Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Та, попрочетох от тук и там за тези дискове и това, което до тук разбрах е, че трябва да се поддържат и от биоса на дъното за да се ползват, а поддръжка на биоса за тези дискове има в новите дъна. Също така, че за Уиндоус 7 няма поддръжка и трябва да се вградят драйвери преди това. Като цяло, целта ми е да ползвам такъв диск на компютър от с процесор преди 7 генерация на Интел, които са достатъчно мощни и вървят с Уиндоус 7. В момента ползвам HP dc8100 SFF на сокет 1156 с процесор Xeon x3460, който отговаря на i7 с MSATA SSD, което е на допълнителна платка на PCi-E слот, защото неговите му сата портове са до 3000, а не до 6000. ССД-то е някакво Лайт-Он и на четене качва до 450МБ, което е повече 3000 и по-малко от 6000.

Поръчал съм от алиекспрес 2 платки различни модели, които са евтини и не е проблем, ако не вършат работа, ама се чудя какъв диск да си купя за тях!!!!! 

Това са платките: https://www.aliexpress.com/item/PCI-E-PCI-Express-M-2-NVMe-SSD-to-PCI-E-3-0-16x-M-Key/32841521323.html  и  https://www.aliexpress.com/item/M-2-NVME-NGFF-SSD-to-PCI-Express-X4-X8-X16-Adapter-Converter-Card-with-Long/32841450457.html ! 

Гледам дисковете с М.2 интерфейс и до колкото разбирам, има М.2 sata и М.2 NVMe и има малко разлика в интерфейса им. Дали правилно разбирам, че на тези платки ще вървят и двата модела или само NVMe-то и като няма поддръжка в биоса, дали изобщо ще върви!!! Английския ми е много зле малко трудно разбирам инфото на англичански. Според логиката ми, щом в Уиндоус-а има вградена поддръжка за тези дискове, би трябвало да се сети, че това е дисково устройство!  

Та, не е проблем да прежаля 10 долара за двете поръчани платки, ами диска е по-скъп и не предвиждам в скоро време да минавам на машина, която има вградена някаква М.2 поддръжка. 

image.png

image.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И каква е идеята на цялата гимнастика? Това дъно ме съмнява изобщо да може да boot-не от такова SSD, също така Windows 7, доколкото знам, не е много пригоден за работа с SSD дискове. Какво ти пречи да си ползваш SATA SSD диск с това дъно? От това NVME ще имаш полза само ако работиш нонстоп с много големи файлове и то в рамките на няколко секунди разлика с нормално SSD със скорост на запис/четене около 500  мегабаита/сек. При стартиране на Windows и приложения разликата е незабележима, дори в някои случаи в полза на SATA.

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3289886/adding-drive-system.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Радослав Матев написа:

Това дъно ме съмнява изобщо да може да boot-не от такова SSD, също така Windows 7, доколкото знам, не е много пригоден за работа с SSD дискове

Като изключим въпроса защо ми са тези гимнастики, точно тук и на мен ми се върти главата! До колкото знам и разбирам, на PCI-е слота може сичко да се тури, стига да има драйвер, който да каже на тъпия Уиндоус кво тва и с колци или без колци се рупа! МС не са вкарали поддръжка в 7 за NVMe, ама може да се добавят после драйвъри или да се вградят в инстал исото. Да, ама от това дето попрочетох, разбирам, че и в биоса трябвало да има такава поддръжка или тази поддръжка е само за тези, дето си имат слот на дъното за такъв диск!!!! Щото уиндоуса, преди да го "види" този диск, той трябва буутне! Не е като видео карта или нещо друго, дето уиндоуса си буутва, вижда си драйвера и вече си знае как се рупа! Щото иначе, вградена поддръжка имат само най-новите дъна, дето струват повече от компа! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, backinblack написа:

Като изключим въпроса защо ми са тези гимнастики, точно тук и на мен ми се върти главата! До колкото знам и разбирам, на PCI-е слота може сичко да се тури, стига да има драйвер, който да каже на тъпия Уиндоус кво тва и с колци или без колци се рупа! МС не са вкарали поддръжка в 7 за NVMe, ама може да се добавят после драйвъри или да се вградят в инстал исото. Да, ама от това дето попрочетох, разбирам, че и в биоса трябвало да има такава поддръжка или тази поддръжка е само за тези, дето си имат слот на дъното за такъв диск!!!! Щото уиндоуса, преди да го "види" този диск, той трябва буутне! Не е като видео карта или нещо друго, дето уиндоуса си буутва, вижда си драйвера и вече си знае как се рупа! Щото иначе, вградена поддръжка имат само най-новите дъна, дето струват повече от компа! 

Цитат

Notes: 
It does not support M.2 NGFF (SATA protocol) solid-state hard drive. 
Win 10 is needed to support reading disk for NVME PCI-e protocol solid-state hard drive. 
PCI-E boot is required for motherboard BIOS when using as system disk. 

Това е от описанието на преходника.

Означава, че няма да ти се получи замисъла.

Вземи си сата ссд.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, oavramov написа:

Notes: 
It does not support M.2 NGFF (SATA protocol) solid-state hard drive. 
Win 10 is needed to support reading disk for NVME PCI-e protocol solid-state hard drive. 
PCI-E boot is required for motherboard BIOS when using as system disk. 

Точно и мен това описание ме озадачи като го видях на едната платка, но сред като ги бях поръчал, но пише, че се изисква Уиндоус 10, а има и инструкции в нета как да се добавят драйвери за Уиндоус 7 при инсталацията и от тук вече в главата ми стана каша. Май ще трябва да забравя за m.2 NVMe и да мисля само за m.2 SATA :( ! 

Поръчах сега по една от тези две платки и се надявам да станат с M.2 SATA "B" Key!

https://www.aliexpress.com/item/Desktop-Dual-Port-NGFF-M-2-B-M-Key-SSD-to-PCI-Express-PCI-E-4X/32729463509.html  и  https://www.aliexpress.com/item/PCI-E-Express-2-0-to-NGFF-M-2-B-Key-SSD-SATA-III-3-0/32827156737.html ! 

Гимнастиката се налага за това, че ползвам SFF маркови компютри няколко(за специфични нужди), но сата 6ГБ са само тези със сокет 1155 и по-нови, а скоро не смятам да минавам на такъв. Преди 1155 са със сата 3ГБ. За това и в момента съм със ССД на такава платка, но мсата, което добавя сата 6ГБ. Ама сега с масовото навлизане на м.2, мсата дисковете станаха скъпи и избора е малък, а м.2 са на цената нормалните 2,5 инчови, но пък тези кутии са с място за 1 диск, а слотовете са ми излишни за нуждите. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвай платката със sata контролер и m.2 sata ssd. Би трябвало, bios да ти позволи стартирането от този контролер и по време на инсталацията на win7 да му дадеш драйверите за този ASMedia ASM1061 контролер, който си приготвил предварително на флашка. Хубаво ще е, преди за започнеш инсталацията, да изключиш кабелите на хард диска за да не направи mbr и boot на него, а да си запише всичко на ссд-то и след инсталацията да го включиш харда. Ако обаче по някаква причина не можеш да укажеш в Bios, boot устройството да е ssd_то, то тогава не изключвай харда при инсталацията. Така имаш варианта да заобиколиш липсата на поддръжка в bios, като mbr, boot и 100мб партишън на win7 се запише на харда, а самия win7 на ssd-то. Условието е да имаш свободни да кажем, около 1 ГБ на харда (може да трябва да е в началото му) , както и да нямаш повече от 3 бр. primary партишъни на него, поради ограничението от общо 4 primary партишъна при MBR.

За съжаление, тези хватки съм ги ползвал преди доста време, по различни поводи и няма как да ти дам конкретни линкове към литература или форуми в нета за да ги прочетеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, backinblack написа:

Поръчах сега по една от тези две платки и се надявам да станат с M.2 SATA "B" Key!

Втората е с контролер и трябва да стане. Предишните са само преходници и за тях трябва поддръжка от биос (за зареждане на ос).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента ползвам точно тази https://www.aliexpress.com/item/WBTUO-LT304-PCI-E-SATA-3-0-MSATA-High-Speed-Transmission-Desktop-Dedicated-Expansion-Card-Q00434/32617915173.html платка с Лайт-Он мсата ссд 120ГБ на нея и втори 2ТБ механичен диск, който го ползвам за бекъп на виртуалки и там ми е и папката My Document. Биоса си я вижда и от буут опциите имам от къде да буутва. Дали от ССД-то или от другия диск, който си закачен на сата портовете на дъното, а не за сата порта на платката. Тези в по-горния линк дето ползват същия контролер ми се струва, че разликата е само в това, че са м.2, а не мсата и би трябвало да няма никакъв проблем. Искаше ми се повече да подкарам NVMe на тези по-старите дъна, че има i-7 процесори доста по-евтини от новите, а с доста висок перформанс. Знам, че, ако е някоя и-3-ка хич няма да направи разлика между ССД на 3 и 6ГБ! Дори и двуядрените на сокет 775 засилват повече от двойно като е със ССД, но не заради скоростта, а заради произволното четене и писане на диска. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разбирам защо изобщо се занимаваш с такива неща, щом ще ползваш SATA протокола? Нали знаеш, че няма да надскочиш 6Gbit/s? Портът не е от значение, важен е протоколът.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-горе обясних, че нямам намерение да минавам в скоро време на сокет 1155 или по-нов, а по старите са само със сата 3Гбит вградения в дъното. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май ти не ме разбираш. На тази платформа от NVMe SSD няма да буутнеш. Нито със 7, нито с 10. Windows 10 се изисква, ако използваш въпросното SSD като НЕсистемен дял. Дори тогава никой не може да ти гарантира значително по-висока скорост.

Не е достатъчно да пъхнеш M.2 NVMe SSD в някакъв адаптер в PCI-E слот. Липсва ли поддръжка на ниво BIOS, забрави някоя ОС да разпознае SSD-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега, това го изяснихме по-горе. М.2 NVMe диск няма да стане. Само М.2 сата. След още ровене разбирам, че май само дъната за процесори 6-та и 7-ма генерация имат поддръжка в биоса за NVMe :( . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И пак няма да има значително подобрение. Това се опитвам да ти кажа. В момента на бенчове вадиш малко повече от 3Gbit/s, защото толкова смогва контролерът. Направи си някакъв .rar или .zip файл с размер около 3-4GB, ПРЕМЕСТИ го на SSD-то си и после на вече преместения файл му направи копие някъде другаде на SSD-то. Гледай скоростта каква е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.