Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Усещам забавяне на компютъра и мисля че е от хард диска  :D  В userbenchmark при тестване показва че се представя под очакванията ( 0% ) ....  На какво се дължи ? 

Скоро мисля да си купувам ssd (може да препоръчате до ~250gb, на добра цена),  но би било супер ако ми помогнете да повиша бързината на hdd-а  - WD blue 1 tb ( на около 2 години )

Добавям и снимка

12KK8Pl.thumb.png.e8ffeb07f32af6658f6dfd7b37a64938.png

Редактирано от Yup (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирай си програмата HD Tunes и виж какво ще покаже на Health status на хард диска ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Емил Костов написа:

Инсталирай си програмата HD Tunes и виж какво ще покаже на Health status на хард диска ти.

Това показва 

6NiYvWn.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо ти няма на хард диска. Няма грешки и темепратурата е в нормите. Иначе SSD може да се вземеш. Гледай да е поне MLC.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Емил Костов написа:

Нищо ти няма на хард диска. Няма грешки и темепратурата е в нормите. Иначе SSD може да се вземеш. Гледай да е поне MLC.

Може ли това забавяне и тези ниски резултати в userbenchmark да са заради почти пълен диск ? Дали една преинсталация на windows-а ще оправи нещата ? Че от както съм с този компютър ( 2 години ), windows-a не е преинсталиран, и е задръстен с всякакви глупости :D

А за ssd май ще е  crucial mx300 275gb или samsung 850 evo 250gb, понеже гледам във форума ги препоръчвате най-често 

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Коя е операционната система
2. Системният дял проверен ли е?
3. Системният дял дефрагментиран ли е?
4. С колко RAM е машината
5. Как се управлява виртуалната памет
6. Колко е свободното място и колко е целия системен дял
7. С какъв драйвър на IDE/SATA контролера е (на Microsoft или на производителя на контролера)

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С каква ОС си?

Колко ти е С: и колко свободно място имаш там?

Какво значи задръстен с всякакви глупости?

Една нова инсталация никога не е излишна, но най-голямо влияние ще има при теб ако я направиш върху SSD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, plamen_petrov_80 написа:

С каква ОС си?

Колко ти е С: и колко свободно място имаш там?

Какво значи задръстен с всякакви глупости?

Една нова инсталация никога не е излишна, но най-голямо влияние ще има при теб ако я направиш върху SSD.

Недей с тези инсталации, че ще те погнат като мен по другите теми ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стойностите от първият ти скрииншот изглеждат нормални за нормален 7200rpm диск, който е тполкова пълен. От втория се вижда, че и според S.M.A.R.T всичко му е наред явно. Ясно е, че ако земеш SSD и оставиш този за втори диск, нещото ще литне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом диска е наред други причини са

непочистване от прах

зловреден софтуер

също така искам снимка на температурите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, adersa написа:

Кои искаш? На Еверест, на Боровец, на екватора?
'щот на диска е 35С
И аз искам...Бентли, Бугати, 100дка мъгла в Балкана.

• Харесва ми 2
  • Ха-ха 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си с Windows 10 виж в task manager колко % се използва диска, когато "не правиш" нищо на компютъра. Може в момента на теста да е тръгнало някое обновяване на Windows или нещо друго да го ползва. Ако не ти излиза в task manager, ползвай resource monitor. Най-малкото гледам си с десктоп конфигурация, на кутията трябва да имаш светлинна индикация за използване на диска - виж дали е включена постоянно.

Редактирано от Радослав Матев (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Емил Костов написа:

Тази програма не притежава ли също добри показатели:

Izgled_na_HARD_DISK_SENTINEL_5_01.jpg

Редактирано от Optium (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Optium написа:

Тази програма не притежава ли също добри показатели:

Izgled_na_HARD_DISK_SENTINEL_5_01.jpg

Притежава!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, ExaFlop написа:

1. Коя е операционната система
2. Системният дял проверен ли е?
4. С колко RAM е машината
5. Как се управлява виртуалната памет
6. Колко е свободното място и колко е целия системен дял
7. С какъв драйвър на IDE/SATA контролера е (на Microsoft или на производителя на контролера)

1. Windows 10 64bit

2.  Да

3. Да

4. 8gb ddr3 

5.   ?

6.  Разделен е на 2,  C - 15гб свободни от 442гб , D - 74гб свободни от 488гб

преди 19 часа, adersa написа:

Щом диска е наред други причини са

непочистване от прах

зловреден софтуер

Скоро го почиствах ... (не мисля че непочистването от прах е причината за забавянето на хард диска,  но процесора живна :D ) . Температурите на процесора ( i5 4460 със стоковия охладител )  преди почистването  стигаха до 90 градуса, но след почистване - до 75-80 (като е натоварен ) ( без смяна на термопаста) ( тези дни ще сменя и термопастата, надявам се да свали още )  .  Хард диск 35-40 градуса, видео картата в игри е ~75 градуса

Възможно е и да е от зловреден софтуер ... незнам

преди 19 часа, Радослав Матев написа:

Ако си с Windows 10 виж в task manager колко % се използва диска, когато "не правиш" нищо на компютъра. Може в момента на теста да е тръгнало някое обновяване на Windows или нещо друго да го ползва. Ако не ти излиза в task manager, ползвай resource monitor. Най-малкото гледам си с десктоп конфигурация, на кутията трябва да имаш светлинна индикация за използване на диска - виж дали е включена постоянно.

Попринцип си седи на 0-1% като не го пипам, но при пускане дори на 10+ годишна игра стига до 100% при зареждане. По време на теста с userbenchmark бях спрял всичко

Редактирано от Yup (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Yup написа:

C - 15гб свободни от 442гб

И всичко ли на този дял се ползва? А гледам, че и вторият дял е на път да се запълни над 85%

преди 14 минути, Yup написа:

5.   ?

https://www.geeksinphoenix.com/blog/post/2016/05/10/how-to-manage-windows-10-virtual-memory.aspx
За Initial size задай стойността, която е срещу Recommended (долу в ляво).
Не е зле да се видят и логовете на eventviewer (От папка %windir%\System32\Winevt\Logs  се копират на работния плот файловете:
Application.evtx
System.evtx
HardwareEvents.evtx
Трите файла се опаковат един архив и се качват някъде. И публикуваш линк за сваляне на архива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, ExaFlop написа:

И всичко ли на този дял се ползва? А гледам, че и вторият дял е на път да се запълни над 85%

https://www.geeksinphoenix.com/blog/post/2016/05/10/how-to-manage-windows-10-virtual-memory.aspx
За Initial size задай стойността, която е срещу Recommended (долу в ляво).
Не е зле да се видят и логовете на eventviewer (От папка %windir%\System32\Winevt\Logs  се копират на работния плот файловете:
Application.evtx
System.evtx
HardwareEvents.evtx
Трите файла се опаковат един архив и се качват някъде. И публикуваш линк за сваляне на архива.

Беше на “автоматично определяне на размера на файла за виртуална памет за всички у-ва"

При размер по избор иска да задам и максимум ... колко трябва да е той или е без значение ? 

yJi5DpK.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Максималният размер зависи от това за какво се ползва машината. Ако е стандартна домашна/офис машина бих предложил максимален размер от 4095MB.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той хард диска ти е претъпкан и разхвърлян !Какво очакваш ?Ти ако си нахвърляш всички дрехи в един шкаф и ти трябват чорапи колко време ще ги търсиш.В системния дял не се държи никаква информация освен системните файлове и инсталираните програми .И винаги трябва да имаш 20-30 % свободно място ОС да "диша" .Преинсталация се прави само ако ОС не зарежда ,всичко друго е поправимо .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1024 - за 1GB

2048 - за 2GB

4096 - за 4GB

Аз по принцип го спирам swap-a при достатъчно физическа памет, но трябва да прецениш дали би ти стигнала тя, както и недостига и може да срине системата!

• Еха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Swap файла ти се явява като допълнителна системна памет. Реално ако е на механичен твърд диск и се налага да се ползва, особено ако диска е бавен или едновременно от там се четат/записват и други приложения, ще имаш голямо забавяне на производителността при достъп то тази памет. Windows я ползва когато му свърши оперативната памет, като по-скоро записва там приложения, които не са активни/не се ползват в момента. Гледам имаш 8 GB системна памет, спокойно можеш да си оставиш минимум 1-2 GB SWAP и да го направиш на максимум 5-6, според зависи какви приложения/игри ползваш. Минимума е добре да е постоянен, защото ако се налага файла да се увеличава допълнително това отново забавя системата. Можеш да си провериш колко системна памет ти ползва компютъра като отвориш максимално приложенията, които ползваш обикновено и примерно с task manager или някоя подобна програма видиш колко ти е максимално заетата системна памет. Ако не се е запълнила на максимум, по принцип SWAP файла не се ползва. Относно колко свободно място трябва да имаш в системния диск и какво да държиш си е въпрос на избор, но е добре за системата да има поне 1-2 GB свободно място резервно. Ако диска е HDD му пускай дефрагментиране от време на време или включи автоматичната дефрагментация на Windows, ако не е включена. Това не се отнася за SSD диск - те не се дефрагментират.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Радослав Матев написа:

за системата да има поне 1-2 GB свободно място

По подразбиране ОС "се сърди", когаато остане със свободно място по-малко от 15% от размера на системния дял. Здравословен минимум е 10%.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, ExaFlop написа:

По подразбиане ОС "се сърди", когаато остане със свободно място по-малко от 15% от размера на системния дял. Здравословен минимум е 10%.

Не бих казал, че при диск примерно 1 TB трябва да си оставям 100 свободни, да не говорим за по-големи дискове. OS може много неща да иска, но понякога нямат смисъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и 8TB да избереш за пример. 
Не ми се рови да ти покажа до какви веселби води липсата на досстатъчно дисково пространство.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Радослав Матев написа:

Ако диска е HDD му пускай дефрагментиране от време на време или включи автоматичната дефрагментация на Windows, ако не е включена.

преди 14 часа, Yup написа:
на 12/18/2017 в 16:53, ExaFlop написа:

3. Да

Четем ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.