Премини към съдържанието
Dancho^94

Програма за изрязване на празно място от локален диск

Препоръчан отговор

Здравейте. Преди време като си инсталирах ОС съм се олял и съм сложил доста повече гигабайти на C-то ми. Желанието ми е да "изрежа" около 200-230 гигабайта от C-то ми и да ги прехвърля в D-то. Каква програма ще ми препоръчате и достатъчно безопасно ли е това начинание (разбирам че винаги и във всичко има рискове, дори и минимални да са, ги има)? ОС ми е Windows 10. Качвам по-долу изображение, за да добиете визуална представа от локалните ми дискове.

Local Disks.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги има риск. Ако имаш важни неща и са само на диска не те съветвам да ги губиш по този начин. А като цяло за да не ги губиш вземи мерки!

Гледайки не си закъсал за свободно място. Можеш да помислиш кое къде съхраняваш в момента и дали не можеш да пренасочиш нещо към другия дял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Dancho^94 написа:

Здравейте. Преди време като си инсталирах ОС съм се олял и съм сложил доста повече гигабайти на C-то ми. Желанието ми е да "изрежа" около 200-230 гигабайта от C-то ми и да ги прехвърля в D-то. Каква програма ще ми препоръчате и достатъчно безопасно ли е това начинание (разбирам че винаги и във всичко има рискове, дори и минимални да са, ги има)? ОС ми е Windows 10. Качвам по-долу изображение, за да добиете визуална представа от локалните ми дискове.

Local Disks.jpg

Има си вградена опция за това -> http://vmrejata.info/os/34-windows-vista/331-disk-management.html

Първо свиваш дял С, след което разширяваш дял D.

Това което изрежеш от С не го прави на нов дял, а го остави като неразпределено пространство преди да го добавиш към D.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, baikolio95 написа:

Има си вградена опция за това -> http://vmrejata.info/os/34-windows-vista/331-disk-management.html

Първо свиваш дял С, след което разширяваш дял D.

Което не е възможно, ако boot съдържанието е на дял С. И не може да се направи в онлайн режим. Но може да се пробва. В противен случай ще трябва да се ползва "външна" програма за работа с дялове. Такива има много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, ExaFlop написа:

Което не е възможно, ако boot съдържанието е на дял С. И не може да се направи в онлайн режим. Но може да се пробва.

Няма проблем да се свие С дори и в този случай, стига да има администраторски права.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е съвсем ме забатачихте сега. :D Вярно е, че не съм го закъсал за място, но това е само засега. Предположих, че може и да стане с вградения Disk Management, но реших да попитам тук първо, понеже не съм работил с това досега, освен да сменям буква на устройство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С Disk Management нищо не можеш да объркаш /Windows няма да ти позволи/, докато с външна програма има повече рискове, когато не си работил с нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спирането на тока не го бърка външна ли е програмата или част от Windows.

@OFF

В час по информатика.

Преподавателя става отива до ел. таблото и рязко сваля шалтера, поглежда към обучаващите се и ги пита:

- Сейвахте ли?

Всички хорово:

- Не!

Преподавателя вдига шалтера и казва:

- Еми сейвайте, какво чакате.

OFF

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, plamen_petrov_80 написа:

По тази логика, дай нищо да не се пипа, щото тока можел да спре...

Вероятността да спре тока е теоретична, докато при работата с външна програма може да омаже доста неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, момчета - ново 20! :( Разбрах как се работи с програмата, но има малка пречка - след като "изрежа" ненужните ми в C-то мегабайти, не ми дава да избера опцията за разширяване като кликна на D, тъй като  "...действа само когато пространството, което присъединявате следва след дяла на който искате да го дадете." Вярно е, че между C и D имам някакви си 453 мегабайта, което явно спъва работата.5a2571872abae_LocalDisks2.thumb.jpg.183f26284be4f731665075632a040d09.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С тоя дял няма да стане работата с вградения инструмент.

Откажи се докато е време...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, baikolio95 написа:

По тази логика, дай нищо да не се пипа, щото тока можел да спре...

Вероятността да спре тока е теоретична, докато при работата с външна програма може да омаже доста неща.

Сещам се и за други теоретични вероятности с практически последици.

Шанса да омаже и/или загуби данни във филма който се вкарва е доста голям. Не случайно първо се разделя диска, после се инсталира ОС-а и накрая се слагат потребителските данни там.

Всичко друго си е руска ролетка - да някой оцеляват, но не всеки се натиска да е играч.

Успех и късмет Dancho^94!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, явно няма да го бъде. Не ми е спешно, но все пак... Както и да е, някои неща ще си ги съхранявам на C-то и това е. В по-далечно бъдеще ще го мисля как и какво да го правя. Благодаря все пак за отзоваването! И моля ви - не се впускайте в излишни спорове.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.intowindows.com/how-to-delete-the-450-mb-recovery-partition-in-windows-10/

преди 24 минути, plamen_petrov_80 написа:

Всичко друго си е руска ролетка - да някой оцеляват, но не всеки се натиска да е играч.

За хората с опит и знания по въпроса с преоразмеряването това не важи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, baikolio95 написа:

http://www.intowindows.com/how-to-delete-the-450-mb-recovery-partition-in-windows-10/

За хората с опит и знания по въпроса с преоразмеряването това не важи.

А конкретно Dancho^94 с опит и знания по въпроса ли е?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

@OFF

В час по информатика.

Преподавателя става отива до ел. таблото и рязко сваля шалтера, поглежда към обучаващите се и ги пита:

- Сейвахте ли?

Всички хорово:

- Не!

Преподавателя вдига шалтера и казва:

- Еми сейвайте, какво чакате.

OFF

OFF
На времето когато сините екрани бяха често явление имаше един лаф:
Записва често, записвай овреме...
OFF
Ненапразно производителите на софт за дялове препоръчват това да се прави с включен UPS. Всеки си връзва гащите срещу обвинения.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато изтрие 450MB- вия дял за възстановяване, половината от тези операции отпадат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Dancho^94 написа:

някои неща ще си ги съхранявам на C-то и това е.

Груба и опасна грешка!!! Пренасочи си библиотечните папки (Downloads; Music; Pictures....) на D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, whitepixel написа:

в цялата последователност рискът от загуба на данни е нулев, даже и да му спре тока в който и да бил момент от последователността.

Явно не си се сблъсквал със спиране на ток по време на операция по пртеоразмеряване на дялове. Възстановяването беше малко приключение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, whitepixel написа:

Ай ся...

ми обяснни какво ще се случи, ако в момента на гасене на тока е в процес на писане на $mft.
Обикновено резултатът е съобщение от типа Corrupt mft или изобщо липсваш дял като такъв, а не като записи по диска.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това заприлича, дето Марийка гледала пушката на стената и плачела , да не гръмне. Кажете му на човека да си инсталира програма AOMEI, свободната версия, и с нея съвсем лесно може да си свие дял С и да прехвърли освободеното към Д. С уиндоуския инструмент за управление на дискове няма да може да го свие достатъчно, нито да го прехвърли.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така? :ph34r:
И размер на системния дял (С) не помалко от 60GB?

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.