Премини към съдържанието
Jord Bobo

Продажба на автомобил на чужденец в чужбина

Препоръчан отговор

Здравейте,

Имам казус, който искам да споделя за компетентно мнение.

С колата си съм в Испания. Появи се потенциален купувач - испанец, който иска да я закупи. Предлага ми да попълним договор за покупка продажба, да ми заплати за колата в брой, а аз да му я дам с набора от документи (талони и гражданска застраховка).

Въпросите, които имам са:

1. Трябва ли да сваля регистрационните табели (номерата) от автомобила?
2. Документът за покупко-продажба трябва ли да е нотариално заверен (в Испания)?
3. Запознат съм, че след продажба на автомобил съм длъжен в двудседмичен срок да отчисля автомобила в КАТ, като предоставя документ за покупко-продажба. Така възниква въпроса; договорът за покупко-продажба трябва ли да бъде преведен на български език?
4. И двата ли талона трябва да предам (малък и голям) на купувача, или малкия мога да го задържа и да го върна в КАТ?
5. Ако нещо пропускам, моля за корекция. 

Благодаря предварително за мненията Ви и поздрави от Испания )) 

Редактирано от Jord Bobo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да му даваш документи. Остават си за теб, щото след като си вземеш табелите, тия документи не играят. На него му стига само договор за покупко-продажба, за да си я регне там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странно. Как без талон купувачът ще може да си регистрира колата? 

преди 9 минути, Silvering написа:

Няма да му даваш документи. Остават си за теб, щото след като си вземеш табелите, тия документи не играят. На него му стига само договор за покупко-продажба, за да си я регне там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя талон е български документ. В България като регистрираш нововноска да не би да има талон? Регистрира се с договор за покупко продажба.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Включи се моля те в същата тема, която съм поместил и тук: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=224101 защото явно някой не е наясно с изискванията. Благодаря ти предварително. 

преди 17 минути, Silvering написа:

Тоя талон е български документ. В България като регистрираш нововноска да не би да има талон? Регистрира се с договор за покупко продажба.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и да са прави. Реално тия талони никва работа няма да му свършат в испания според мен, освен като приложение към договора (има инфо в тях за спецификацийте на колата). Трябва да питаш в КАТ за всеки случай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.