Премини към съдържанието
osko97

Въпрос за ОС за нетбук

Препоръчан отговор

Здравейте колеги! Имам нетбук, който е старичък вече и мисля да го преинсталирам, но не знам коя ОС да му сложа. Ето параметрите на машинката: Toshiba NB100 2GB DDR2 RAM, Intel Atom N270 1.6GHz с вградена видеокарта GMA 950. Сега е с Windows 7 Ultimate x86. Двуумя се между Windows 8.1 и отново Windows 7. Според вас коя е по-лека? Не отказвам и предложения за някоя Линукс дистрибуцийка. :)

Редактирано от osko97
Правописна грешка (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, osko97 написа:

Здравейте колеги! Имам нетбук, който е старичък вече и мисля да го преинсталирам, но не знам коя ОС да му сложа. Ето параметрите на машинката: Toshiba NB100 2GB DDR2 RAM, Intel Atom N270 1.6GHz с вградена видеокарта GMA 950. Сега е с Windows 7 Ultimate x86. Двуумя се между Windows 8.1 и отново Windows 7. Според вас коя е по-лека? Не отказвам и предложения за някоя Линукс дистрибуцийка. :)

Това е боклук и нито една от двете ОС няма да ти работи. Евентуално някоя дистрибуция на Линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, plamen_petrov_80 написа:

Имал съм досег до същия.

Мисля, че бе с XP и собственика му поиска 8.1 за проба - инсталира се, но нищо повече не мога да каже.

Иначе поцъках малко Android x86 на него и си работеше задоволително добре.

Много е важно за какво точно ще се ползва машинката.

Предполагам е с 80GB HDD? Аз бих го направил с Win8.1 and Lubunto - Dual Boot.

Да, с 80GB HDD е. Ами по принцип се използва за браузване в интернет, за гледане на някой филм от време на време и то изтеглен от Замунда и слушане на музика от YouTube. А с Андроид как стоят нещата с драйвърите, или си работи и без тях?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

XP по-добре. Като видях процесора с 512 килобайта кеш памет лошо ми стана.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, osko97 написа:

Ами по принцип се използва за браузване в интернет, за гледане на някой филм от време на време и то изтеглен от Замунда и слушане на музика от YouTube. 

За тези цели някоя лека Linux дистрибуция е идеална.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

chromium os е  лека 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слагай едно Lubuntu -> http://lubuntu.net/ 

Ако не сте ползвали линукс до сега, повече хора ще могат да ви помогнат. А пък и за убунту има достатъчно материали в мрежата, 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм привърженик на  Дебаин.  Тази 8- ца   в  стил на Уиндоус 7 ще ти свърши идеална работа. От флашка съм го монтирал на няколко приятели и нямат НИКАКВИ проблеми.

https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5163588

При него с 2 Гб РАМ си направо Големец!:)

Редактирано от bigiadri (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, plamen_petrov_80 написа:

Всичко сам си подкара (LAN, Wi-Fi, Camera), но за него е хубаво да разбираш от това онова :)

Аз го ползвах от CD външно през USB-то така, че принципно би трябвало да може да се ползва и от флашка (а ако има опция от биос-а да боотва и от SD карта).

Само слушането на музика от YouTube ми е малко странно и не бих му го причинявал.

Най-леко мисля, че е Lubuntu нямаш АВ да товари както при Win, но все пак трябва да се пробва.

Ами аз съм си навътре с повечето неща в сферата на компютрите, но човек се учи, докато е жив и няма лошо да поискам съвет. То честно казано, нетбука почти не го ползвам, защото имам настолен компютър, сериозничък е, става за  натоварване, а този си го ползвам когато пътувам някъде. И си пускам някоя песен от време на време когато го ползвам, някое филмче може и така. А за Windows 8.1 бях чул, че не бил лаком и че бил най-лекия Windows за сега и затова се замислих за него.

преди 3 часа, iAppleBeats написа:

XP по-добре. Като видях процесора с 512 килобайта кеш памет лошо ми стана.

На мен ми става лошо понякога, докато го ползвам.:emoji_smiley-02:

преди 2 часа, Пуканчо0 написа:

Слагай едно Lubuntu -> http://lubuntu.net/ 

Ако не сте ползвали линукс до сега, повече хора ще могат да ви помогнат. А пък и за убунту има достатъчно материали в мрежата, 

Благодаря, колега! :)

преди 1 час, bigiadri написа:

Аз съм привърженик на  Дебаин.  Тази 8- ца   в  стил на Уиндоус 7 ще ти свърши идеална работа. От флашка съм го монтирал на няколко приятели и нямат НИКАКВИ проблеми.

https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5163588

При него с 2 Гб РАМ си направо Големец!:)

Благодаря и на Вас, колега! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, plamen_petrov_80 написа:

Правиш си бекъп на сегашната ОС, слагаш 8.1 и ако не ти допадне се връщаш на 7-ца.

Като цяло да 8.1 го водят една идея по-лек от 7-ца, но това е на база инсталирани ОС по подразбиране. Ако си оптимизираш сам ОС-а мисля , че крайната разлика няма да е много голяма.

С lubuntu или Linux Mint Mate можеш да разцъкаш нещо по различно - ако ти е интересно.

Ще опитам колега и ще видим какво ще стане, благодаря! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинете за закъснението на отговора! Значи инсталирах първо Linux Mint Mate, най-новата версия, но не ми хареса как вървеше. Забавяше се в менютата и като цяло вървеше тегаво. Но после инсталирах Windows 8.1 Pro x86 и работи ПЕРФЕКТНО! Наистина е много-полека от 7-цата и я препоръчвам на хора със слаби нетбуци и компютри! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами знам, но колегата горе реши, че е ,,боклук'' . Лаптопа работи много по-добре с Windows 8.1, отколкото с хамавия Linux. Като пушка е! :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, моя работи по-добре с другото, но аз знам какво искам, защото имам и наистина стара машина и не търся чудеса. А телефона на жена ми е по-здрав от компа и нетбука взети заедно, ама такава е реалността вече.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами то може би не ми хареса, защото не съм свикнал да работя с Линукс колега, иначе има доста интересни неща, хареса ми как с Wine могат да се ползват програми за Windows под Линукс, но всичко е въпрос на вкус. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих го тествал и с Windows 10 - може да върви по-добре от 8/8.1.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 29.12.2017 г. в 10:51, Радослав Матев написа:

Аз бих го тествал и с Windows 10 - може да върви по-добре от 8/8.1.

Обмислям го колега, но като ми остане време и това ще стане, засега се държи много стабилно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ти трябва windows на тая машинчица - XP. Разрови се в зелето, има някаква читава , обновена сборка XP SP3.
Ако не държиш на windows - взимай акъл за линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, hudyr написа:

Ако ти трябва windows на тая машинчица - XP. Разрови се в зелето, има някаква читава , обновена сборка XP SP3.
Ако не държиш на windows - взимай акъл за линукс.

Благодаря колега, но реших проблема с избора на ОС, Windows 8.1 си работи повече от перфектно на нетбукчето и нямам проблеми нито със забиване, нито с нещо друго. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.