Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, банда,

Старият ми лаптоп вече тотално издиша и го чакам да зареди по 10 минути. Понеже търпението ми вече се изчерпа, а и имам излишни пари, реших да си купя нов настолен компютър. Парите, които съм готов да отделя са около 2500лв за компютър, имам си периферия. Иска ми се да го купя другата седмица или евентуално по средата на по-другата, за да мога да го ползвам по време на празниците. Ако хвана някоя промоция на частите също ще е бонус.

Имам един стар монитор LG L222WS-BN, който има само VGA порт. Мога ли да го подкарам с новите видео карти - има ли някакви конектори за тази цел? Освен това залужава ли си да ползвам стария монитор или директно да си купувам нов? Ако положението е много зле със стария монитор съм отворен за предложения и за нов монитор - мога да отделя още 400-500 лева.

Мисля да ползвам компютъра за игри (2-3 часа на вечер), през събота неделя може и 5-6 часа. Това, което ми се иска е да имам висок FPS (поне 80 за офлайн игрите, а за онлайн е хубаво да са още повече). Няма да стрийвам. Мисля от време на време да гледам филми. Освен това ще го ползвам и за програмиране, нищо сложно няма да правя - сайтове, мобилни приложения, подобни неща, като не мисля да вдигам големи сървъри или да работя с виртуалки.

Откъм самата конфигурация нямам много предпочитания. Иска ми се да е по-тих, не е нужно да е абсолютно безшумен, но ми се иска да не пречи ако човек иска да спи на 2-3 метра разстояние. Освен това чух, че Ryzen процесорите са по-добрия избор в текущия момент. Мисля си, че 8GB RAM вече е малко и по-скоро клоня към 16GB. Откъм storage си мисля, че едно SSD ще ми е достатъчно, имам външен хард за по-траен носител.

Ще се радвам ако може да дадете някакви предложение за компютърна конфигурация, която да отговаря на описаните характеристики. Разбира се, бих се радвал и ако ми обясните защо тези компоненти работят добре заедно и дали нещо ще bottleneck-ва в системата.

Благодаря за помощта!

Редактирано от viruslivia (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При бюджет от 3000лв(2500 компютър+500 монитор) може да се сглоби доста читава конфигурация.

Ето едно предложение от мен:

ADATA 8G DDR4 3000MHz CL16 XPG D10 
Gainward GTX1070Ti 8GB 256B GDDR5 
XFX TS 650W GOLD P1-650G-TS3X 
ASROCK AB350 PRO4 ATX AM4 
AMD Ryzen 5 1600 3.4GHz AM4 
ADATA SX7000 256G M2 2280 PCIE 
CASE In Win 503 Mid Tower ATX BLACK 

Обща стойност - 2 413.40 лв. с ДДС

+

този  монитор (572 лв)

Сложил съм ти пълноразмерно дъно но ако искаш може да го смениш със същото mATX(малко по-евтино е).Захранването е със заявка( не е налично в момента) и ако не ти се чака може да го смениш с http://nikem-bg.net/computer-components/XFX-TS-550W-GOLD-P1-550G-TS3X/ (напълно достатъчно е)Видеокартата е достатъчно мощна за най новите игри.

Монитора е със 8-bit IPS матрица а пълните спецификации може да видиш тук.

Редактирано от Kamen Zhelyazkov (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, Kamen Zhelyazkov написа:

При бюджет от 3000лв(2500 компютър+500 монитор) може да се сглоби доста читава конфигурация.

Ето едно предложение от мен:

ADATA 8G DDR4 3000MHz CL16 XPG D10 
Gainward GTX1070Ti 8GB 256B GDDR5 
XFX TS 650W GOLD P1-650G-TS3X 
AMD Ryzen 5 1600 3.4GHz AM4 
ADATA SX7000 256G M2 2280 PCIE 
CASE In Win 503 Mid Tower ATX BLACK 

Обща стойност - 2 413.40 лв. с ДДС

+

този  монитор (572 лв)

Сложил съм ти пълноразмерно дъно но ако искаш може да го смениш със същото mATX.Захранването е със заявка( не е налично в момента) и ако не ти се чака може да го смениш с http://nikem-bg.net/computer-components/XFX-TS-550W-GOLD-P1-550G-TS3X/ (напълно достатъчно е)Видеокартата е достатъчно мощна за най новите игри.

Монитора е със 8-bit IPS матрица а пълните спецификации може да видиш тук.

Благодаря за отзива!

От твоето мнение разбирам, че стария монитор трябва да го хвърлям, така ли?

Освен това гледам, че много от новите игри искат 8GB RAM Recommended под Windows 10. Какво е твоето впечатление?

Какъв горе-долу ще е шумът на машината?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си написал какъв е старият монитор.Сложил съм ти 2 плочки рам памет(в момента цената на рам паметта е колкото на процесора, и едва ли скоро ще падне, но такава е реалността).

За шумът....зависи от натоварване, и е доста относително.Не знам какви игри ще играеш и колко ще товарят.

Ако държиш на тишината, кутията може да се смени с някоя без стъкла и шумоизолирана, но цената ще скочи с около 100-150 лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази ще му свърши работа Сък!

Затворена е и е удобна за кабелна подредба, проветрива добър дизайн.

Въпреки всичко пак ще се чува в зависимост от температурата в стаята, и колко се товари видеото.

Както и колко е близо пцто до главата ти.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето и мойто предложение:

От Vari*.bg

Просецор - Ryzen 5 1600

Дъно - Asus prime b350-plus

Видео - Palit gtx 1080 gamerock

Рам - Crucial Ballistix Tactical 2x8gb CL 15, 3000mhz

Кутия - Corsair Carbide 270R без прозореца

Общо - 2200лв.

От Pl*sico.bg

Захранване - Seasonic focus+ gold 550w или ако ти се откъснат от сърцето още 16лв. от горния сайт взимаш 650w версия.

SSD - Crucial mx300 275gb

Общо - 365/381лв.

Малко надвишаваме бюджета, но след като ще даваш 2500лв. за машина едвали тези 65/81лв. ще са ти чак толкова в повече.

Монитора който ти е препоръчал Kamen за тези пари по спецификация е чуден.

Успех с избора.

Редактирано от Lpool (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12/15/2017 в 18:36, Kamen Zhelyazkov написа:

Не си написал какъв е старият монитор.Сложил съм ти 2 плочки рам памет(в момента цената на рам паметта е колкото на процесора, и едва ли скоро ще падне, но такава е реалността).

За шумът....зависи от натоварване, и е доста относително.Не знам какви игри ще играеш и колко ще товарят.

Ако държиш на тишината, кутията може да се смени с някоя без стъкла и шумоизолирана, но цената ще скочи с около 100-150 лв.

Вече знам модела на стария монитор - LG L222WS-BN. Какво мислиш за него, май е доста стар?

Дъното, което си дал ще може ли да се възползва от 3000 Mhz на RAM паметта, защото пише, че поддържа по-ниски честоти?

Видях, че си харесал кутията, която са предложили по-надолу.

на 12/15/2017 в 19:03, goodly написа:

Тази ще му свърши работа Сък!

Затворена е и е удобна за кабелна подредба, проветрива добър дизайн.

Въпреки всичко пак ще се чува в зависимост от температурата в стаята, и колко се товари видеото.

Както и колко е близо пцто до главата ти.

Благодаря за предложението! 

Наясно съм, че е трудно да се прецени колко ще е шумна една машина след като има толкова много фактори. Важното е да намерим по-безшумна, за да не пречи на хората покрай мен. Надявам се тази кутия да свърши тази работа на прилично ниво.

преди 21 часа, Lpool написа:

Ето и мойто предложение:

От Vari*.bg

Просецор - Ryzen 5 1600

Дъно - Asus prime b350-plus

Видео - Palit gtx 1080 gamerock

Рам - Crucial Ballistix Tactical 2x8gb CL 15, 3000mhz

Кутия - Corsair Carbide 270R без прозореца

Общо - 2200лв.

От Pl*sico.bg

Захранване - Seasonic focus+ gold 550w или ако ти се откъснат от сърцето още 16лв. от горния сайт взимаш 650w версия.

SSD - Crucial mx300 275gb

Общо - 365/381лв.

Малко надвишаваме бюджета, но след като ще даваш 2500лв. за машина едвали тези 65/81лв. ще са ти чак толкова в повече.

Монитора който ти е препоръчал Kamen за тези пари по спецификация е чуден.

Успех с избора.

А защо не една плочка RAM - CRUCIAL BALLISTIX TACTICAL DIMM 16GB BLT16G4D30AETA?

Ако взема компонентите от различни магазини, то предполагам ще трябва сам да ги сглобявам?

Ако се наложи да купувам и монитора предложен от Камен, цената става 150лв отгоре...

Така или иначе ще изчакам още малко да видя дали някой ще потвърди вашите предложения или ще даде нови.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нито една съвременна видеокарта няма аналогов изход тоест ще трябва да купиш и конвертор (не обикновен преходник) ако държиш да го използваш.

Качеството няма да е най-доброто но все пак е възможно. На твое място обаче бих взел монитор вместо SSD а и има от какво да се спести.

Примерно щом няма да стриймваш спокойно се взима 1500Х вместо 1600 и спестяваш 70 лв.

Всъщност I3-8350K би дал по-добър резултат в игрите дори без клок.  

п.с. Дойдат ли празници изгодните видеокарти се изчерпват а на останалите им дигат и без това завишените цени.

Насирането е пълно навсякъде като гледам. Като минат ще заредят пак а това което не успеят да пробутат ще му се нормализира цената.

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една Intel-ска конфигурация за цвят. Знам, че в момента не е много изгодно с оглед по-скъпите дъна с чипсет Z-370 и доколко ще има живот платформата, ама както казах - за цвят :)

I5-8400 2.8GHZ Turbo 4.0GHz 9MB BOX LGA1151

ASROCK Z370 PRO4 LGA 1151

CRUSIAL 16GB DDR4 2133 CL15

Crucial SSD 275GB MX300

Seasonic FOCUS Plus SSR-550FX GOLD

PALIT GTX1080 GAMEROCK 8GB

DeepCool TESSERACT SW-RD Window USB 3.0

Arctic F12 PWM PST 120mm - За отпред, не е светещ но мисля, че няма да е голям проблем.

Количка

Поотрязал съм от някой компоненти не мисля, че не е фатално :) Целта ми беше да вместя в бюджета GTX1080.

За монитор предлагам - Iiyama 24 A-MVA 4ms ProLite XB2483HSU-B2, знам че не е най-геймърския и ако се играят FPS може да позамазва, има и някои др. кусури (color shift и  black crush) ама те биха има значение ако се обработват снимки и тн.

Друго предложение е BenQ GW2760HS 9H.L9NLB.RBE, приличен панел и Flicker-free.

Ако пък цветовете и ъглите на виждане не са проблем iiyama G-Master GE2488HS-B2 Black Hawk за парите си също е не лош избор.

p.s. Все забравям за новите Seasonic, в случая може да вземе Seasonic FOCUS Plus SSR-550FX GOLD или по-мощния Seasonic Focus Plus+ 650 Watt Gold Modular SSR-650FX и двете ще свършат работа, въпрос на бюджет кое ще избере автора.

Редактирано от Bel1al (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако решиш да караш със стария монитор, ще ти трябва това .Решиш ли да го сменяш обаче, според мен вземи такъв с IPS  матрица ( щом ще гледаш филми мисля че по-големия размер е от значение).

За  конфигурацията има доста предложения, и във всяка една предложена може да правиш промени ( според бюджета,лични предпочитания към производители.....)

преди 6 часа, viruslivia написа:

Дъното, което си дал ще може ли да се възползва от 3000 Mhz на RAM паметта, защото пише, че поддържа по-ниски честоти?

Видях, че си харесал кутията, която са предложили по-надолу.

Рам на 3000 Mhz ще върви на 2933 Мhz (но пък ако имаш желания можеш да си я клокнеш на 3200 :)   справка.

Избора на кутия почти винаги си е индивидуално решение ( някой искат светещи, други пък изчистени .......)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Roujin Z написа:

Нито една съвременна видеокарта няма аналогов изход тоест ще трябва да купиш и конвертор (не обикновен преходник) ако държиш да го използваш.

Качеството няма да е най-доброто но все пак е възможно. На твое място обаче бих взел монитор вместо SSD а и има от какво да се спести.

Примерно щом няма да стриймваш спокойно се взима 1500Х вместо 1600 и спестяваш 70 лв.

Всъщност I3-8350K би дал по-добър резултат в игрите дори без клок.  

п.с. Дойдат ли празници изгодните видеокарти се изчерпват а на останалите им дигат и без това завишените цени.

Насирането е пълно навсякъде като гледам. Като минат ще заредят пак а това което не успеят да пробутат ще му се нормализира цената.

Вариант е да спестя от SSD и да взема HDD. Като след време мога да си купя и SSD.Това би спестило около 100лв.

Този benchmark показва, че i3-8350K и i5-8400 издухват Ryzen.

Ще изчакам още 1-2 дни и ще поръчвам.

преди 9 часа, Bel1al написа:

Една Intel-ска конфигурация за цвят. Знам, че в момента не е много изгодно с оглед по-скъпите дъна с чипсет Z-370 и доколко ще има живот платформата, ама както казах - за цвят :)

I5-8400 2.8GHZ Turbo 4.0GHz 9MB BOX LGA1151

ASROCK Z370 PRO4 LGA 1151

CRUSIAL 16GB DDR4 2133 CL15

Crucial SSD 275GB MX300

Seasonic FOCUS Plus SSR-550FX GOLD

DeepCool TESSERACT SW-RD Window USB 3.0

Arctic F12 PWM PST 120mm - За отпред, не е светещ но мисля, че няма да е голям проблем.

Количка

Поотрязал съм от някой компоненти не мисля, че не е фатално :) Целта ми беше да вместя в бюджета GTX1080.

За монитор предлагам - Iiyama 24 A-MVA 4ms ProLite XB2483HSU-B2, знам че не е най-геймърския и ако се играят FPS може да позамазва, има и някои др. кусури (color shift и  black crush) ама те биха има значение ако се обработват снимки и тн.

Друго предложение е BenQ GW2760HS 9H.L9NLB.RBE, приличен панел и Flicker-free.

Ако пък цветовете и ъглите на виждане не са проблем iiyama G-Master GE2488HS-B2 Black Hawk за парите си също е не лош избор.

p.s. Все забравям за новите Seasonic, в случая може да вземе Seasonic FOCUS Plus SSR-550FX GOLD или по-мощния Seasonic Focus Plus+ 650 Watt Gold Modular SSR-650FX и двете ще свършат работа, въпрос на бюджет кое ще избере автора.

От този benchmark изглежда, че i5-8400 се справя доста добре с игрите.

RAM паметта е с доста по-ниска честота спрямо предложените от другите.

Кутията, която си предложил не е затворена, което ще се отрази на шума. Освен това тази кутия не идва ли с вграден вентилатор отпред?

BENQ-то не изглежда зле. Правилно ли да разбирам, че flickering-free няма да ми дразни очите. А Free-sync ще даде отгоре на това по-добър performance при игрите. Даже за Nvidia трябва G-Sync, нали така?

преди 8 часа, Kamen Zhelyazkov написа:

Ако решиш да караш със стария монитор, ще ти трябва това .Решиш ли да го сменяш обаче, според мен вземи такъв с IPS  матрица ( щом ще гледаш филми мисля че по-големия размер е от значение).

За  конфигурацията има доста предложения, и във всяка една предложена може да правиш промени ( според бюджета,лични предпочитания към производители.....)

Рам на 3000 Mhz ще върви на 2933 Мhz (но пък ако имаш желания можеш да си я клокнеш на 3200 :)   справка.

Избора на кутия почти винаги си е индивидуално решение ( някой искат светещи, други пък изчистени .......)

Много филми имат и сцени на черен екран, за което IPS не се представя добре, oсвен това няма да ми се налага да гледам екрана от странни ъгли. Разбира, се по-добрите цветове на картината не са подценяване. Имаш ли наблюдения как се справя монитора при FPS игри - например PUBG.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Roujin Z написа:

Това като гледам е евтин IPS монитор с Freesync. С тези 6 bit-а за цветовете не се ли губи идеята да е IPS? И този FreeSync въобще работи ли с Nvidia?

Редактирано от viruslivia (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Benq GW2760HS  response time не му е добър и не бих го взел за игри.Ревюто може да погледнеш в http://www.tftcentral.co.uk.

Ако ползваш за storage твоя хард ще влезнеш в бюджета даже и с i5 8400 + Gigabyte z370 HD3 + gtx 1080 + захранване seasonic fpcus+ 550w + 16GB ram + кутия + монитора който ти е предложил Kamen всичко излиза 2987лв.

Също може да помислиш рамта да ти е на по-малки mhz (при интел не оказва толкова голяма влияние като при ryzen) и съответно по-евтина примерно  G.SKILL RIPJAWS 4 DIMM KIT 16GB F4-2400C15D-16GRR и да вземеш по-малко ssd adata su800 128gb (за windows и 1-2 от приоритетните ти игри) и общо става 3045лв.

Ако не те устройва 128gb ssd взимаш по-голямо след време.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, viruslivia написа:

Много филми имат и сцени на черен екран, за което IPS не се представя добре, oсвен това няма да ми се налага да гледам екрана от странни ъгли. Разбира, се по-добрите цветове на картината не са подценяване. Имаш ли наблюдения как се справя монитора при FPS игри - например PUBG.

Игри не играя( има доста клипове в youtube където са представени различните монитори които са ти прдложени).При размер на екрана 23-25" си вземи FHD за по голям диагонал се насочи към 2к.

За да се възползваш от Freesync  видеокартата ни трябва да е АМД.

В момента kofee излизат по-скъпи с около 150-200 лв.( дънните платки са по-скъпи ,а и трябва да се вземе охладител за процесора)

Редактирано от Kamen Zhelyazkov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, viruslivia написа:

От този benchmark изглежда, че i5-8400 се справя доста добре с игрите.

RAM паметта е с доста по-ниска честота спрямо предложените от другите.

Кутията, която си предложил не е затворена, което ще се отрази на шума. Освен това тази кутия не идва ли с вграден вентилатор отпред?

BENQ-то не изглежда зле. Правилно ли да разбирам, че flickering-free няма да ми дразни очите. А Free-sync ще даде отгоре на това по-добър performance при игрите. Даже за Nvidia трябва G-Sync, нали така?

Да i5-8400 се справя по-добре в игрите от подобните си Ryzen . Но както вече казах, от към поддръжка на платформата е вероятно да направят както новия чипсета z-370 e уж със същия сокет 1151, но Skylake  и  Kaby Lake не са съвместими с новите дъна (Z-370), уж защото новите 6 ядрени процесори имат по-големи изисквания за захранване, но кой знае дали е така :)

Друго което е характерно при Intel е че капачките не са запоени и слагат някаква евтина паста която води до по-високи температури. Трябва да се делидва и да се слага паста от течен метал и нещата стават сложни. Така, че дали ще избереш Intel си остава сам да прецениш :)

RAM-а съм го избирал само по-цена, но мисля че по-ниската честота не толкова съществена при Intel базираните конфигурации.

Да кутията си идва фабрично с един вентилатор, просто за по-добър въздушен поток ти предложих още един отпред. За шума честно казано не мога да ти кажа, дал съм кутията като приличен бюджетен вариант.

BenQ GW2760HS е не лош монитор за парите си. Да flickering-free технологията е точно затова - да не дразни очите. За съжаление GW2760HS не поддържа Free-sync. Иначе самата технология е за избягване на разкъсването на изображението - tearing и stuttering  - трептене и закъснение на картината.

@Lpool, GW2760HS не е чак толкова зле за гейминг, все пак има сравнително малък imput lag и ако не се играят някакви динамични шутари става.

Редактирано от Bel1al (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, viruslivia написа:

Този benchmark показва, че i3-8350K и i5-8400 издухват Ryzen.

Изключително преувеличено е да се говори за издухване с кадри далеч над 100 и с карта 1080Тi. Мислиш ли ,че ти ще стигнеш тези кадри с картите, които се спрягат тук?

Ето ти и едно клипче по темата с 3 резолюции.

8400 е страхотен бюджетен процесор ако имаше бюджетни дъна за него. В момента си длъжен да купиш клокърско дъно за заключен процесор. За другия аспект вече ти казаха. А именно, възможностите за ъпгрейд. Наивно е да се смята ,че следващото поколение Интели ще стават на сегашните дъна, така че купуваш и ревеш като дойде ъпгрейд....

8350К просто трябва да си много зле да го купиш като нова покупка в края на 2017...не ми се пише толкова за да ти обясня защо, но просто ми повярвай ;)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, успяхте да ме разубедите - явно Intel-ите не са особено добра инвестиция заради дъната. Ryzen биха имали предимство за нови игри, които ползват DirectX 12, така че може да се каже, че са по-добра инвестиция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е за предпочитане ако може да отделиш още 10 лв. - http://nikem-bg.net/computer-components/FD-DEFINE-C-BLACK/

Или в зависимост от дъното - http://nikem-bg.net/computer-components/FD-DEFINE-MINI-C-BLACK/

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реших да се спра на следната конфигурация:

AMD Ryzen 5 1600

2X ADATA 8G DDR4 3000MHz CL16

SSD Samsung 850 EVO Series 500 GB

Seasonic Focus Plus+ 650 Watt Gold Modular SSR-650FX

FD DEFINE C BLACK

Обща стойност: 2 708.44 лв. с ДДС

Мисля си да вкарам горното SSD ако ми останат малко повече пари.

За монитор си мисля да взема предложения от @Kamen Zhelyazkov.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Перфектен си. Да дадеш някоя снимка като е готов.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SSD-то е с висока цена в ник*м, можеш да си го намериш по-евтино с 40-50лв.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Lpool написа:

SSD-то е с висока цена в ник*м, можеш да си го намериш по-евтино с 40-50лв.

Да, прав си. Благодаря! Ще поръчам SSD-то отделно.

Ще изчакам още няколко часа ако някой иска да се включи с коментар.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.