Премини към съдържанието
peppone1

Проблем със зареждане на компонент за електронно подписване

Препоръчан отговор

Преинсталирах компютъра и проблемът си остана. Това че името ми в компютъра е написано на кирилица има ли някакво значение, защото до преди да пуснат този компонент нямах проблеми. Така че причината не е в Java, а в тъпия компонент, но от НАП казаха че при тях работело, а при мен защо не ще на чисто нов инсталиран Уиндоус?

Също така поднових и сертификата на подписа, но трябваше да правя и други сложни настройки, за което трябваше да им се обаждам по телефона и да ми дават някакви сложни указания и че трябвало аз добре да следвам инструкциите. Ето това нормално ли е такива инструкции да се диктуват по телефона при това импулсен, вместо да напишат една нормална инструкция и да я качат в сайта или пък да направят един нормален софтуеър който да свърши това, да не говорим че новият им софтуеър не можа да инсталира подписа и трябваше да му инсталирам старият. Това е пълна селяния и безотговорност в нашта държава, не стига че съм си платил за подновяването на подписа, а на всичкото отгоре трябва и телефони да им въртим и да търсим компътърни програмисти, които да настроят подписа ни. Едва ли в някоя друга държава ше има толкова първобитно, недодялано нещо, всичко тук се прави в ущърб на клиента, а уж било за удобство.

Не знам КЗП могат ли да се сезират за такива проблеми, това е просто непрофесионализъм. Тази "Борика" толкова ли не може да направи един свястен софтуеър, а защо не и собствен браузър през който да става подписването, вместо да ни карат да сваляме добавки оттук-оттам за Мозили, Хромове и т.н. чужди браузъри, които не са предназначени за такава дейност.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От днес отново се появи проблем, с компонента Stamplits, който свалих и запаметих от интернет и не ще да зарежда след като го запусна ръчно и дава грешка "Unable to launch Application". Java e последната версия, на Windows 7. Java е конфигурирана съгласно инструкциите, а и изобщо не съм я пипал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже днес доста си поиграх със същия проблем споделям решението. B-Trust и Уин7 беше при мен. Проблемът произтича от добавки (add-ons) в IE. За да тръгне всичко, ето какво направих:
1. Изтриване съдържанието на двете Temp папки - тази в Windows и тази в юзъра. Изтриване на съдържанието на Temporary Internet Files/Content.IE5
2. Сканиране и почистване с malwarebytes - на мен ми намери разни заплахи, карантинира ги, но проблемът си остана.
3. Някои добавки не са точно вируси, но реално прецакват деликатния комфорт на ел. подписа и НАП, при мен бяха Amazon 1app button и McAfee Web нещо си. Макафито е лесно, но амазона е доста гаден, трябва да се спре като сървис, да му се изтрият файловете из всички папки в C:, и да си загубите още половин час да го триете в registry-то. Триете от корен де що видите Amazon. Е, не СЪВСЕМ от корен, подразбира се че би трябвало и друг път да сте разцъквали поне малко регистрито. Специално подчертавам че амазона и друг път ми е правило ядове с НАП-а.
4. След като това се оказа недостатъчно,понеже ел. подписа ми е от b-trust пуснах отново двата конфигуратора от сайта им - този за удостоверителните вериги, и този за автоматично конфигуриране на IE.
5. Деинсталирах и инсталирах наново  Java-та. Поизтрих ръчно някакви остатъци в Program Files/Java понеже инсталатора казваше че папката не била празна и не искаше да продължи. Сложих чавка после в Java-та на Keep Temporary Files, но сайта на НАП не съм го добавял в Trusted sites на Java, само в  Trusted sites на IE е достатъчно, според мен.
6. Сега пък се оказа, че Stamplits не щеше да се стартира автоматично, така че се наложи в прозореца, който IE изкарва и пита как да го стартира  - да намеря папката с инсталираната Java и ръчно да укажа че ще се стартира чрез javaws.exe
С това половиндневната епопея приключи, дано при вас мине по-бързо.
През цялото време въобще не се колебаех да бия периодично рестарти с цел да се уверя, че изтриването на гадините е качествено и същите не са се появили отново.
Успех!

Редактирано от all-sofia (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! 

При мен също имаше проблем с компонента stampitls.jnlpна последната стъпка преди подписване на документ ми се появяваше прозорец "Искате ли да отворите или запишете stampitls.jnlp". След като кликна на бутона "Отвори" и след това дам "Разреши", ми се появи прозорец "Unable to launch the applications" (вижте прикачения screenshot - 2) и от там не можех да продължа нататък.

Не знам от кое точно се разреши проблема (поне първо прегледах всички коментари по-темата тук), но ето какво мисля че разреши проблема:

1. Деинсталирах Java
  2. Рестартирах компютъра
  3. Инсталирах наново Java - версия 8 151 (т.е последната налична версия)
  4. Отново пробвах да подпиша документ в е-услугите на НАП https://inetdec.nra.bg/ > Този път като ми се появи прозореца за отваряне или изтегляне на stampitls.jnlp избрах "Запиши" и след това "Отвори с" > Избрах да го отвори с Java > компонента се зареди
  5. След това тествах сертификата през "Тестови услуги" https://inetdec.nra.bg/testservices.html > Вход със сертификат > Успешно подписах документа

1.png

2.png

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.