Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте ! Като запален меломан пускам тема по въпрос по който многократно съм спорил с познати. Става дума за следното. Как е по - редно, коректно и адекватно да бъде оценявано творчеството на даден музикант / група или пък отделни негови албуми. Оценката която е получило, когато даденото нещо е излязло или съществувало или оценката по - късно. Албуми или творчески период, които навремето са били оценени високо, а по - късно не чак толкова и обратното, които тогава са получили средни оценки, а днес се смятат за много добри.  Ще дам няколко примера. Навремето когато излизат албумите  Burn и Stormbringer  на Дийп Пърпъл са обявени за успешни, колкото предишните. От днешни позиции обаче класиките Deep Purple in Rock и Machine Head се смятат за може би най - доброто от групата. Албумът на АС/ДС Back in Black когато излиза навремето мнозина са смятали, че предишните Let There Be Rock и Highway to hell са по - добри. Днес обаче Back in Black е обявен за най - добрия на групата, както и най - продавания. Или пък Нирвана, която навремето предизвика гръндж истерия и беше обявена от някои издания за най - добрата рок / метъл група, днес десетилетия по - късно дали важи тази оценка. Примерите които съм дал са илюстративни, не акцентирам специално върху въпросните групи и албуми.

Има ли давност оценката ? Сега ако един албум бъде оценен с отл.6, това ще важи ли след 10 години и обратното ? Кое ще бъде по - реалното ? Мисля, че има аргументи и в двете посоки. Когато даденото нещо е излязло при оценката е имало емоции, очаквания, разочарования и т.н. Но както казват криминалистите - обикновено първите впечатления са най - верни. От друга страна, ако се оценява по - късно от дистанцията на времето, ще отсъстват част от емоциите, ще се гледа по - трезво и обективно, по - цялостен поглед. 

Бих се радвал на мнения по темата, стига да представлява интерес.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично аз правя оценка, за даден албум, песен, единствено съобразявайки се с моят вкус и предпочитания и лично за себе си, без да ме интересуват световните класации. Изброените (за пример) от теб албуми са действително еталонни и са едни от класиките, които са оформили музикалния вкус на много именити днес музиканти. Това са вечни творби, които ще се слушат и дори изучават, в училище, дори и след 100 години. Мисля, че не е важно кое е по-реалната оценка - дали преди или сега. Истинската оценка е в сърцето и душата на феновете на дадената музика, другото е просто суха статистика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Agentpat™ написа:

Лично аз правя оценка, за даден албум, песен, единствено съобразявайки се с моят вкус и предпочитания и лично за себе си, без да ме интересуват световните класации. Изброените (за пример) от теб албуми са действително еталонни и са едни от класиките, които са оформили музикалния вкус на много именити днес музиканти. Това са вечни творби, които ще се слушат и дори изучават, в училище, дори и след 100 години. Мисля, че не е важно кое е по-реалната оценка - дали преди или сега. Истинската оценка е в сърцето и душата на феновете на дадената музика, другото е просто суха статистика.

Аз съм съгласен с теб. Нямах предвид оценки от разни класации, като Билбоард и т.н., базирани върху брой излъчвания, продажби и други. Това че дадено нещо има голям финансов успех, не винаги означава, че е стойностен продукт. Имах предвид най - вече оценката на феновете и евентуално музикални критици, и познавачи. Изобщо на хора които следят отдавна кариерата на дадена група и се интересуват от нея. Естествено хора, които не обичат даден музикант / група и не се интересуват от него, не могат да дадат обективна, и справедлива оценка. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.