Премини към съдържанието
Filipopolis

Подкарване на стар компютър Pentium MMX 166 MHz

Препоръчан отговор

Здравейте на всички! Предварително се извинявам, че съм гол и бос по темата за компютрите, но ако не намеря търсената от мен помощ, поне ще ви поразсмея с невежеството си. :wink12:
Днес един дядо ме помоли да го отърва от стария му компютър Pentium MMX 166 mhz, произведен някъде към 1997г.
Взех компа без пари и сега се чудя как да го подкарам. Добрата новина е, че всичко си работи... монитора работи добре, самият комп стартира, но ми дава грешка при инсталирането на някакъв диск... не знам каква операционна система има, но не може да ми стартира до десктоп с иконки. Чувал съм, че Windows 95 се инсталира от флопи диск, но аз нямам  такъв. :mad:
Въпросът ми е как мога да накарам това допотопно чудо да тръгне? Да го дам ли на един приятел (не съм преинсталирал досега комп) да го преинсталира с някаква друга операционна система? Каква операционна система е най-добре да се сложи? Чел съм, че имало някакви много леки линукси и операционни системи от сорта на PuppyLinux, KolibriOS и други подобни.
Целта ми е на първо време да го приведа в работещ вид, според възможностите му. Евентуално след това ще се мисли как да го вкараме в интернет с някакъв браузър, пък било то и с текстов браузър... Проблемът обаче е, че не видях подходящ отвор, в който да може да влезе буксата на интернет кабела. Как може да се реши този проблем?
Крайната и оптимална цел е да бъде използван за справки в Гугъл и евентуално четене на някакви новинарски сайтове, понеже ще го ползва майка ми, ако разбира се, въобще го подкараме това чудо.

Редактирано от Filipopolis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно интернета - PCI Lan Card. Нова струва 9 лв. Друг е въпроса дали ще можеш да й подкараш драйверите. Ако там, където ще се ползва има wifi, най-добре един usb wifi adapter за двайсетина лв, те поне под линукс повечето летят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реално може да се ползва за слушане на музика и четене на електронни книги оффлине :)

Правил съм един Dell с Pentium на 75 MHz и 72MB памет с Windows 98.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По мой спомен на тези конфигурации се ползваха ISA слотове за LAN карти...

Имам лично оригинален Win 98 на 35 дискети от по 1,44MB, но мисля, че по-скоро искаш това:

http://***/banan?id=72772&hit=1&t=soft

Редактирано от vstoitsov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На тоя комп няма да отвориш никакъв сайт  от сега ти казвам. На него може да джиткаш  игрици от дискети  и нищо повече.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Filipopolis написа:

Чел съм, че имало някакви много леки линукси и операционни системи от сорта на PuppyLinux, KolibriOS и други подобни.
Целта ми е на първо време да го приведа в работещ вид, според възможностите му. Евентуално след това ще се мисли как да го вкараме в интернет с някакъв браузър, пък било то и с текстов браузър... 

Аз имам и ползвах преди няколко месеца Macpup което е разновидност на  PuppyLinux.
Но на толкова немощен компютър въобще не си заслужава да се мъчиш, понеже няма да се получи да можеш да разглеждаш сайтове, имам предвид модерни сайтове. 
Ако има четец на ЦД ще можеш да го подкараш  PuppyLinux, особено по-старичка версия.
Но най-вероятно ще се откажеш доста бързо.

Редактирано от Белгиеца (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Filipopolis написа:

се инсталира от флопи диск, но аз нямам  такъв.

Да започнем от това без работещо флопи ..... мисията невъзможна. 

Като начало дефинирането на партишъните и форматирането им става през дискета. Дори и да имаш инсталационен диск с 98 да речем ако не премахнеш старото инфо то инсталацията ще създаде нова папка за Win а старите неща ще си останат и мазалото е голямо.... 

Следва качването на драйвери и за каквото се сетиш и програмки  та без "ДВЕ" работещи флопита трудна работа. Защо две? едното за РСто от което ще ги качваш и едно на това на което ще ги инсталираш. Ако няма някой който да го е правил ще си прережеш вените..... а да не пропускаме, че това е ако всичко по РСто работи без проблеми!

Подкарването на какъвто и да е съвременен сайт над Win 98 ........ е мираж та забрави за новините.

Относно интернета ще ти трябва мрежова карта за която да има драйвер за съответната ОС 8139D ще свърши работа. Това да подкараш WiFi на тая машина ще ми е извънредно интересно да го видя, най-малкото защото самия WiFi се появява през 1998 година а до навлизането му в масова употреба изтича доста вода, а G стандарта който даваше приличен пренос на данни е от 2003. Та ще ми е интересно какво точно устройство ще подкараш и пак за него трябва да има приличен драйвер за съответната ОС.....

Като заключение .... не очаквай да постигнеш това което се надяваш с интернета.

Тази машинка може да я бориш от фенщина за да подкараш някоя 2D игра от 95-96. Миналата седмица направих няколко подобни за един проект и въпреки че съм го правил и по времето когато бяха актуални и всяка ми отне повече време от инсталирането на която и да е съвременна със всичките и ъпдейти софтуери и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето тука няколко снимки на компа. Отворих му кутията и снимах къде що имаше някакви надписи. Мисля, че РАМ паметта му е 32МБ, но не съм сигурен, понеже не съм стигал до декстоп с иконки, защото не ми тръгва операционната система без да имам диск.

SAM_6231.JPG

SAM_6224.JPG

SAM_6221.JPG

SAM_6222.JPG

SAM_6227.jpg

SAM_6226.jpg

SAM_6229.jpg

SAM_6230.jpg

SAM_6228.jpg

SAM_6222.jpg

SAM_6223.jpg

SAM_6224.jpg

SAM_6221.jpg

SAM_6231.jpg

SAM_6225.jpg

Редактирано от Filipopolis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм съгласен!

Ако си направи правилно стартиращия диск на него може да си има Fdisk с който си трие и създава дялове, маркира кой да е активен и т.н.

Аз лично дори не бих го инсталирал, а бих изплющял една снимка на 98SE or 98ME, а защо не и Windows 2000 Professional.

Също вариант е инсталацията да се прави на по-нова от описаната машина с ATA интерфейс (или с подходящ адаптер) и после диска да се премести.

За сайтовете съм съгласен, дори идеята с интернета на тази машина би била само и единствено ако тя се ползва за рутер или NAS. Като и двете са главно за спорта, тъй като консумацията му ще е много повече от свършената работа.

Няма яснота какво е дъното т.е. не се знае дали има USB, PCI или само ISA слотове, дали ще се намери подходяща мрежова карта или модем :) - така, че тук гадаем в момента.

За WiFi и 98 - не съм ползвал, но тук има два момента:

- както знаем 98 и USB не се разбират много. Не се знае дали и дъното има такива!

- важно е какви разширителни слотове има конкретното дъно - PCI примерно и спрямо това да се търси съвместима карта с драйвер за 98.

Освен за спорта, DOS игри (пак е под въпрос) трудно би вършила работа. За под 100 лв. се взема работеща дву-ядрена машина с гаранция.

П.П.

Явно има PCI и USB както външно видео и звукова карта - значи на това и видео клип ще пусна :)

Редактирано от plamen_petrov_80 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Filipopolis написа:

Крайната и оптимална цел е да бъде използван за справки в Гугъл и евентуално четене на някакви новинарски сайтове, понеже ще го ползва майка ми, ако разбира се, въобще го подкараме това чудо.

Ще го подкараш, щом си решил.

За твоите цели по-добре използвай Raspberry Pi. Ще излезе към 100лв и ще може да се рови в интернет. Разбира се, тогава мониторът ще е проблем, но и този който имаш едва ли може да се ползва, освен някой да си развали очите.

Компютърът, който си взел е подходящ:

- За музейни цели.

- За игри, ако картата става. Има много хора, които играят ретро игри и специално търсят Win 98, защото все още не може да се емулира графиката на такъв компютър с по- съвременен. Така дори може да изкараш нещо. Вярно, сумата ще е малка.

Старите OS ги има в този сайт: https://winworldpc.com/

Още един път подчертавам, за твоите цели тази машина е безсмислена.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, plamen_petrov_80 написа:

Не съм съгласен!

Ако си направи правилно стартиращия диск на него може да си има Fdisk с който си трие и създава дялове, маркира кой да е активен и т.н.

Дай да уточним за кой диск товориш ? За да си направиш дискета с Fdisk ти трябва РС с флопи на което да я направиш, а човека изобщо няма дискета...... 

преди 42 минути, plamen_petrov_80 написа:

Аз лично дори не бих го инсталирал, а бих изплющял една снимка

А това правил ли си го лично? Да инсталираш 98 на по-съвременна машина и после да го сложиш в антика и да тръгне ?

преди 59 минути, Filipopolis написа:

Мисля, че РАМ паметта му е 32МБ, но не съм сигурен, понеже не съм стигал до декстоп с иконки

Паметта е първото нещо което се показва на монитора и минава чек, не е нужно да стигаш до десктоп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Говоря за оптичния диск

- от него зареждаш

- от него си пускаш Fdisk

- от него си пускаш инсталацията на Windows 98, 2000, XP :)

- а да и от него можеш и снимката да си изплющиш :)

От оптичен диск можеш да правиш всичко което си си подготвил!

По-съвременна спрямо въпросната - да. Както и съм слагал снимка на по-стар (бавен) от въпросния (75Mhz в лаптоп) и други около неговите параметри.

Редактирано от plamen_petrov_80 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.