Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте колеги и преди всичко Весели Празници!

Към въпроса:

Имам лаптоп с 1TB HDD и искам да сменя харда с SSD да му добавя малко скорост. Не е нищо специално ACER ES1-512-C94L, ползвам го за филми/музика/интернет браузване и ми върши супер работа, но викам да му придам малко освежаване и скорост.

120GB мисля, че ще са достатъчно. Препоръки за марка SSD и в същото време да не удря много в джоба. 

Ако имате време направо някой друг линк и направо да поръчвам. 

Благодаря предварително. 

П.С: И на каква цена мога да продам HDD-то да върна малко от инвестицията (горе-долу).

Редактирано от MisterDimchev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи какъв ти е бюджета, и ако не държиш на марка примерно - това. HDD-то защо ще го продаваш ? Ами място за склад ?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

120лв да речем. 

Хич ме няма с хардуера, ако е софтуер няма проблем. Но как стават тея гимнастики от стар да правиш външен драйв... Честно казано и нужда май нямам. Ползвам клауд услуги за бекъп. А и ако си върна част от паричките няма да е зле. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, MisterDimchev написа:

Честно казано и нужда май нямам.

Като смениш харда на ССД, първо няма да усетиш забележима разлика в скоростта, но ти е гарантиран порой от грешки. Споделям това от опит с два различни ССД по 120ГБ. Мотах се сума време с тях и се върнах на добрия хардиск, чиято скорост е напълно достатъчна за всичко. ССД е една мода, с още неулегнал вид и възможности.

• Ха-ха 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, plamen_petrov_80 написа:

Не знам защо го наричаш лаптоп.

Като цяло и ракета да му вземеш по-бърз няма да стане.

Сбъркал си го още като си го закупил, ползвай си го така до де работи и като дойде време за новия гледай какво купуваш.

Купих го точно, защото ми върши работата за която съм го взел. Поначало оплаквания нямам, но гледах в ютюба след като сложиш ССД бая разлика има в работата, дори на доста стари лаптопи (по-стари от моя). 

Викам да го живна още малко... :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз нямам проблеми или засичания. Ей така видях, че има доста разлика, да се освежи малко машинката.

И си прав, помолих за съвет за SSD какво ли не се изписа, само 1 човека всъщност писа по темата...  :) 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, B3M2W0 написа:

Като смениш харда на ССД, първо няма да усетиш забележима разлика в скоростта

Ех, изказа се и ти!400-500% ако не е забележима разлика........и недей да правиш от собствения си частен случай генерални изводи за това как са нещата с хард диск и ссд.:)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, B3M2W0 написа:

Като смениш харда на ССД, първо няма да усетиш забележима разлика в скоростта, но ти е гарантиран порой от грешки. Споделям това от опит с два различни ССД по 120ГБ. Мотах се сума време с тях и се върнах на добрия хардиск, чиято скорост е напълно достатъчна за всичко. ССД е една мода, с още неулегнал вид и възможности.

Ами аз си смених харда с едно ССД на Адата 256 гб и разликата е огромна. При условие че съм с  i7-3630QM процесор. ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Филми в много редки случаи гледам на лаптопа, просто ги слагам на флашката и бам в тв-то. 

Музиката - лаптопа ми е свързан с Аудио система (Spotify - не свалям музика. Ако сваля, качвам в Google Play Music - с една дума място не ми трябва).

Блаузване - ми на 10 таба нямам проблем - нормалното: фейсбук, редит, ютюб, HBO GO, smh, nytimes, сайтове за мобилни новини..

Теглене - тегля, гледам, трия. Тъкмо ще ме вкара в ред, че сега тегля и така стоят, не изгледани...

Игри - играя само CS от време на време за разпускане. Не съм геймър като цяло. Ако бях, щях да си купя PS или xbox :)

Общо взето, не беше до финанси, а до избор за какво ще го ползвам.

А това за продажбата на стария Хард - какво да го правя, не ми трябва, поне да има някаква възвръщаемост. (предполагам бизнез изкривяване)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 28.12.2017 г. в 21:28, Слави Маринов написа:

400-500% ако не е забележима разлика.

Със същия успех можеше да напишеш и 700%.  Приказки без покритие. Ако ти имаш такова устройство, от IBM веднага ще те вземат на работа. Вместо това трябваше да се обясни на момчето, че ако ССД приемем, че е по-бърз, то това ще се отрази само на процеси на запис и четене от него, а ОС и програмите , които се зареждат в РАМа и от там работят. Така, че бързодействието на компютъра в много по-голяма степен е зависимо от процесора, тактовия генератор, паметта и времето за достъп, както и бързината на шините. Много важно, че дадена програма ще се зареди за 0.5сек вместо за 0.8! Пускам ти един добър харддиск (Toshiba  High Performance), дали тази скорост не е достатъчна?

43.JPG

44.JPG

Редактирано от B3M2W0 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, B3M2W0 написа:

Със същия успех можеше да напишеш и 700%.  Приказки без покритие. Ако ти имаш такова устройство, от IBM веднага ще те вземат на работа. Вместо това трябваше да се обясни на момчето, че ако ССД приемем, че е по-бърз, то това ще се отрази само на процеси на запис и четене от него, а ОС и програмите , които се зареждат в РАМа и от там работят. Така, че бързодействието на компютъра в много по-голяма степен е зависимо от процесора, тактовия генератор, паметта и времето за достъп, както и бързината на шините. Много важно, че дадена програма ще се зареди за 0.5сек вместо за 0.8! Пускам ти един добър харддиск (Toshiba  High Performance), дали тази скорост не е достатъчна?

43.JPG

44.JPG

Бързодействието на SSD идва най-вече от скоростта на достъп, която е ~ под 1 милисекунда - примерно 0.15 - 0.12 ms, а и най-вече няма подвижни части - глави и дискове, всичко е дигитално. За сравнение хард диска е ~ 16 ms, което е над 100 пъти по-бавно. Това най-добре се усеща при работа с малки файлове, особено ако са разпръснати на различни места по диска при механичните дискове значително забавят работата. Освен това трансфера на данни е много по-бърз 2-3-10+ пъти и повече, в зависимост от дисковете. Да не говорим, че са много по-икономични и абсолютно безшумни. Не са податливи на механични въздействия - сътресения/удари. Дори и живота им може да се каже, че е по-голям от HDD дисковете и постоянно го увеличават. Това, че ти си имал някакви проблеми с някакво SSD и някакъв компютър с някаква OS не значи, че заради теб всички трябва да се откажат от SSD. Ето ти да почетеш малко за домашно да се образоваш:

http://www.storagereview.com/ssd_vs_hdd

И има разлика на 3 годишен лаптоп с 4-ядрен celeron процесор - също значително му се подобрява скоростта на работа при замяна на HDD с SSD - тествал съм го лично.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, B3M2W0 написа:

Вместо това трябваше да се обясни на момчето, че ако ССД приемем, че е по-бърз, то това ще се отрази само на процеси на запис и четене от него, а ОС и програмите , които се зареждат в РАМа и от там работят. Така, че бързодействието на компютъра в много по-голяма степен е зависимо от процесора, тактовия генератор, паметта и времето за достъп, както и бързината на шините. Много важно, че дадена програма ще се зареди за 0.5сек вместо за 0.8! Пускам ти един добър харддиск (Toshiba  High Performance), дали тази скорост не е достатъчна?

Без да се сърдиш,но доста неща не са ти ясни,за да говориш подобни неща.По-долу са се опитали съвсем накратко да ти обяснят някой неща,макар че те не са толко прости за обяснение и човек трябва да има познания за това-онова и кое как работи за да ги разбере.........и да,в много случай бързо действието е дори повече и от 700% в полза на ссд диска и сравнения между hdd и ссд са меко казано неуместни,защото разликата е просто огромна!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Радослав Матев написа:

най-вече няма подвижни части -

Пропуснал си образуването на Земята, ако беше прочел по-внимателно какво съм написал-нямаше да допуснеш, че съм работил и съм се мъчил с тези флашки (да, това си е жива флашка) без да прочета всичко налично за тях.

преди 13 часа, Слави Маринов написа:

Без да се сърдиш,но доста неща

Няма място за сърдене, само да попитам-не може ли да напишете своето мнение, без да бързате с оценки за това, какви са другите, които не познавате? И по темата-от едната страна са само приказки, от другата- документиран процес с неговите параметри. Останалото са лични мнения. Весела Нова година!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, B3M2W0 написа:

Пропуснал си образуването на Земята, ако беше прочел по-внимателно какво съм написал-нямаше да допуснеш, че съм работил и съм се мъчил с тези флашки (да, това си е жива флашка) без да прочета всичко налично за тях.

Няма място за сърдене, само да попитам-не може ли да напишете своето мнение, без да бързате с оценки за това, какви са другите, които не познавате? И по темата-от едната страна са само приказки, от другата- документиран процес с неговите параметри. Останалото са лични мнения. Весела Нова година!

Както писах, говоря от личен опит и да казваш на SSD "флашка" личи колко си работил с подобни устройства и колко си чел. Единственото общо нещо е типа памет, която ползват.

https://superuser.com/questions/919058/whats-the-technical-difference-between-a-flash-drive-and-an-ssd

Редактирано от Радослав Матев (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже си пълен с линкове, ти пращам една снимка на екрана . Има още много неща , които ще видиш ...

55.JPG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И каква е връзката с темата не ми е ясно? Може и да има вирус или някакви други проблеми със системата. Каква е гаранцията, че това няма да стане с HDD?!? Абсолютно безсмислен коментар. Като ти харесва, ползвай си HDD и не коментирай неща, които не са ти ясни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 28.12.2017 г. в 14:02, B3M2W0 написа:

Като смениш харда на ССД, първо няма да усетиш забележима разлика в скоростта, но ти е гарантиран порой от грешки.

Там е работата, че гледаш, но не виждаш. Предпочиташ линковете. Като имаш опит с ССД, дай някоя снимка как работи и с каква скорост. И то от твое устройство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво ти трябва? Имам 3 машини - 2 лаптопа и десктоп, всички са с SSD дискове и разликите в работата с HDD са огромни - OS зарежда за около 10 секунди, приложенията също работят много по-бързо и плавно. Дори и на по-слабия лаптоп с 4 ядрен Celeron процесор работата е 2-3 пъти по-бърза с SSD, сравнено с HDD. Другите 2 машини може да ги видиш в подписа ми.

ssd.jpg.de2bf92a135f210282adf9596352ebde.jpgssd2.jpg.d82a91b0145f1203ad59c8ba2c90cbc7.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква е връзката? Ако те интересува за грешки илиev.thumb.jpg.5501e16174e094f0575f3440b8f7a5d4.jpg нещо подобно нямам такива екстри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Радослав Матев написа:

Ако те интересува за грешки или

Преди всичко, честита Нова година! С най-приятелски пожелания за здраве и успехи!

Разбира се, че ме интересуват грешките, това е главният недостатък на ССД, нали това съм изтъкнал в първия си пост, не отричам по-високата скорост, но тогава просто се принудих заради това да ги махна.Понеже от тогава има повече от година, допускам положението да се е подобрило, за това поисках да пратиш записите на програмата  Event Viewer, това , което пращаш, не върши работа. Прати нещо такова (характерно за добрия стар ХДД).

Ще бъде грешка да мислиш, че съм консервативен и не приемам новото, доста години работих поддръжка на една много сложна система, и съм научен точно и обективно да оценявам нещата. 

Грешки 8.1.PNG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@B3M2W0, такъв тип сравнение не точно коректно - сравняват се различни като настройки и оптимизация ОС. Регистрираните грешки не показват грешки от използването на носител, а възникнали и неотстранени проблеми в самата ОС. Няма ОС, която да се инсталира само и да тръгне с 0 грешки.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ExaFlop написа:

Няма ОС, която да се инсталира само и да тръгне с 0 грешки.

В моя случай имах Уиндоус 8.1 примерно с 5 грешки, пренесох го на ССД диск-с програма AOMEI-при всичко останало същото-50 грешки и то от кофти вид. От това по-коректно сравнение здраве му кажи! Тогава писах във форума, но не помня кога беше. А и с времето това се влоши още.

Понеже този спор няма как да завърши с категорично становище, предлагам всеки да прави каквото му харесва ( и после да врещи във форума за помощ).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, B3M2W0 написа:

В моя случай имах Уиндоус 8.1 примерно с 5 грешки, пренесох го на ССД диск-с програма AOMEI-при всичко останало същото-50 грешки и то от кофти вид. От това по-коректно сравнение здраве му кажи! Тогава писах във форума, но не помня кога беше. А и с времето това се влоши още.

Понеже този спор няма как да завърши с категорично становище, предлагам всеки да прави каквото му харесва ( и после да врещи във форума за помощ).

За пореден път - спри да коментираш неща, които са ти се случили веднъж с някакво SSD, което може и да е било дефектно/повредено. Прехвърлял съм и операционна система 2 пъти от HDD на SSD, различни машини, различни марки, модели и размер SSD и не съм имал никакви проблеми. Тези проблеми, които описваш, са от хардуерно естество, а и нито си дал SMART нито нищо. Не може от един единствен опит с SSD диск да налагаш мнение на хора, които са ползвали и ползват такива дискове и нямат никакви проблеми (с някои изключения, но такива се случват и при HDD)!!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 23 минути, B3M2W0 написа:

А пробва ли да направиш чиста инсталация на този диск?
Не бива от единичен случай да се генерализира!!!
Преди седмица на безименен полски SSдиск мигрирах на ръка 8.1 - ами няма прилика със системата с HDD - 550/320 R/W

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.