Премини към съдържанието
Пуканчо0

Обединяване на два физически диска и инсталиране на Windows на логически дял.

Препоръчан отговор

Колеги окажете малко съпорт, че под Windows тази материя ми е тъмна индия. 

Ситуацията е следната: Искам да обединя 2 SATA SSD диска(2х500GB), да създам един логически дял, който е 1ТБ и да инсталирам след това Windows. Има ли начин това да го направя, без да ги обединявам в RAID 0? Тоест както е при Linux с LVM. Патил съм си от RAID със загуба на данни и ми се иска, ако е възможно де, да го избегна това.

Да ги ползвам двата поотделно, като част от файловете и програмите се съхраняват на отделен дял, различен от системния, не е опция. Бекъпи ще се правят ежедневно на отделен носител. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За коя версия на windows питаш?

Такова обединение ще е логическо (доста различно от един физически диск като стабилност и бързодействие) и дали ще е райд или друго все има вариант да се прецака преадресирането...

Какъв е проблема единия диск да е дял c: системен, а другия да е дял d: и пак да инсталираш програми на него???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не бих правил такива неща.
 Това е добра рецепта за загуба на данни и ОС - следователно проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, krassleto написа:

За коя версия на windows питаш?

Такова обединение ще е логическо (доста различно от един физически диск като стабилност и бързодействие) и дали ще е райд или друго все има вариант да се прецака преадресирането...

Какъв е проблема единия диск да е дял c: системен, а другия да е дял d: и пак да инсталираш програми на него???

Windows 10 Pro или Windows 8.1 Pro. Не съм решил още коя версия ще качвам, разполагам с лицензи и за двете версии.  Не ми се искаше всичко да е разхвърляно на "16" диска, а всичко да си е на един дял. Бързодействието едва ли ще е по зле от един обикновен HDD диск. Важната информация ще се съхранява на облачен сървър, дори и да се получи в последствие някаква загуба, то ще е минимална. 

Има ли друг начин освен RAID или не? В мрежата намирам разни неща за обединяването, но не и дали може да се използва както системен дял след това. 

Другата ми алтернатива е macOS и Fusion Drive, тука също лесно с 3 команди и ги обединявам и създавам дял както при Linux и LVM. Просто не ми се иска да се занимавам всеки път да конфигурирам 100 часа macOS след ъпдейт на не мак машина и да се кръстя дали ще тръгне или не. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разделяй системата от данните и не прави глупости. NAND паметите са с ограничен брой цикли на презапис - считай ги за еднодневки на фона на надеждността на съвременните хардове. При условие че захранването е добро .

• Харесва ми 1
  • Еха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Под 'тези видове windows'- НЕ доколкото ги познавам.

От хардуерна гледна точка може с RAID, но ти не искаш...

За смисъла няма да коментирам, понеже не отговори какъв е проблема да са два диска с два дяла на тях...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Общия обем на инсталираните програми+данните към тях, към днешна дата са 525GB, това без операционната система. Искаше ми се, ако има възможност, да не ги разхвърлям на няколко дяла. Но явно колко и да не ми се иска, ще трябва да го направя. А на този етап не разполагам с дискове който са с по-голям капацитет, но не ми се влагат и пари за нов. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Данните към тях (не програмите) може да са на друг дял - това даже се препоръчва в инсталационния визард на добре написаните програми...

Като пример - база данни с SQL - сървъра се стартира от дял c:\program files\mysql\......exe . А самите бази данни на няколко фирми се намират на d:\ime na firmata .

Редактирано от krassleto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен sql-a е само 5ГБ, обаче прикачените документи са много. А на този етап програмата е направена и конфигурирана така, че всичко да се съхранява в директорията където е инсталирана, няма опция все още да задам от къде да чете данните. Трябва да изкарам така поне още година, докато се напише и мигрира към новия софтуер, тогава няма да се притеснявам за данните, всичко ще се съхранява на сървър. А лошото е, че и старата машина е много дърта вече и едвам работи и всеки момент може и да умре, пък трябва и да се работи през идната година. А ако пък вложа в по-мощна машина, след година ще ми е излишна и инвестицията няма да си заслужава.  За тези пари ще обновя всички машини в офиса. 

Малко положението е колубийски сериал, ама т'ва е какво да го правим. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има опция в Windows да си добавиш буква на устройство като папка към даден диск  - това става през disk management/change drive letters.../add.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.