Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Дойде време да си сменям машината и съм си харесал Ryzen.

Процесор: Ryzen 5 1600X или Ryzen 7 1700?

Вентилатор: нещо поносимо и не много бръмчащо?

Дъно: Подходящо за идеята, с M2 слот

Памет: 2х8 или 2х16 - какви? Най-добро съотношение цена/качество?

SSD: Нормлано или NVME като EVO 960? Има ли смисъл от NVME?

HDD: 4-6TB, 7.2K, НЕ Seagate.

Видео карта: 1060 6GB? Струва ми се оптимална цена/мощност

Кутия: Обикновена, без нищо светещо

Захранване: 600-650W?

Монитор: 30+", QHD кое е прилично на пазара?

Нямам твърд бюджет, но предпочитам най-доброто цена/качество или цена/бързина спрямо шарени и светещи неща като памет или вентилатор със светодиодна подсветка.

Машината ще се използва основно за кодене + от време на време някоя игра като DOOM

Благодаря предварително за мненията.

• Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като кажеш "кодене" защо си мислиш, че си казал всичко нужно - все едно аз да кажа трябва ми нещо за копане - ама мотика ли е, компютър ли е?

На един професионалист и един Notepad++ би му свършил работа :)

Редактирано от plamen_petrov_80 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, plamen_petrov_80 написа:

Като кажеш "кодене" защо си мислиш, че си казал всичко нужно - все едно аз да кажа трябва ми нещо за копане - ама мотика ли е, компютър ли е?

Можеш спокойно да го прескочиш и да предложиш някой от описаните компоненти.

Мисля, че по-важно е това: Нямам твърд бюджет, но предпочитам най-доброто цена/качество или цена/бързина спрямо шарени и светещи неща като памет или вентилатор със светодиодна подсветка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Genady Y написа:

Можеш спокойно да го прескочиш и да предложиш някой от описаните компоненти.

Мисля, че по-важно е това: Нямам твърд бюджет, но предпочитам най-доброто цена/качество или цена/бързина спрямо шарени и светещи неща като памет или вентилатор със светодиодна подсветка.

Не знам дали осъзнаваш, но съотношението цена/качество или цена/бързина може да не даде най-добрия за теб резултат.

Пример - въпросната трошачка на Intel G4560 разгледана от като цена/бързина може да даде много по-добър коефициент от много по-бързи процесори и това не е защото е уникално бърз, а защото бе твърде евтин. Не го казвам да се заяждам просто това са факти.

Другото което е много лавираш:

- процесор 6 ядрен/12 нишки - към то 8 ядрен/16 нишки

- памет  2х8GB или 2х16GB

- дискове SSD - SATA или NVME, HDD 4TB - 6TB

Как да ти предложа нещо конкретно като не знам теб повече процесор, памет или дисково пространство ти трябва.

И щом бюджета ти е неограничен - защо не AMD Ryzen™ Threadripper™?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, plamen_petrov_80 написа:

Не знам дали осъзнаваш, но съотношението цена/качество или цена/бързина може да не даде най-добрия за теб резултат.

Пример - въпросната трошачка на Intel G4560 разгледана от като цена/бързина може да даде много по-добър коефициент от много по-бързи процесори и това не е защото е уникално бърз, а защото бе твърде евтин. Не го казвам да се заяждам просто това са факти.

Другото което е много лавираш:

- процесор 6 ядрен/12 нишки - към то 8 ядрен/16 нишки

- памет  2х8GB или 2х16GB

- дискове SSD - SATA или NVME, HDD 4TB - 6TB

Как да ти предложа нещо конкретно като не знам теб повече процесор, памет или дисково пространство ти трябва.

И щом бюджета ти е неограничен - защо не AMD Ryzen™ Threadripper™?

Често казано не виждам защо хабиш време за заяждане, вместо смислено мнение.

Процесор съм писал от кои смятам да си взема: търся мнения

Памет: търся мнения - коя е най-добра за 2х8 и 2х16

и т.н.

Освен изопачаване от твоя страна и 5 мнения в темата без никаква нова и полезна информация, друго не виждам.

"Нямам твърд бюджет" НЕ Е == на "И щом бюджета ти е неограничен - защо не AMD Ryzen™ Threadripper™?"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без бюджет се взема:

- Ryzen 7

- 2х16GB

- NVME

- HDD 6TB

Не знам защо го приемаш като заяждане - искам да ти предложа нещо което наистина би ти вършило работа, а не просто напомпана конфигурация която на хартия да изглежда супер, но на теб да не ти върши работа.

Коефициента цена/бързина можеш да го сметнеш и ти - просто делене, но както казах дори да вземеш оптималното по този параметър няма гаранция, че това е правилния избор за теб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Име на продукта Бр. Ед. цена Общо
ASROCK AB350M PRO4 AM4 1 150.78 лв. 150.78 лв.
AMD Ryzen 5 1600 3.4GHz AM4 1 408.11 лв. 408.11 лв.
TEAMGROUP VULKAN Red 2x16GB DDR4 2400MHz TLRED432G2400HC15BDC01 1 458.63 лв. 458.63 лв.
ADATA 256GB XPG SX8000 PCIe Gen3x4 M.2 2280 1 238.72 лв. 238.72 лв.
Toshiba 3.5 3TB SATA6Gb 7200rpm 64MB 2 154.12 лв. 308.24 лв.
Seasonic Focus Plus+ 650 Watt Gold Modular SSR-650FX 1 173.79 лв. 173.79 лв.
GAINWARD GTX1060 6GB 1 597.76 лв. 597.76 лв.
Междинна стойност: 2 336.03 лв. с ДДС
Натрупани отстъпки: 37.55 лв.
Доставка: безплатна
Обща стойност: 2 298.48 лв. с ДДС

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На какво кодиш? Виртуални машини вдигаш ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11/23/2017 в 21:32, M4R1Y4N написа:

На какво кодиш? Виртуални машини вдигаш ли?

Честно по 2-3 :)

=====

Благодаря за мненията.

Спрях се на:

MB:        GIGABYTE AORUS GA-AX370 Gaming K5

CPU:         AMD Ryzen 7 1700 BOX

RAM:         G.SKILL Ripjaws V Series (2x16) 32GB DDR4 3000MHz C15

SSD:         SAMSUNG 960 EVO 500 GB

HDD:         2хToshiba 3TB 3.5" 7.2k SATA 6Gb/s 64MB

VIDEO:       EVGA GTX 1060 6GB SC Gaming ACX 2.0

Case + 600W PSU

Нещо да променя?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-добре не се занимавай с Gigabyte а и принципно защо ти е х370 чипсет?

Ево-то е скъпо бюджетно SSD и не е изгодно. Виж за SX7000 ако ще е TLC ако искаш MLC 8000 или по-новото 9000.

http://shop.sky.bg/index.php?route=product/product&path=4_33&product_id=15998&sort=p.price&order=DESC

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Roujin Z написа:

По-добре не се занимавай с Gigabyte а и принципно защо ти е х370 чипсет?

Ево-то е скъпо бюджетно SSD и не е изгодно. Ако ще е TLC виж за това - http://nikem-bg.net/computer-components/ADATA-SX7000-256G-M2-2280-PCIE/description.html

Гледах я ADATA-та, но според тестовете в userbenchmark.com 960 EVO-то е доста по-бързо. Да не кажа най-бързото от бюджетния клас.

За Gigabyte няма конкретна причина, освен средно цена/възможности :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

500GB 960EVO (TLC) - 3 Year Limited Warranty or 200TBW - 506 лв.
512GB SX7000 (TLC) - 5 Year Limited Warranty or 320TBW - 344 лв.
512GB SX8000 (MLC) - 5 Year Limited Warranty or 320TBW - 385 лв. 
512GB SX9000 (MLC) - 5 Year Limited Warranty or 500TBW - ?

Скоростите едва ли ще ги усетиш докато гаранцията е хубаво нещо.

Цената на Ево-то е такава че може да се вземе топ-модела на A-DATA и пак да останат пари стига да го заредят някъде 512GB вариант. 

Нищо против самите дъна но поддръжката от години я няма никаква.

Ето последната им издънка - https://www.kaldata.com/хардуер/най-новият-uefi-фърмуер-за-дъната-на-gigabyte-може-257998.html

Да добавя че X370 ти е необходим ако ще правиш СЛИ (с 1060 не става). За клок и т.н. B350 е предостатъчно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Roujin Z

960 EVO-то идва при мен с 5 години гаранция.

@whitepixel

Нямам намерение скоро да се занимавам с клок.

Благодаря на всички за мнениеята, май това ще бъде новата ми играчка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой ти ги дава тия 5 години ако не е тайна?

Още една причина да не взимаш дъно с Х370 чипсет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, Genady Y написа:

@Roujin Z

960 EVO-то идва при мен с 5 години гаранция.

@whitepixel

Нямам намерение скоро да се занимавам с клок.

Благодаря на всички за мнениеята, май това ще бъде новата ми играчка.

Трудно ми е да повярвам,че ще ти предоставят 5 години гаранция за Samsung 960 EVO. Да не си гледал спецификациите на 960 PRO NVMe SSD, цената е съвсем различна спрямо ЕVO както и 3D-NAND MLC за Pro срещу 3D-NAND TLC при Еvo.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Roujin Z @V_A_G_A_B_O_N_D

Не живея в България. Фирмата от която съм си избрал дава 60 месеца /5 години/ гаранция на 960 EVO-тата и повечето SSD-та. На останалите 3 години. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kато не живееш в България ,защо не дадеш магазина от който ще пазаруваш. По принцип има голяма вероятност да имаш там по-голям избор и на по-добри цени от Никем и компания. За дъното на Гигабайт също бих те посъветвал да се насочиш към някоя друга марка в този ценови клас, като моята лична препоръка в низходящ ред е Асус-Асрок-МСИ. Много зависи естествено от конкретен модел, но като биос поддръжка са долу горе така. А биоса ти е важен. Особенно с модулите по 16 гб памет, която на 99% е Dual Rank. В този ценови клас са долу-горе Asus X370 Prime Pro и ASRock Fatal1ty X370 a спокойно може да минеш и с  Аsus B350 Prime ако не искаш по-доброто аудио или няма да добавяш много устройства. Въпреки че след като явно можеш да си го позволиш аз бих взел по-хубавите дъна.

И какво значи точно Case+600W PSU....? Да не е кутия с вградено захранване?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Tommygun

Case+600W PSU означава някаква кутия с 600 вата захранване. Изобщо не държа на светене.

@Roujin Z

Хареса ми и на мен 512GB SX8000 с MLC

Благодаря отново, поръчах си машината:

MB:        ASUS PRIME X370-PRO

CPU:         AMD Ryzen 7 1700 BOX

RAM:         G.SKILL Ripjaws V Series (2x16) 32GB DDR4 3000MHz C15

SSD:         ADATA 512GB SX8000

HDD:         2хToshiba 3TB 3.5" 7.2k SATA 6Gb/s 64MB

VIDEO:       EVGA GTX 1060 6GB SC Gaming ACX 2.0

Case + 600W PSU

Сетих се да поискам мнение и за монитори.

Засега съм се спрял на:

2x   Monitor DELL U2415, 24", IPS, 1920x1200

2х 27" мисля, че ще са прекалено големи, а не знам колко е комфортно да се работи на един 32"-34".

Редактирано от Genady Y (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

512GB вариант на SX9000 и в чужбина ли го няма? Това е топ-варианта и по-добре него да вземеш ако го намериш. 

п.с. Genady Y и кутията и захранването са важни.

Ако кутията е смотана може да имаш проблем с температурите а ако захранването е проблемно може да замине всичко.

Гледам че хвърляш стотина лева отгоре за безсмислено дъно а купуваш "някакво" захранване...

X370 има сммисъл ако се търси СЛИ нещо което с тая видеокарта не става. За всичко друго и B350 чипсет е достатъчен.

Писал си че нямаш интерес към клок но и да имаш проблеми нямаш. Вече ако ще говорим за рекорди дъното така или иначе отива в друга категория.

И най-вече не слушай разбирачи като тоя под-мене дето се опитва да те вкара в безсмислени разходи за непотребни неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кокошки са тия дето робуват на марки като Самсунг.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Roujin Z, изгледай клипчето ,което Мариан е пуснал и помисли пак за безсмисленото дъно. Дори и без клок ,той ще ползва 8/16 процесор, а на много от евтините дъна това ще им запали чаркалаците. Особенно тези без адекватно охлаждане. На някаква кутия без добър поток още повече. Скъпото дъно не е само за SLI , при всички положения не. Ако си на много стегнат бюджет и с малък процесор ,да, но тук вече отиваме към сериозна машина. И да сложиш някакво дъно дори без охлаждане на ВРМ-те е несериозно. Единия коментар на индивида е много добър, че да , ще издържат кондензаторите , но живота им при тези температури няма нищо общо с нормалното...

Иначе също съм твърдо против "някакво" захванване и кутия. По-добре си вземи малко по-малкия процесор 1600 отколкото голям процесор и китайска пуканка. Шефа на филиала на фирмата направи така. Взе си 7700К,960Еvo, сериозно дъно и рам, както и Quadro P4000 и сложи захранване за 35 евро с бранда на магазина,който му го сглоби. Направо ми прилоша като отвoри кутията (CM Silencio)...

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Tommygun хората масово слагат 1700 (без Х) без клок на супер евтини дъна за около 150 лв. с цел видеообработка и са много доволни.

Не само като производителност но и от охлаждането на АМД и като цяло температурите въпреки че и кутиите обикновено са бюджетни за около 100 лв.

Между другото никъде не съм препоръчал евтино или скъпо просто дори скъпо B350 с добро охл. на vrm, фази и споменатото топ-аудио е по-евтино.

https://www.msi.com/Motherboard/B350-GAMING-PRO-CARBON.html vs https://www.asus.com/us/Motherboards/PRIME-X370-PRO/

250 лв. е горното а Асуса е поне 300 лв. което е минимум 50 лв. разлика. Между другото Азиса с прехвалената поддръжка още ли не може да подкара рам на 3200MHz?

Сега за мизерните 50 лв. това е едно по-добро охлаждане ако сме такива маниаци на температурите.

А по-надеждното SSD реално е по-евтино което са още спестени пари тоест може да се подобри кутията от там и въздушния поток ако е избрана няква дървена.

Въобще чужди пари се харчат лесно и всеки си има някви мераци но трябва да се действа балансирано и да се гледа цялата машина не само дъното още по-малко марки.

• Харесва ми 2
  • Тъжен 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Tommygun

Сега погледнах какво съм поръчал.

Кутия: Zalman Z1 Midi-Tower ATX

Захранване: be quiet! Pure Power 10 600W CM 600W

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Захранването става. Не те знаем за колко пари е за да почнат дискусии по темата "можело и по-добре", но това си има всичко. Кутията тук много я препоръчват за бюджетен вариант, там не мога да ти  кажа нищо. Поне има 2 вентилатора - нищо че като гледам долния е запушен...

преди 11 часа, Roujin Z написа:

Между другото Азиса с прехвалената поддръжка още ли не може да подкара рам на 3200MHz?

Поддръжката изобщо не е прехвалена, особенно ако става дума за Райзън. Повярвай ми за това, моля те. Едва ли си си играл да следиш по вече над 2000 страници форумни дискусии на тема дъна,памет и Райзън като цяло. Камара народ смениха дъна и на МСИ и на ГБ, примерно с въпросното Х370 pro и нямат забележка на фона на предишните им преживявания. Даже последната AGESA за моето дъно още я няма а за това я пуснаха. 3200 е като цяло проблемна стъпка при Райзън, това няма нищо общо с произвоителя на дъното. Заради заложените страпове и много лесно да се пусне на 2933 и над 3200(моята си върви на 3466). Но точно 3200 става с ръчно въвеждане в повечето случаи. Има и памети естествено ,които тръгват. аКато цяло нещата се подобриха при всички от няколко месеца насам, но това продължава да е моята препоръка. Карбона между другото (големия) ми беше хванал окото и на мен ,но беше марамалад с биоса когато купувах.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от NGbg
      Здравейте на всички! 
      Както забелязвате цените на видеокартите се повишиха сериозно в сравнение с цените на миналата година по това време. Компютърът ми е доста слаб, но за сметка на това съм хъврлила доста пари по ремонти и т.н. Именно заради това съм решила да си купя части и да си сглобя чисто нов. Избрала съм си вече дъно, процесор, рам, захранване, хард диск, кутия и охлаждане, но... ВИДЕОКАРТА - НЕ! ( Само съм се ориентирала към GTX 1060 3gb ) Според вас предстои ли спад в цените на видеокартите и като цяло заслужава ли си да дам парите сега или след около година?
    • от sidopk
      Здравейте, не знам дали линковете към други сайтове са позволени, но имам абсолютно същия проблем като този: https://www.drivereasy.com/knowledge/fix-error-no-amd-graphics-driver-is-installed/

Допълнителната информация, която мога да дам, е че при включването на компютъра ми даде BSOD с грешка 0x00000116 (като преди това си работеше нормално и нямаше никакви индикации, освен в батълнет приложението за игри, където ми казваше, че драйвера е стар, но всичко вървеше). През сейф мод се подкарваше нормално, като двете видео карти стояха с иконки, с удивителен знак, като на снимката. Пробвах много драйвери, дисейбъл, ънинстал, преинсталирах и уиндоуси, като при Win10 след инсталирането драйверите ги захапа и всичко тръгна нормално, но след 1-2 рестарта на лаптопа пак се показа BSOD. В момента съм с Win 7 и не съм инсталирал драйвери. След преинсталациите, когато не захапваше драйверите всичко си вървеше (явно което не се рендира през видеокартите) HD  видео, клипове, филми, приложения във фейсбук. Ако някой има идеи или се е сблъсквал с това, ще се радвам да чуя мнения. Оставам на линия за още допълнителна информация. Благодаря предварително и хубав ден
    • от monster951
      Здравйте,
      Наскоро си направих експеримент, сложих процесор АМД атлон 64 х2 5200+ на дъно Asrock K7S8XE. Тъй като процесора е за АМ2 слот а реално съм го сложил на слот Socket A (Socket 462) , ми отчита процесора като Amd athlon XP 1700+ ( не очаквах изобщо да тръгне). Въпроса ми е мога ли да накарам това дъно да разпознае реално процесора или поне да активирам и двете ядра както и SSE2 функцията на процесора ми. До тук опитах с ъпдейт на БИОС-а понеже добавя подръжката на още процесори, но без късмет.

• от Кристиян Кръстев
      Така колебая се да си купа процесор между fx 4300 с 4gb ddr3 1600mhz за 210лв или да си купя intel g4560 с 4gb ddr4 2133mhz и дъно за 290лв ???  
    • от Кристиян Кръстев
      Здравейте искам да попитам дали този процесор amd fx4300 и рам kingston hyperx 4gb ddr3 1600mhz black ще тръгнат ли на asrock n68c-gs fx по-принцип пише че ще тръгне ама изисква биос версия p1.30 а аз съм на p1.40 та видех че има програма за ъпдейт в сайт-а им ама да попитам че като се инсталира се дава default settings на биос-а а не знам да не се правят някакви настройки после  
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.