Премини към съдържанието
Vayu.Ap

Уплътнение при вентилатор на лаптоп

Препоръчан отговор

Здравейте, след като смених вентилатора на лаптопа ми, преди да го затворя се нуждая от съвет какви ленти (тиксо) да сложа за затваряне на луфтовете между вентилатора и медната тръба на охлаждането. Старите от металната страна на вентилатора бяха платнени, но изключително здраво залепени, а от пластмасовата страна бяха твърди черни ленти. След презалепване се съмнявам да изкарат много и не искам да го затварям така. Мислех да сложа обикновен изолирбанд, тъй като реално там няма нужда да има топлопроводимост, но пък не съм сигурен той дали ще издържи на температурите за такъв период, така че ако има някой, който се занимава с ремонт и препоръча нещо с линк, ще съм му благодарен, понеже аз търсих по сайтове, но точно такова нещо не намерих. Иначе е възможно тези ленти да са лепени с някакво лепило, но и в такъв случай ще ми трябва съвет какво? Благодаря ви предварително! Поздрави!  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Vayu.Ap написа:

Здравейте, след като смених вентилатора на лаптопа ми, преди да го затворя се нуждая от съвет какви ленти (тиксо) да сложа за затваряне на луфтовете между вентилатора и медната тръба на охлаждането. Старите от металната страна на вентилатора бяха платнени, но изключително здраво залепени, а от пластмасовата страна бяха твърди черни ленти. След презалепване се съмнявам да изкарат много и не искам да го затварям така. Мислех да сложа обикновен изолирбанд, тъй като реално там няма нужда да има топлопроводимост, но пък не съм сигурен той дали ще издържи на температурите за такъв период, така че ако има някой, който се занимава с ремонт и препоръча нещо с линк, ще съм му благодарен, понеже аз търсих по сайтове, но точно такова нещо не намерих. Иначе е възможно тези ленти да са лепени с някакво лепило, но и в такъв случай ще ми трябва съвет какво? Благодаря ви предварително! Поздрави!  

Стига глупости. За какви уплътнения и изолирбани говориш. Вентилатора е просто вентилатор. Ако е за точния модел на лаптопа той трябва да си пасва към охлаждането и никакви свободни съчинения не бива да има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Емил Костов написа:

Стига глупости. За какви уплътнения и изолирбани говориш. Вентилатора е просто вентилатор. Ако е за точния модел на лаптопа той трябва да си пасва към охлаждането и никакви свободни съчинения не бива да има.

Е пасва, но пак остават милиметри през които евентуално прах ли може да се провира или може да вкарва обратно топлина ли, знам ли, важното е че беше залепено и от двете страни. Иначе вентилаторът е същият, две мнения няма. 

Редактирано от Vayu.Ap (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Vayu.Ap написа:

Е пасва, но пак остават милиметри през които евентуално прах ли може да се провира или може да вкарва обратно топлина ли, знам ли, важното е че беше залепено и от двете страни. 

Винаги вентилатора ще вкарва прах и винаги ще си длъжен да си правиш профилактика на лаптопа. Не слагай никакви лепенки и прочие, че ще си съсипеш машината. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Винаги вентилатора ще вкарва прах и винаги ще си длъжен да си правиш профилактика на лаптопа. Не слагай никакви лепенки и прочие, че ще си съсипеш машината. 

Ок, разбрах те, но ти не ме разбра, че фабрично е бил с лепенки между вентилатора и самите радиаторчета. Не знам за какво ги слага производителя, но ще те послушам и сега няма да сложа, ако си на това мнение. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Vayu.Ap написа:

Ок, разбрах те, но ти не ме разбра, че фабрично е бил с лепенки между вентилатора и самите радиаторчета. Не знам за какво ги слага производителя, но ще те послушам и сега няма да сложа, ако си на това мнение. 

Не се притеснявай за тези лепенки. Важното е радиатора да е чист и вентилатора да е здрав, за да може да го охлажда. И съответно ако си свалял охладителя да си сложил термопаста, за да може чипа на процесора и видеокартата да се охлаждат. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

Не се притеснявай за тези лепенки. Важното е радиатора да е чист и вентилатора да е здрав, за да може да го охлажда. И съответно ако си свалял охладителя да си сложил термопаста, за да може чипа на процесора и видеокартата да се охлаждат. 

Ок, вентилаторът е чисто нов, радиаторите са изчистени. Паста също ще сложа, термопадчетата само ще запазя старите. Благодаря ти! Лека нощ! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слагат се за да е сигурно, че въздушния поток напускайки перката на вентилатора минава през ребрата на охладителя и излиза през предвидените отвори.

Не пречи да залепиш хубав изолирбанд там където е имало лепенки, разбира се почисти добре основата/повърхността на лепене за да се залепи по-качествено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, plamen_petrov_80 написа:

Слагат се за да е сигурно, че въздушния поток напускайки перката на вентилатора минава през ребрата на охладителя и излиза през предвидените отвори.

Не пречи да залепиш хубав изолирбанд там където е имало лепенки, разбира се почисти добре основата/повърхността на лепене за да се залепи по-качествено.

Еми да, има все пак логика, щом ги има, но Емил Костов ме съветва да не слагам нищо, което значи, че от опит сигурно знае, че ефекта им е минимален. Но ги имаше фабрично, но не са изолирбанд, а по различни. Мерси все пак! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, Vayu.Ap написа:

Еми да, има все пак логика, щом ги има, но Емил Костов ме съветва да не слагам нищо, което значи, че от опит сигурно знае, че ефекта им е минимален. Но ги имаше фабрично, но не са изолирбанд, а по различни. Мерси все пак! 

Те са текстилна лента. Сложи нещо. Иначе губиш от охлаждането. Емо е написал небивалици. От опит - има разлика.

Редактирано от Johnny B (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Johnny B написа:

Те са текстилна лента. Сложи нещо. Иначе губиш от охлаждането. Емо е написал небивалици. От опит - има разлика.

Добре де, в твоя опит какво слагаш, тази текстилна лента не можах да я намеря откъде да си я купя. От едната страна само беше текстил лента, от другата беше пластмасови сравнително твърди черни ленти. Това нещо примерно: 1?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разлепи от стария вентилатор лентите и ги сложи, нищо им няма. Ако трябва добави и изолирбанд, не са чак толкова високи там температурите, това не е процесора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, Vayu.Ap написа:

Добре де, в твоя опит какво слагаш, тази текстилна лента не можах да я намеря откъде да си я купя. От едната страна само беше текстил лента, от другата беше пластмасови сравнително твърди черни ленти. Това нещо примерно: 1?

Ти за бишоп чувал ли си? Аз слагам обикновен изолирбанд, но хубав. Важно е да и няма фугите, за да духа през радиатора, а не около него.
Без това лаптопите са с малки охлаждания, допълнително влошаваш охлаждането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Радослав Матев написа:

Разлепи от стария вентилатор лентите и ги сложи, нищо им няма. Ако трябва добави и изолирбанд, не са чак толкова високи там температурите, това не е процесора.

Сложил съм ги, но няма да издържат, особенно тексила ще падне 100%, ще карам с изолирбанд явно. 

преди 37 минути, Johnny B написа:

Ти за бишоп чувал ли си? Аз слагам обикновен изолирбанд, но хубав. Важно е да и няма фугите, за да духа през радиатора, а не около него.
Без това лаптопите са с малки охлаждания, допълнително влошаваш охлаждането.

Не бях чувал, не съм обръщал внимание на марките изолирбанд, иначе разбрах те добре за какво се слагат, мен ми беше ясно, че все пак има някакъв смисъл, оттам и темата ми. Благодаря ви! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правете каквото искате. Нищо не се губи от охлаждането. Едно е да си има фабрична гумичка, която си върви с охлаждането, а съвсем друго е да слагате изолирбани и прочие. Ако лаптопа грее този изолирбанд става на дъвка и по него се полепва целия прах, който върви по време на охлаждането.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Емил Костов написа:

Правете каквото искате. Нищо не се губи от охлаждането. Едно е да си има фабрична гумичка, която си върви с охлаждането, а съвсем друго е да слагате изолирбани и прочие. Ако лаптопа грее този изолирбанд става на дъвка и по него се полепва целия прах, който върви по време на охлаждането.

И ти имаш право, но са слагани, но са с друго лепило, не това на изолирбанда, което при нагряване наистина ще събира прах. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Vayu.Ap написа:

И ти имаш право, но са слагани, но са с друго лепило, не това на изолирбанда, което при нагряване наистина ще събира прах. 

Ако можеш дай една снимка да видим този вентилатор къде не прилепва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Емил Костов написа:

Ако можеш дай една снимка да видим този вентилатор къде не прилепва.

На единия радиатор си стои черната лента, на този я отлепих да се види луфта, има 2 мм. Той самият вентилатор си има улей където се лепи лента, вижда се добре. 

20171218_125144.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Vayu.Ap написа:

На единия радиатор си стои черната лента, на този я отлепих да се види луфта, има 2 мм. Той самият вентилатор си има улей където се лепи лента, вижда се добре. 

20171218_125144.jpg

Отиваш в магазин и си вземаш такива лепенки. Те са термоустойчиви, но въпреки това вентилатора трябва да пасва добре към радиатора. Не би трябвало да има подобни луфтове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отиваш в магазин и си вземаш такива лепенки. Те са термоустойчиви, но въпреки това вентилатора трябва да пасва добре към радиатора. Не би трябвало да има подобни луфтове.

И фабричният имаше, оттам и тези ленти сигурно. Това е, че не можах да намеря къде да купя подобни, от София съм, ако знаеш сайт или магазин, благодаря! Ще потърся в Homemax, примерно, иначе по сайтовете с части за лаптопи, аз не можах да открия. Има полиамидно тиксо, но то не ми се струва удачно за там, иначе аз имам 1 см широко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Vayu.Ap написа:

И фабричният имаше, оттам и тези ленти сигурно. Това е, че не можах да намеря къде да купя подобни, от София съм, ако знаеш сайт или магазин, благодаря! 

Колеги от София могат да те ориентират. Аз съм от Плевен. И все пак докато намериш може да работиш и така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колеги от София могат да те ориентират. Аз съм от Плевен. И все пак докато намериш може да работиш и така.

Ок, мерси, това е че всичко му се разглабя, докато стигна до там, не ми се прави упражнението отново само за лентите. Но мерси все пак за отделеното време. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Режеш си нужната дължина от изолирбанда. Режеш втора такава лента която редуцираш по ширина - да стане колкото луфта + 4 мм.
 Лепиш едната лента за другата - като за мярка тръгваш от към перката. Поставяш лентата на 2 мм. преди края на копуса на перката.

Така няма да ти се лепи прах по сложения изолирбанд.

Вариант е и да ползваш старата лента като отгоре я подсилиш с изолирбанд.

Иначе ако нямаш лентата, не се знае колко ще губиш от капацитета на охлаждането, но мен по би ме притеснило къде ще отива загретия от външната страна на охладителя въздух - ако няма от къде да се извежда ще ти топли вътрешността на корпуса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, plamen_petrov_80 написа:

Режеш си нужната дължина от изолирбанда. Режеш втора такава лента която редуцираш по ширина - да стане колкото луфта + 4 мм.
 Лепиш едната лента за другата - като за мярка тръгваш от към перката. Поставяш лентата на 2 мм. преди края на копуса на перката.

Така няма да ти се лепи прах по сложения изолирбанд.

Вариант е и да ползваш старата лента като отгоре я подсилиш с изолирбанд.

Иначе ако нямаш лентата, не се знае колко ще губиш от капацитета на охлаждането, но мен по би ме притеснило къде ще отива загретия от външната страна на охладителя въздух - ако няма от къде да се извежда ще ти топли вътрешността на корпуса.

Да и двата варианта са удачни, сигурно ще те послушам. Мерси пак! Иначе топлият въздух като цяло ще се отвежда, но евентуално ще връща част от него в корпуса през тези луфтове, спор няма. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.