появява при включване на захранването. Вариант е зареждане на настройки по подразбиране в BIOS. Ако и това не реши проблема - в сервиз...

От това се опасявах :lock: 

Проблемът ми е, че лаптопът ми е необходим постоянно, да не  говорим, че от година не смея дори да преинсталирам , защото 3-годишния ми труд е вътре .... 

преди 8 минути, ExaFlop написа:

Или ресет на BIOS

Мина ми през акъла, но не смея да го направя ..... :lock: 

Дайте ми нмалко надежда бе, хора ! :( 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Trichocephalus написа:

не смея дори да преинсталирам , защото 3-годишния ми труд е вътре .... 

Това не е никакъв проблем,  особено ако чувствителната информация е на несистемен дял
Но ако не е и ще влиза в сервиз е добре да се прехвърли предварително.
А и библиотечните папки (Downloads; Documents; Music...) е добре да са пренасочени към несистемен дял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да се пробва: Advanced Power Settings, USB Settings, USB Selective Suspend - disable

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, oavramov написа:

Може да се пробва: Advanced Power Settings, USB Settings, USB Selective Suspend - disable

Това как е свързано с гасенето на напрежението при включване на машината?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, ExaFlop написа:

Това не е никакъв проблем,  особено ако чувствителната информация е на несистемен дял
Но ако не е и ще влиза в сервиз е добре да се прехвърли предварително.
А и библиотечните папки (Downloads; Documents; Music...) е добре да са пренасочени към несистемен дял.

отдавна съм го направил - винаги чувствителната ми информация , както и downloads, music,особено documents sa  на несистемния дял, но разни програми като Itunes и подобни си правят папки и в системния, а не ми се рови да търся кое къде е метнато.

КОлкото до сервиза - не ми е изпила чавка акъла да си дам харда някъде както е пълен ! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Trichocephalus написа:

...

Значи, напрежението на порта трябва да е налично винаги, когато устройството е включено и не е в режим на заспиване.
Някои имат и портове, които подават захранване и на стендбай.
Виж в настройките на USB портовете -  забрани на Windows да изключва портовете за съхраняване на енергия.
Премахни тикчето, което съм посочил и рестартирай.
Ако обаче проблемът е преди да зареди операционната система, директно след натискане на бутона, отиваме на проблем от ниво BIOS.
Или неуточнен проблем с дънната платка. Обикновено подобни хардуерни мизерии започват при дефект около чипсета на дъното.
L15112879692533421_1.jpg

Редактирано от Каунь (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Trichocephalus написа:

разни програми като Itunes

Тя следва Music папката и когато тя (Music) е пренсочена, iTunes си намира нещата, дори и след преинсталация на ОС
А %appdata% папките на програми с ценно инфо си ги копираш на ръка на другия дял и правиш пренасочване на папка в %appdata\...\

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вижте сега, лаптопът има 2 работещи порта. Аз предлагам да не издребняваме и Трихо... да си го ползва така.
В сервиза ще флашнат биоса и ако не стане - ще му кажат нова дънна платка.
Да си копира важното инфо от харддиска и на друго място и толкова.

Ако не е от BIOS, то неработещите USB портове са първи сигнал за проблем с чипсета.
А пък в сервиза могат да го диагностицират и без твърдия диск. Трихо може да си го прибере!
Макар че аз, като човек който се занимава с такава дейност, никога не бих гледал или разпространил информация от диск на клиент.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, Каунь написа:

Значи, напрежението на порта трябва да е налично винаги, когато устройството е включено и не е в режим на заспиване.
Някои имат и портове, които подават захранване и на стендбай.
Виж в настройките на USB портовете -  забрани на Windows да изключва портовете за съхраняване на енергия.
Премахни тикчето, което съм посочил и рестартирай.
Ако обаче проблемът е преди да зареди операционната система, директно след натискане на бутона, отиваме на проблем от ниво BIOS.
Или неуточнен проблем с дънната платка. Обикновено подобни хардуерни мизерии започват при дефект около чипсета на дъното.
L15112879692533421_1.jpg

Това е направено отдавна : 

Заснемане.PNG

Подозирам, че проблемът е в мен и все повече ми мирише на хардуер : лаптопът го нося в раница, обърнат надолу към лявата страна - в дясната винаги ми е включен адептерът за wireless мишката и го поставям надолу с лявата страна. 

Може и да съм го дръннал някъде, оставяйки раницата на някой под .... :lock: 

преди 28 минути, Каунь написа:

Вижте сега, лаптопът има 2 работещи порта. Аз предлагам да не издребняваме и Трихо... да си го ползва така.
В сервиза ще флашнат биоса и ако не стане - ще му кажат нова дънна платка.
Да си копира важното инфо от харддиска и на друго място и толкова.

Ако не е от BIOS, то неработещите USB портове са първи сигнал за проблем с чипсета.
А пък в сервиза могат да го диагностицират и без твърдия диск. Трихо може да си го прибере!
Макар че аз, като човек който се занимава с такава дейност, никога не бих гледал или разпространил информация от диск на клиент.

То натам вървят нещата - ще ползвам само работещите портове.

Още сега започвам копиране на целия несистемен дял на една голяма флашка, за да не изчезне всичко изведнъж, защото ако си прав ( а подозирам, че си ) - чипсетът сега започва да се скапва и вероятно след няколко дни или седмици ще сдаде багажа окончаелно 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Trichocephalus написа:

Това е направено отдавна : 

Написах ти тогава. BIOS или дънна платка - чипсета. Ако бях на теб, зарязвам го, докато спрат всичките usb портове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Каунь написа:

Написах ти тогава. BIOS или дънна платка - чипсета. Ако бях на теб, зарязвам го, докато спрат всичките usb портове.

В BIOS проверих всичко - няма проблеми с настройките за USB портовете, а и аз там не съм барал от както съм го инсталирал за първи път ( тоест - 2-3 години), даже бях забравил как се влиза в биосът на samsung, баси. 

Заради това мисля, че вероятно ти си прав - отива си дъното.

Но пък - за първи път през краткият ми и безсъдържателен живот ми се случва машината да подава ток докато е изключена, а като се включи да спира.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Trichocephalus написа:

...

Не говоря за настройките, а да се префлашне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Каунь написа:

Не говоря за настройките, а да се префлашне.

Да пробвам ли ? 

Няма да стане в близките месеци - просто не ми се рискува, и без това парите отидоха за мобифон сега, няма как да купувам и нов лаптоп, баси ! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.