Премини към съдържанието
enuff

въпрос относлно инсталиране на Linux след Windows

Препоръчан отговор

Здравейте, искам да сложа Linux на един лаптоп като същевременно запазя Windows-a и при стартиране да има възможност да се избира коя ОС да зарежда. 

Имам 2 притеснения:

1. лаптопът имам само 1 хард 128GB SSD - дали ще е достатъчен и как да го разделя между Windows 10 и Linux-a.

2. какво да внимавам като инсталирам Linux така че да имам опция после да стартирам и Windows, а да не се затрие. 

Лаптопът е сравнително окей - Dell с i5, 8GB RAM, SSD - кой Linux бихте ми препоръчали за най-общо ползване - интернет, Office приложения и т.н. Досега съм ползвал Ubuntu и производни като Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu и т.н. и Elementary OS, но се върнах на Windows, защото като бързина не намирах разлика, а имаше някои Win приложения, които не можах да намери еквивалент за Линукс. Но сега искам да имам и Линукс за ежедневно, защото там има по-малко грижи с вируси, spyware и т.н.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По- добре инсталирайте Linux след Windows, за да не се налага да възстановявате GRUB. При инсталацията, само гледайте внимателно, къде е зададена да се инсталира програмата за начално зареждане - GRUB. Трябва да се задеде за инсталация върху MBR (dev/sda), което означава целият физически диск с всички инсталирани ОС на него. Това е и стандартната опция на инсталатора на Ubuntu. За Linux  е достатъчно да оставите един дял от 30-40GB на който да зададете да се инсталира кореновата файлова система (обозначава се с наклонена черта - /).

Щом имате опит с Ubuntu, най- добре е да ползвате нея. Ползвам Linux от доста години и съм работил с доста дистрибуции, но за сериозна работа в офиса, ползвам преобладаващо Ubuntu. Това е дистрибуция, която се е доказала при мен, като надеждна.  Относно приложенията - повечето приложения за интернет и мултимедия са мултиплатформени. Налични са за всички ОС. За офис пакет, разчитам основно на Libreoffice. Ползваме го в офиса на доста машини. От десетина машини с Linux и Windows, само една е с MSOffice и който седне на нея, задължително споменава роднините на тези, които са го създали, защото е с новия изглед и по- възрастните колеги не могат да се справят с него. WPS Офис е много лек, но поддържа много малко формати, не е достатъчно развит и не ви го препоръчвам, ако често обработвате документи. Ако не обработвате документи и ви трябва нещо, което да ползвате инцидентно е добър, но трябва да инсталирате и qt4-qtconfig и да зададете GTK+ изглед от настройките, за да се интегрира с GTK базираните графични среди.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За Windows може и да са малко 120 ГБ, но за Linux никак не са малко - спокойно стигат и 80 ГБ за dual boot. 10-15 ГБ дял за Linux е предостатъчно. Дали ще е Ubuntu или неговите подобни Mint и т.н. няма значение. 

Първо да си инсталира Windows,  а после Linux-а. Debian/Ubuntu имат опция и за автоматично заделяне на партициите ако потребителя е неопитен. Така няма да си затрие Windows, а ще инсталира GRUB.

• Харесва ми 1
  • Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, techmaniac написа:

10-15 ГБ дял за Linux е предостатъчно. Дали ще е Ubuntu или неговите подобни Mint и т.н. няма значение. 

Не е предостатъчно. Достатъчно е, ако винаги се съобразяваш с приложенията, които инсталираш, почистваш редовно системата, изчистваш старите ядра и т.н. Винаги да си с мисълта за ограничение. Аз не оставям по- малко от 20 ГБ за кореновия дял,. особено, ако нямам отделен Home дял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

бозикса -> https://www.microsoft.com/bg-bg/windows/windows-10-specifications

Linux - давай с Mint с прилична графична среда а не някоя лека

Имай предвид да си направиш 4 дяла за двете ОС - 10 + system(този дето е по-малко от 1гб) + Linux + swap

и вече примерно 5-ти с твоите неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента има инсталиран Windows 10, който искам да запазя, а не да инсталирам наново и двете. 

Място освен за операционните системи не ползвам, не съхранявам данни на този лаптоп. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, whitepixel написа:

Сега вградените Ундоус тулове пък и доста други известни дефрагментиращи програми не правят пълна консолидация на  празното дисковото пространство, т.е. пълна подредба на съществуващите файлове и едно оставащо голямо празно пространство. 

Дрън-дрън. Говорим за SSD - какви дефрагментации, какви консолидации?!?... 

По темата:

867413.jpg

Перфектно работещ 120GB диск, с инсталирани на него Windwos 10 и Linux Mint, с Dual Boot. 

Съществува известен риск след инсталацията на Linux-а да "изчезне" 10-ката. Това се оправя лесно, с Grub Customizer.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Обикновено не пиша по форумите, но реших да пиша аз какво правя. От 10 години и повече използвам Win и Fedora на един лаптоп. Естественно вече съм сменил няколко лаптопа. Започнах с Win Xp и Fedora с едноцифрен номер. Сега съм с Win 10 и Fedora 27, която се ъпдейтна преди седмица или две не помня. Последно време новите версии се качват автоматично, като запазват изцяло старата конфигурация.

Та по случая!?. Аз в тази ситуация бих си инсталирал Fedora на една флашка 32GB. Става лесно и безпроблемно. 32 GB са напълно достатъчни и флашката струва 25 лв. По този начин няма да промениш конфигурацията на Win 10 и ще имаш  Linux. Естествено някой ще каже: "Ама Линукса ще промени Боо-та и винаги флашката трябва да в компютъра. И това се лекува. Възстановяваш MBR на компютъра към Win 10 и си решаваш проблема. Като дръпнеш флашката има Win, като сложиш флашката Линукс +Win. Това е решение за тази конфигурация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, FeroAndrev написа:

Аз в тази ситуация бих си инсталирал Fedora на една флашка 32GB. Става лесно и безпроблемно. 32 GB са напълно достатъчни и флашката струва 25 лв. По този начин няма да промениш конфигурацията на Win 10 и ще имаш  Linux.

Аз пък не бих го посъветвал да прави такава инсталация. Флашките са с ограничен брой цикли на запис, и ще се скапе бързо при системно ползване. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Linux от флашка?!?... :no-no: Върви ужасно бавно. Не може и да се сравнява с инсталиран върху SSD.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, RudeBoy написа:

Linux от флашка?!?... :no-no: Върви ужасно бавно. Не може и да се сравнява с инсталиран върху SSD.

Дали ще е SSD или HDD не е от значение само за бързината. Въпроса е, че флашката ще сдаде багажа бързо. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не и ако се ползва нещо като Slax или Puppy, което е замислено за това. Но няма да има "пълноценен" десктоп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дискът е малък за две операционни с/ми, ако се ползват пълноценно. Но има един начин да се заобиколи и да се споделят ресурсите на диска. Първо се инсталира Windows, както се спомена, но се оразмерява дискът ръчно. Оставят се около 10% от размера на SSD-то за over-provisioning (около 9/10Гб в случаят), плюс за самата Linux система, мисля че между 10 и 20Gb, също ще са достатъчни (да кажем 15Gb, плюс 4Gb swap). После се качва Linux с опция да се съвмести в Windows. Той ще си задели автоматично цялото празно място, но после пак от живият диск/флашка може да се качи GParted и да се свият дяловете му, така че да се оставят пак тези 9/10Гб за over-provisioning. После в папка в Home дисректорията на Linux се монтира Windows-ят дял със запис в fstab. И там се пренасочват свалянията от браузърите, торент клиентите, разни кешове, така че реално големият windows-ки дял ще се изполва съвместно и от 2-те системи. Единствено на бозата трябва да и се изключи бързото стартиране (реално няма промяна), за да не си маркира дялът като мръсен и да не може да се монтира в Linux.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, RagnerBG написа:

Дискът е малък за две операционни с/ми, ако се ползват пълноценно.

Няма такова нещо. По-горе съм показал скрийншот от диск 120GB, с двете пълноценно работещи на него ОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, RudeBoy написа:

Няма такова нещо. По-горе съм показал скрийншот от диск 120GB, с двете пълноценно работещи на него ОС.

За самите ОС е достатъчен. Реално там може да се наблъскат няколко Linux дистрота. Но аз говоря за пълноценно ползване, което подразбира сваляне на разни неща, а не е спомената да има втори диск. Само един торент може да бъде 40/60Gb. Ако се прави и от двете ОС, на собствени дялове, ще отеснее много бързо. За това предложих да се отдели малък дял за Linux системата и да се монтира по-големият Windows-ки дял за съвместно ползване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А бе приятел - торенти не се свалят на SSD! Що ме караш да обяснявам елементарни работи?...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какво се получава - имам диск 120 Гб и искам, то се подразбира, да си сваля филм 150 Гб, къде ще го сложа?

Ако няма съобразяване с какво има и как ще се раздели и ползва - ами няма такъв, който може да помогне със съвет. А пък досега не съм чул мнение от нексперт, който да е казал, че си ползва стандартна система на ssd и какво се е получило. Доколкото знам продават лаптопи с такъв хардуер с предварително инсталиран некав Линукс на тях. Но не знам там каква е организацията на дяловете, а се предполага, че хич да не е е поне приемлива.

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи лаптопът не е основен компютър така че няма да се ползва за съхранение на данни. Ползваме го само като трябва да пътувам и евентуално да свърша някаква работа. Ако се свалят торенти то ще е инцидентно и колко да изгледам някой филм и да го изтрия след това. Мястото според мен е достатъчно - 50ГБ за Уиндоус, 50ГБ за Линукс и 20ГБ за някави файлове евентуално. За Линукс може дори по-малко, защото през Линукс мога да виждам файловете за записани на Уиндоусовския дял. 

От прочетеното по-скоро се разколебах. Ще взема да тествам един друг декстоп, който не ползвам да сложа 2те да видя какво ще се получи, защото не ми се иска да затрия Уиндоуса на лаптопа и да ми се наложи да го преинсталирам и него пак. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

50 гб за Линукс :) ей тука ме смаза ....................сакаш ле да ти покажа рандом инсталация на Убунту на моя лаптоп как е заела скромните 5-6 гб от 160 гб диск ,даже още се чудя що ли не съм си взел един 32 гб SSD  :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.